MUTLULUĞUN YAŞLARI VARNAİSARGİKA DAŞA Hepimiz mutlu olmak istiyoruz, ruhun genelde bir istidatı var; öncelikle sevilmek ve de sevmek. Doğrusu bu mudur? ruhun önceki bencil isteği sevilmek isteği, vermeden almak? bu anlamda da çoğu kişi tökezliyor.Veremediğin şeyi mi istiyorsun? gerçekten vermeye de hazır mısın? sen sevemiyorsan kim seni sevecek ?


Olumlu düşünce hali bu olguya etki yapıyor, ama ruhun da bir sabrı var. Olumlu düşünce halinde olup, etrafınızda eğer buna eş değer olaylar gelişmiyorsa bir yerde de pes edebilirsiniz. Birkaç yıl mı bu hali koruyabilirsiniz, hele geçim derdiniz varsa yükleriniz ağır basacak. Yakınmalara çabuk başlayacak. 
Ruhun algıma hızı da oldukça yavaştır, aynı konuda pek çok kere sınav geçirenleriniz parmak kaldırsın bir göreyim. Çoğumuz defalarca benzer olaylara şahit olduktan sonra anlarız, leb demeden leblebiyi anlayanlar da var tabi ama gördüğüm pek çok haritaya göre genelleme yaparsam fazla sayıda değil bu kişiler. 

Bu anlamda neredeyse günde  10km hız yapıyoruz. Bir kitabı 20 yaşımda okuduğumda anladığım halimle 40 yaşımda okuduklarım ve algıladıklarım farkettiklerim başka.

Vedik astrolojiye biraz ilgi gösterenlerinizin bile hemen bakabildiği  klasik vedik astrolojide en çok bilinen ve kullanılan Vimsottari Daşayı biliyorsunuzdur. Ay nakşatralarına göre hesaplanan bu daşa ruhun olmak istediği modu verir. Bu isteğin gerçekte ne zaman oluşacağı ise başka daşalarla kontrol edilmelidir. Çünkü istekler her zaman gerçeğe ulaşmayabilirler.  En çok bana danışılan konulardan biri evlilik zamanıdır. Ruhun isteği mutlu bir yuva kurmak, sevmek ve sevilmek iken, ruhun öğrenmesi gereken konular yüzünden evlilik gelmeyebilir veya geç gelebilir veya boşanma gelir 2. evlilik hiç gelmeyebilir.

Gerçekçi olmak gerek, senin ruhunun ihtiyacı ne? Ruh genelde gerçekte kendi gelişimi için ihtiyacı olanı pek sevmez, güzeli ve rahatı arar, bunu elde etmek için çeşitli yollara sapar, işte bu yüzden ruhun gelişimi yavaştır.

Astrolojik olarak gelişim halimizi ve mutlu olma isteğimizi gösteren bir daşa sisteminden bahsetmek istiyorum. Bu daşanın adı Normal Naisargika Daşadır.

Vedik astroloji kitaplarından Varahamira’ya göre sırasıyla bütün canlılar için Ay 1 yıl, Mars 2 yıl, Merkür 9 yıl, Venüs 20 yıl, Jüpiter 18 yıl, Güneş 20 yıl, Satürn daşa 50 yıl sürer.   En son bölüm ise yükselen burç  12 yıldır.  

Üstad Varahamira , Paraşara veya Jaimini kadar şanslı  konumda değildi, “court case bir astrolog”  (kraliyet mensubu astrolog) olmadı  fakat yetenekleri gelişkindi; neredeyse haritaları sadece bu daşaya göre  saatlerce yorumluyordu ve söyledikleri takdire şayandı.


Ay  daşa, birinci yıl anne sütüne ve onun sıcaklığına ihtiyaç duyduğumuz en önemli yılı gösterir.  Çok merak ederdim, cami avlusuna bırakılan çocukların nasıl bir kaderleri var ki böyle bir talihsizlik oluşur dite? İşte bu daşaya bakın. Kişinin annesi  1 yaşı dolmadan öldüyse veya kişi terkedildiyse Ay haritada çok çok zedeli ve kötü durumda olmalıdır.


Mars daşa, 2. ve 3. yaşlarımız, artık hareket kabiliyetimiz genişler ve haylazlıklar başlar kırıp dökmeler duvara tırmanmalar işte Mars haritada güçlüyse bu yaşlarda çok fazladır.
Merkür daşa, 9 yıl sürer, 4-12 yaşlarımız, ilk eğitim dönemi , öğrenme yeni yeni başlar, ayırd etme yeteneğimiz gelişir. Çocuk ne verirseniz onu alır. Merkür olumlu ise bu yaşlarda kişi çok iyi şartlarda   büyüme hızlıdır ve temel eğitimi sağlam olur. Büyüme zorluğu çekenler varsa Merkür haritada sorunludur.


Venüs daşa 20 yıldır, 13-32 yaşlarımız, en güzel gençlik yaşlarımızdır, serpilme ve ergenlik dönemimiz, eğitim ve öğrenme en yüksek olduğu dönemdir , eğitim biter , karşı cinsle ilişki yüksektir  normal  evlilik yaşları bu Venüs daşa içindedir, çocuk sahibi de oluruz . Kariyerimiz oluşur, birikim yapılır. Venüs iyi ise kişi bu dönemde ailesini genişletir ve maddi kar yüksektir. 


Jüpiter daşa 18 yıldır, 32-50 yaşlarımız, artık kişi olgunlaşmıştır, arayışları değişmiştir, affedici olma potansiyeli artar, ruhsal arayışları hızlanır, kendinin kim olduğunu sorgulamaya hazırdır. Yatırımlarına devam edebilir. Fakat genelde  yeterli para birikimi de varsa işi terk etmeye hazırdır.


Güneş daşa, 20 yıldır, 51-70 yaşlarımızı gösterir. Kişi belli olgunluğa gelmiştir. Ailenin büyüğü kendisi olmuştur, büyük anne veya büyük baba olma yaşlarıdır.  Bilgisini deneyimlerini torunlara aktarma dönemdir. İş yaşamından muhtemelen emekli olmuştur ve artık kendine daha iyi vakit ayırır. Yaşadıkları her neyse mutlaka farkındalık iyice yükselir.


Satürn daşa, 50 yıldır. 71-120 yaşlarına denk gelir. Büyük olgunluğu fakat bedenen yaşlanmayı  ve hastalıkları simgeler.  Satürn hastalıkların karakası göstergesi olduğu için yeryüzünde herkes bu yaşlarda mutlaka hastalanır ve vefat edebilir.


Yükselen burç: 121-132 . yaşlara denk gelir ki dünyada sayılı insan bu yaşa gelir,  vedik astroloji bu dönemden yine de bahseder. Yükselen burç döneminde artık beden fonksiyonları çok yavaştır.


Örnek Harita   1
Bu haritanın sahibi şu an 50'nin üzerinde bir yaşta bayan, naisargikasına bakalım, kişi 30lu yaşlarında çok uzun süre evlilik dışı bir ilişki yaşamıştır, bu ilişki evli olan karşı taraf tarafından 2003'te bitirilmiştir. Naisargika Dasa (dasa of the nature):

 Maha Dasas:

 Moon:  1954-01-23  -  1955-01-23
 Mars:  1955-01-23  -  1957-01-22
 Merc:  1957-01-22  -  1966-01-23
 Ven:  1966-01-23  -  1986-01-23

 Jup:  1986-01-23  -  2004-01-23 

Jüpiter dönemi: EVLİ BEY İLE UZUN İLİŞKİ BAŞLAMA VE BİTME, Jüpiter haritada 8. evde yerleşmiş ve kadının haritası için genel koca göstergesidir, 8ç evde zayıf kalmıştır gerçi viparit yoga yapmıştır fakat Jüpiter geri etkidedir ve  bu yoga dönemi mutsuzluk verecektir. Bütün malefikler Jüpiter'e burç açısı yapmaktadır. Kişinin en güzel gençlik çağları geçici mutluluklarla evli adamı bekleyerek geçmiş oldu. Erkek oldukça prestijli ve iyi yürekliydi , kadına çeşitli faydaları oldu (Jüpiter) fakat evliliğini bitirip çok sevdiğini söylediği bu bayanla evlenemedi. 

 Sun:  2004-01-23  -  2024-01-24 

Güneş dönemi: 11. evin lordu olarak Merkür ile birleşerek Kubera zenginlik yogası yapıyor. Harita sahibi 2004'te daşa girer girmez sekreterlik yaptığı işinden ayrıldı ve kendi işini kurdu. Şu an maddi olarak eskisine göre çok daha iyi konumda. Güneş genel anlamda iktidar getirse de 4. evindeki içsel mutluluğu bozuyor ve kişi hala aradığı sevgiyi bulamamakta şikayetçi .

 Sat:  2024-01-24  -  2074-01-23
 Asc:  2074-01-23  -  2086-01-23

Örnek Harita   2Bu haritanın sahibi benim, astroloji bilsem de bana evren uzunca bir süre torpil geçmedi, ancak remedy anlamında vedik astrolojiden çok fayda gördüğümü şiddetle belirtmek istiyorum. Şu ana kadar yaşamımda en zorlandığım Jüpiter naisargika daşa dönemim oldu. 4. evimin yöneticisi Jüpiter Rahu ile birlikte genel mutluluğu gerçek bir jyotish gurudan vedik remedy alıncaya kadar bloke etti. Vedik astrolojinin başladığı yıllar olan bu dönemimde Arudha Lagnayla (AL) birleşen 9. evde Jüpiter parlamaya müsait konumda fakat Rahu'nun çelmesi hep hissettirildi. 

Rahu 9. evde beni ruhsal çalışmalara aniden sokarak onca Hindistan gezisi (Rahu, uzak kültürlerden gelen bilgi, vedalar) bir anda önüme serildi. 9. evdeki Jüpiter o zaman en üst derecede çalışmaya başladı. Rahu'nun gayesi Rabsal boyutta farklı bir açılım yapmamı sağlamak için orada sınav getiren konumda. 


Naisargika Dasa (dasa of the nature):

 Maha Dasas:

 Moon:  1966-02-05  -  1967-02-06
 Mars:  1967-02-06  -  1969-02-05
 Merc:  1969-02-05  -  1978-02-06

 Ven:  1978-02-06  -  1998-02-06 

Venüs dönemi: Raja yoga etkisinde , evlilik, lüks yaşam ve genel mutluluk getirdi. 

 Jup:  1998-02-06  -  2016-02-06 

Jüpiter dönemi: Atma Karaka gezegenim olarak Jüpiter dönemi bu yıllarda ruhun eğer doğru yolu seçerse kolay öğrendiğini , tam tersi ruhsal yoldan çıkılırsa çok büyük sorunlar yaşayacağımı gösteriyor ve Jüpiter naisargika daşa Rahu ile birleşimde olduğu için yabancı kültürlerle ilgili çok kadim bilgilere ulaşma fırsatı vereceğini söyleyebiliriz. Rahu yine de kolay yoldan getirmiyor bilgiyi, büyük mutsuzluklar sonucunda gelen ruhsal arayış meyvesini verir. Rahu Jüpiter'i uyardı ve açılım getirdi. Rahu, karanlık bir tünelden sonra aşırı açılım verebilir. Özellikle Boğa burcunda olması olumlu bir yerleşim.

 Sun:  2016-02-06  -  2036-02-06

Güneş dönemi: Raja yoga etkisi başlatacak yıllar...

 Sat:  2036-02-06  -  2086-02-06
 Asc:  2086-02-06  -  2098-02-06Gezegenlerin haritadaki kuvvetleri yüksek ise bu yaş dönemleriniz kolay geçecektir. Ayrıca  kullanılan bhava naisargika daşa ve normal naisargika daşanın antardaşalarının hesaplamalarını eğitimlerde anlatacağım.


Yaşam genelde isteklerimiz dışında gezegenlerin güçleri doğrultusunda olgunlaşıyor, bu daşa sistemine baktığımızda ruhumuzun seçtiği derslerin olgunlaşma dönemlerini görmekteyiz,  zerzeniş yerine ruha kodlanan bu seçtiği yol doğrultusunda gitmek mutlu olmamızı kolaylaştıracaktır diyorum. 

NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR