VEDİK ASTROLOJİ NEDİR

“Ben kimim? Ruh nerede? Uçsuz bucaksız galaksiler arasında gezegenlerin enerjetik tezahürleri Kadim Vedik Bilgeliği altında nasıl oluşuyor?
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca her hakkı saklıdır,  kaynak göstererek vedik astrolojide eğitici amaçla paylaşım yapılabilirVedik astroloji, bir diğer adıyla jyotiş; “Tanrı’nın ışığı” olarak tercüme edilebilir. Vedik bilimin özü, vedalar Hindistan kökenlidir; öncelikle ruhu tanımlayan mistik açıklamalara önem verir, vedalardan birisi olan vedik astroloji doğum anındaki gezegen etkilerini hesaplayarak sorunlu görünümlerin kişi üstündeki olumsuz etkilerini iyileştirmeye yönelik tavsiyeler getirmeye çalışan doğu kökenli bir çalışmadır.

Uzun süredir Hintli ailelerin geleneksel yöntemleriyle içlerinde gizli kalmış , dışarıya aktarılmamış bu kadim bilgi, Sanskrit olması dolayısıyla da batı tarafından pek anlaşılamamıştı. Fakat son yıllarda Hindistan’da İngilizceye çevrilen pek çok astroloji kitapları ve torunların torunlarının batı dünyasıyla daha fazla alışverişte olmaları yüzünden vedik astroloji daha fazla yaygın hale geldi. Özellikle de internet teknolojisinin gelişmesi ve daha anlaşılır lisanda konuşan vedik astroloji öğretmenlerinin bilgiyi sadeleştirip anlaşılır kılmaları; bize vedik astrolojiyi tanımak anlamında büyük bir fırsat sunmaktadır.

Vedik Astroloji bilgisine haiz olan kişi iyi bir başlangıç anı (muhurta) seçebilirse gökyüzü konumlarındaki olabildiğince en  zararsız zamanda eylem yapabilme özgürlüğünü elde edebilir,  problematik olaylardan zarar görme riskini azaltmaya başlar.

Vedik astroloji bilgisi vedalar dediğimiz yazıtlarda anlatılmaktadır. Vedalar yüksek bilinç seviyesinde yaşayan rişiler (derviş) tarafından günümüze kadar ulaştırılmıştır. Şu an yaşadığımız çağ, vedalardaki bilgiye göre 5000 yıl önce başlamış olan Kali Yuga çağıdır. Demir çağı olarak da bilinen bu dönemde yozlaşma artacak, pek çok zorluklarla insan yaşamı gitgide zorlaşacaktır. Bunlara karşı korunma tedbirleri ve çözümlere odaklanan Vedik Astroloji bilgisi, vedalarda anlatılmaktadır. Şu yaşamakta olduğumuz Kali Yuga döneminde veda bilgileri gurudan öğrencisine iletilerek olabildiğince korunmuştur.  

 Vedik Astroloji , altı çeşit ana başılıkta toplanan vedadan bir tanesidir ve “Vedaların Gözü” olarak tanımlanır; aynı zamanda Hint astronomi bilgisidir, ruhun arınması ve iyileşmesi adına çalışmaya yönelmiştir, örneğin en olumlu etkilere sahip dua-meditasyon gününü seçmeye yönelik eski çağlardan beri kullanılmıştır.  

Bu bilgiyle, kişi ruhsal gelişimini hızlandırabilir, kendini olumlayarak geliştirebilir, yapmak istediği eyleme uygun başarıyı yakalayacağı olumlu gökyüzü konumundan haberdar olabilir, sonuçta kendi gelişimine paralel dozajda olaylardan zarar görme riskini azaltmaya başlar.
Vedik astrolojisinde Satürn ötesi gezegenler kullanılmaz. Sistem kendi içinde oldukça yeterlidir ve bilgeler Satürn ötesini bilmelerine rağmen kullanma gereği duymamışlardır. Kuzey ve güney düğüm; Rahu ve Ketu olarak adlandırılmaktadır.

Vedalara göre kişi ne ektiyse onu biçecek, iyilik yaparsa iyilik, kötülük yaparsa kötülük bulacaktır; Dünya ise yaşanması zor bir gezegendir ve maddi anlamda en zengin olan bir kişi , kral, devlet adamı bile bazı zor etkilere maruz doğum bilgileriyle doğabilir. Çünkü içinde yaşadığımız galaktik sistemde olumsuz  etkiler yansıtan gezegen enerjileri (Satürn-Rahu..) haritasının bir evinde yerleşecektir. Saturn karma göstergesidir ve bu dünyada doğma nedenidir. İşte vedik astroloji önce bu zorluklar üzerine konsantre olarak harita sahibine bazı öneriler getirmeye ve yaşamını kolaylaştırmaya yönelir. Kişinin bu tip bilgilerle karşılaşabilmesi yine iyi kaderiyle ilgilidir, doğum haritasından da görebileceğimiz iyi bir kaderi varsa koruyucu faydalı öneriler alabileceği kişilerle, kitaplarla karşılaşabilir. Olumsuzluklardan korumaya yönelik olan tavsiyelerin başında oruç, dua, meditasyon gelir. Doğal taş takmak, renkleri bilinçli kullanmak, bilgelerin yolunu takip etmek kişiye yararlar sağlayabilir. 

 Batı astrolojisiyle Vedik astrolojinin bazı farkları

1-Ay_Güneş Vedik’te Ay’ın hareketleri çok önemlidir. Genelinde Güneş esaslı çalışan batı astrolojine göre Vedik astrolojinin Ay esaslı çalıştığını söyleyebiliriz.   

2-Hesaplama Farkı
Sistemler arasında bir hesaplama farkı bulunmaktadır bu yüzden batı astrolojisinde İkizler burcunda doğduğunu düşünen bir kişi, vedik astrolojide haritasını hesaplarsa Boğa burcunda çıkabilmektedir.
Vedik astrolojide, batı astrolojisinin kullandığı tropik zodyaktan farklı olan bir zodyak sistemi kullanılır. Bunun ismi: sideral zodyaktır.
Sideral Zodyak’ta “ayanamsa” dediğimiz bir hesaplama değerinden dolayı  ortalama 23,3 derecelik geriye bir kayma oluşmaktadır. Bu fark 1950 yılları için “-23” iken 1990’larda doğan kesim için “-23,43” olmaktadır.
Sideral Zodyak yıldız kümeleri sistemi / galaksi orijinli bir hesaplama sistemi kullanırken batı astrolojinin kullandığı tropikal zodyak; mevsimsel geçişleri esas alan Güneş’i merkez kabul eden hesaplarla çalışır.
Sideral zodyakta referans noktası olarak başlangıç; Başak burcunun 29 derece 6 dakikasında yükselen SPICA sabit yıldızı alınmaktadır.  
İ.S. 139’da Yunanistan’da Hyparcus zamanına gidersek 5 farklı tropik zodyak seçildiğini görebiliyoruz, biri 15 derece Koç’tan başlarken diğeri 12 derece Koç’tan başlamış ayrıca 8 derece olanı, 10 dereceden başlayanı ve   sıfır derece Koç olanı da bulunmaktadır.
Ekinoksların presesyonundan dolayı tropik zodyak şu an 24.5 derece  kaymıştır.
Tropik zodyakla sideral zodyak başlangıçları İ.S. 221’de presesyon sıfır derece Koç’a geldiğinde aynıydılar. Zodyaklar aynı yerde olduğundan henüz kayma olmadığı o tarihte hangi sistemi kullanırsanız kullanın horoskop hesapları aynı çıkıyordu. Ekinoksların kayması yavaş  olduğu için (yaklaşık 70 yılda 1 derece) 2011 yılı için orijinal Lahiri hesabına göre 24 derecenin üstündedir, bu yüzden de doğum verilerindeki fark batı ve vedik astrolojide gittikçe büyümüştür.
Örneğin  1 Ocak 1970’de doğduğunuzu düşünelim;  batı astrolojisinde yaklaşık olarak Güneş dereceniz 10 derece Oğlak olacaktır. Vedik astrolojide 23,.. derece geri gitmelisiniz; 17 Yay burcuna karşılık gelmektedir.  Vedik hesala yaptığında Güneş’i Yay burcunda çıktığını görecektir. 

3-Dönemler ;Daşa sistemleri: Vedik astrolojide batı astrolojisinde kullanılmayan hesaplama özelliklerinden dolayı daşa sistemi dediğimiz yaşam evreleri hesaplamasında çok başarılıdır. Örneğin bereketli veya bereketsiz dönemlerimizi bilmemiz; yaşantımızda daha realist gerçekçi bir bakış açısı sunar ve seçim astrolojisini kolaylaştırabilir.

Kaynaklar
Vedaları okuduğumuzda vedik astroloji hakkındaki bilgilerin ortalama 5000 yıl önceye uzandığından bahsedilmektedir. Yazılı kaynak olarak vedik astrolojiye ilk Mundaka Upanishad’larda rastlıyoruz.  Kadim Hint bilgeliği kitabı Mahabarata’nın “Bhishma Parva` ve `Udyoga Parva` kısımlarında Mahabarata savaşı sırasında oluşan astronomik gezegen yerleşimlerden ve sonuçlarından bahsedilmektedir. Savaş sırasında oluşmuş Güneş ve Ay tutulmalarının etkileşimleri anlatılmıştır. Mahabarata isimli Hint Destanında da insanların bu çağda dış görünüşlerinden yaşam stillerine kadar nasıl görüneceği, nasıl hareket edeceği, amaçlarının ne olacağı ve eylemleri net bir şekilde anlatılır.

Vedik astrolojiden bahsetmiş en önemli 18 otorite sayabiliriz; Surya, Pitamaha(Brahma), Manu, Narada, Marici, Kasyapa, Vaistha, Parasara, Vyasa, Atri, Angirasa, Garga, Bhrgu, Lomasa, Chyavana, Saunaka, Paulisa ve Yvana’dır. Bu bilge kişiler aynı zamanda vedaları, puranaları ve vedantayı da yazan kişilerdir.

Detaylı astroloji öğreten kaynaklar içinde özellikle Parasara’nın Brhat Parasara Horasastra’sı (7-8.yy) ve Kalyanavarman’ın (MS 422-446) Saravali’si oldukça meşhurdur. Örneğin Brhat Parasara Horasastra, 71 bölümden oluşur, fakat kadim bilgelerin orijinal anlatımları günümüzde çok anlaşılamamaktadır. Parasara’nın şu anki İngilizce çevirisini anlamak ve bunu yorumlamak günümüzde hala zordur, bunu anlamış bir öğretmenden değerlendirme alınması tavsiye edilmektedir. Bunlar haricinde klasiklerden “Jataka Parijata`, `Sarvartha Cintamani`,`Horasara`, Varahamihira, Garga, Jaimini’yi ve Kalidasa (16-17.yy) tarafından yazılmış Uttara Kalamrita da sayabiliriz.  

Vedik astrolojide yorumlamalar yapılırken  çeşitli branşlar kullanılır;  orijinal isimleriyle kullanılan bazı branşlar şöyledir: 
 • Jātaka Shāstra / Hora Shāstra: Genel doğum haritası analizi
 • Muhurta or Muhurtha (seçim astrolojisi ) bir olayın hayırlı-bereketli bir zamanda başlatılması için en uygun zamanın araştırılıp bulunması  
 • Swara Shāstra (fonetik astroloji ) isim ve seslere göre yorumlar yapılması.  
 • Prashna (Horari astroloji ) : bir soruya yönelik detaylandırılan astrolojik veriler; doğum haritasına değil de soru sorulduğu anki gökyüzüne bakılarak yorumlar yapılması esasına dayanır. 
 • Ankjyotish / Kabala (Numeroloji): gezegenlerin sayısal değerlerine göre bakılan branş. 
 • Nadi Astroloji: Kişilere çok detaylı yorumlar veren çok eski başka kadim bir teknik
 • Tajika Shāstra / Varsha Phal (Yıl Haritası) Kişinin her yıl doğum gününde çıkarılan ayrı bir haritanın o yıla ait öngörülerinin incelenmesi, modern astrolojideki ismi: solar harita, solar dönüş, solar return
 • Jaimini Sutras: Ünlü Hintli astrolog Acharya Jaimini’nın yöntemleri olarak bilinen ve tradisyondan daha farklı enteresan çok tutarlı teknikleri içeren bir branş. 
 • Nastjātakam (kayıp horoskoplar) doğum saati hatta günü ve hatta yılı bilinmeyen birinin doğum bilgilerinin ortaya çıkaran çok derin zorlu teknikleri içeren branş. 
 • Streejātaka (dişil astroloji): Sadece bayanların haritalarına özgü inceleme yapan branş 
 • Graha Samudriki (avuçiçi okuması, Palmistry): Avuç içindeki çizgiler ve şekillerden astrolojik okumalar yapmak.
 • Hasta Rekha / Samudrika Shāstra (avuçiçi okuması Palmistry): Avuç içindeki çizgiler ve şekillerden astrolojik okumalar yapan başka bir branş .
 • Padatala Shāstra (Plantarology): Ayak tabanındaki çizgiler ve şekillerden astrolojik okumalar yapmak.
 • Shakuna Shāstra (kehanetler): Etrafımızda oluşan her tip olayların, kişilerin, hayvanların hareketlerine göre, doğanın işaretlerine (yağmur yapması, şimşek çakması, karıncaların göçü, balıkların ölmesi, seller, Güneş’in parıldaması, karşımıza çıkan bir tabelada yazan yazı, vb ) göre yorumlar yapmak 
 • Swapna Vidya : rüya yorumlamaları

 
  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR