DAŞA GEZEGEN DÖNEMLERVedik astroloji analizlerinde transitler kadar çok büyük önem taşıyan gezegen dönemleri hayli şaşırtıcı derecede doğru sonuçlar verir. Dönemlere daşa deniyor. Dönemleriniz geldiği zaman çanlar sizin için çalar. Kendinize güvenli olmanız güzel bir özellik fakat daşalarınızı takip etmenizi tavsiye ederim. Daşaların değişim tarihlerinde yapacağınız bir başlangıçta herşeyin eskisi gibi olma hayali ile fırsatları kaçırma riskiniz de var, size sunulana burun kıvırıp attan inip yaya kalmayın.


En meşhur kozmik güce sahip olan daşa sisteminin ismi Vimsottari daşadır. Nefes aldığımız an bir daşadan başlarız. Bu daşada  gezegen sırası bozulmaz  birbirini mutlaka takip eder fakat tarihe göre hesaplar değişeceğinden doğduğunuz an Venüs daşa ile başlasanız bile bu daşanın toplam 20 yılını yaşamayabilirsiniz.  Derece farklarından dolayı bazen son 5 yıl veya 15 yılı olabilir.

 7 yıl süren Ketu, 20 yıl süren Venüs, 6 yıl süren Güneş, 10 yıl süren Ay, 7 yıl süren Mars,  18 yıl süren Rahu, 16 yıl süren Jüpiter, 19 yıl süren  Satürn ve 17 yıl süren Merkür. Nakşatra bazlı vimsottari daşa sıralaması budur.

Döngü böyle sürer gider. Yaşam deneyimlerinizi veren bu gezegen dönemleri doğum saatiniz saniyesine kadar doğru ise inanılmaz dakik çalışırlar.  Daşaların anlamları elbette 3-4 cümleye sığdıralamaz, her bireysel  haritanın kendisi içinde bile sayfalarca yorum tutabilir.

Özellikleri:
AY DAŞA 10 yıldır, kendini tanıma,  aydınlanma, kazançlar, annelik duygusu yüksektir. Ay'ın her hareketi etkiler. Ruh hali sık değişkendir. Bu daşadaysanız  Ay’ın burç değiştirmesi sizi çok etkiler , 2,5 günde duygusal modunuzda değişim hissedebilirsiniz. Ay temiz ise daşa olumludur. Ay olumsuz ve az ışıklıysa bu daşa depresif olur günlerin getirisi zordur.   

MARS DAŞA 7 yıldır, mücadele, ataklık, tırmanma, tuttuğunu koparma ve hareketi simgeler. Mars Akrep, Koç, Oğlak, 10.evde iyidir.  Dustanada iyi sonuçlar getirir. Etki sertse kazalara açıktır. Örneğin Rahu-Mars-Saturn birleşimi gibi.

RAHU DAŞA 18 yıldır, ün, şöhret, politik yükselme, büyük kazançlar yanında tersi de olabilir; çaptan düşme, ihtiras, açgözlülük, fakirlik, hastalık. Rahu’da kandırılma , yalancılık, hırsızlık olayları artabilir.

JÜPİTER DAŞA 16 yıldır, genişleme, ruhsal kavrayış, tevekkül,  yolculuklar için biçilmiş kaftandır. Yay, Balık, Yengeç, 1.-9. evde iyi etki getirir. Dustana Jüpiter daşa kendi burcunda, dostunda olmadığı sürece olumsuz çalışır.

SATÜRN DAŞA 19 yıldır, çalışma, hizmet, temizlik, karmik ödemeler, bazen hastalık zamanıdır. Genelde "yalnızlık" yaşama hakim olabilir. Huyu zorakidir, etkisi kalıcıdır, kesin öğretir. Kendi burcunda ve 3-10-11. Evlerde daha iyi sonuçlar verir. Daşanın sonu büyük olgunlukla biter.

MERKÜR DAŞA 17 yıldır, sosyalleşme, ticaret, iletişim, yazmak, liderlik zamanıdır. İkizler, Başak, 1.ev ve dost burçlarda olumludur. Merkür birleştiklerine benzer. Merkür Satürn ile birlşiyorsa daşa Satürn etkisine dönüşür gibi. Venüs ile ise Venüs’e…

KETU DAŞA 7 yıldır,"dünya boş gerisi hoş ben bir yolcu dünya fani" detirten zamandır, kazançlara terstir, depresyon,  kızgınlık, yanlış anlaşılma ve hatalar oluşabilir. Bazı yerleşimleri iyi sayılabilir. Harita incelenmelidir. Genel anlamda yaşamda çalışma isteğini azaltır ve ruhsal çalışmalara meyl verir.

VENÜS DAŞA 20 yıldır, evlilik, aileyle ilgili oluşumlar yoğundur.  Talihli bir Venüs olağanüstüdür. Örneğin Venüs’ten önceki daşaları çok kötü olan gecekonduda yaşamış büyümüş ve sonra parlak bir Venüs'e girdiğinde çalıştığı işyerinin patronuyla evlenen ve yaşamı inanılmaz değişen örneklerle  karşılaştım. Venüs, Balık, Boğa, Terazi 4.ev en iyidir. Venüs 6. ve 8. evde daşada dertler bitmeyebilir. Olumsuz gezegenlerle birleştiyse etkisi yine olumsuza dönebilir.

GÜNEŞ DAŞA 6 yıldır, etki sıcak ve ateşvaridir, Ketu-Mars karışımıdır. Haritaya göre daşa anlamı  değişir. Aslan, Koç, 10.evde daşa olumludur, diğer evlerde ego sorunları, ailede huzursuzluk konuları, 12. evdeise  sağlık sorunları oluşabilir.

Daşaların sonuçları her haritada değişiktir. Bu yüzden kişisel haritalarınıza göre yorumlama yapmak en doğrusudur. 

NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR