30 AĞUSTOS - 9 EYLÜL 1922

Zafer, “Zafer benimdir” diyebilenindir. Başarı ise, “Başaracağım” diye başlayarak sonunda “Başardım” diyebilenindir. 

Mustafa Kemal ATATÜRK


22 Ağustos – 9 Eylül 1922 Büyük Taarruz, şüphesiz ki Kurtuluş savaşımızın en önemli günleriydi. Düşmanın çembere alınıp daraltıldığı 30 Ağustos 1922 gününü astrolojik olarak gözümde canlandırmak istedim.


22 Ağustos 1922 günü en yüksek boylam 26 derece Akrep’te kendi burcundaki Mars, savaşın bir numaralı göstergesi. Mars’ı burada son derecelerde tehlikeli bir nakşatra olan Jyestha takım yıldızında Atma Karaka konumda; Mars AK doğan kişi her zaman büyük cesaret içindedir, kendisiyle, çevresiyle de bir içsel savaş yaşıyor olabilir. Mars’ın AK olduğu günler etrafımızda cesaretin yükseldiği, atak, saldırgan zamanları gösterir. Havadaki ateşli yayınlar herkesi etkiler. Jyestha’da Mars çok öfkelidir, Jyestha, güçlü Indra’nın çok kızgın olduğu bir bölgedir. Bu etkide başlatılan her ne ise sonucu çok büyük saygınlık getirebilir fakat aynı zamanda üzücü etkilere de sahiptir; Çok şehit olacak, büyük bir savaş olacak ki adı “Büyük Taarruz” olarak kayıtlı.

Kendi akrabalarıyla savaş içindeyken kendini sorgulayan Arjuna, savaş komutanı en yakın dostu Krişna’ya bu savaşın anlamını bu alanda da sorsaydı eminim ki şu cevapları alacaktı.

“Canlı varlığın öldürüldüğünü ve öldürdüğünü zanneden kişi, gerçeği bilmemektedir, çünkü benlik ne öldürür ne öldürülür BG 2.19.

Ey Savaşçı, ne mutlu ki kşatriyalara, asker sınıfında doğanlara ki, kendilerine cennet gezegenlerinin kapılarını açacak olan savaşma fırsatları var BG 2.32.

Fakat savaşmayı icra etmezsen görevini ihmal etmekten dolayı kesinlikle savaşçı olarak itibarını kaybedersin BG 2.33. Ey Şanlı Ordulu bu yüzden duyularını neslerinden alıkonulan kişi kesinlikle sarsılmaz bir zekaya sahiptir BG 2.69.”


Henüz karanlık ay olan 22 Ağustos, belki de planlar henüz tam tamamlanmamış, hatta ekipman eksiklikleri olması muhtemel. Nasıl başlanacak? Şu an mı başlamalı? Doğru zaman mı ? Taarrruz planı zaten ocak ve nisan aylarında iki kez ertelendi. Fakat bekleyecek zaman daralmış gibi zira Ateş etkisi yüksek ve toprak burcu Başak’ta büyük bir gezegen birikimi bulunuyor, Satürn-Jüpiter-Venüs-Rahu güçlü birleşimi liderin beklemek istemediğini simgeliyor.

Mars pivot gezegen ve AK gezegen olarak çağrıda bulunduğunda eğer ateş gezegenleri de devrede ise artık kimse yerinde duramaz. Güneş Aslan’da kendi yönettiği burçt gösterişli ve hükümdar Magha nakşarasında; oldukça ateş ehli bu yıldız son derece tehlikeli ve risk içeren bir menzilde.

Mars AK ve Aslan Güneş’i büyük bir başarıyı tam simgeleyemez dahası da olmalı ki var: başka bir sürü gezegen kendi yerlerinde parlıyor o gün. Ay Yengeç’te vatan uğruna ölünecek fedakar derinlikleri ve Mehmetçiğimizin fedakar duygularının ne kadar derin ve güçlü olduğunu, Güneş Aslan’da liderin büyük gücünü ve atikliğini, duyguların artık en yüksek derecede ateşlendiğini , Ketu Balık’ta önemli bir karmik varoluşu ve esaretin atlatılmasını, Rahu Başak’ta savaşın barbarca sonuçlanmadığını bilakis esirlere karşı centilmenliği simgeliyor. 


Rasi: 30 Ağustos 1922 sabah Güneş doğuşu haritası, Dumlupınar


Natal Chart

Date: August 30, 1922
Time: 5:26:00
Time Zone: LMT
Place:
Dumlupinar, Turkey
Altitude: 1230.00 meters

Lunar Yr-Mo: Dundubhi - Bhadrapada
Tithi: Sukla Navami (Su) (83.27% left)
Vedic Weekday: Tuesday (Ma)
Nakshatra: Jyeshtha (Me) (65.95% left)
Yoga: Vishkambha (Sa) (66.96% left)
Karana: Balava (Mo) (66.54% left)
Hora Lord: Venus (5 min sign: Ar)
Mahakala Hora: Venus (5 min sign: Li)
Kaala Lord: Venus (Mahakala: Venus)

Sunrise: 5:25:17 (August 29)
Sunset: 18:36:11 (August 29)
Janma Ghatis: 60.0296

Ayanamsa: 22-46-36.78
Sidereal Time: 3:56:10


Jüpiter sıkışık etkide ve Venüs Başak’ta çok zayıf –düşük konumda. Ancak 8 gün sonrasında 30 Ağustos’ta Başak’a giren Merkür burçta güçlenirken, Venüs düşüklükten kurtuluyor ve Ay Akrep’e girip ilkdördünde Ay-Mars birleşimi olan “Chandra-Mangala Yogası Akrep’te atma karaka gücüyle büyük başarıya sonuç veriyor.

Ardından 6 Eylül dolunayla gücün tamamlanışı ve 9 Eylül İzmir’in kurtuluşu….9 EYLÜL 1922  


   Kurtuluş savaşımızın en önemli  haftası olan bu dönem 9 Eylül 1922’de gezegenlerin sukünete girmesi ile sonlanmıştır. 

22 Ağustos 1922 başlangıcı gösteren Büyük Taaruzumuzda, Venüs Terazi’de, Merkür Başak’ta kendi evlerine gelmiş, Ay’da doğal 12. Evinde Balık’ta son nakşatrada Revati’de sükünetli pozisyonunu 9 Eylül 1922’de almıştı. 

Tarihçilerin belirttiği üzere saat sabah 5:00 sıralarında İzmir’e giren ordumuz çeşitli kolllardan hareket ettikten sonra saat 10:00’da Türk Bayrağımız İzmir’de göndere çekiliyor. İzmir’in tarihçesi çok eskidir, araştırsak MÖ'lere gidebiliriz fakat Cumhuriyet Türkiye’miz açısından İzmir Şehrimizin sembolik doğum gününü 9 Eylül 1922 kullanabiliriz. 

Atamız İzmir’i çok sever ve önemserdi. Bir konuşmasında Kemal Paşa, 9 Eylül 1922 günü Belkahve sırtlarından İzmir’i seyrederken, 

“...bu şehre bir şey olacak diye çok korktum” 

sözleriyle İzmir’e verdiği önemi dile getirmiştir. Ayrıca kurtuluştan sonra Mustafa Kemal, 24 Eylül 1922’debir  mektupta, 

“...Ülkemizin Akdeniz’e karşı ışığı olan İzmir’imizin hemşerilerinin arasında sayılmak bana sonsuz bir övünç ve sevinç olmuştur. İzmirli hemşerilerime sevgi ve bağlılıkla teşekkürlerimi sunarım. İzmir’in acılarını gidermek için genel görevlerimizin verdiği zorunluluktan başka özel ve içten bir ilgiyle çalışmak benim için bir ülkü olacaktır” 

demiş, yeni dönemde İzmir’e karşı duyduğu içten ve samimi duyguları açıkça ifade etmişti. (kaynak http://www.izmirinsahibi.com/Ataturk-ve-izmir.html)


 9 Eylül 1922 , İzmir saat 10:00am’in önemli göstergelerine bakmak istiyorum
Rasi Doğum Haritası 
İzmir Göndere Bayrağımızın Çekilişi

Date:          September 9, 1922
Time:          10:00:00
Time Zone:     1:49:00 (East of GMT)
Place:         27 E 09' 00", 38 N 25' 00"
               Izmir, Turkey
Altitude:      0.00 meters

Lunar Yr-Mo:   Dundubhi - Bhadrapada
Tithi:         Krishna Tritiya (Ma) (27.75% left)
Vedic Weekday: Saturday (Sa)
Nakshatra:     Revati (Me) (31.87% left)
Yoga:          Vriddhi (Me) (58.76% left)
Karana:        Vishti (Sa) (55.51% left)
Hora Lord:     Venus (5 min sign: Aq)
Mahakala Hora: Sun (5 min sign: Cn)
Kaala Lord:    Rahu (Mahakala: Rahu)

Sunrise:       5:35:51
Sunset:        18:19:20
Janma Ghatis:  11.0062

Ayanamsa:      22-46-38.19
Sidereal Time: 9:09:59

İzmir’in sembolik doğum günü haritasında kibar bir burç olan Terazi’nin Venüs ile yükseldiğini görüyoruz. Bir haritanın sağlam ve dayanıklılığını gösteren en önemli gösterge yükselen burcun güçlü olmasıyla alakalıdır. Terazi burcunun kendi yöneticisi olan Venüs’ün Terazide yükselmesi çok güçlü bir yoga olan malavya yogadır ve her zaman şans, refah göstergesidir. Fakat yogayı ticari zenginlik anlamında  indirgeyen Merkür 12. Evde daha güçlüdür.  
Bu güçlü yükselenle başlayan yüksek enerjilerle İzmir kendi içinde kaotik ortamdan uzak bir büyüme seyri çizecektir. 
Ay-Jüpiter görünümü ; Gaje Kesari yogası; gelişmeye açı, rabet gören, güçlü dinamiklere sahipliktir, büyük tanınmışlık yogasıdır bu fakat yoga 6-12 . evlerde dustanada kaldığı için tanınmışlık uzun zaman içinde oluşur.  

Ay-Güneş yerleşimi; Ay Güneş’e göre 8. Evdedir. Güneş kendi burcunda Aslan’da 11. Evde gelirler evinde ve bhadakstanada çok iyidir. 8. Evde kalan Ay, Sama Yoga yapar, ne çok büyük zenginlik ne de fakirlik olacaktır, bilakas maddi refah pek çok vatandaşa uygun ve gelişmeye açıktır, ortalama gelir ve gider dengesi burada yaşanalar için refah göstergesidir.  

Ay, Revati nakşatrasındadır, Balık burcunda olan Revati  yıldızı, Nakşatralardan sonuncusudur, anahtar kelime “zenginlik”tir.  İzmir’in enerjetik vibrasyonu 9 Eylül 1922 ile değişmiştir. Revati;  “seni koruyan candan dostum ben”  der.  Nakşatra döngüsünü tamamlayan Revati, bir çeşit ruhun son durağıdır, burdan gayrı gidilecek lokasyon ancak Yaradandır arkadaş der, herşeyi rahatça bırakabilir. Bu durumu yükselten  Balıkta yücelmiş Ketu ile de ilgilidir.  

Malefik gezegenler olan Mars’ın 3’te olması ateşli konuşmaları göstermekte fakat gücün gerektiği zaman ve yerinde kullanılacağını görebiliyoruz; Rahu ve Satürn’ün 12’de dustana evlerde yerleşimleri kaotik ortama izin vermiyor , eninde sonunda huzuru yaklaşılıyor. 

Revati’de, dünyasal egolar sonlanmış, düşmanlıklar bitmiştir. Revati yönetici Merkür haritada Başak’ta 12. Evdedir. Bu Vimala yogadır; özgür, ona karışılamayan içsel dönüşüme daha yatkındır.  Ticari gelişmişlik  biraz  yavaştır. İzmir’de ticari hırslar yoğun olmayacaktır. Büyük göç alan İzmir’in incelemelere göre  en büyük sorunu işsizlik görünüyor.  Ay 6’da ve Merkür 12. Evde fazla göç ile ticari refahın orantısızlığını da belirtiyor.  Bu büyük şehirlerin kaderi diyebiliriz fakat kaynakların İzmir’de İstanbul’a göre daha zayıf kalması tehlikesi yok değil.  12. Evdeki Merkür  yurt dışı kaynaklarıyla bağlantının değişim dönüşümü hızlandırabileceği potansiyelindedir.  

Ay’a göre 10. Evi yöneten Jüpiter Ay ile gaje-kesari yapmaktadır ve en yüksek boylamdaki gezegen Jüpiter atma karaka olarak artık 1. Eve doğru gitmeye digbala olmaya hazırlanmaktadır. Turizm’e ve eğitime gereğinden çok fazla önem verilmelidir. Arudha lagna’dan 4. Evde malavya yoga ile digbala yapan Venüs, büyük alışveriş ve ticaret merkezlerinin burayı geliştireceğini ve kaynakları rahatlatacağını da göstermektedir. 


“İzmir’e yerleşsek mi acaba? Çok huzur duydum, halkı ne kibar ve enerjisi dingin. Ne enteresandır ki; orta yaş ve üstünde rahat ve huzurlu yaşam arayan İzmir’e giden pek çok dostum bu tip cümleler kurup döndü. 
Pek çok kere burada bulundum ve İzmir’imin yaydığı dingin huzur veren bir sakin dinamizmini  ben de çok seviyorum.  

Bütün şehitlerimizin ruhu şad, mekanları cennet olsun.

Ne mutlu TÜRKÜM diyene


Saygılarımla
NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

2017