SUTRALAR

KADİM KİTAPLAR

Vedik astroloji çok emek verilerek öğrenilen bir astroloji dalı, içene daldıkça bilmek için bir ömrün yeterli olacağına pek inanmıyorum, her an öğrenecek daha derin bir bilgiye rastlıyorsunuz;  tarihte bu konudan bahsetmiş en önemli 18 otorite sayabiliriz;

Surya, Pitamaha(Brahma), Manu, Narada, Marici, Kasyapa, Vaistha, Parasara, Vyasa, Atri, Angirasa, Garga, Bhrgu, Lomasa, Chyavana, Saunaka, Paulisa ve Yvana’dır. Bu bilge kişiler aynı zamanda vedaları, puranaları ve vedantayı da yazan kişilerdir.

Detaylı astroloji öğreten kaynaklar içinde özellikle Parasara’nın Brhat Parasara Horasastra’sı (7-8.yy) ve Kalyanavarman’ın (MS 422-446) Saravali’si oldukça meşhurdur. Örneğin Brhat Parasara Horasastra, 108 SLOKADAN oluşur, fakat kadim bilgelerin orijinal anlatımları günümüzde çok anlaşılamamaktadır. Parasara’nın şu anki İngilizce çevirisini anlamak ve bunu yorumlamak günümüzde hala zordur, bunu anlamış bir öğretmenden değerlendirme alınması tavsiye edilmektedir.

Bunlar haricinde klasiklerden “Jataka Parijata`, `Sarvartha Cintamani`,`Horasara`, Varahamihira, Garga, Jaimini’yi ve Kalidasa (16-17.yy) tarafından yazılmış Uttara Kalamrita da sayabiliriz.
"Courte Case Astrologlar" olarak da bilinen Hintli özel astrolog ailelerce sır olarak saklanan son derece gizli tutulan Jaimini öğretisi de batıdan gelen ilk uzmanlarını 2011 Aralık ayında ilk defa Himalayalar'dan deklare edilerek batı dünyasına duyurdu, 40 seçilmiş  uzman Orissa okulu tarafından gurumun gurusu Sanjay Rath tarafından mezun edildi. Bu 40 kişiden kendi gurum  Visti Larsen de dahil olmak üzere yine seçilmiş 10 kişi kadar "Jaimini Scolar"  olarak kendi ülkelerinde Jaimini eğitimi açmaya başladılar.

Hindistan ve Amerikada'ki bir çok jyotish ekolün çalışmalarını  1996'dan beri Hindistan'da özellikle çok kere bulunmuş biri olarak yakından takip edebildim, nerede neler oluyor çok iyi gözlemleyebildiğimi söyleyebilirim, bu çalışma orijinalliğini korumuş jyotiş bilgisi içeriği açısından batı dünyasına armağan edilmiş son derece önemli bir gelişmedir.


Ben de Jyotish Gurum Visti Larsen ile onun engin bilgisi eşliğinde şifrelendirilmiş Jaimini Sutralarının 2. bölümünü  bu yıl 30 Mart 2012'de Danimarka'da bitirdik. Bu yılki Sutralar yine eşsizdi. Geçen seneki seminerdeki sutralardan daha derindiler. 

Bu yılki bilgilerde derin tema ölüm, kazalar, yaşam uzunluğu, evlilik ve zenginlik tarihleri ile ilgiliydi. Yaptığımız örnekler oldukça uç noktalarda zor örneklerdi.

Ölümle ilgili hesaplamalar oldukça detaylıydı. 
Bazı kişilerin bu konuda da kaderi fix, bazı kişilerin kaderi ise ölüm konusunda değişebiliyor. Özellikle intiharlar ve cinayetler ruha son derece zarar veren etkilerde. Yıllardır meditasyon ve ölüm ötesi konularda teorik bilgim olmasına rağmen kendi ailemin hesaplamalarında da içsel olarak zorlandım diyebilirim. 

Danışmanlıkta çok sık rastlamadığım bir soru olmasına rağmen hayatın gerçeklerinden kaçamayız diye düşünüyorum.

Yurtdışındaki tüm astrolog dostlarımın ve Öğretmenim, Vedik Gurumun çalışma düzenine ve ciddiyetine tekrar hayran kaldım.

Zamanın ve bilginin değerini idrak etmiş kişilerle yeni ve daha verimli planlar yapma fırsatı buldum, gerçekten öğrenmek isteyen çalışıyor ve kilometrelerce yol uçup geliyor. Miami, Arjantin, Yeni Delhi, Londra, Kopenhag, Sırbistan'dan gelen astrolog dostlarla oluşan grupta dostluk havası hakimdi. 

Gizemli sırlar öğretisi Jaimini devam ede dursun, hedefimde daha mistik ve 5. boyut astrolojisi olan Nadi astrolojisi de var ...

Darısı Türkiye'de vedaların gerçeğini idrak edebilen tüm dostlara diyorum... :)

Gurumun direktifleri doğrultusunda zamanı geldiğinde Jaimini’den bazı bilgileri sizlerle de paylaşmayı arzu ediyorum.

Bunun haricinde zamanım oldukça sevdiğim başka klasiklerden Brigu  Sutraları ve Uttara Kalamrita'dan seçmeler vermeye çalışacağım.

NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

2017