PANCHAMI TITHI


  

Doğanın gerçek rutini Ay takvimi izler. Doğa ve hayvanlar Ay takvimine göre bir sürü değişik hareketler oluştururlar. Bizler şehir hayatına mahkum olunca doğayla akışımızı biraz kestik. Bugün Valentin ile ilgili bir yazı okurken 14 Şubat aynı zamanda kuşların çiftleşmesi günü olarak geçmiş, bu niye sizce?  

Ay’ın hareketlerine göre bugün Oğlak burcunda oluşan yeniaydan sonraki, 5. Gün; Pancami tithisi günü; BAHAR müjdecisi. Heryıl bu değişiyor , 14 Şubat 2013 ise BAHAR’ın müjdecisi gününe denk geldi.  

Bahar, yeniden hayat bulmaya yönelik ruhları cezbeder ve bunun için çiftleşmeyi, doğurganlıkla ilgili hormonların etkisini yükseltir. Bahar’ın ruhları özel ruhlardır. Onlar Güneş’in kuzey yarım kürede en ışıklı zamanında Dünya’ya gelmeyi severler.  Bu ruhları Jüpiter temsil eder, yani çocuklarımızı. Sevgi çocukları olanlara ne mutlu.


VASANTİ PANCHAMİ, BAHARDIR

OĞLAK'TA YENİAYDAN SONRAKİ 5. GÜN

 JÜPİTER’İN YÜKSELİŞİDİR

Bugün kuzey yarım kürede Ay takvimine göre baharın birinci günü sayılıyor. Vedik hesaplamalara göre Oğlak burcunda oluşan yeniaydan 5. Güne denk gelen bu uğurlu  günle taze enerjilerle birlikte içimizde bir kıpırtı hissedebiliriz. Bugün Ay, Güneş’in tam önündeki burçta ortalama 60 derecelik uyumlu bir açıda; aynı zamanda Sama yoga olan güzel bir bereket göstergesinde ilerlemekte.


Bugünün Önemi nedir? 14 Şubat 2013, Perşembe gününe de denk gelmesiyle birlikte Pancami etkisi çifte Jüpiter açılımı verecektir. Özellikle ruhsallığı en gizli yerlerden biri olan Vrindavan’a da kutlamalar görülmeye değer olacak, orada bulunanlar, sonsuz aşkın temsilcisi Radha ve Krişna’yı çiçek yağmuruna tutacaklar. Bu kutlamalar Vrindavan’dan başka, Mayapur, Jagannath Puri and Udupi’de de yapılıyor. Törenler sırasında en çekici tatlı bal özlü  anlamlarına gelen “Radhika ve Krişna ” isimli şarkılar söyleyecekler. Bu kutlamalarda gyana -bilgi ve jeeva tatha –ruhun kavrayışın yüksek olması adına “Şri Sarasvati” mantraları zikredilecek. Bunun astrolojik anlamının altında haritamızdaki Jüpiter ve Merkür enerjilerini güçlendirmek yatıyor.  

Jüpiter, vedik astrolojide çocukların, paranın ve eğitimin ve her türlü hak-hukuğun göstergesi. Güçlü bir Jüpiter bizi olumsuz her hadiseden korur. Özellikle sorunlu Mars görünümlerini, hiddeti, öfkeyi yok eder ve bizi düşmanlarımıza karşı da galip eder.
Bugün baharın ilk esintileriyle o tatlı AŞK rüzgarı sevgi kutlamalarının  bütün bir yıla hakimiyetine yardımcı olabilir. 


NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::

śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR