DOLUNAY YENGEÇ'TE


CESUR BİR DÖNEM 

Dolunaylı, gücümüzün  yerinde olduğu  bir hafta sonuna girdik. Güneş’ten aldığı yansımayla ışığını bize yansıtan Ay, bu sefer yılın en önemli etkisinde. Vedik Zodyakta kendi burcunda Yengeç’te konuk olan AY,  bizi duygu dünyamızda hayli genişletmiş durumda. Burçlar niye simgeleriyle tarif ediliyorlar çünkü yansıttıkları içerik bizi anlatıyor. Yengeç burcunun hayvanı yengeç su olmaz ise yaşayamaz, burcun dinamiği de su kökenlidir. Yengeç burcu Sanskrit ismiyle Karkataka, en çok su barındıran burçtur, dinamiği  jala tatwadır (su ehli). Jala tatwa doğurganlıkla, sağlıklı bedenle, arınmışlıkla ve hafiflikle birebir ilgilidir. Ay haritada sorunlu konumdaysa, vücut toksinleri atamaz, biriktirir, suyu tutar ve şişebiliriz.

Ay’ın Yengeç’te dolunay konumunda olması, bünyemizin bol suya ve bol arkladaş çevresine  ihtiyacını gösterir. Ay gecenin gezegenidir, Ay büyüdüğünde (dolunay hele ki Yengeç’te) iç alanda genişleme oluşur, Ay enerjisi fazlalaştığında  yin (dişil) yönümüz fazla genişler, oysa ki dengede olmalıyız, bu yüzden içe kapanıklık artar kozmozla bağı zayıf olan biri için bu dolunay son derece çekilmez olabilir.

Yarın sabah Yengeç’te oluşan bu dolunayda kozmik bağı zayıf olanlarda duygu patlamaları, durup dururken ağlama, fazla alınganlık yaşıyorlarsa şaşırmasınlar. Bu durumda kozmozla bağ kurmak için güzel bir dönemdeyiz. Çünkü yin olan dişil enerji bizi aşağı çeker ama Güneş ile çok yüksek olan yang eril enerji ile kozmik şuura bağlanmak hızlı olur. 

Dolunayın Yengeç’te oluştuğu yıldız kapısı alanı; Puşyami nakşatrası; bu da Satürn yönetiminde, Satürn ise Terazi’de yücelikte harika bir pozisyonda, enerjilerin tradisyonel metodlarla dengelenmesini nasihat ediyor. 

Gökyüzündeki diğer grahalar gezegenler dolunaya olumlu açı veriyorlar. Mars Oğlak burcundan çıkarak Yengeç burcuna sert bakış açısını da düzeltmiş durumda. Dikkat edilesi yanık Merkür’ün Oğlak’ta karşı burçta olması dolunaya biraz gerginlik katıcı olsa bile Guru Jüpiter’in dolunaya drişti açıları iyimserlik, dostluk, bir arada olma, koruma ve kollama içgüdülerini yoğunlaştıracak. Merkür karşıt açısı sinir sistemini zayıflatabilir  ve karşıtlıktan dolayı ilaçlardan zarar gelebileceğini, doğal beslenmenin dizayn edilmesini gösteriyor. Bunun için en basit önerim bu birkaç gün az yağlı beslenmek ve sinir sitemin çok iyi gelen bol B vitamini içeren ekmeği ve hububat tüketimini arttırmak. Yine de dolunayı pek masum kabul edemem, öyle doğum haritaları vardır ki dolunay olumsuz tetik yapacaktır. 

Dolunayın yoğun enerjileri yanında Mars’ın kontrolü de son derece önemlidir bu haftasonunda. Mars Oğlak’tan çıkarak Yengeç burcuna karşıt açısını bitirdi evet bu güzel bir zamanlama oldu, zira dolunayla birlikte bir Mars karşıtlığı altından kalkılamayacak büyük gerginlikleri getirebilirdi. 

Mars,  vedik zodyakta dün itibarıyla yer değiştirerek Kova burcuna girmiş durumda. Ortalama 37 gün kadar burada kalacak Mars, geldiği burçta Oğlak’ta yücelim durumundaydı , şu an Kova’da ise değil.  Mars Oğlak geçişinden eminim ki birçoğunuz fayda görmüştür.

Geçtiğimiz ay yücelim konumunda olan Mars bir çoğumuza daha fazla görev, iş yaşamında başarı ve konsantrasyon, bir çok eksik işin bitirilmesi gibi çalışkanlıkla ilgili olumlu çalışmıştır. Materyal alanda iyi çalışmasına rağmen geri giden Jüpiter konumundan ve Jüpiter’in debilitesi olan Oğlak yerleşimi; eğitim dünyasında sorunlar getirdi.  Jüpiter’in simgesi çerçevesinde önemli şahısların da ard arda kaybına vesile olmuş olabilir (basın ve bilim). 

Oğlak ve Kova’nın her ikisi de klasik verilere göre Satürn yönetiminde olmasına rağmen co-lordu, yardımcı yöneticisi Rahu olması sebebiyle Mars’ın Kova geçişini radikal değişimlere yakın etkide buluyorum. Özgürlük temasının gündeme gelmesi, içsel baskıdan kurtulma çabasında daha çok çalışmanın gelişmesi Kova etkisidir.   Kova burcunun radikal, özgürlükçü ve kendine olan orijinalliği, filozofik ve zeki yapısı agni doğasından dolayı Mars ile sivrilip yükselebilir. Bu dolunay ile özellikle bu hafta sonu bu tarz kişilerle buluşabilir, yeni fikirlerin temelini atabilirsiniz. 

Mars cesaret ve ataklık getiren devatalar (görevliler) tarafından korunur.   Āditya, bu görevleri üstlenirken, hem vücudumuzu hem de düşmanlar tarafından korunma mekanizmamızı yükseltir. 

Mars’ı güçlü olan bir kişi korunma sanatlarında çok güçlüdür. Mars’ın zayıf olduğu durumlarda Hanuman’ın gücü çok işe yarar. Hanuman son derece güçlü ve cesur bir kahramandır. Sri Rama’nın hikayesini okuyanlarınız onu bilir.  Bir keresinde Hanuman’ı pek de tanımazken rüyamda gelmişti. Nimita (göstermek istediği ifade) olarak geldiği yön ve size ne sunduğu çok önemlidir.

Mars Kova’da kendine özgü yöntemleri gösteriyor, burada iken her burç kendine göre bir taktik hazırlayacak demektir. Bu daha çok savunma ve korunma alanında olacak. Ayrıca bu dönem kendine özgü ifadende açılmalar oluşması da çok mümkün.   

Zodyağın 11. Evi Kova; kahramanı oluşturur. Fakat Mars 11. Evde bu kahramana   Sivrilik ve saldırı özellikleri de katabilir. 11. Evin üzerinden geçen Mars’a Rudra etkisi verir. Rudra yok edicidir, kontrol etmeyi sever. Etkisi zorlayıcıdır, sizi acıtabilir de. Şu an Mars 11. Doğal Zodyak evi Kova’da .Rahu’dan drişti açısı alacak olan Mars, saldırı ve sivrilikten ziyade  politik olmayı seçmekte özgür iradeye de sahip. Seçim sizindir. 
Mars’ın Kova yolculuğu , günlük yaşantımıza cesaret katarken, graha driştisi Jüpiter’i zorlayacak; bu da eğitim, adalet ve yargı sisteminde zorlamalar demektir.  


BU AY MARS’I NASIL KULLANMALIYIM ?

Cesaretli Mars, 5 Mart’ta burç değiştirecek. O zamana kadar Kova’da kalıyor ve 3 yıldız kümesi - nakşatra atlayacak olan Mars, sırasıyla Danişta, Satabişak ve Poorva Bhadra’dan geçecek. 19 Şubat’ta Mars 22:47:27’de Poorva Bhadra’da olacak, Poorva Bhadra diğerlerine göre daha zorlu etkiler taşıyabilir, 19 Şubat’ta kadar ki Mars’ın yapıcı etkisi daha yüksek görünüyor. . 

Bu güne kadar içinde biriktirdiklerini, söyleyemediklerini bir kağıda madde madde yazmanı tavsiye ediyorum. Bu dönem ifade açısından çok cesur bir dönemdesin ama bu güne kadar konuşmadıysan öfkeyle ifade etme sorununa karşı önce bunun pratiğini de yapmalısın. 

Sonra konuşmalısın, anlatmalısın, anlatamadıklarını suya anlatmalısın, suyun hafızası olduğunu unutma. Su onları senden alır ve seni arındırır.
Konuşmadıkların yüzünden yıllardan beri belki başkalarını  blokaj altına aldın. Söyleyemediklerini bir kağıda yaz. Bunların içeriği belki 10 yıl öncesine bile dayanabilir. Bunları artık bu dolunayla ve Mars’ın radikal değişimler enerjisiyle kolayca bırakabilirsin. Yıllarını buna harcadın belki. Yükü artık taşımamalısın. NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::

śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR