EVLİLİK POTANSİYELİ VII AŞK


 VENÜS EVLERDE ÖRNEK YORUMLAR

Aşk böyle mideme vuran bir rahatsızlık, içimin mayhoş olma hali , tam da tarif edemiyorum ama onu unutamama durumu, aklıma hep onun gelmesi gibi bir şey diyebilirim. Sıkıntılı durumlarımı unutma, sürekli bir gülümseme modu, aklıma yemek yemenin gelmemi, tatlı krizlerimin bitmesi, üstüme bir iyimserlik çökme hali gibi. Bunun gibi birşeyler işte…

Sizin de ekleyeceğiniz bir sürü hal tanımı mutlaka vardır da.
Aşkın astrolojik hallerinden Venüs'ün sonuçlarından biraz bahsetmek istiyorum bugün.  Venüs gezegeni vedik astrolojide partnerin hakkında fikir veriyor. Venüs'e Aşk karakasıdır diyebiliriz. Pratikte haritada Venüs'e bakarak yaşam boyu partner seçiminizi izleyebilirsiniz. Venüs'ünüz zedeli ve tedavi olursa karşılaştığınız kişiler daha olumlu olacaktır da.  

  Sevmek ve sevilmek her canlının barındırdığı doğal duygular, Venüs girdiği bölgede birleştiği gezegenlerle başka başka haller yaratacaktır.  

Venüs'ün zorlayıcı evlerde (6-8) olması partnerin kalitesini düşürüyor, 4. evdeki hali iyicilken, 6. evdeki hali pek fena. Venüs 12. evde ise muhteşem çalışıyor. Parlak bir cinsel yaşam verip 12. evde yataktan çıkmanızı engelleyebilir de.


Örnek Venüs sıkışık  


Ben aşk adamıyım,
Sevmeye geldim insanları,
Gönlümle, elimle, kafamla sevmeye;
Hesapsız, karşılıksız,
Ayrılık gayrılık gözetmeden.
Gün gelip gidersem şayet,
Öyle severekten gideceğim ki,
Karanlık kıyılardan bile olsa,
Candan selamlarım,
Civarımdan geçecek gemileri;
Güneşli gemileri;
Şarkılı gemileri;
İçlerinde kendim varmışım gibi!

demiş CAHİT SITKI TARANCI  

Uzun süredir Tarancı’nın haritası gibi ilginç bir haritayla karşılaşmamıştım.  Diyarbakır’da doğup “  Yaş otuz beş! Yolun yarısı eder.
Dante gibi ortasındayız ömrün..” dedikten sonra yine de 46 yaşında Viyana’da hayatı bitirmek!
Yalnızlık ve ölüm temaları yazdı; O duyguyu gerçek bir şekilde kaleme döken özel bir ruh olmak bu özel haritada belirgin. Haritada Kala Amrita yoga ilk zorlayıcı gösterge; gezegenler Rahu’dan Ketu’ya doğru gidiyorlar. Kişi ruhsal açılım yaparsa yaşamı kolaylaşabilir. Tarancı’nın şiirlerini bu anlamda anlamaya çalışırsak, günümüz modeli bir ruhsallığa çok rastlayamassak da yaşamın değerini ve değersizliğini ve sonunua odaklanmanlarını yakalayabiliriz.   Özlem teması çok yoğun.

Venüs 5 gezegen ile birleşmiş, Başak burcunda debilitede; bu düşme halini kurtaran değerli bir Merkür dostluğu ile birlikte ;  Ay-Jüpiter birleşimi gaja kesari yogası; şan şöhret yogasıyla  Venüs-Mars elbette yaralı aşkları veya ulaşılamaz duyguları anlatır ve yalnızlığını kalemine vuran ruh hallerini destekler. Doğum saatini bilmiyoruz fakat karmaşık yaşamına ve 1956’da bir kriz geçirip felç olması Venüs ile birlikte, 6 gezegenin dusthana evde olma ihtimalini aklıma getiriyor. Yaşamında babasına karşı duruşlar,  baba işini red etmesi ve evinden ayrılması ;Tarancı’nın karması bu yaşamında bitirilememiş bir ders gibi; Rahu-Satürn birlikteliği olan  şradha doşha 7-12. Evler aksında kalmış olabilir ve Koç burcunda malefikler felç ile ilgili konular verir.   İlginç ve standart vedik kurallarını bozan örneklere bakalım. Aşk yaşamı için önce  Venüs haritada kontrol edilmeli.  Haritanın tamamına bakabilirsek, vedik kurallara göre  olumlu gibi görünen bir Venüs ters yüz olabilir. Ayrıca Venüs tek başına aşk yaşamına karar vermek için yeterli değildir. Aşağıda kısa da olsa majör göstergeler adına bazı örnekler inceledim.Örnek Venüs 1. evdeBu kişinin Venüs’ü 1. Evde Terazi’de güçlü görünüyor. Standart yogalara baksak Malavya yoga (zenginlik, refah ve lüks içinde yaşam potansiyeli) etkisinde ve Venüs  köşe evde olumlu çalışır, kişi zamanla çok zengin olmuş, malavyası  çalışıyor fakat bu kişi kadınlar konusunda son derece bahtsız. Bunun 1. sebebi Venüs Atma Karaka , karşı cins sorunları demek ve Terazi’de olduğu için 8. evin sahibi olarak çalışması. Ayrıca 2 malefik gezegenden açılı, Güneş ve Rahu.  Venüs 8. Evin sahibi olarak 1. eve yerleşmiş. Kişi kötü bir evlilikten ancak mal mülk vererek boşanmış. Eş niye kötü? Bunun göstergesi 1. Upapada devreye giriyor, UL Oğlak’ta ve lordu Satürn Ay ile birlikte 3. evde son derece sert bir yoga olan Kalike Yoga’da (Ay-Satürn birleşmesi). Aşk konularını yöneten 5. ev’in sahibi Satürn yaşam boyu Kalike Yoga’da çalışacak. Aşk yaşamı Satürn etkisinde…Örnek Venüs 2. evde

Venüs 2. Evde Ay ile birlikte Kova burcunda.  Satürn ile yer değiştiren Venüs bir zaman sonra aşk yaşamını değiştirebilir.  Satürn yer değiştirdiğinde Ay ile birleşim verecek ve yukarıdaki örnek gibi Kalike Yoga oluşacak. 2. Evde oluşan bu yoga para sorunları veriyor ve anlatılanlara göre son derece cimri .  Kişi zeki,  işkolik biri fakat  antisosyal, 12. Evi güçlü yalnız yaşamaya odaklı, bu konumlar yanında bir de 7.evdeki ketu evlilik  konusunda zorlama veriyor. İlk aşamada kadınlar tarafından ilgi gören bu kişi bir süre sonra kendi hataları yüzünden ilişkisi bitiyor; 40 yaşında ve hiç evlenmedi.

Örnek Venüs 5.evdeBu örnekteki bayanın aşk yaşamı son derece renkli. 5 yıllık evlilik yaşamında son derece mutlu yaşamış.  Sıkılmış ve boşanmış.. Venüs Balık burcunda yücelimde ve 5.evde aşk yaşamını oldukça renklendirir. Yükselen Akrep  1. evin lordu Mars Koç’ta yücelmiş bir Güneş ile birlikte son derece güçlü 6. Evde düşmanlarıyla savaşabilen, iradesi güçlü ne istersem onu yaparım diyen bir karakteri veriyor. Ketu’nun da 1. evde olması, bu her zaman doğru olmasa bile “ben hep bir numarayım” der. Kendine o kadar güveniyor ki, aşkı bir keyif olarak yaşamayı seçiyor. Erkeğe sırtını yaslanmak gibi bir problemi yok, bunu sağlayan yükselen burcu yöneticisinin gücüdür. Aile değerlerinde biraz zayıf ve ruhsal konularda da ilgisiz biri: 8. evde Jüpiter’in getirileri. Kişi hoş bir fizikte ve 35-45 yaşları döneminde partnerlerini 70 yaş ve üzerinden seçmesine şaşırmıştım fakat daşalarına baktığımda; son 10 yıldır Satürn maha daşada olduğunu gördüm, Satürn haritada 5. Aşk evinde Venüs ile birleşimde. Partnerlerin yaşını yukarı taşımış görünüyor. Merkür 6. evde 5. Eve argala yapıyor, Merkür daşa geldiğinde kişinin aşk yaşamında partnlerin yaşını düşürecek ve kendi o zaman 50lerinde iken yaşça küçük kişileri getirecek gibi... Örnek Venüs 6. evde MKS
Bu örnekte yükselen yöneticisi Venüs 6. evde marana Krana Stahana dediğimiz ölü pozisyonda, kişi aşk konularına girince kendini çok kötü, bazen ölüyor gibi  ve hasta hissedebilir ve Rahu-Ay birlikteliği de olduğu için çok kolay akıl karışıklığı mutsuzluk melankolik pozisyonlara düşebilir. 5.evdeki güçlü Merkür aşk konularında kapıyı hep açık tutuyor fakat sonuç Venüs temaları öldürüyor gibi. Kişinin bayanlarla buluşması çok kolay gerçekleşiyor fakat sonuçlar tatmin edici değil.  Yaş ilerledi ve tahammülsüzlüğü iyice arttı. Maddi kayıp getiren 2 mutsuz evlilik  ve pekçok aşk acısı sonunda kişi yıllardır  ölüme sessiz sedası yaklaşıyordu nasıl mı? 6 paket sigara içerek. Aldığı danışmanlık sonucu şu an sigarayı bırakmış durumda.
Her harita kendine özgü sorunlar içeriyor, milyarlarca ruh, milyarlarca değişik harita ve sonuçlar demek. Bugüne kadar çok harita inceledim ve incelemeyi seviyorum, astrolojide ilerlemek ancak gerçek örnekleri çözümlemekten geçiyor. Örnekleri paylaşırken özellikle mahremiyete çok önem veriyor doğum tarihlerini ve isimleri yayınlamıyorum. Başka ilginç haritalarda buluşmak üzere.
NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR