PRANA NEFES


 DERİN BİLGİ

Gopala-tapani Upanisad’dan  bölüm 79

Brahma evrenleri Rab’bına doğru yönelerek şöyle dedi;  


“om tat pranatmane om tat sad bhur bhuvah svas tasmai vai pranatmane namo namah”

Yaşam nefesini veren yüce Rab’ba saygı dolu hürmetlerimi sunuyorum. Om; hakikaten gerçeğidir ve ruhun nefesinin (pranasının) gerçeği olan yüce şahsiyete (Rab’ba) saygı dolu hürmetlerimi defalarca sunuyorum. 

Vedik RUHUN gelişimin anlatırken kendi lisanında RABBINA SESLENİYOR;  Krişna, Gopala, Narayana, Brahman, Bhagavan gibi Rab isimlerinin farklı güçlere ve vasıflara sahip olduğunu söylüyor.  Rab isimleri değişik vasıflarıyla açılım yaratırlar, özellikle Jaiva Dharma isimli kitap ki açılımı RUHUN DOĞRU BİLGİSİDİR; bu alemde doğma sebebimiz hakkında bilgiler vermektedirler.

“Gopala-tapani upanişad” isimli upanişad  mail kutuma düştüğünde birincil yaşam kaynağımız nefes üzerine çok güzel anlamlar gördüm paylaşmak istedim. 
Upanişad, mistik veda kitaplarıdır. Kategorisi Şruti’dir. Anlamı ise gerçekten harika: YANIBAŞINA OTURMAK. 
Bilgi geliyor yanıbaşımıza oturmaya hazır. Ne yazık ki çoğu kaybolmasına rağmen şu an bilebildiğimiz az sayıda Upanişad kaldı. Ortalama birkaçyüz olabilir.

Rab vedalara göre paramatma’dır (EN HAKİKİ GERÇEK, TEK OLAN). Benim ruhumun yaşam sebebi olan nefesim (prana) bizzat Rab’dır. O hakettiğim hayat kontrattımdaki yazılı tüm nefesi bana temin edendir.  

Materyal alemlerden ilk 3 düzeyi simgeleyen Dünya- Ahiret ve Cennet katı yani sırasıyla

-bhuh
-bhuvah
-svaha 

Bedenimizde de 3lü katman şeklinde elektriksel  bir kılıf gibi bizi sarıyor. Bu 3 kılıf nefesle güçleniyor. Aslında Bhuh fiziksel, bhuvah zihinsel, svah deneyimin entelektüel seviyesidir. Bütün ruhların ve tüm evrenin kaynağı Rab’dır. O isterse nefesi artırır.

Astrolojik yönüyle bakarsak yaşamın en önemli faktörü nefesin içeriği, Rab’bin lütfuyla haritadan görülebilir,  vedik astroloji sayesinde O'nun gözünden haritayı inceleyen bilgiler bu bilgiyi doğru kullanabilecek, saldırganlıktan uzak kişilere kolaylıkla iletilir. 

Örneğin benefik gezegenler dustanaya (6-8-12. Evlere) düştüğü zaman kişinin nefesi feda etmesi kolaylaşır, bazı alanlar için kolay olabilir, olumlu bir kişilik oluşur örneğin, ama nefes için zor bir konumdur, malefiklerde tersi olur.  Özellikle Ay-Venüs-Jüpiter; dusthanaya düştüyse prananızda nefeste sorun vardır. Ya nefes alıp vermeyi tam bilmiyorsunuz, ya da buna bir engel var, bu gezegen daşalarında sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Çeşitli yöntemlerle prana – nefes kontrolü sağlanabilmektedir.

Herkesin nefes alma verme şekli değişiktir. Prana kontrolü için bazı kişiler çok hızlı nefes alıp verme eksersizleri yaparken, bazıları için bu yaşam uzunluğunu kısaltır. Nefesimiz çok önemli onu iyi kullanın. Otomatik refleksimizle yaptığımız bir hareket olduğu için çoğumuza olağan bir davranış gibi gelir; nefes alıp vermek. Hepimiz nefesin kıymetini en basit olarak suyun altında anlayabiliriz.  Malefikler gezegenler köşe evlerde sarpa yoga yaparlar ve kişinin yaşamında istediklerini kolaylıkla hatta zor kullanarak da elde etmesini kolaylaştırsalar da kişi tatminsiz hatta belki kötü veya  mutsuzdur, nefes ise sağlamdır, bu yüzden kötülere bir şey olmaz tabiri halk arasında çok kullanılan bir cümle. Nefesleri sağlam olduğundan yaşamı kolay terk etmiyorlar.

Ruhumuz bu bedende beş tip yaşam nefesi (prana) içinde hareket etmektedir. Bu 5 tip yaşam nefesi; prana, apana, udana, vyana ve samana isimleriyle adlandırılır. Bedenin tüm hareketleri kalp tarafından oluşturulur ve duyu organlarımız bu yaşam nefesleri sayesinde hareket ederler.

Burundan aldığımız nefesin ismi prana’dır. Anüsten çıkardığımız havanın ismi apana’dır. Vücüdun içine yayılmış ve yiyecekleri sindiren midedeki hava samana’dır. Boğazdan içeri aldığımız udana’dır. Kas sistemimizi çalıştıran hava vyana’dır.

  Mundaka Upanişad 3.1.9’da ruhumuzun prana ile ilişkisini açıklayan Sanskrit beyit şöyle: 

eso ’nur atma cetasa veditavyo
yasmin pranah pañcadha samvivesa
pranais cittam sarvam otam prajanam
yasmin visuddhe vibhavaty esa atma

Sanskrit bilmesek de bir kere yüksek sesle bu dizeleri okuyalım ve aslında orijinal kadim lisanımız olan bu sözcüklerin yüksek vibrasyonel enerjisi siz farkında olmadan kalp çakranıza mıknatıs çekimi duyarak otomatikman inecektir.

Ruh vedalara göre bir saç telinin ucunun 10binde bir büyüklüğüne sahip. Atomik büyüklüğündeki ruhumuz bu beş tip hava içinde dolanır. Bu beş hava eğer mükemmel durumdaysa ruh parıldar ve kişinin zekası da mükemmeldir.
Prana, nefes kalp içinde yerleşmiştir, vyana vücudun tamamını çalıştırır bu yüzden bu ikisi en baş önemli nefeslerdir. Ve bu nefesler Rabbımıza yakındırlar.
Apana, samana ve udana isimli nefesler ise Rab’bın ikincil diyebileceğimiz daha farklı tabiatlarıyla ilişkilendirilirler. Demek ki Rab’a olan yakınlığımız  kalp ve kasları çalıştıran nefeslerin saflaştırılmış düzeydeki akışına bağlantılıdır diyebiliriz. Rabbımızdan uzaklaştığımızda ilk bu nefesler bozulur. Rab saf sevgidir. Örneğin kızgınlık anımızda kalbimiz ağrıyabilir  veya çok öfkelendiğimizde kaslardaki nefes akışı bozulur ve  titremeye başlayabiliriz.  Işık sevgiden uzaklaşmak kalp hastalıklarını veya başka rahatsızlıkları davet edebilir.

IŞIĞINIZ BOL NEFESİNİZ SAĞLAM OLSUN


NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::

śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR