AY BURCU 14 TERAZİ ÇİTRA                                                                       14/ 27

  23°20' BAŞAK - 06° 40' TERAZİ URCU ÇİTRA nakşatrasıdır.


Bombay ile ilgili araştırma yaparken bu linki bulmuştum. Bu videoyu ilk izlediğimde nedir bu kadar şaaşa? nasıl bir düşünüştür nasıl bir harita sahibi bunları yaratmıştır diyor insan. Karl Lagerfeld, moda dünyasında bir isim. Venüs'ü Çitra yıldızında. Çitra, Başak sonu ile Terazi'nin orta derecelerine denk geliyor. Mars yönetiminde olan Çitra Ünlü, şöhretli ve şerefli olmakla ilgili.

Simgesi parlayan bir mücevherdir. Fırsatları en hızlı yakalayan insanlardır. Parıltı yaşamlarında mutlaka vardır. Pekçok artistin bir gezegeni Çitra ile ilişkilidir. Özellikle Ay burada ise ün vermesi çok kolay olur. Çitra batı astrologları tarafından Spica olarak biliniyor.

Çoğunuz vedik astroloji okurken burçların değiştiğine şahit olarak şaşırdınız.

İşte bu değişikliğin oluşmasında Spica Yıldızının da rolü var.

Vedik astrologların kullandıkları Ayanamsa denilen kaymayı hesaplatan değer Spica yıldızı baz alınarak yapılmakta. Sabit yıldızlar esas alınarak her yıl oluşan vernal ekinoksun kayma değeri yaklaşık 50 saniye. Yani Koç burcunun başlangıç noktası Zodyakda baktığımızda her yıl aynı yerde olmuyor. Bu yıllar içinde ciddi sapma oluşturuyor. Hindistanda bazı ekollerde ise Revati nakşatrası kullanılmakta bunun için de Zeta Piscium sabit yıldızını esas alıyorlar.

Astroloji Hindistan’da ciddi bir bilim olarak okutulur ve devlet dairelerinde de kullanılır.

Hindistan hükümeti resmi olarak ayanamsa hesaplamasında Spica yıldızını kullanmayı kabul etmiştir.

Haritalarımızda hesapladığımız daşa gezegen dönemleri ayanamsanın hassas hesapları ile oluşmaktadır.

İşte bir Çitra’lının yaratıcı yolculuğu Bombay defilesi:
http://www.chanel.com/fashion/8-paris-bombay-2011-12-metiers-d-art-show-chanel-fashion-show-27,0#8-paris-bombay-2011-12-metiers-d-art-show-chanel-fashion-show-27,0

NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR