AY TUTULMASI 28 KASIM 2012


Biliyor musunuz Ay tutulmaları bırakmayı sevmeyen toplumlar, kişiler  için ideal etkiler taşır.

 Yaşamın kendisi aslında  güçlü insanları sever.  Bulunduğun ortamda ne olarak varsan o konuda güçlü olmayı öğrenmelisin. Değilsen yaşam seni elemeye alır. Ay tutulmalarında eleme etkisi yükselir. Zayıflıklarınla, eksikliklerinle yüzleşmelisin. 

Şu an zayıflıklarını ve yapamadıklarını yaşıyor olman muhtemel. Çoğumuzda egomuz gereği eleştirilerden hoşlanmasak da birşeyler bizi bu dönemde dürter. Özellikle Ay tutulmalarını bir komedi oyunu izlemenin  eşliğinde gibiymişim gibi bekliyorum. Çok güzel hareketler mi bunlar?  yoksa traji komikler mi? Kendi kendine yalnız kalıp tek başına mecburen aydana yüzleştiğin bu günleri iyi değerlendirmek lazım. Seni  pohpohlayacak yüceltecek yalancı dalkavukların olmadığı nadide zamanlardan zira.

Zihnin temsicisini  Ay olarak kabul edersek, Ay tutulması, zihnin temsilcisinin stres altında kalması demek oluyor.  Herşeyi etkileyen stres toplumlar üzerinde büyük kitleleri etkiliyor bu dönemlerde. Genelde bu süreç şöyle oluşuyor; Lagnaları (yükselen burçları)  ve Rahu etkisi güçlü olanlar toplumları yönetme eğilimindeyken, güçsüz lagnalar etki altında kalmayı kabul ederler. Ay tutulmalarında yükselen Rahu etkisi bu etkiyi daha da artırır ve zihin yanlış düşünmeye, kandırılmaya, hatalar yapmaya veya hırs yüzünden yapılan yanlışlıklara daha fazla maruz kalır.   Sorun şu ki kişi kendine ne kadar açık? Kendinde açık değilsen suçu yine başkasına atacaksın demektir. Oysaki dön bir kendine bak? Nerede açık noktaların var?

Bu sabah duvarımda akan yazıda şöyle diyordu Mevlanam: “Ay vurmuyorsa yüzüne, Güneş vurmuyorsa pencerene,  kabahati ne Güneş’te ne de Ay’da ara, gözlerindeki perdeyi arala.”

Kıyıdan köşeden kaçan, işini yüzeysel yapan, çalan çırpan, göz dağı veren, kendini olduğundan büyük gösteren kişiler bu dönemlerde daha fazla ortada olup, hata yapmaya fazla müsaitlerdir. Biliriz ki bu tipler, bir süre sonra bulundukları mevkiden inivermişlerdir. Bunu belirli bir süreye sıkıştıramam, bir yıl, 10 yıl diyemem fakat mutlaka her ruhun erdemi için biçtiği bir süresi, toleransı var. Zaman aceleci değil, adalet hiç değil, bunu yaptığımız aile dizimi çalışmalarında da defalarca gördük.

Tutulma bugün 28 Kasım 2012 vedik zodyakta Boğa burcunda Rohini nakşatrasında oluşuyor. Ay Rohini’yi sever. Burada ılımlıdır. Ketu ile nakşatra birlikteliği olmayan Ay geri giden Jüpiter ile kendini çok güçsüz hissetmiyor. Ayrıca Ay’ı gören güçlü bir Venüs ile karşılaşıyoruz bugün. Tutulmayı toparlayan ve iyileştiren en güçlü etki Terazi Venüs’ünden geliyor. Gerek vedha etkisi gerekse Rasi drişti açıları tutulma için oldukça etkisini kırıcı güçte. Venüs-Satürn birlikteliğinden koptu, sarılmak, gülmek, birlik olmak güzel etkiler verir.Doğum haritalarında güçlü ama olumsuz Rahu etkisi alanlar eleştirileri sevmezler, değişime açık değillerdir. Sadece olaylar vasıtasıyla zorunlu değişiklikler yapabilirler.  Kişisel haritaları yorumlamanın daha güçlü etkileri olduğunu biliyoruz fakat genel olarak burçlarını merak edenlere anahtar cümleler şöyle olabilir: Bu ay tutulmasından en çok değişim etkisi yaşayacak Ay burçları, Boğa ve Akrep.
Boğa;  Aile içinde huzursuzluk, tatsızlığa dikkat edelim, yapıcı olmaya çalışalım. Dilin kemiği yoktur, konuştuklarına bu hafta dikkat et. Stres fazla yemeğe yönlenebilir.  Başını kollamalı.
Akrep; ilişkiler alanında bir dönüm noktasında kendini bulabilir. Yurtdışı bağlantılarında hareketlenmeye dikkat et ve hemen karar verme. Bel bölgeni zorlama.
Mars’ı konuk eden ve görünüm alanlardan Yay, Balık, Başak ve İkizler hiddet problemlerinden uzaklaşmalı, öfkeyle kalkan zararla oturur. Durumunu riske edecek pozisyonda değil. Teknolojik problemlerden zarar görebilir.

Sevgi yansıtıcıları Terazi, Oğlak, Koç  dengeleyici pozisyonda etrafa uyum ve uzlaşma getiren rolü üstleniyor. Koç motivasyonu fiziksel yönden takviye eder, atıl kalana temiz hava sağlar. Terazi ise kalbe yönlenir  ve sohpet yöntemlerini ve medyayı kullanır.  Oğlak ise  sizden çok olgun dingin kişilerin enerjisiyle uyuma odaklanacak.   

Kova ve Aslan önce kalbiyle samimi bir ilişki kurmaya sonra da annesiyle olan sorunlara odaklanmalı. Biraz rahatından feragat edecekler ama sonunda kazandıkları uzun vadede daha verimli olacak.

Yengeç gelirlerinde  yeni bir alana açılmayı göze alacak kıvama geldi demektir. Cesaret gücü yükselecek. Bulunduğu limanda fazla bekleyen Yengeç gerekli hareket voltajını bu tutulma ile alıyor olacak.

Daha güzel günlere…NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR