YOLCULUKLAR VE VEDİK
Bugün uzun yazmak istedim, düşünüp dururken yolculuklarla ilgili bir yazı olsun bu da, diyerek bir gezi anımı astrolojik motifler eşliğinde paylaşmak istiyorum.
 Şu an Jüpiter ile ilgili bir alt daşamdayım, transitte ise Jüpiter 9. evime uzak diyarlar alanına girdi.  


1 buçuk Jüpiter ve yarım Satürn lütfen...

  Böylesi bir yazı için çok uygun bir zamanlama. Şu an güzel anılar  aklımda  ama yaşadığım döneme geri gidersem hiç de sevimli olaylar anlatmayacağım. 


2008 tam öngördüğüm gibi olaylarla başladı. Yılbaşının 1. günü vimsottari daşam muhteşem etkilerdeki Ay-Jüpiter iken, Ay-Satürn’e döndü ve tam daşanın başladığım saatte merdivenden düşerek  dizimi 3. derece zedeledim, fiziksel ağrıları yoğun  2 aylık zoraki bir istirahat dönemi başladı.  Ay-Satürn haritamda 1-8 dustana (zararlı) ilişkisindeler. Kemik ağrılarım yanısıra dost ve arkadaşlarımın ortadan kaybolması bu daşa için son derece normal.  Bu daşanın getirisi bu, zıddını bekleyip kendimi mutsuz etmedim. Ama tabi gerçek dostları ayırdetmem kolaylaştı. Vedik kitaplarımdan memnun 2 ay yataktan çıkamadım. Nihayet yürüme yasağı sürem bitti. Mart’ta  arkadaşların ısrarları ve doktorumun da teşviği eşliğinde  koltuk değnekleriyle Hindistan’a doğru 5. yolculuğum başlamış oldu.  

Natal 9. Evde badakeş bir Jüpiter’iniz varsa böyle şeyler başınıza gelebilir. Sanırım 72 yaşımda Jüpiter daşam geldiğinde de  sık sık uzak bir yerlerden size yazıyor olabilirim.


Ay-Satürn 1/8 ilişkisinde, böyle bir daşada hele koltuk değnekleriyle siz yolculuğa çıkarmıydınız bilmiyorum. Bu da bir deneyimdir diyerek red etmedim. Çünkü motivasyon için bir de uçak bileti hediye edildi. Bu güne kadar 10 uzak doğu uçuşu yaptım 9 unda bana bilet hediyesi aldım. Bu uçak bileti yine 9.evdeki raja yoga yapmış Jüpiter’inin marifetidir.

4 haftalık bu gezinin 1. haftası Hindistan’nın yüksek  motivasyon enerjisi sayesinde koltuk değneklerini atarak başladı, Ay-Satürn’ün verdiği muhteşem içe dönüş enerjisini unutamam, değneklerimi köyde yürüme zorluğu çeken birine verdim.  1. haftanın sonunda dağlık bölgelerden birinde rikşanın birinde ölüm tehlikesi atlattım. 2. hafta aşramda yemeklerden ağır bir şekilde zehirlenerek şuurumu kaybettim ve saatlerce ıssız bir yerde baygın kaldım. Düştüğüm için kaburgamı incittim ve acısı 3 yıl sürdü.

3. hafta Satürn etkisi daha da gürleyerek belirdi; daha fazla içe dönme, konuşmama, sessizlik meditasyonu ve daha fazla kendimi görme isteği belirirken, kalabalık ve popüler bir mekan olan Taç Mahal fikir olarak beni hiç cezbetmemişti. Fakat grubun çoğunluğu galip geldi.

Yeni Delhi’nin otomobille 5 saat güneyinde bulunan dünyanın harika yapıları arasında yer alan Taç Mahal’ın resimlerini pekçok kere görmüştüm ama ancak 5inci Hindistan ziyaretimde yolum bu bölgeyle kesişti.

Hani bazı mekanlar vardır, daha gitmek fikri aklınıza geldiğinde nedenini bilmediğiniz bir sıkıntı basar insanı. “Taç Mahal” işte benim için bu yerlerden biridir.  

Ay-Satürn’ün problematik yanları yanısıra en güzel tarafı tamamen kendi gerçeğinizle bir arada olabilme gücünün gelmesidir. Sizi test eden gerçek olaylarla karşılaştıran Satürn ile eğer karşı koyma enerjiniz yüksekse bilin ki karanlığa daha yakınsınız.  Olan herşeye teslim olma meşakkatiyle yaklaştığınızda Satürn sadece yolunuzdan çekilir . Ölüm ve acıların temsilcisi Satürn  teslimiyet enerjisinde olanlara dokunamaz. Çünkü o zaman yaradanın ışığı ile parlamaya başlarsınız. Satürn ışığı sevmez ve başka bir karanlık yola sapar uzaklaşır.

Satürn etrafınızda ise kendinize karşı son derece objektif olabileceğiniz yüzleşme günlerindesiniz. Böyle bir daşanız veya transitiniz var ise bu günleri iyi değerlendirin. Gerçek ruhsal güçlenme ancak bu dönemlerde gelir. Büyük ustaların, guruların, peygamberlerin, büyük sabırlar yaşayan kişilerin Satürn’leri güçlüdür.
“Tārārkāṁśe mandādyo daśeśa” 


vedik sutralardan...eğer kalbin temizse ve alçak gönüllüysen seni zorlayan Satürn transitlerinde bile seni alt edecek bir güç bu evrende beliremez

Taç Mahal’ın hikayesini biliyor musunuz? Büyük krallardan Şah Cihan, çok sevdiği eşinden ayrılmak istemez ve hamileyken onu günlerce süren zorlu savaş yolculuğunda yanında götürür. Kadın yolculuğun zorluğuna dayanamaz ve ölür. Yastaki kral sevgisi adına ona büyük 1632’de bir mezar yaptırmaya başlar. İşte burası 20 yıl sonunda biter ve adı Taç Mahal olur.  Hikayesi bile beni en başta irite eden bu mekan istediği kadar muhteşem olsun daha yola koyulmadan içime sıkıntı getirmişti. Ay-Satürn daşadandır diyerek istifimi bozmak istemesem de fotoğraflar çekildi ölümle ve anıtla ilgili espriler yapılırken, grup arkadaşlarından ikisinin de ortak arkadaşlarının öldürüldüğü haberi 2. saat sonra bize şok edici bir şekilde ulaştı. En yakın arkadaşları, 21 yaşındaki kızı tarafından boğazı kesilerek öldürülmüştü.  Satürn aynı zamanda ölümün efendisidir. Mezarlıkları da simgeler.

Pes dedim mezarlık ziyaretinde Satürn antardaşada uç noktada bir ölüm bir cinayet haberi! O hayatın tatsız yüzünü göstermeyi sever ve gezimiz bu haberle birlikte arkadaşlar için tam bir Satürn hakimiyetine büründü.  Daha beni kapılara gelmeden sıkıntısı basan Taç Mahal ziyareti,  başka bir arkadaşın da bacağını burkması ve o saatten sonra geziyi sürekli hasta geçirmesi ile devam etti.

Vimsottari daşa etrafınızdaki insanların deneyimlerini ve sizin sağlık durumunuzu belirler. Gezinin devamında sabah akşam bu olay üzerine bol bol konuşularak benim daşam da kendini sıkıntılı insanlar arasında gerçekleştirmiş oldu.  
 Kendi deneyimim olan daşa düzeni ise Vimsottari Utpana’da Jüpiter.
 Vimsottari Utpana Dasa:

 Jup MD:  1993-10-28  -  2009-10-28
  Rah AD:  2007-06-04  -  2009-10-28
   Sat PD:  2008-02-08  -  2008-06-25

Maha Jüpiter daşa, beni koruyucudur fakat  altındaki Rahu ve Satürn etkileri yoğun bir içsel dönüşümü desteklerken, tehlikeli olayları da işaret etmektedir. 
Ölüm Tarihi 24 Mart 2008 sabah  saati 04:00 Ankara

Hayatımda duyduğum en dehşet verici ölümlerden biri olan bu cinayet gününde gökyüzünde Ketu-Satürn birleşimi vardı. Ketu veya Rahu’nun Satürn ile birleşimi anlamına gelen Şradda doşa , mutlaka kurbanla, katil arasındaki karmik bir hesaplaşmayı simgeler. Rahu/Ketu-Satürn birbiriyle birleşmiyor fakat rasi drişti alıyorsa da bu doşa vardır. Şradda doşa olan kişinin özellkle ebevynlerden biri öldüğünde kişinin yaşamı bloke olabilir.

Anlam veremediğimiz bu olayın kaderi bağlarını bizim çözmemiz mümkün değil. Olay zamanları ile kişilerin doğum haritasındaki etkileşim her zaman vedik astrolojide paralel bir korelasyon izler. Kişilerin doğum bilgileri olmadı için bunu bu örnekte göremiyoruz. Yaşını biliyoruz , gün ve ay bilgileri olmamasına rağmen tahminen ölen kişinin haritasında Rahu-Satürn birleşimi olabilir.


Gezide  bu haberi alan 1. kişinin haritasında da Satürn-Rahu birleşimi vardır;  Şradda doşa.  Haberi duyan arkadaşımızın o gün daşası şöyledir.  

Vimsottari Dasa:

 Ket MD:  2003-10-10  -  2010-10-10
  Jup AD:  2007-09-28  -  2008-09-03
   Ven PD:  2008-03-13  -  2008-05-09

Bu arkadaşımızın Hint kültürüyle hiçbir ilgisi yoktu. Arkadaşının ısrarıyla tamamen tesadüfen bu geziye katılmıştı. Bu haberi almadan önce de gezide pek çok sorun yaşadı. Ketu maha daşa kendisini ruhsal arayış yoğunluğunda bilmediği yerlere Hindistan’a kadar sürüklemiş görünüyor.

Bu arkadaşı Hindistan’a sürükleyen 2. kişinin haritasında da aynı yaşta olduğu için bu doşa bulunmaktadır.  Satürn-Rahu  birleşimi. Daşaları ise şöyledir.

Vimsottari Dasa:

 Rah MD:  1999-08-24  -  2017-08-23
  Merc AD:  2007-08-06  -  2010-02-22
   Ven PD:  2008-02-08  -  2008-07-12

2.ci kişi, Rahu daşadadır, Hindistan’ın gizemini Ketu’da olan 1.ci kişiye göre daha az algılamıştır. Ve ölüm haberinden daha az etkilenmiştir. Hatta gezi sonunda da aralarında  tartışmalar  çıkmış ve arkadaşıyla bir daha görüşmemek üzere yollarını ayırmıştı.

Şradda doşa olumsuz bir birleşimdir. Bu birleşim mutlaka bazı kişilerin haritalarında bir yerlere o dönemlerde dokunur ve toplumda uç noktalarda haberler duyduğumuz dönemleri işaret eder.  

Daşaları ve sonuçlarını tahmin edebilmemin rahatlığı içinde bir yolculuğum daha yeni bir olgunlaşmayla sonlandı. İçsel olarak oldukça besleyici bir yolculuktu.

Ay-Satürn daşam  bitti bir daha hiç görmeyeceğim. Her şey başlar ve birgün biter . Sonu olmayan hiçbir olay yoktur. En ünlü en zengin kişi bile en sonunda toprak olur o da biter. Kötü günleri iyi günler devam eder veya tersi olur. Gezegen daşaları sürekli değişir. Bizlerin dönüşüm zamanını bize bildirerek… 


NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR