Kayıtlar

Haziran 23, 2012 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

NAMASTE

Resim
"Namaste" deyince neyi ifade ediyoruz  ?
Birinci alıntıya göre “Namaste” sözcüğünün anlamı ” Ruhunuzu/ İçsel gerçekliği/ İçinzdeki ve içimdeki Tanrıyı selamlıyorum”. “Namaste” selamında iki elin beş parmağı da birleştirilir.
Bunun anlamı:
“Sol el 5 parmağı”: Karmanın 5 duyusu “Sağ el 5 parmağı”: İlimin, Bilginin ( Kutadgu Bilig/Kutlı bilgi/ Bilgeliğin bilgisi) 5 aracı
Namaste’de ki sağ ve sol el parmaklarının birleştilmesi böylece Karma veya eylemin/hareketin uyumlu olması gerektiğini, sağduyulu hareket edip, buna göre eylemlerde bulunmamız gerektiğini anlatıyor.
Dharma; evrenin değişmez kanunudur her sağduyulu insan evrenin kanununa yani dharma’ya uyumlu olmalıdır.
Dharma’ya uyulmayınca ortaya Karma çıkar, Karma eylem/harekettir. Evrene uyumsuz hareket edilince etki-tepki ilkesi gereğince ” ne ekersen onu biçersin”, yaptığın olumsuz hareketler seni yaşam döngüsünün içinse sokar, sen dünyada tekrar tekrar doğarak karmanı yaşarsın ta ki dharma’ya uyum sağlayana kadar yani olgun bir …

NAKŞATRALAR

Resim
27 İNCİ TANESİ

Bu güne kadar batı astroloji yorumlarında burcunuzu okuduğunuzda büyük bir ihtimalle Güneş burcunu okumuştunuz.  Batı sisteminden bakarken hata yapmadınız ama sadece açısı başka bir mercekten bakıyorsunuz.

Vedik Astrolojiyle doğum haritalarımıza bulunduğumuz sistemin daha tepesinde yıldızıl sistem olan Nakşatralardan , Güneş sisteminin de üstünde olan başka bir kattan daha büyütülmüş bir mercekle bakarız. Nakşatralar vedik astrolojinin incileridir.

Doğduğunuz andaki Ay burcunuz olan nakşatra sizin kişiliğinizi ifade eder.


Kendinizden sorumluyuz yaşamdaki yeteneklerimizi ve zayıflıklarımızı derinlikte keşfedelim, böylece yaşam bize zırhını kuşatır.  Önemli detayları doğduğumuz güne bakarak  bulduğumuz burçlardan ziyade nakşatralar verir. Burç ayrıdır, nakşatra ayrıdır. Vedik astroloji nakşatra konusu içinde  çok ince ayar detaylar vardır.
Nakşatralar Güneş sisteminin daha uzağındadır ve sizin haritanızı asıl onlar idare ederler. Onlar istemezse hiçbir şey olamayız. Nakşat…