ALT HARİTA VARGA HARMONİK


BATI ASTROLOJİSİNDE DE ALT HARİTALAR VAR 

2006’DAKİ BİR MAKALEMDEN…


HARMONİKLER


Harmonik haritalar yani Hint Astrologlarının kullandığı varga alt haritalar (navamsa, dasamsa, vb…) sadece vedikçiler  tarafından kullanılan bir teknik gibi görünse de   batı astrologları tarafından da kullanılıyor, fakat  özel bir teknik olduğu için ancak derin analizi sevenler tercih etmekte.


9. varga


Batı astrolojisinde çok yaygın değil ama var. Hintliler harmonik dedikleri haritaları Sanskrit isimle adlandırırlar.  Bir vedik kitabında navamsanın natal hatiranın 9luk bölünmesi olduğunu okuyunca harmoniklerden bahsettiğini anlamıştım 2005’de. Harmonikleri aslında ben bundan 15 yıl önce kullanmaktaydım fakat nedense yeterli kaynak bulamadığım için olsa gerek bir kenarda kaldılar.

Şimdi ise tekrar önemini Vedik-Hint  astrolojisi vasıtasıyla anladım.

Harmonik nedir?

Batıda kullanılan “Harmonik” ler bütünleşmeye giden gezegen görünümleridir. Bunu saptamak için natalde açılanmış gezegenlerin düzenini kontrol etmemiz gerekir. Örneğin birleşim yapmış 2 gezegen bir “tek” vücut oluşturmuştur. Bu gezegenler bir bütünü yani teki 1’i  ifade ederler.  Karşıt açı yapmış gezegeler haritayı 2 parçaya böler; 90lık karede harita 4 parçaya bölünür, 45 derecelik açı yapmış gezegenlerde harita 8 parçaya bölünür; bu 180, 90, 45 derecelik açılar gezegenler arasındaki uyumsuzluktan, bir tansiyondan, gerilimden bahseder. Aslında bu birimler 2’nin katlarıdır. 4 parçaya bölünen haritada 2x2’den, 8 parçaya bölünen haritada 2x2x2’den bahsedebiliriz. 2’nin manası: karışıklık, tansiyon, zorluktur. Buna rağmen 1’in manası: bütünlük, tamamlanmışlıktır

Üçgen açı, ve diğerleri de böylece örneklendirilir. Mesela 3’lük açılım olan; 120, 60, 30 dereceli  açılar; rahatlığı, uyumu, kolayca sahip olunan enerji akışının nerelerde olduğunu ifade eder. Bu 3’ün sistemidir. 9. harmonik 3x3’tür. Yani haritadaki uyum, mutluluk, huzur ve saflığın getirdikleri, bilgeliğin akışını simgeler. 9. harmonik haritayı elde etmek için bildiğimiz natal haritayı 9’a böleriz. Bilgisayar programlarınızla ayarlardan bulabilirsiniz.    

Vedik astrolojisinde kullanılan işleyişi matematik de aynıdır, farklı bir Zodyak olan sideral zodyağa göre haritalar değişik çıkar. Harmoniğin anlayış şekli ise benzerdir.

Hangi harmonikler kullanılacak?

Haritanızı istediğiniz kadar alt bölüme ayırabilirsiniz. Bunun için açıların gücünü bilmeniz gerekiyor. Örneğin bir minör açı olan ve çoğunuzun hesaplamadığı bir açıdan bahsedeyim: 102. 857 derecelik açı. Haritayı detaylı okuyabilen biriyseniz bu açının çok değişik çalıştığını görebilirsiniz. Bu açı derecesi de haritayı belli bir bölüntüye götürecektir. Buna göre bunun da harmoniği hesaplanabilir. Bunlar çok detayın detayı açılımlar. Bu istediğiniz analizi ne kadar derine indireceğinize bağlıdır. Örneğin kendi haritanızda bence kendinizi daha iyi anlamak için bu harmonikleri denemeniz enteresan sonuçlar gösterir.
Batıcılar özellikle 4-5-7-9. harmonik haritaları en önemlileri olarak görür.


4. harmonik harita:

4=2x2’dir. Haritanızdaki zorlu açılımların iyice detayını keşfetmek isityorsanız  4. harmonikle uğraşacaksınız. Nataldeki 180, 90, 45 derecelik açılanmalar 4. harmonik haritada yine 180, 90, 45 derecelerle veya birleşimle çizilecektir. Ama unutmayın nataldeki aynı açıları görmeyeceksiniz. Yumuşak açılar ise yine yumuşak çizilir. Örneğin 120lik açı 4. harmonikte 60 derece olarak gözükebilir. Örneğin haritanızda T-kare var ise 4. harmonikte bunları oluşturan gezegenler birleşim yapabilir. Örneğin 4. harmonikte gezegenler kare yaptıysa ve bu natalde gözükmüyorsa çok önemli bir yere değinilir: kişi 4. harmonikte kare oluşmuş noktalarda kilitlenmiş kalmıştır ve buradan çıkış noktası aramalıdır, gibi… natalde göremedik ama 4. harmonikte kilitlenme yerini gördük ve buradan ilerledik gibi düşünün. Bazı natal haritalarda baktığınızda gerçekten çok iyi gezegen ve ev yerleşimleri olduğu halde kişinin yaşamı oldukça verimsiz olabilir işte bu durumda bu harmonikler çok iyi tiyolar vermektedir.

5. harmonik harita:

Bu harmonik de oldukça ilginç olduğu için kısaca bahsedeyim. Haritamızda bilindik 90, 180, 45lik açılara bakarak zorlandığımız noktaları gördük (2’nin katları). 30, 60,120 gibi uyumlu yerleri de gördük (3’ün katları), peki haritada bu açıları yapmamış ama orada öylece duran gezegenler de varsa ne olacak’ Bunlar nedensiz orada durmuyorlardır, gezegenler (enerji açılımı) nedensiz haritada durmaz, mutlaka bir şeyler anlatıyorlardır.  Sadece bu yerleşimi astrolojik olarak okuyamıyor olabilirsiniz, maalesef yeteriz bilgi ile harita okuyan astrologlarca şöyle bir yorum gelebilir: “ bu gezegen açısız kalmış bu yüzden kişi şu … etkiye maruz kalıyor”  gibi.

 5. harmonik haritada kişinin özel yetenekleri gizlidir, örneğin mucitlerin, ünlü ressamların, akıllı binalar yapan yetenekli mühendis ve mimarların, yaratım gücü yüksek olan kişilerin, mucitlerin haritalarına natallerinde göremediğiniz keşif ve olmayanı yaratma-birleştirme, insanlığın hizmetine sunma gücünü 5. harmoniklerinde göreceksiniz. Bunun için Mozart (en extrem örneklerden biri Mozart!)  ve Albert Einstein’ın 5. harmoniğine bir bakın. Ne anlama geldiğini haritayı açınca zaten göreceksiniz.

7. harmonik harita:

7. harmonik ise 5.’i harmoniğin daha bir özel hali gibi düşünün, çok nadir bulunan yetenekler (uç noktada çok iyi veya çok kötü özellikler) diye özetliyorum. Daha çok mistik, özel açılıma sahip olanlarda özel yerleşimler görürsünüz. Bunun için belki çok özel mistik kişilerin haritaları incelenmeli. Kendi haritanıza bir bakın eğer gerçekten ruhsallık adına belli bir seviyede olduğunuzu düşünüyor, beyin açılımlarınızla bir yerlere vardıysanız  (bunların ne olduğu konusu burada yazmıyorum, konu dışı zira! )
7. harmonik harita ile bir kişinin yaşamı boyunca ulaşabileceği en yüksek ruhsaliyet açılım noktası bu şekilde tespit edilebilir. Zira biliyorsunuz bir kişi yaşamında bir sürü iyilikler yaptı ve süper pozitif oldu diyelim ama doğum haritasının gücü kadar bir seviyeye ulaşır, mesela ruhani çalışmalar yapıyorsanız gidebileceğiniz en uç nokta nedir acaba diye merak ediyorsanız işte cevabı bu 7. harmonikte saklı: nasıl bir derviş olup olamayacağını bu haritadan görebilirsiniz. 7. harmonik haritanızda gerçekten bir sürü birleşimler, kareler ve opozisyonlarınız var olmalı! Eğer 7. harmonikte bir özel görünüm yok ise yoksa kendizini kandırmayın, egonuzu okşamayın. Ne iseniz osunuz. Extrem örnekler için Salvador Dali, Le Corbusier, Adolf Hitler, Haz. Muhammet haritalarına bakabilirsiniz.


Navamsa=9. Harmonik

Aslında amacım 9. harmoniği anlatmaktı ama yukarıdakilere değinmeden geçemedim. 9=3x3’lük açılım olduğu için yaşamdaki saflık, huzur, mutluluk ile ilişkilendirilir. Sanırım Hintliler bu yüzden vedikte navamsayı evlilik mutluğu için bakmaktalar. Aslında 9. harmonik yani navamsa haritası kişinin sadece evlilik yaşamındaki mutluluğu değil bilakis özünde gizlediği, sahip olduğu gerçekten saf tarafı, bilge yönü ve mutlu tarafını gösteren alt haritadır. Bu durumda kişi özünde olanı etrafına lanse edebilir, yani özündekileri gösterebilir. Olmayan yönünü gösteremez. Dünyayı mutlu eden, etrafını mutlu eden, yani Hintlerin mantığı ile eşine mutluluk sunmayı başarabilen, yapıcı davranışlarda bulunan, hatta güldürme yeteneğine sahip, pozitif dediğimiz, huzurlu kılan kişilerin 9. harmonikleri yani navamsaları gayet olumlu olacaktır. Namamsası sert olan kişinin kendi iç huzurunu sorgulaması gerekir, huzuru olmayan ve karmaşık bir kişi bunu gösteremeyeceği için evlilik yaşamında da doğal olarak eşini irite edecek ve kötü bir evlilik yaşayacaktır. Yani aslında kişi yine kendi bilinçaltındakiler yüzünden mutsuz olacaktır, kişi kötü evlilik yaptı diye eşini değil önce kendine bakmalıdır. Kendi yaydığı enerji nispetinde uyumlu olanı kendine çekebilecektir. Kendini değiştirdiğinde başka özelliklerde kişileri kendine çekebilecektir.

Kişinin iç dünyasında zayıfladığı noktalar bu haritada işlenir.
Vedik astrolojide 9. harmonik haritasına bakarak derslerini, olgunlaşmasını,  yaşamın onu mutluluğa mı  mutsuzluğa mı mahkum ettiğini, gayretini görebiliriz . Kişi eğer kendini geliştirebilecek yeteneklere sahipse saflığı ve huzuru  kazanabilir.

Vedik sistemde ayanamsa olarak Lahiriyi kullacaksınız unutmayın. Hakiki medyumların, komedyenlerin haritarında 9. harmonikleri güçlüdür.


9. harmonik harita solar fire batı astrolojisi değerlendirmesi
9. harmonik harita solar fire lahiri değerlendirmesi


Batı ve vedik harmonik haritalar çok farklı burçlarda kendini gösteriyorlar, yorumlaması ise astroloğun bilgi seviyesiyle orantılı olacaktır. Örnek için: Edgar Cayce, Uri Geller,Charles Dikkens, Peter Sellers, Carl Gustav Jung a bakınız.

10 Aralık 2006, 13:06, İstanbul  NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

2017