YENİAY KOVA KOZMİK DETOKS


YENİ AYIN SİHRİ

Bu ay mega güçlü bir yeniayı kutlayacağız dostlar. Kova burcunun sonlarında oluşacak bu yeniayın sihri Şiva’nın gücünün bu gece yüksek olmasından kaynaklanıyor. Büyük, kudretli koruyucu bir bekçi olan, bizi maddesel yanılgılar okyanusundan çekip çıkarabilen ve aydınlanma bilgisini sunan Şiva bu gece neden güçlü, diğer aylarda güçsüz mü?

Kova burcunda oluşan bu yeniay Kova burcunun simgesinin içinde saklı. Kova’nın simgesi elinde bir testiden su akıtan genç görünümlü bir oğlandır. Vedik yazıtlarda bahsedildiği üzere bu oğlan çocuğun  testisinden akan aslında zehirli bir akışkandır. Vedik astrolojide Kova burcu zehirlerle ve iksirlerle ilişkilendirilir. Kovanın diğer lordu bu yüzden zehirlerin efendisi olan Rahu’dur. Kova burcunda doğmuş veya gezegenleri yoğun Kova etkisi alan bir kişi zehirlere hükmedebilir ve bunu nasıl kullanacağı erdemiyle ilişkilidir.  İnsanlığı iyileştirmek adına mı kullanacaktır yoksa  kirletmeye mi çalışacaktır? Başarılı eczacıların, bitkisel ilaç kaşiflerinin, patalojik bölümlerde çalışan kişilerin Rahuları güçlüdür veya Satabişa ile ilgileri olabilir. Doğayı , besinleri zehirleyenlerin de…

Kova’daki yeniay  hem bedendeki hem de ruha yapışmış tüm zehiri yok etmek üzere önemli bir dönemdir. Olumsuz enerjilerimiz temizlenebilir. Bugün sabah etkisinde Krişna Çaturdasi titisi gündoğumuna denk gelmelidir; bu yıl 10 Mart böyle büyük bir temizlik günüdür. Şiva’nın en büyük gecesi olarak adlandırılır.Krişna Çaturdaki günü yeniaydan önce oluşur, bu bir tithi ismidir (12 dereceye bölünmüş Ay-Güneş açıları ).

Tithiler kendi başına büyük bir başlık, vedik astrolojide gerçek ilişki sorunlarına tithilerden bakıyoruz.  Doğum etkilerinde Krişna Çaturdasi ile doğanlar özellikle ilişkilerinde sorunlarını  önemsemelidir. Yönetimi Venüs’te olan bu ilişki belirteci, Venüs’ün zedeli olduğunu göstermektedir. Şiva ve Parvati enerjileri çözüm sağlayabilir.

Kova burcunda 4 hayırlı gezegen bir arada bulunuyor, Venüs-Merkür-Ay-Güneş birlikteliği bu yeniayı çok daha güçlü ve hayırlı kılacaktır. 4 gezegen birleşimli haritalar, ruhsal kişilikleri ve enerjisi yapıcı günleri gösterir, hayırlı bir yoga birleşimidir. Özellikle son derece mistik ve gizemli  bir yıldızıl olan Satabişak nakşatrasından geçen Ay,  Rahu’nun derin magnetik etkisini ve zehirlerden kurtulma gücü için Şiva’nın mega gücünü 10 Mart günü anlatmaktadır.
Tarihi çok eski olan bir yaratılış çağında Asuralar (demonlar) ile Işık Elçileri Devalar (diitiler) arasında yaşam iksirini elde etmek için kıyasıya bir savaş oldu. Bu savaş sırasında ölümsüzlük iksiri dışında bir sürü iksir buldukları gibi bir kap zehre de ulaştılar. Asuralar ve Devaların yaşamları bizden farklıdır. Vedalara göre onlar mitolojik veya hayali kahramanlar değildir, onların yaşadığı bir katman ve gezegenleri vardır. İnsanlardan güçlüdürler, bizim kaderimize direk müdahele etmezler fakat evrenin sonlanmasında veya yaradılışında büyük oluşumlarda rolleri vardır. Dünyada doğanların bir kısmı Asuraların soyundan bir kısmı Devaların soyundan olabilir.

Hayat iksirini bulmaya çalışırken ortaya çıkan bu zehir tüm evreni yok etmeye yetecek potansiyeldeydi. Hiçbiri bu zehri ortadan kaldırmaya cesaret edemedi. Bunun üzerine büyük bekçi Şiva çağrıldı. Şiva  ailesinin kurtulması ve ölümsüzlük iksirinin bulunabilmesi adına kendi benliğini feda ederek ismi Halahala denilen bu zehri sakince içti. Evrenin yok oluşu durdurulmuştu fakat Şiva şoka uğradı ve zehirlenerek yüzü maviye dönüştü. O sırada durumu izleyen eşi Parvati Şiva’nın boğazını sıkıca tutarak, zehrin midesine inmesini anında sağlamış oldu. Şiva’nın midesi evrenin kendisini simgelemektedir.

Pazar gününe denk gelen büyük Şiva günü- MAHA (Büyük) ŞİVARATRİ için oldukça  şanslıyız; Güneş’in günündeyiz (Sunday)  sıhhat ve zindelik getirirken çok ENTERESAN 2 DURUM DAHA OLUŞUYOR PAZAR GÜNÜ.
1-    14 DERECE SORUNSALI: 14 DERECE BOĞA Jüpiter ve 14 DERECE KOVA Merkür gökyüzünde aynı dereceye sahip oldukları için birbirleriyle çatışacaklar. 11 Mart’a kadar bu çatışma sürecek, Jüpiter güçsüz görünüyor ve sahneden düşecektir. Pazar günü çocuklara yönelik aktiviteler, yeni bir eğitime başlamak, parasal yatırımlar açısından başlama enerjisine sahip pek görünmüyor.

2-    4 DERECE SORUNSALI: 4 DERECE BALIK Mars ve 25 DERECE TERAZİ Rahu gökyüzünde  aynı mistik derecelere sahip olduğu için Mars düşmeye müsaittir. Bugün öfke ile sahtekarlık arasında bir ilişki vardır. Öfke kontrolü son derece yapıcı etkidedir. Öfkesini kontrol edemeyen açgözlü Asuralardan mıyız? yoksa adalet ve evrenin faydası için çalışan Devalardan mıyız ? kendi haritamız oranında sınanacağız.

Şiva sonunda evreni kurtardı fakat zehir o kadar güçlüydü ki boynu mavi renkte kaldı. Onun bu haline literatürde “Neelkanta” deniyor. Şiva zehri içip Himalayalar’da meditasyona gitti. Bu arada Devalar ve Asuralar sonrasında ölümsüzlük iksirini buldular ve savaşmaya başladılar. Asuralar üstün gelmek adına Devalar’dan bu iksiri çalmaya yeltendilerse de savaşı Devalar kazanıp ölümsüz oldular.

Bir başka anlamında ise Mahaşivaratrinin kozmik anlamına göre çözülme oluşan Pralaya dönemlerini inceleyebiliriz;   

Pralaya maddi evrenin çözülmesi demektir. Maddi olan hiçbirşey sonsuz değildir; Güneş, gezegenler ve yıldızların yaşamları sonludur tabi ki bizim de maddi bedenlerimiz çok kısıtlıdır. Ruh ise sonsuzdur, ateşten etkilenmez, öldürülemez. Bu madde evrenin bir sonu vardır. Vedalara göre evrenin yaşını hesapladığım yazıma dönüp bakanlarınız görecekler ki; telaffuzunda zorlandığımız sıfırları çok olan  uzun bir süredir bu madde evren var ve bu zamanı bittiğinde, Rabbimiz nefes aldığında  tüm ruhlar O’na geri dönecekler. Bu Nihayi sondur ve kozmik maddi evren yok olacaktır ama aslında sonun başlangıcıdır da. Zira Rabbimiz bizi nefesinden üflediğinde ise yeni bir kozmik oyun başlar. Nihayi sondan önce 100 gece boyunca ruhlar uykuda kalır, Brahma’nın gecesi olan bu kısımda evren geçici bir çözülmeye uğrar buna küçük Pralaya denir. Ruhlar kozmik kılıflarında kalarak çok uzun bir süre madde alemde uykuya dalarlar. 100 yıl olan bu bekleme insanoğlunun  hesapladığı 100 yılına eşit değildir. Daha derin bilgi için Vishnu Purana ve Agni Purana, okuyabilirsiniz ; 4 tip çözülme vardır bu çok derin bilgidir;  Praakritik Pralaya, Naimittik Pralaya, Atyantik Pralaya, Nitya Pralaya.


Bu çözülme sırasında Şiva, ruhların içine girdikleri kozmik altın kozaları korumaya alır. Parvati her Şiva’nın büyük gününde bizler için - bütün yaratılmış ruhların korunmasını dilemek adına Eşi Şiva’dan koruma enerji istemektedir. Parvati ve Şiva Mahaşivaratri gününde evlenmişlerdir.Ben ve yakın arkadaşlarımdan işin teknikleriyle ciddi yaptığımız meditasyonlarımız sırasında Şiva’nın bazen mavi bazen de beyaz halleriyle karşılaştığımızı söyleyebilirim.  Bu haller o sırada sizin ihtiyacınız olan form ile ilişkili olduğunuz durumlardır. Özellikle üçüncü gözünüzü açmaya yardımcı olan maha mrityunjaya mantra yapanlarınız çok önemli sıkıntılı durumlardan azad olabilirler.

 Kova yeniayının temizliğine meditasyon ve farkındalığmızı arttıcı sohpetler ile hepimiz katılabiliriz. Yeter ki yüreklerimizin kanallarını açık tutalım.  

  

 RUHSAL UYANIŞIN 10 BELİRTİSİ


1- Uyku Düzeni: Uyku saatlerinin azalması ama çok enerjik olma hali

2- Tepe çakrası açılması: Başınızın üstüne biri basıyormuş gibi hissediş, yaratıcılığın artması daha önce düşünmediğiniz şeyleri düşünme hali, kulaklarda basınç, tepe çakranızın aktive olduğunu gösterebilir


3- Duygusal çalkalanmalar: Bir anda mutsuz bir anda mutlu olma halleri belirmesi, korkulacak bir şey yok kalp çakranızın temizlenmesi anlamı taşır. Bu duyguları engelleme, bırak aksınlar ve bitsinler


4- Geçmişle yüzleşme: Geçmişle ilgili olayların önüne gelmesi ve kaybolmuşluk hissi belirmesi. Kaybolman mümkün değil bu derin bir temizlikten başka değil, sakin ve huzur ile geleni kabullen.  


5- Toksinlerden arınma aşaması:  Bedenin değişimi, beslenme alışkanlığın değişmesi, daha sağlıklı besinlerle beslenme , böylece koşulsuz sevgiyi daha kusursuz idrak edebilecek bir beden, beden sağlıklıysa ancak sağlıklı düşünebilirsin. 


6- 6.hislerin açılması: ne olacağını önceden sezme halinin artması, 6. Hislerin gelişmesi, size yaklaşan veya düşünen insanları bilme halinde artış, ruhsal rehperlerinizle tanışma hazırlığıdır bu.


7- Görüş açısı genişlemesi: Dünyayı yeni bir gözle algılama, hepimizin bir ve sevgi olduğu bilince gelme durumu. Yapabileceğinizin en iyisini deneyin, olumsuz geçen bir gün ardından kendinize yüklenmeyin. Evren için olması gereken oldu ve sen bunun parçasısın. 


8- Cesaret : Seni daraltan hertürlü olumsuzluktan özgürleşme halinin belirmesi ve bu isteğin artması. Cesur ol eskiyi bırakmak yeniye yer açmak haline izin ver.


9- Farkındalığın olgunlaşması; Algılamada genişleme. Evrenin, doğanın, nesnelerin, adeta tabelaların sana mesaj vermesine izin verme hali. Neredeyse herşey seninle konuşuyor ve mesajı doğru algılıyor halinin gelmesi.  Düşündüğün sorunun cevaplarının sana göstergeler ile etraftan akması. 


10- Senkronizasyon artışı. Doğru yoldaysan güzel olayların gelişimi için pekçok tesadüf gibi görünen  olayla karşılaşma hali; insanlarla buluşma, gelen telefonlar… Duygularına önem ver ve bu mesajlara kulak vermek. Ve hiçbir zaman unutma ki YALNIZ DEĞİLSİN


Sevgi ve ışıkla… 
NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

2017