RUHUN YOLCULUĞU BAGAVAD GİTA

Sevgili okuyucularım,

Vedik astrolojiyi ruhun öğretisi olarak kabul eden öğretmenlerime katılıyorum, bu yüzden astroloji yanısıra ruhun kimliğinden de sık sık bahsediyorum. 

Vedik astrolojinin bize öğretilmesinin baş gayesi Rab'bın nuruna kavuşmak için gereken düzenlemeleri sağlayarak, ölüm anında o anı kolaylaştırmaktır. Ölüm anı pekçok ruh için ızdıraplı ve son derece zorlukla  gerçekleşmektedir. Giden gelmez ve o anı bize bildiremez, fakat bilirsiniz ki tüm kutsal kitaplar bundan üstü örtülü bir şekilde bahseder. Ölenin ardından dua okumak da bu ızdırabı azaltmak için tüm kutsal kitaplarda bildirilmiştir. Özellikle Srimad Bhagavatam isimli  kadim kitap ölüm anının  çok detaylı anlatmaktadır. 

Kariyer, şöhret, para, evlilik yaşamı gibi diğer alanlar maddi yaşama bağlanmış ruhların yoğunlaştığı istekleridir. Bunlar için de kolaylaştırıcı formüller sunan Vedik Astrolojinin ana gayesi kişinin kariyeri veya evliliği değildir, bunlar dünya yaşamının yan meyvelerdir. Vedik Astroloji her ruhun gelişmişliğine göre elbette "İsteyene istediği verilir" prensibiyle tüm seviyelerdeki ruhlara yardım kapılarını açar.

Ruhun yolculuğunu kolaylaştıran , bu anlamda bilgilendiren en çok başvuru yaptığım kitapların başında BAGAVAD GİTA geliyor. Onun da babası sayılan SRIMAD BAGAVATAM ise en mükemmelidir.
यदा यदा हि धर्मस्य ग्लानिर्भवति भारत

अभ्युत्थानमधर्मस्य तदात्मानं सृजाम्यहम् ॥४-७॥
परित्राणाय साधूनां विनाशाय दुष्कृताम्
धर्मसंस्थापनार्थाय सम्भवामि युगे युगे ॥४-८॥

yada yada hi dharmasya
glanir bhavati bharata
abhyutthanam adharmasya
tadatmanam srjamy aham
paritranaya sadhunam
vinasaya ca duskritam
dharma-samsthapanarthaya
sambhavami yuge yuge


RUHUN SIRLI BİLGİSİNİ AÇIKLAYAN "BAGAVAD GİTA" KİTABI


Ruhun yolculuğunun gizemli sırlarını okuduğumuz Bhagavad Gita Kitabının  Ay takvimine göre doğum günü Kasım-Aralık Ayına denk gelen ilk yeniaydan sonraki 11. Gün olan Ekadasi tithisi günüdür ve GİTA JAYANTİ GÜNÜ olarak kutlanır.

Ekadasi son derece kutsal bir gün ve ayda 2 kez denk gelmekte.

Vedik astrolojiyle ilgilenen bir kişinin özellikle 9., 12. Evleri güçlü ve olumluysa ruhsal öğretileri ve şastraları çok merak eder. Buna kadir bir kişi kendi geleceğini güvence altına alır ve düşmanlarından korunmayı başarır. Ölüm anını hepimiz tadacağız. Ölüm anındaki son düşünce ruha gideceği kapıları açar der Gita. Rabbimizin ismini aklımıza kaçımız getirecek? Ölüm anı çok acılı bir andır, ruhun bedeni terk etmesi koşullanmış bir ruh için çok zordur. Koşullanmış ruh günümüz insanıdır. Örneğin sabah kalkan işine, okuluna giden, yapacaklarını rutin bir şekilde yapan ve sonra evine dönen kişi toplumun koşullandırmaları ile hareket eder.

Kitabın öğretisinin özünde ruhun saflaştırılması, bedenin ve zihnin temiz tutulması, ahiret alemi ve son gidiş anında zihnin nasıl düşünmesi gerektiği ile ilgili disiplinli yaşamın öğretileri ve benzer pek çok bilgi aktarılmıştır.

Bagavad Gita bir anne şefkatine sahiptir, Rab ile ruhun nasıl ilişki kurması gerektiğini anlatır.

Bagavat Gita’nın birkaç Türkçe çevirisi bulunmakta. Bu kitabın tamamını okumak ve kendini Rabbın saf adanmışlık yoluna adamış biriyle karşılaşmak pekçok doğumdan sonra kazanılmış bir karmadır diyen Gita kitabına ilgi ülkemizde de artıyor gibi görüyorum.


Milattan önce 3200’lerdeyiz, Hindistan’da büyük bir savaş başlamış durumda  Krutşetra Vadisindeki Mahabarata Savaşında 2 aile birbiriyle ölümüne savaşıyor. Komutan Arjuna korkularını savaş alanında dostu, mihmandarı Krişna’ya anlatıyor ve sorular soruyor. Konuşmalardan sonra ikna olan Arjuna savaşa başlar; bu gerçekten yaşanmış bir savaştır ve savaş bittikten sonra Krişna ve Arjuna ordusu ile 1 gecede ortan kaybolur, mokşaya ulaşıp ruhsal aleme geçiş yaptıkları söylenir, intikal ettikleri yer Krutşetra ile aynı paralel lokasyonda olan Goloka Dam’dır.

Bu konuşmalar daha sonra Sanjaya tarafından kaleme alınmış ve Kral Dhritarashtra’ya sunulmuştur. Kutsal öğretilere yüksek iman eden kral Gurusu tarafından kutsandıktan sonra Kitap her çağda korundu ve günümüze kadar ulaşabildi.


Bazı bölümlerden zaman zaman burada vedik astroloji bülteninde de seçmeler yapmaktayım. 

Bölüm 4.1: İçinde bulunduğumuz çağda 432.000 yıl süren Kali-Yuga'nın beş bin yılını henüz geride bırakmış durumdayız. Bundan önce Dvapara Yuga (800.000 yıl) ve ondan önce de Treta- yuga vardı (1.200.000 yıl). Bu durumda Manu, Bagavad Gita'yı bu gezegenin kralı oğlu ve müridi olan Maharaj İkşvaku’ya 2.005.000 yıl önce anlatmıştır. Şimdiki Manu’nun ömrü 120.400.000 yılının geride kalmış olduğu 305.300.000 yıl sürecektir. Demek ki henüz Manu doğmadan önce Gita, Tanrı tarafından müridi ve güneşin ilahı olan Vivasvan’a anlatılmıştır. Kaba tahminle Gita en azından 120.400.000 yıl önce tebliğ edilmiştir ve 2 milyon yıldan beri insan toplumunda mevcuttur. 5000 yıl kadar önce Rab tarafından Arjuna’ya tekrar anlatılmıştır. Gita’nın kaba tahmini tarihçesi budur."NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR