ZÜMRÜT MERKÜR


Ben çocukluğumdan beri ördek başı yeşili denen rengi çok severek kullanırım. İçimden öyle gelir, hele bir ara kazaklar, gömlekler  iyice yeşillendiler , ardından arkadaşlarım başka kıyafetin yok mu demeye başlayınca  başka tonlar da eklemeye başladım.  Göz makyajımı çok yoğun parıltılı yeşil yapmayı çok fazla severim. Şimdi enteresan gelmiyor sebebini bildiğim için ama o zamanlar niye diye çok düşünürdüm;  yeşil kıyafet giydiğim günlerde çok olumlu olaylarla karşılaşırım.  Bu formülü yaşantımda deneye yanıla buldum, 20’li yaşlarımda vedik astroloji hayatımda yoktu. Ama yeşilin sihri ve şansını keşfetmiştim.
Size de iyi geldiğine inandığınız bazı renkler hayatınızda mutlaka vardır ve siz de deneyerek bunu keşfetmiş olabilirsiniz.Özellikle yükselen burcunuzun gününde size ayrı bir güzellik katar o gün.

Koçlar ve Akrepler: Salı günü

Boğalar Teraziler: Cuma günü

İkizler-Başaklar : Çarşamba günü

Yengeçler : Pazartesi günü

Aslanlar: Pazar günü

Yaylar ve Balıklar: Perşembe günü

Oğlaklar ve Kovalar: Cumartesi günü yaşam enerjisini kutlarlar


Vedik astroloji hayatıma girince renklerin ve taşların özel anlamları ortaya çıktı.
Zümrüt, nadide taşlardan biri, her zaman zümrütü çok sevmişidir fakat gerçek bir zümrüt taşlı takıyı rakamından dolayı edinemedim. Hint-vedik astrolojisinde Merkür’ün taşı olan zümrüt çok tavsiye edilir. Merkür, taşı iletişim problemleri kadar iş kapalılığını açmak, ticari bağlantıları güçlendirmek açısından ideal bir taştır. Fakat ortada bir çelişki var iş kapalılığı olan biri zümrüt taşını alacak maddiyata sahip midir? Kök zümrüt veya zümrüt türevi olan yarı değerli taşlar tavsiye edilse de aynı işlevi görmez. Gerçek, damarsız sahte olmayan ısıtılmamış bir zümrütün karat fiyatı en az 400 dolar civarında. Harita değerine göre en az 2-3 karat kullanılacak, bu yüzük haline getirilecek ve önerilen parmağa takılacak, başka parmağa takılmayacak.  

Benim yoğun yeşil takıntımın olduğu daşa dönemim; Venüs-Merkür yıllarıydı. Raja yoga yapmış bu iki gezegen haritamda oldukça olumlu yerleşimdeler. Yeşil’in talihimi açmaması düşünülemez. Başak 1. Evim ve İkizler ise 10. Evim. Merkür her iki evi yönetirken yine yeşilin benim iş yaşantıma olumsuz etki vermesi mümkün değil.  Hocalarımızdan Sanjay Rath’ın astrolog dedesi Kasinath Rath, çoğu Hintlinin  maddi durumlarının zümrüt almaya uygun olmadığının farkındaydı bu yüzden renklerle öneri sunuyordu ve zümrüt yerine yeşil rengi tavsiye ediyordu.  Gerçekten de pek çok kişiye faydası dokundu.  

Peki Zümrüt kimlere iyi gelir?

Yükselen burcu İkizler-Başak olan ve Merkür üçgen-köşe evlerde olan kişiler zümrüt kullanabilir desem de genelleme yapmamak en doğrusu çünkü taşların olumlu etkisi kadar olumsuz etkisi de var.

Örneğin Merkür başka gezegenlerle birleşim halindeyse zümrüt takmanın diğer gezegeni çalıştırdığını biliyor musunuz? Yükselen burcu Başak olan bir örnekte 10. Evinde Güneş-Merkür ve Mars birleşimli bir harita düşünün. Bu örnekte aslında 8. Evin taşı olan mercan olan Mars taşı takmak zümrüt etkisi verecek ve raja yoga yapacaktır ki bu kişi yabancı bir devlet adamıdır ve mercan takarak önemli bir pozisyona gelmiştir.zümrütün ham hali

Yine başka bir örnekte yükseleni İkizler olan birinin Merkür’ü olumsuz bir evde yerleşmişse bu taşı takmak olumsuz şeklinde alehine dönebilir. Taş önerisi çok hassas bir konudur.  Örneğin bazı haritaların taş takması ise sonuçsuz etkidedir.   

Taş takmak adeta bir bilmece çözmek gibidir aslında, en az kaç karat takılacağı ve hangi parmağa takılacağı haritaya özgüdür. Belki bu yazıyı okuyanlarınızdan zümrüt yüzüğü olanlar vardır fakat fayda veya süs olmaktan öteye gitmemiş olabilir. Taşlar sadece yüzük şeklinde kulanılırsa parmak vasıtasıyla haritayı değiştirebilir, çünkü karma ellerle oluşur. Küpe, kolye bilezik takmak aynı etkiyi yaratmaz, karmayı yaratan parmaklarımızla olumlu veya olumsuz sonuçlar elde ederiz, taşların etkisi vedik astroloji açısından parmakla sonuçlandırılmaktadır.  

Zümrüt takamıyorsanız yeşilin olumlu etkisini kullanabilirsiniz;  olumsuz etki veren rengi kullanmadığınız sürece size zarar gelmez. Örneğin yükselen burcu ve 5-9-10-11. Evleri İkizler olanlar yeşilin tonlarından fayda görürler. İkizler burcunda benefik etkili bir gezegen varsa yeşil yine olumlu etki verebilir.ÖRNEĞİN VEDİK KOÇ YÜKSELEN İÇİN ZÜMRÜT NASIL ETKİ VERİR?

Genel olarak zümrüt Koç yükselen için olumlu bir taş değildir, Koç’a göre İkizler 3’te  ve Başak 6. Evde kaldığı için özel bir konum haricinde zümrüt önerilmez.   Mars Merkür ile anlaşamaz. 3; Kısa yolculuklar, cesaret, kardeşler evi. 6; düşmanlar, hastalıklar ve borçlardır. Zümrüt bu konulara zarar verebilir. Koç zaten ateşli yapıdadır, düşmanlarına daha fazla güç vermemelidir. Bazı harita yerleşimine göre zümrüt nadiren de olsa  dönemsel olarak önerilebilir. Olumlu başka bir yükselen var diyelim ama Arudha lagna Koç burcunda ve İkizler’de  Merkür var ise buna aldanmayın, zümrüt statü kaybı verecektir  bu göz önünde bulundurulmalıdır.  BAŞAK YÜKSELEN İÇİN ZÜMRÜT


Buradaki örnekteki kişiye zümrüt ve pırlanta birlikte kullanılan bir yüzük önerilmiştir. Başak yükselen için Merkür, 1. ev genel beden sağlığı ve akıl, 10. ev karma yoga ve kariyer geliştiricidir. Pırlanta Venüs’ün uğurlu taşıdır. Venüs, Başak yükselen için 2. ve 9. evleri yönetir ve olumludur. 1 ve 9. evlerin sahipleri Merkür ve Venüs harita sahibinin 5. Evinde Raja etkisi vermiştir; kişinin söz sahibi ve otoriter olmasını sağlamakta, önünü açmaktadır.

Önerilen yüzük 18 ayar altından oluşan 1 adet kare biçimli zümrüt ve 8 adet pırlantayla 9 sayısına tamamlanarak tam raja yapılmakta sağ el sağ yüzük parmağına takılmalıdır. 

Bu kişiye ikinci alternatif olarak sarı topazlı pırlantalı yüzük önerilmiştir. Sarı topaz 9. evdeki Jüpiter-Rahu raja yogayı tetiklemektedir ve Rahu'nun olumsuz etkisini de haritadan kesmektedir. Kişi iki yüzük arasında tercih yaparak hedefleri doğrultusunda kariyeri gereği 12 karat sarı topazlı-pırlantalı yüzüğü tercih etmiştir.
NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark

5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR