AY BURCU 23 OĞLAK-KOVA DHANISTHA


YENİAY  OĞLAK'TA DHANISTHA 
10 ŞUBAT 2013

23/27
 23° 20' OĞLAK -  06° 40 ' KOVA DHANISTHA nakşatrasıdır
danişta okunur


BEN EN ZENGİNİM diyen yeniay etkileriyle başladık, zamanın efendisi KALA, bu ay bize ferah ile ilgili alanlar açacak. Evrenin her yeni döngüsü 28 günde oluşan yeniay fakat her defasında farklı konumların getirdiği, eşsiz bir ay başı daha işte. Oğlak burcunda oluşan yeniay çalışma azmimizi tetikliyor. Zodyağın 10. Ev kategorisinde olan bu yeniay etkisi vediğe göre Danişta nakşatrasında ve bu Mars etkisinde bir yıldız. Oldukça büyük materyal talihi desteklemekte.  Bu alan Delphius yükseliminin  baş bölgesinde yer alan Sadalsuud yıldızıdır. Sanskrit adı Daniştadır.

Danişta, Mars yönetimindedir, duygusal anlamda iniş çıkış , materyal planda ise çok fayda getiren bir nakşatradır. Bizi yeryüzüne topraklamakla görevlidir. Bu da yaşamda konfor ve rahatlık getirir. Doğru zamanda doğru yerde olma gücü yüksektir.
Materyal zenginlik alanı daha çok gayrimenkul ve taşınmazlarla ilgilidir.  Danişta yıldızında doğmuş bir sürü gayrimenkul zengini gördüm. Aynı zamanda gayrimenkul alanınız ve Mars, Ketu Danişta yıldızında ise gayrimenkul talihi getirebilir.  Bu yeniay da toplumsal olarak bu alana dikkatimizi vereceğimizi işaret ediyor. Yeniden yapılanma, deprem yönetmeliklerinde iyileştirme, gayrimenkullerin korunması alanında yeniliklerin başlatılması son derece hayırlı olabilir.

Danişta paramıza olan tutumu iyileştirebilir. Sahip olunanların elde tutulması, kendimizi güvene almak gibi, kendi yaşantımızı maddi açıdan sigortalamak anlamına gelebilecek girişimlerin farkına varırız. Elbette hepimizin haritasında zenginlik ve bereket göstergelerimiz özel, kazançlarımız ve harcamalarımız başka başka, fakat yeniayların etkileri bir vibrasyon yayar ve haritalarımızda konu başlığına göre bir tutum ve koruma alanı oluşturur. Daniştanın koruyucu bekçi ditileri bizi topraklamakla ilgili çalışır, bizi atıl tutan bir hayalci bakış açımız varsa buradan bizi çıkartır,  gerçeklerle yüzleştirir ; materyal planda ayağımızı yere bastırmaya uygun ilhamları yayarlar.

Danişta’da 8 tane Vasu (bekçi diiti) çalışır, vermekle, arttırmakla ilgili enerji ehlidirler.  

Bu Vasuların bilgisi vedik kadim metinlerde yazılmıştır, özellikle Mahabarata destanını okumanızı tavsiye ederim . Brihadaranyaka Upanişad’ta bahsedilen anlamlarıyla ; 

Agni Ateş, yaşamı oluşturur, bedeni temizler, hazım gücümüzü yükseltir böylece yiyecekler tam sindirilir ve boşaltım tam olur, vücut zehirli atıklardan kurtulur, beden uzun süre ayakta, hastalıklardan uzak  dimdik durur, omurga diktir. Bu sağlık demektir, bir tarafınız ağrırken, bir grip olup yatak döşek yatarken bile işimizi ne kadar aksatıyoruz. Agniniz düşükse bağışıklık sistemi düşmeye mahkumdur böylece yavaş yavaş sinsice hastalıklar oluşmaya başlar, beslenmenize özen gösterin, bağışıklık siteminiz en değerli hazineniz.


Phritvi Toprak, yaşamı destekler. Ekinlerin büyümesi toprakla olur. Bedenin 4te biri topraktır. 

Vayu, Rüzgar, hareketi verir. Yürüme enerjinizi kim sağlıyor zannediyorsunuz, Vayu alanı tatvası bozulmuş kişilerin yürüme problemi olur, Vayu tatwanızı güçlendirin. 

Antariksha Boşluk , yaşamımızda bilgisel veya mekansal  genişlememize vesile olur. Bedenimizde hapsolmuş saf ana bunu görmeyen Jeeva yani Ruh genişlemek zorundadır, hareket eder ama nereye? Bu anlamda alana ihtiyacımız var, yaşamımızda her alanda genişlememiz için alan şart. Bunalıyorsanız, yaşamınızdan Alan bilgisinden rica edin sizin için yeni fırsatlar, alanlar oluştursun,  Antariksha alanı genişletir. 

 Aditya Surya yaşamımızın her alana ışık sokar , karanlıktan kurtarır. Vedik astroloji bilgisi de ışık bilgisidir. Bütün ruhsal işler , çalışmalar ışık bilgisidir, çünkü ruhu karanlığından kurtarır ve aydınlanmaya götürür. 

Dyaus  Gökyüzü, günlük rutinimize çok etki eden gökyüzü olaylarına hakimdir, bulutların oluşumu, yağmur, kar yağması bizim yaşamımızı, ekinleri ve beslenmemizi etkiler.  


Chandramas, Soma Ay, içimizde barındırdığımız yaşam suyu yani gücümüzdür. Soma düştüğünde hastalanırız. Maharişi Jaimini öğretisinde önemle üstünde durulan Soma Rasi ,hastalıkları gösteren haritamız, özellikle vedik astrolojide çok kıymetlidir. Vedik astrolojide 144 yaşına kadar yaşamın mümkün olabileceğine göre hesaplamalar yapılmıştır. Doğum anından itibaren uygun beslenme ve kurallara uygun yaşayan bir şahıs somasını güçlendirir ve uzun yaşamayı başarır, uzun yaşamak bu dünya şartlarında acılarla karşılaşmak, hastalıklarla, etrafımızdaki dostların akrabaların ölüm acılarını görmek demektir ama bir sürü olumsuz karmanın telafisi için mükemmel bir durumdur. Kısa yaşayanların ise bir çoğunun az karması kaldığı için bunu yaşayıp bitirdiği belirtilmektedir. Bir soma dönemi 7 ile 9 yıl arası sürer, bir sonraki soma ya iyicildir ya da daha kötücül olabilir bu yüzden önemli zorlu  bir hastalık gelince uzun süre mücadele etmek zorunda kalabiliriz de. Sağlık alanında önemli bilgi kaynağı olan bir veda olan yaşam bilgisi Ayurveda bunun için yazılmıştır.


8. Vasu; Nakstrani ise, “Yıldızlar”, nakşatraların hareketini oluşturup zamanın efendisi Kala ile işbirliği içinde evrenin yaşlanmasını izlerler.  Nakşatralar çok zengin bir konu  ve vedik astrolojinin temelini oluşturuyor. Nakşatraları burçların içine hapsedilmiş gibi düşünemeyiz. Bilakis 12 burç nakşatralar tarafından kontrol edilir. Dakşatraları burçlar gibi düşünemeyiz. e Kova burcunun ortalama 6 derecesini kapsamakta. rler. astrolojide çok kıymetlidir. aritereceleri dar olduğu için burçlar arasında tam oturmazlar, oldukça özgür ve zannettiğinizden daha da fazla yaşamımıza sahiplenirler. Nakşatraların anlamları en az 12 ciltlik kalın ansiklopediler içine sığabilir, çok engin bir bilgidir.


Danişta yıldızı Oğlak burcunun ortalama son 7 derecesiyle Kova burcunun ortalama 6 derecesine kayıyor. Yani etkisi Oğlak’ta başkayken, Kova’da daha başka olacaktır. 27 derece Oğlak’ta oluşan bu yeniay Danişta’ya daha fazla arzu ve istek yüklemekte; materyalizmin yükselmesi, zengin olma isteği, çok görev almak ve çalışmak, toplumda farkedilme isteğimizde artış, geleceği güvene almakta yüksek arzular getirebilir.
İşte bütün bu 8 önemli Vasu’nun evinden gelen yeni ay enerjisi arzu ve isteklerimize ulaşmaya çok yakınlaşabileceğimiz bir dönemi simgelemekte. Bu ayki yeniayınız yaşamınızın yeniden bereketlenmesine odaklı.  

Doğum haritalarımızla, gezegen dönemlerimizle daşalarla, zamanlama ile ilgili elbette ama başını sokacak bir yuva, konut isteyenler, bu ay evren sizin dileklerinize daha pozitif yaklaşımlı yollar gösterebilir. Dileğine sahip çık ve onu evrene bu ay gönder.
Danişta, aşk sevgi konularında çok yetenekli değildir. Kendimizi fazla düşünmemize sebep olur. Sevgili ise ikinci bir kişinin varlığı ve AŞK onunla bir olmak hali değil mi? Bu ay kendi topraklanmamıza ve bütünleşmemize daha dönüğüz, gözümüz bu yönde fırsatları farketmeye ve bulunduğumuz topluluklar bu amaca daha hizmet ederken, sevdiklerimizi de ihmal etmemeye çalışalım.


Yaşamınıza arzu ve istekleriniz oluşması ve güzelliklerin katılması dileklerimle esenlikler diliyorum


NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::

śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR