ZEKA

  YÜKSELEN BURÇ İLİŞKİSİ


Güneş-Ay-Yükselen burç  3’lemesi  vedik astrolojinin temel taşlarıdır. Güneş  yogaları zenginliği, Ay  ve nakşatralar yaşam uzunluğunu yükselen burç ise zekayı temsil eder.  Günlük yaşamda doğru kararlar vermeniz için zekanızı verimli kullanmalısınız, hele ki gitgide gelişen bu kaotik ortamda başkalarının dedikleriyle değil kendi öz güveninizle hareket etmelisiniz. Bu devirde kim kime güvenebilir? Her an bir yönden bir problem gelebilir.  Eğer yaşamınızda yanlış kararlar verdiğinizi düşünüyorsanız yükselen burcunuza bir bakın. Cevap burada saklıdır.


Yükselen burçta malefikler (Satürn-Mars-Rahu) yaptırımcı, sert, duruma göre olumsuz  kararları temsil eder. Benefikler (Ay-Jüpiter- Venüs) çoğunlukla iyidir. Gezegen yoksa yöneticisini alabilirsiniz. Malefiklerle birleşen benefikler  karakterini kaybedebilir.  Merkür, bir  öyle… bir böyle…  davranır, malefikle ise sertleşir arkadaş ve dostça tavırları bırakır, benefikle  faydalı  olmaya başlar. Ketu , iyi niyetli de olabilir çok uç noktada da davranabilir, yaradılışı biraz Mars gibidir veya zayıf bir Ay gibi de olabilir. Haritanın geneline göre ruhsal da olabilir, topluma karşı biri de olabilir. Ketu özellikle transit etkilerinde değişime ve hatalara açıktır.
Yükselen burç 1. Evdir. Yaşam yükselenle başlar çünkü beden burada doğar. Bebek normal şartlarda kafadan doğar bu anda yükselen burcumuz oluşmaya başlar. Yükselen burç; beden ve zeka sağlam olduğunda hatalı kararlar alma potansiyeliniz azalmaya başlar.

Merkür yükselen burçta tek başına en yüksek zekada çalışır, digbaladır denir, Kubera yoga yapar. Kubera zenginlikle ilgilidir. Satürn ise çalışmayı keser, MKS, marana karaka stahanadır, ölüdür, zararlı etki verir.


Yükselen burç bedenin başlangıcıdır, başımızdır, zekamızdır, karakterimizi oluşturur, onu koruyan ve güçlendiren ise evrendeki ilk başlangıç sesi olan OM dur.  Orijinal hali AUM olan mantra günlük koşuşturmalarla kafası karışmış olan günümüz insanına AUM olarak çalışıldığında zarar verebilir. Bu yüzden sadece OM sesi üzerinde çalışma tavsiye edilir. Günlük meditasyonlarınızda 20 dakika bu sese konsantre olduğunuzda yükselen burcunuzun, zekanın olumlu yönde güçlendiğini göreceksiniz. Yapabiliyorsanız alçak sesle söylemeniz boğaz çakranıza çalıştırır ve belki bu güne kadar konuşamadığınız cümlelerin rahatlıkla konuşabilirsiniz. İfade etme yeteneğinizi de güçlendirir. Çok kolay bir çalışmadır. Çalışma genel olarak disiplinle 1 yıla yayılır, başlamak için ideal zaman doğum günü tithisidir. Doğum günü tithisi doğum gününüze yakın bir tarihte oluşur. Doğduğunuz gün değildir. Bu, doğum anında doğum gününüzde oluşan Ay-Güneş derecesinin her yıl aynı burçta tekrarladığı gündür. Eğer bu tarihi kaçırırsanız her ay aynı tithi başka bir burçta tekrarlanır. Eğer günlük yaşamın kaotik ortamında sürüklenen  biriyseniz bu çalışmadan kısa sürede fayda göremezsiniz. Kendinizi disipline edin ve  bir zaman ayırın.“Kökeni vedik yazıtlara dayanan om, bin yıllardır kök mantra olarak diğer mantralarda da yer alır.
Simge olarak; şekilde de görüldüğü üzere üç tane eğri, bir tane yarım çember ve bir noktadan oluşur. Altta yer alan eğri uyanma durumunu; üstte yer alan eğri derin uykuyu; sağdaki eğri ise uyku ile uyanıklık arasında yer alan rüya durumunu simgeler. 

Yukarıya açık olan yarım çember yanılsama anlamına gelen Maya’dır, nokta ise mutlak gerçeklik. Böylece fiziksel dünya ile ruhsal dünya arasında bir çizgidir Maya. Aynı zamanda A yaratıcı Brahma’yı; U koruyucu Vishnu’yu; M ise yokedici Shiva’yı simgeler. A bedenin kök bölgesi, U karın bölgesi ve M de kaş merkezi, yani üçüncü gözdür. Om’un binlerce anlamı vardır. En öncelikli anlamları ise “evrenin iç sesi ve ritmi”dir.  Hariom Yoga Merkezi, www.yogahariom.comNAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR