BOLLUK BEREKET PARA


Jüpiter'iniz bolluk diyor mu?

  Para göstergeleri ve gökyüzü potansiyelleri astrolojik araştırmalarında ve sohbetlerinde hem astrologların hem de dinleyicilerin hayli ilgisini çeken konulardan biri. Kadim Doğu bilgeliği yazıtları olan vedaların bir dalı olan vedik astroloji de para, kariyer ve genel olarak maddi kazançlar konusunda hayli enteresan göstergeler sunuyor. 
En önemli  para göstergesi karaka Jüpiter’dir.  Jüpiter’iniz haritada olumlu yerleştiyse belki zaman zaman problemler oluşabilir ama çoğunlukla iki yakanız bir arada demektir.  Jüpiter’in yanı sıra harita potansiyelleri hakkında fikir yansıtan yoga görünümleri incelenebilecek en önemli  göstergelerdir. “Yoga görünümleri” dediğimiz göstergeler hayli gerçekçi açıklamalar getirebiliyorlar. 

Bir doğum haritasında belki 30 belki 12 belki de 45 yogaya aynı anda rastlayabiliyoruz. Yogalar, doğum anında gezegenlerin birbiriyle olan uyumu veya uyumsuzluğunu belgeleyen kalıplar demektir.

 Yogaların hesaplanması pek çok karmaşık formüle dayanmakta ve sonucunda, sistematiği ile şaşırtan sonuçlar verebiliyor.  Yoga isimleri sanskrit kökenli; örneğin Dhana ve Raja yogaları olan bir kişi güçlü, şerefli ve zenginlik anlamında rahat edici bir hayat standardı sürebilirken, Daridra veya Sakata yogası olan bir harita sahibi yaşamda diğer kişiye nazaran çok zorlanabilir. Yüzlerce olumlu veya zorlayıcı yoga kalıbı var ve bunların haritaya üstünlüğü bu konuda yetişmiş astrologlarca tahmin edilebilir niteliktedir.             Doğum haritamızın genel özelliklerini bilmemiz yaşama daha gerçekçi yaklaşabilmemizi sağlayabilir. Ticaret yeteneğiniz olup olmadığına objektif bakabiliyor muyuz? Ortaklı işlerden zarar görme potansiyeline sahip bir harita sahibi bir iş fırsatı potansiyeli geldiği dönemde yıllardır çok iyi tanıdığı bir arkadaşı ile ortaklık yaptığında zorlanabilir. Bu tarz hikayeleri çok duyarız, “ortak olduk arkadaşlığımız bozuldu!”.

            Doğum anında ortaya çıkan başka etkiler de var:  Örneğin “HL, Hora Lagna” kişinin zihninin kazanç konusuna nasıl odaklandığına işaret eder. Bu eve açı alan gezegenlerin astrolojik anlamlarına bakarsak; ne tip konulardan kazanç elde edebileceğimizi tahmin edebiliriz.  Örneğin Satürn açı alıyorsa kişinin kazançları başkalarının üzüntülerinden dolayı oluşabilir. Merkür açı alıyorsa ticaret, iletişim öne çıkabilir. Mars, güvenlik sektörünü , Ketu astroloji, IT sektörünü işaret edebilir. 2., 11. evler genel kazançlar evi olarak bilinse de bu evlerin güçlü olması para göstergelerini kendi başına güçlü kılmaz. Yükselenin arudhası olan Aruda lagnadan 11. evin ve hatta Varnada lagnadan 11. Evin de güçlü olması gerekmektedir. Yeteneğiniz olduğu alanı saptamak da para kazanma etkilerini yukarı taşıyabilir. Yetenekli olduğumuz alanda para kazanmak daha zevkli ve uzun vadede sıkılmadan gerçekleşir. Navamsa haritasından yeteneklerimizi görebiliriz. Navamsada Ketu üçgen evlerde ve olumlu yerleşimdeyse kişinin matematik zekası yüksektir, diyebiliriz. Bu kişi çok hızlı işlem yapabilir, özellikle IT sektöründekiler ve bilgisayarcıların haritalarında bu görünüme rastlayabiliyoruz.  Çok büyük zenginlik, büyük para kazanma göstergeleri için doğum anının oldukça kudretli, gezegen yerleşimlerin mümkün olduğunca zedesiz olduğu dikkat çeker. Büyük iş adamları ve zenginlerin haritalarında “Dhana yoga”, “Raja yoga”, “Malavya yoga” , “Kalpadruma Yoga”, “Yogada” ve benzer daha bir sürü önemli başka yaga göstergelerine aynı anda rastlanır.
            Bazen şans oyunlarından üst üste para kazanan kişilerin haberlerini duyarız ama bu uzun sürmeyebilir, kişi şansını değerlendiremezse bu potansiyeli yakalaması mümkün olmayabilir. Şans oyunlarından büyük para kazanma potansiyeli için doğum haritasında 5-8-9-11. Ev yerleşimleri ve burada yerleşmiş gezegenlerin dönüm yılları kontrol edilebilir. 
            Doğum anındaki potansiyelleri bilmemiz kadar verimli başlangıç anında işe koyulmak belki daha önemli bir etmendir. Eğer çok güçlü doğum anı etkilerine sahip değilseniz çoğu zaman iş kurmak, ortak seçmek veya bereketli bir zamanda o işi başlatmak için doğru zamanlamayı yakalamakta zorlanabilirsiniz. Olumlu yogalar dolayısıyla bazen zenginlik çocuk yaşta gelebilir, bazen de çok uzun süren sancılı dönemler sonucu oluşabilir. Bazı kişiler uzun yıllar büyük gelirlere sahip olup sonra birden bu gelirleri kesilebilir. Yanlış yatırımlar yanlış ortaklar yüzünden bazen kayıp kaçınılmazdır, kişi kendi haritasındaki bereketli ve bereketsiz potansiyelleri hakkında fikri varsa  kayıplarını bir oranda minimize edebilir.  Sanskritçe terimde “Muhurta” seçimi, bereketli zamanda işe koyulmak, adım atmak demektir.   
Kişi arzu ettiği konuya ilişkin iyi bir başlangıç anı seçebilirse gökyüzü konumlarındaki olabildiğince en  zararsız zamanda eylem yapabilme özgürlüğünü elde edebilir, problematik olaylardan zarar görme riskini kendi hak ettiği doğum planı çerçevesinde azaltmaya başlayabilir.
Örneğin doğum anındaki etkilere göre kazanç potansiyeli çok yüksek olmayan bir harita sahibi olumlu görünen bir anda başlangıç yapsa, seçtiği olumlu başlangıç anı onu bir yere taşıyabilir ama unutmamak gerekir ki; bu seçim özgürlüğü de ancak kişinin doğum anında aldığı etkilere paralel oranda yardımcı olabilmektedir.

             
            Kazançlar ve olumlu potansiyellerin dönemleri konusunda vedik astroloji, transitlerin yanı sıra “daşa sistemi” olarak adlandırılan çok orijinal özel bir teknikle çalışmaktadır. Pozitif olumlama yapmak, hayırlıyı, iyiyi düşünmek her zaman tavsiye edilmekle birlikte, doğum haritamızdaki sorunlu veya bolluk dönemleri bu daşa dönemleriyle paralel gitmektedir. Vedikle ilgilenenleriniz bilirler, en çok kullanılan Vimsottari daşa sistemi motivasyonumuzun evrelerini vermektedir. Aydınlık, umutlu bir zihin halinde yüksek motivasyonda olmamız yaşamın zorluklarına karşı mücadele gücümüzü arttırabilir, vimsottari daşa sistemi bu konuda fikir yansıtabilir, fakat maddi kazançlar ve kayıplar konusunda bu daşa tek başına güçlü bir gösterge değildir. Özellikle Sudaşa ve Narayan Daşa sistemleri kazançlarla ilgili verimli veya problematik dönemler konusunda daha geniş vizyon sunabilmektedir. Bu dönemler bazen iki, bazen dört yıl sürebildiği gibi bazen üst üst gelen iki verimsiz daşaya rastlanırsa on ile yirmi yıl da sürebilmektedir. Bu durum tamamen doğum anındaki etkilerle ilgilidir ve hiçbir harita diğer kişinin haritasıyla aynı etkilere sahip olmamaktadır. 

Bereket, bolluk konusunda  yaşanmış kişi harita örneklerini web sitemden de takip edebilirsiniz.  

NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR