HARİTA OKUMAK

 

Şekilde görülen güney tip haritada burçların yerleri hiç değişmez. Sol üst köşede sırayla Balık, Koç, Boğa, İkizler ve diğer burçlar da saat yönünde devam ederler.
Ev her zaman AS yazan yükselen burçtan başlar evler de saat yönünde böylece devam eder. Örneğin Başak yükselen burç ise Terazi 2. Evde kalır, örneğin Akrep yükselen burç ise 1. Ev Akreptir, 2. Ev Yaydır.


Sağda görülen kuzey tipi haritada 1-4-7-10. Evler olan köşe evler her zaman baklavanın ortasında kalır. Baklava dilimlerinin içinde sayılar yazılıdır. Bu sayılar zodyakta doğal burçları bildirir. Örneğin örneğimizde AS yazan yeşil alanda 6 sayısı var. Buradan yükselenin doğal 6. Burç olan Başak olduğunu anlarız. Haritanın gidişatı ise okların gittiği yödür bu yön saat yönünün tersini işaret eder. 2. ev Terazidir ve baklavanın içinde 7 sayısı vardır. Terazi zodyakta doğal olan 7. Burçtur. Hatırlayalım 1. Natürel doğal burç neydi? Koç 2. Neydi Boğa, 3. İkizler, 4. Yengeç, 5. Aslan, 6. Başak, 7. Terazi, 8. Akrep, 9. Yay, 10. Oğlak, 11. Kova, 12. Burç ise Balık. Kuzey tipi harita kullananlar bu doğal dizimi bilmelidir.

Programda gezegenler ingilizce isimlerin kısaltmalarıyla gösterilmiştir

su=sun güneş
mo=moon AY
ma=mars
me=merkür
ju=jupiter
ve=venüs
sa=satürn
ra= rahu kuzey düğüm
ke=ketu güney düğüm

parantez içindeki gezegen geri gidiyor demektir.


NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR