DEVATA ADHI PRATYADI

VEDİKTE 3. BOYUT 

5000 yıllık geçmişe sahip olan vedik astrolojinin  derinliklerine indikçe doğum haritası kağıt üstünden yükselir ve 3. Boyuta geçer. Harita canlanır. Vedik Astrolojiyle  uzun yıllardır ilgilenenleriniz arasında Jaimini Sutra çalışanlarınız varsa ne demek istediğimi çok iyi anlayacaklar. Burada biraz derinlerde teknik bilgiye değineceğim. 

 Vedik astrolojide doğum haritası irdelerken sadece gezegenler arası açılar ve evlerin anlamlarına göre yorum yapılmamaktadır.  Yüzlerce yoga görünümüne sahip olan gezegen görünümleri bunun bir ileri safhasıdır. Ünlü olma yogası, kral yogası, sanatçı yogası, zenginlik yogası gibi vb…
Bunun daha ilerisinde haritayı irdelemek istiyorsak gezegenlere 3 ayrı boyutta hakim olan sorumlu yöneticilerini anlamalıyız; bunlar “devata”, “Adhi devata” ve “Pratyadi  devata” lardır. Adhi devata gezegenin doğasını anlamamıza yardımcı olur. Güneş ateş-agnidir ve ışıktır fakat doğası gereğince malefiktir, Güneş ışık verir ve yaşam kaynağıdır fakat kişi elini hiç tereddüt etmeden elini ateşe sokup yakabilir, Ay’ın elementi sudur, jaladır, suyu anlarsak Ay’ı daha iyi çözeriz.   
Gezegenler materiyal boyutta olayları iyileştirmek için çalışırlar, Adhi devata ile çalışmayı daha iyisine erişmek için yüksek plandan yardım almak gibi düşünülebilir, Pratyadi devata çalışmaları ise kişi tehlikedeyken veya çok zor bir durumdayken bu durumu koruma altına alıp olayı pozitife çevirmek için başvurulan daha yüksek mertebeden gelen yardıma benzetilebilir.  
Örneğin Güneş’le çalışmak, sağlıklı ve güçlü olmayı getirir, ateş-agni çalışması sağlıklı ve güçlülüğü arttırıcı her türlü farkındalığı arttırmayı getiririrken Mrityunjaya ve Şiva ile çalışmak zor hastalıkları ve içinde bulunduğumuz her türlü zor kısıtı pasifize eder.
Hamile kalamayan biri çocuk göstergesi olan Jüpiter’ini güçlendirmelidir, bu bir fiziksel sorundur, fiziksel sorun yoksa ve kişi çocuk sahibi olamıyorsa bu sefer Jüpiter için adhi devataya başvurulur, Çocukları etkileyen daha ileri sorunlar var ise  Jüpiter’in pratyadi devatasına başvurulur.


Pratyadi devata gezegenin nasıl işlediği hakkında bilgi yansıtır. Örneğin Şiva, ruhun temsilcidir, doğum ve ölüm zincirinde ruhun ilerleyeceği yolda ışık tutar. Kişinin ruh göstergesi zedeliyse Şiva ile ilgili çalışma yapmak kişiye aydınlanmada kapılar açabilir. Gauri, kişiyi doyuran anne gibi davranır, kişinin doygunluk ve bereket açısından yükselmesine yardımcı olabilir. 10. Evin, kariyerin göstergesi vedik astrolojide Merkür’dür ve pratyadi devatası Vişnu’dur. Vişnu çalışmaları kişinin kariyerinde daha olumlu kapılar açar.
Bir sutrada şöyle geçer: eğer şu an yaşadığınız daşa lordu haritada iyi yerleşmişse sırtınız yere gelmez, fakat sorunluysa o daşa dönemini zor bitirirsiniz. Bu daşa lordunu yani doğum haritasındaki gezegeni güçlendirmek için gezegenin kendi devatasını kullanın, Navamsa’daki gezegeni güçlendirmek için adhi devatayı kullanın, D-60’taki içinse pratyadi devata kullanılmalıdır. Böylece o daşa dönemini alt haritalarda da rabtı zapta alabilirsiniz.  
Venüs doğum haritanızda ve navamsada iyi olsun ama kariyer haritasında öldü diyelim. Bu çok görülen bir örnektir, harika bir evlilik yapan kişi bir bakıyorsunuz işini bırakıvermiş, suçlusu eşi gibi görünse de aslında Venüs dönemi 2 haritada olumlu aktive olurken,  diğer alt haritada devatası olumsuz çalışarak kişiyi işinden edebiliyor.   
 Olumsuz anlamda ise Venüs’ün 2 malefik gezegenden görünüm ilişkiler ve sevgi konularında büyük problemler getirir.  Vedik astroloji direkt buna curse=lanet demektedir ki vedik astroloji çok sert konuşmaktadır, kişiye prenses masalı sunmak yerine gerçekleri belki ilk başta şok edici bir şekilde söylemekte ama sonrasında  şunu şunu uygularsan bunu aşabilirsin de demektedir.  Hızlıca hareket eden Venüs’ün diğer 6 gezegen ve 2 karmik nokta Rahu kuzey – Ketu güney düğümle olan günlük hareketlerini düşünecek olursak zedesiz olması çok az haritada rastlanabilir; çok haritada Venüs 2 olumsuz gezegenden görünüm alır; bu yüzden de yaşamda mutlu ilişki yaşayanların sayısına bakarsak nüfusun belki de %30’udur. Bu durumda Venüs’ün  adhi-devatasına başvurulur.
Venüs’ü büyük sorun altında olan haritalarda gerek , curse” denilen lanetler, sarpa yoga, grand malika yoga ve tutulmalarda doğum  vb.. gibi durumlarda sonuç kişinin evlilik yapamaması veya Venüs’ün asalet durumuna göre ilişkinin zoraki de olsa başlatılması hallerinde   kısa bir süre sonra   mutsuzluğa, aldatılmaya veya terk edilmeye kadar  sonuçlanan durumlar oluşur,  bu tip durumlarda Venüs’ün yüksek dereceli amirleri; adhi-devatasına  başvurmak ve önerdiği tedavi yöntemini uygulamaya çalışmak çoğu haritalarda çözüm getirebilir, bazı haritalar ise çözümsüz de kalabilir, o zaman kişi bu yaşamında ilişkilerde mutsuz olarak gereken dersi almaya zorlanacaktır.  Venüs zedeli ve eğer navamsada geri gidiyor veya sabit burçtaysa  son kategoridesiniz  demektir.  Ruhsal çalışmalar yapmak ve yüksek realiteyi anlamaya gayret etmek Venüs’ü bir anlamda problemli yerden uzaklaştıracaktır.  Her gezegenin devataları farklıdır.  Bunları anladığınızda ve onların dilinden konuşabildiğimizde haritadaki olumsuzluklar zaman içinde indirgenmeye başlar. Zamanı geldiğinde webde de “remedies; tedaviler” başlığı altında daha derin bilgi vermeye çalışacağım.

Kozmik başlangıçta içinde bulunduğumuz evrende Brahma tarafından binlerce gezegen ve varlık yaratıldı ve sanmayın ki gezegenler taş ve gaz kütlesinden oluştu. Her gezegenden sorumlu olan varlık o gezegenin enerjilerini bulunduğu realiteye göre evrende hizmet etmeye kendilerini adadılar. Yaradılış hakkında daha derin bilgiyi Srimad Bhagavatam isimli bilgi kitabının 5. Kantosunda “Creation; yaratılış” bölümünden okuyabilirsiniz.  Bugün NASA’nın yeni yeni açıkladığı gerçekler bu kitapta yazılı.  NASA’nın açıklamalarını izledikçe  gezegen- yıldız ve nebulalar arası uzaklıkların metrajını km cinsinden de veren Srimad Bahagavatam’la karşılatırdığımda, hayretler içine düşmüyor değilim. İşte bu kadar detaylı sistemi anlatan vedaların özüne hayranlığım her geçen gün daha da artmakta.  
NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR