OBEZİTE

 AGNI TATVA  PROBLEMLERİ
Beğenmediklerimize sınır koymak aslında irade ve güçlü bir karar mekanizmasıyla ilişkili değil mi? Yaşamdaki bir sürü olmazı olura çevirmek için de bir güç gerek. Hatta mecazınız yoksa pozitif düşünmek bile olası değil.    Bütün bunlar aslında temelde bakarsanız yediklerimizle çok alakalı. Ruhsal bilgilere göre biz beden değiliz ruhuz fakat beden hasta ise   ruhunuzun hareket etme kapasitesini de  kısıtlanacak.  
Yediklerine kaç kişi dikkat ediyor, iyi bir sindirim olursa yediklerimizin zarar veren toksin etkileri de vücuttan kolayca atılabilir, atılamayan maddeler bağırsaklarda, böbreklerde, karaciğerde  vs organda birikmeye başlayacak, damarlar sorunlaşacak, pislenecek dolayısıyla atıklar, zehirler beyin hücrelerimizi daha hızla öldürmeye devam edecekler, sonucu ne mi? Önemli bir hastalığa bile gerek yok başlangıçta şöyle olacak; Daha çok kararsız olma hali, unutkanlık, depresyona kadar giden zincirleme bir reaksiyon. Ve genelde gözlemlediğim kendim de dahil olmak üzere yumurta kapıya gelip hastalanınca ilaçlara veya duruma göre doğal besinlere, kürlere saldırmak!   
Neyseki geçtiğimiz yıllarda önemli bir hastalık geçirip bedenimin kıymetini anlayıncaya kadar bu böyle oldu. Ben üniversitede tıp değil ama 2,5 yıl genetik biyoloji okudum, insanın biyolojik  gelişmesine özel ilgim hep oldu. Vedik Astroloji de işin içine girince bedenin gizemi daha netleşiyor sanki. Doğum haritalarımız gerçekten bir rehper; sorunlu gezegeni ve ev yerleşimini bularak sağlığımıza daha özenli yaklaşabiliriz. Doğum haritası mümkünse kişi doğduğunda irdelenmeli ve özellikle sağlıkla ilgili hassas göstergeleri üzerinde durulmalı.  Hindistan’da astrolog aileler tarafından bu şekilde yapılıyor. Kişinin vücut tipine göre bebeklikten başlanarak uygun besinlerle beslenmesi sağlanıyor. 40’ınıza gelmişseniz beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmek hayli zor olabilir bir de o güne kadar bedenin içindeki tahribatlar cabası. Kişi haritasındaki problemleri bilirse hastalanmayacak diye bir gerçek de yok şimdiden bunu belirteyim, hastalıklar da kaderleri gereği bir şekilde bazı kişilerin kişisel gelişme ve ruhsal yükselme aracı olabilirler. Ama en basidinden en kolay yapabileceğin beslenme şeklini değiştirebilirsin ve toksin üretimi sorunlarından olabildiğince kurtulma ihtimalin olabilir.     

Sağlık durumunu kontrol için bedeni temsil eden yükselen burç, ruhun temsilcisi Atma Karaka olan en büyük dereceli gezegen,  zihin temsilcisi Ay’ın  harita içindeki yerleşme ilişkilerini kontrol etmekle başlayabiliriz. Haftanın hangi gününde doğduğunuz taşıdığınız vücut enerjisini göstermesi açısından çok önemli; örneğin Salı veya Pazar günü doğmak Mars-Güneş  günleri olduğundan vücuttaki ateş elementini destekler ve makbul günler diyebilirim, ama cumartesi Satürn günü doğduysanız vücut enerjiniz düşük olabilir. Yaşam süresi analizi de çok önemli eğer uzun yaşama potansiyeliniz var ise ama kaliteli mi yaşayacaksınız acaba?  Uzun yaşam süresi için Satürn yerleşimi çok önemlidir.  Bunun haricinde hayati organımız kalbin  uzun süre atabilmesi için 4. Evin kaliteli olması gerekmekte. Ayrıca 4. Ev temizse kişinin iyi niyetli olduğunu da belirteyim;  temiz kalpli olmak 4. Evin marifeti. Ayrıca içtiğimiz ilaçlar yine 4. Ev etkisinde. Doktorlar 12. Evden kontrol edilir, 12. Evinizde malefikler doktorlardan yanlış tedavi olasılığı getirebilir. Örneğin boşuna ameliyat olmuş hastaların haritalarında bu tarz bir etkiyi görebiliriz. Yiyeceklerin veya kullandığımız ilaçların zehir etkisi haline gelmemesi sindirimin güçlü olması gerekir bunu da vücutta sağlayan yaşam gücü kaynağı ateş enerjisidir; agninin gücüdür.
Rab Bhagavad Gita isimli yol gösterici kitapta der ki; “Ben yaşayabilmeniz için gerekli hazım ateşini size verdim. İyi kullarıma daha çok verdim, diğerlerine daha az verdim.”

Bagavad Gita : 15-14: Ben, bütün canlı varlıkların vücudunda bulunan hazım ateşiyim ve 4 çeşit besini hazmetmek üzere dışarı çıkan ve içeri giren yaşam havası ile birleşirim.
 Burada Vedalar yoluyla seslenen Rab'bın canlı varlıkların yaşamlarını sürdürebilmesi için beslenme sonrası yediklerini enerjiye döndürebilmeleri için midelerinde bulunan ateş ve vücuttaki hertürlü akımın kan-sinir sistemi vb..süregelmesi için gerekli olan temel yaşamsal elementlerin kişiye Rab tarafından bahşedildiğini ve bunların öneminden bahsediliyor; ayurvedik metinlerde daha detaylı açıklamalar bulabilirsiniz.

Haritada daha pek çok nokta incelenebilir;  6. Ev, D3-D9-D6 gibi alt harmonik haritalar da kontrol edilir.
Ama diyebilirim ki; yediklerimizin toksin olmadan atığa dönüşmesini sağlayan doğal yaşam enerjisi  ateş; agni son derece önemli rol oynuyor.  Haritada güçlü yerleşime sahip olmayan ateş gezegenleri Güneş, Mars, Ketu, hareketsiz yaşamdan dolayı kilo alımına, zaman içinde kasların zayıflamasına dolayısıyla ağrılı bir vücuda ve erken yaşta atılamayan atıkların beyin hücrelerini bozmasına, bağışıklık sistemi sorunlarına, organların zincirleme etkisiyle birbirini tetikleyip bozmasına, dolayısıyla zaman içinde bir sürü hastalığa sebep olabilir.  Aslında belki ateş enerjinizi biraz dengelesiniz falanca hastalık da size uğramayacak. Doğu tıbbının ilk kontrol ettiği gösterge kişinin hazım gücünü de çalıştıran ateşin, agninin ne ölçüde çalıştığından başkası değil.
Agni eksikliği beyin hücrelerinde de yoğun toksin etkisi yaratıyor; çoğunlukla doğal olmayan, kirli veya fast-food tarzı beslenen bir toplum olduk,  organik pazarlar daha çok yeni,  yoğun kirli son 10 yılın toksik hasarı ancak vücudunuzu çok ciddi iradeyle temizlerseniz yıllarınızı alabilecek. Yine de zararın neresinden dönersek karlıyız. Genç kuşağa bile baktığımda son yılarda artan bir unutkanlık problemi görüyorum, belli ki  besinler toksin olarak bedenlerinde  
Hareketsiz bir yaşam her yerimizi sarmış, doğuşta düzgün olan vücut ateşimiz de kötü beslenme ile sönmüş durumda.  Ben çocukluğumu hatırlıyorum da abur cubur yine yer ama okula yürüyerek gider, bahçede ip atlar, yakar top oynayarak besinleri yakabiliyorduk. Şimdi ise çocuklarımız bilgisayarın başında,  cep telefonları ellerinden düşmüyor, çoğu hareketsizve üstüne kötü beslenmekteler.
Peki doğum haritaları sağlık açısından nasıl bir yararı olabilir ?
Yükselen burcunuz bedeninizi gösterir, eğer yükselen burcunuzda olumsuz gezegenler yerleştiyse, zorlu açılara sahipse,  irade göstergesi Yükselen burcunuzun yöneticisi ve Ay kötü yerleştiyse, haritanızdaki en büyük derecedeki gezegen (sideral zodyağa göre bakmalısınız) Atma Karaka zarar verici yerleştiyse; özellikle badakeş konumdaysa yaptığınız hataların bile farkında değilsiniz demektir. Daha bir sürü gösterge ilave edebilirim.  
Güçlü bir sindirim sistemi için Güneş’inize ve Mars’ınıza, sağlıklı bir boşaltım ve bağırsak isteminiz için de Satürn’ünüze iyi davranın. Güneş ve Mars’ınız zayıfsa sindirim sistemi biraz acı biberle desteklenebilir (basur sorununuz varsa Satürn ve Rahu sorunlu demektir, doktorunuza mutlaka danışın) acı yerine ateş arttırıcı yine zencefil de (alerjiniz yok ise) önerilebilir. Kadim beslenme sistemi ayurveda et tüketilmesini bağırsaklarda fazla toksin üretimi olduğu için önermiyor.  Bugün batı tıbbı da fazla et tüketimin özellikle bağırsak kanserine neden olduğunu bir sürü kaynakta yazmaktadır. Fakat et yiyenleriniz elbette var. Özellikle bol sebze yetişmeyen kurak bölgelerde eskiden beri Türk kültüründe çok et tüketilir ; büyüklerimizin bol acı yiyerek etin sindirimi sonucu oluşan toksinleri yüksek ateş enerjisiyle yakarak yok etmeyi hedeflemiş olduğu çok aşikar. Ben beslenme sistemime daha önce burun kıvırdığım bir miktar acıyı ve taze zencefili ziyadesiyle artık soktum.

Örnek Harita
OBEZİTE


Bu harita sahibi şu an 65 yaşında çocukluğundan beri kilolu, şu an çok kilolu, genel beslenme tarzında hamur işi ve tatlı ağırlıklı beslenmeyi çok seven, çok uyuyan, yavaş konuşan, güler yüzlü, düzgün bir kariyeri ve iş yaşamı olup eğitim hayatı çok iyi geçmiş, yaşamda önemli bir üzüntü ve acı çekmemiş bir kişi. İştah problemi yüksek, az hareketli, çok uyuyan ek olarak da hormonal dengesizlikleri var.   
Haritanın meyillerine baktığımızda Yükselen burçta Ketu yerleşmiş, her ne kadar Akrepte kendi evinde iyi gibi görünse de Ketu girdiği yerde kişiyi düşüncesiz davranışlara sürükler, özellikle yükselende bilinci kapatabilir. Kişi yaptığı hatalardan kendini sorumlu tutmaz ve mücadele etmeye pek meyil duymaz. Yükselen burcun yöneticisi Mars Venüs’le 11. Evde, kişi yaşamında kazançlarına ve yaşamın zevklerine odaklı düşünen biri. Salı günü Mars günü doğması haritayı kurtaran en büyük etmen, doğduğumuz gün vücut enerjimizi verir. Kişinin kilolarına rağmen hareket kapasitesi bu haritaya bir ödül diyebilirim. Ama nereye kadar tabi? Mars’ın dizpozitörü Merkür  Satürn’le birlikte  9. badak evde ( belirlenemeyen tıkanık hastalıklar evi). Badak bölge de olsa Merkür’ün 9.ev yerleşimi kötü değil destekleyici, fakat 6 yıl sonra başlayacak Satürn daşası düşündürücü? Mars 11. evde Rudra  (cezalandırıcı, yok edici)  gibi çalışır, kişi psikolojik olarak çok hassastır,  yaşam enerjisi ateşi dönüştüremez, küçük başarısızlıklarında bile kendini cezalandırmaya meyillidir. Bu nasıl gerçekleşir ? En kolay yöntem yemek içmekle olur; sigara, içki, uyuşturucu mu, pasta börek çörekle mi? 
Yediklerimiz 2. Evimizle ilişkilidir. Harita sahibi ağzına sigara veya uyuşturucu madde koymamış biri. Neden? 2. Ev yay burcu ve yöneticisi Jüpiter; satvik, temiz bir gezegen uyuşturucu bağımlılığından ziyade şekere meyil verecektir; kendini cezalandırma; börek, çörek pasta ile gelecek bu durumda kareciğer kötü etkilenecek. Şeker hastalığına meyil artacak. 12 evde Terazi’deki Jüpiter böbrek sorunlarını da verir ki geçen Jüpiter daşasında en son haberleştiğimde böbrek sorunlarıyla uğraşmaktaydı.

Karaciğer göstergesi Jüpiter  12. Evde, bir benefik gezegen 12. Evde zorlanır. 12. Ev rahatımızı konforumuzu ve evlilikteki mutluluğumuzu yatak rahatımızı gösterir, Jüpiter için burası eşinden fazlaca destek alan, tembelleştiği bir bölge, eş kişinin önüne sürekli yemek yaparak getirmiş, kendi de yemiş içmiş ama zararını daha çok eşi çekmiş. Harita sahibi kişi rahatına düşkün ve uzun uykuları çok seven biri bu yüzden metobolizmasını yıllar içinde iyice durdurarak fazla kiloları almış. Kilo aldıkça da iyice hareke kabiliyeti bitmeye başlamış.
Haritanın başka göstergeleri de kişiyi cezalandırmaya yöneltiyor gibi: özellikle Rahu-Ketu aksı arasında sıkışmış gezegenler Rahu’dan Ketu’ya doğru dizilmesiyle  Kala amrita yoga oluşturuyorlar, hayli kısıtlayıcı bir gösterge. Kişiyi en erken 45 hatta 47 yaşına kadar yaşam seçimlerinin elinde olmadığını dolayısıyla pekçok arzularına kavuşamadığı için de psikoloji açıdan sorunları görüyoruz. Psikolojik sorunları kalaamrita yoga içinde gezegenlerin olumlu bir ev olan 9. Evden, olumsuz bir ev olan 12. Eve doğru 4 ev içinde dizilmesinden anlayabiliriz, şanslı bir yaşamla başlangıç psikolojik olarak terse çevrilmesi şeklinde kişi basit olaylarla bile baş edememiş olabilir ki başta dediğim gibi aslında kişinin yaşamında geç yaşta  baba  ve anne kaybı dışında önemli bir sorunlu olayı henüz yok. İşi, geliri, eşi son derece sevecen ve çocuğunun mürüvvetini görmüş bir şahıs. Haritanın en önemli eksiği 4. Evin malefik etkide olması, kişinin kalp çakrası kapalı, 4. Evin yöneticisi Rahu Kala Amrita yoganın başını çekiyor, kişinin saf sevgiyi deneyimlemediğini kalbinin kapalı olduğunu görüyoruz, dışarıdan baktığımızda sorunsuz görülen yaşam aslında derinlerde bir anne şefkati eksikliğini belirtiyor. Bu kişinin rahmetli annesini tanırım, kendisinin de çocukluğunda anne problemleri çekmiş biri, çok küçük yaşta üvey anne elinde büyümüş, anne şefkatini alamamış bir çocuk kendi çocuğuna nasıl annelik edecek? Mümkün değil. Hatırlıyorum şenşakrak yaşama çok bağlı sürekli gülen O da çok aşırı kilolu bir bayandı.  Ama içerde neler kaynıyordu! Aile dizimine gidenleriniz olayı şu anda çözdü belki de. Harita sahibi muhtemelen biliçaltında annesine sadık kalarak ondan daha mutlu olmamak için kilolu kalmayı tercih etti. Haritanın yerleşimleri de bunu desteklediği için konuşabiliyorum; Kiloların nedeni büyük bir olasıkla anne şefkati eksikliği ve çocuğun annesine olan kör sevgisini şişman kalarak göstermeye çalışması.
Bu haritada  Kala amrita yoga 4. Evin açılmasıyla yani ruhsal yaşama uygun çalışmalarla azaltılabilir, fakat kişinin ruhsal yaşama inancı modern şehir insanı kadar ancak var veya yok ; az. Olumsuz yogayı bozacak Ay için remedi, tedavi önermeme rağmen kişinin inanç zayıflığından dolayı buna da yanaşmadığını gördüm. Kişi önermeme rağmen aile dizimi çalışmasına da henüz katılmadı.
Ek olarak hormonal sorunlar
Çok yiyen ve uyuyan fakat kilolu olmayanlarımız da var elbette; bu haritada anne şefkatı haricinde diğer bir handikap  Venüs’ün lanet altında olması. Venüs Başak burcunda düşük  durumda 11.evde Mars’la birlikte durması hormonal sorunları da göstermekte, bir olumlu gezegen en az 2 olumsuz gezegenden görünüm alırsa vedalara göre geçmiş yaşamından eşinle olan sorunlardan dolayı lanet altında demektir. Burada Venüs’ün Mars, Satürn ve Rahu gibi 3  olumsuzdan açılandığını görüyoruz. Haritanın en önemli göstergelerinden en yüksek derecedeki gezegeni de Venüs; Atma karaka gezegen; bu durumda bu lanetin daha da derin anlamda ruha işlendiğini görüyoruz. Yeri gelmiş iken belirtmek isterim; Atma karaka gezegeniniz kimse bu gezegen üzerinde önemle durunuz. Kendinizi düzeltmeniz gereken alanlar atma karaka gezegenin gizeminde saklıdır. Yaşamdaki tüm yollar sizi zorla da olsa bu gezegenin kapısına çıkartacaktır.  Yaşam amacınız sadece bu gezegenin ifadeleri olan sayfalar dolusu yazıyla anlatılabilir.

Bu lanetin tedavisi olabilir mi? Eğer lanetli gezegen navamsada sabit bir burçtaysa veya geri gidiyorsa bu lanet yok edilemez, kişi ancak her ne yaptıysa ruha işlenmiş olan sorunu olaylar vasıtasıyla acı çekerek öğrenmek zorunda bırakılır. Haritada Venüs navamsada sabit bir burç olan aslan burcundadır ve bir takım olumsuz olayların yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu gösteriyor. Lanetin aktive zamanı  moola daşa ile görülür. Bu Venüs dönemi yaklaşmakta;  2015 Ağustosta başlayacak ve kişi yaşarsa 89 yaşında 20 yıl sonra bitecek.  Venüs haritanın 7. Ve 12. Evlerini yönetmekte, özellikle 2017 başında  Satürn vimsottari daşaya girildiğinde bariz belirebilecek sağlık sorunları,  eş kaybı, yalnızlık, 9. ev sağlık sorunları (kalça kemiği sorunları, hafıza sorunları, belki alzeimer, böbrekler, vb ).  Kişiye bu dönem içinde  yapmak isterse Atma karaka mantrası, destekleyici sağlık mantraları ve düzgün bir ayurvedik diyet önerilebilir.
Ateş eksikliği olmayan ama fazlalığı olan haritalar ne yapmalı? Genelde kaslı, az üşüyen, kışın bile tişörtle şortla dolaşan ahbaplarınız varsa anlayın ki onların agnşleriş gayet iyi.
Onlar müdafacı, kontrol etmeyi seven kişilerdir, vücutları hafif kaslı olabilir, iyi yoga veya x spor yaparlar, bu kişilerin agnileri iyidir, hatta  yüksekçene agni kişilerinin öfke problemi yaşamlarında handikap bile oluşturur, etraflarını kırabilip dökerler belki ama bedenleri genel olarak sağlıklıdır. Bazen ateş gezegenleri Mars, Güneş ve Ketu haritada dengesiz yerleşebilirler 2 tanesi birleşim yapıyorlarsa kişinin bir organında hasar oluşabilir. Özellikle kafa bölgesinde ateş gezegenleri birikmişse akıl hastalıklarına özellikle şizofreniye neden olabilir. Kişinin beyninde şiddetli elektrik akımları tahammülsüzlükler ve hatta cinnet geçirme vakalarında agni yani hiddetli olmak sorumludur.  Bu tip örnekleri başka bir yazıda vereceğim.  Agnisi yüksek birine  vücutları serinletmek için en ideal doğal gıda bol yoğurt veya naneli ayran iyi giderJ

Düzenli sağlık kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin, bedeninize iyi davranın, mümkünse ayurvedadan faydalanın, abartmadan doğal beslenin, bedeniniz nadide  ruhunuzu taşıyan narin bir kapsül aslında. Bu Salı Mars gününde hepinize sağlıklı bir yaşam diliyorum. Agniniz kıvamında, keyfiniz yerinde olsun.


NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR