MOKŞA 12inci EV

NURA ULAŞMAK

Ruhların egosantrik veya tıkanmış tembellik, atalet dünyasından kurtarılmasına yönelik faydalar sağlaması için jyotish vedik astroloji  insanlığa 5000 yıl önce  tekrar hatırlatıldı. Bu bilgi aslında evrenimiz ilk yaratıldığında Brahma’ya anlatılmıştı. Brahma bu bilgiyi rişilere anlattı,  günümüzde kitaplardan okuduğumuz  bu kadim astroloji , bu bilginin kırıntılarından ötesinde değil maalesef.  Çoğu bilgi unutuldu veya çarpıtıldı. Vedaların 6 ana kolundan biri olan Vedik astroloji  jyotish, haritayı okumaya başladığınızda Tanrı’nın gözünden olayları ve hakikati görmek ve bunu bildirmek anlamını içerir.  Görme kabiliyeti  10. Evdir, bu yüzden de 10. Evi ve yöneticisi güçlü olan bir kişinin görüş mesafesi geniştir, eğer ki  5. Evi de güçlü ise doğum haritasını  okumada başarılıdır.  Dünya planı karmaşık bir alandır. Karma ve doğma sebebi idrak edilmelidir. Hiç merak etmeyin burada doğan herkesin bir problemi vardır.


Satürn doğma sebebimizdir. Satürn günahları ve hastalıkları temsil eder. Gezegen sisteminden Satürn’ü egale edemeyeceğimize göre hepimizin haritasında Satürn bir köşede başımıza işler açarak zoraki bir temizlik imkanı sağlayabilir. Genelleme yaparsak insan ruhunun doğasında asilik ve iktidar hırsı bulunur diyebilirim. Bunun dozajı bazen düşüktür ama sıfırlanmamıştır.  Örneğin ortalama  5000 yıl önce başlayan içinde bulunduğumuz kaliyuga döneminde gerçek bir rişinin burada doğmayacağı  vedalarda bildirilmiştir. Egolarından arınmış  olgun bir ruh ise zaten Dünya planından başka bir planda doğar.   Burada doğmuş kişiler olarak hepimizin büyüklü küçüklü problemleri mevcuttur.  Hele ki bir hastalık günün birinde başımıza gelir. Sorunlarımızdan dolayı doğmuş ruhlar olarak olumsuz karmamızı temizlemek ve iyilik üzerine bir gelecek kurmak her zaman dikkatle üstüne gideceğimiz ana başlık olmalıdır. Daha önceki yazılarımı izleyenleriniz  önemle üstünde durduğum AK (atma karaka) gezegeni hatırlayacaklardır.

Karma kontrolü için rasi doğum haritasında Satürn çok önemlidir. Satürn’den 2-4-5-11. Evler kişinin bu yaşamında uygulaması gereken karmasını gösterir.  AK gezegenden tipi ve yerleşimi de karmik bağı iyileştirici açıklamalar ve yollar gösterir.  AK gezegen , 12. Ev mokşa konusunda özellikle navamsa haritasında çok önemli bilgiler içerir. Rasi haritasında   Rahu’nun AK’dan 12. Evde olması son derece faydalıdır. Bu yerleşim özellikle o kişinin  son derece ruhsal bir kişi olduğunu gösterir.  Navamsada Eğer AK’dan  12. Evde  Ketu var ise kişi artık olgunluğa yaklaşmış bir ruh sayılabilir. Dünya planında artık son görevindedir veya sona yaklaşmış bir mertebededir. Sert gezegenler var ise örneğin  Mars-Satürn kendi burçlarında olmadıkları sürece ruhun önünü görmede zorlandığını gösterir.  Yumuşak gezegenler  Venüs-Jüpiter-Ay,  ruhun gelişimi  mokşa (nihayi kurtuluş) konusunda bilgi kapısını kolaylıkla açar.  Merkür duruma göre kafa karışıklığı veya bilgi getirebilir.  Navamsada AK gezegenden 12. Evdeki bölge işta devatanın oturduğu evdir. İşta devata kişinin karmasını temizleyen bir nevi görevli melek gibi düşünülebilir. İşta devatasıyla meditatif  çalışma yapanların önündeki karanlık perde açılır.

Aydınlanma yolundaki tüm bilgelik akışını sağlayan 3. gözlerimizin açılması dileklerimle…


NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR