MARS AVATARI


 NARASIMHA AVATAR  

Pekçok filme ve kitaba konu olmuş bu başlık hayli ilginçtir.  Vedik kültürde anlatıldığı üzere zaman zaman ruhsal alemdeki yüksek mekanizma Rab karar vererek yeryüzünde tezahür eder. Ve o çağa göre insanlığın ihtiyacı olduğu konularda bir koruma belirli bir aydınlanma sağlar. Bu tezahürler AVATAR olarak adlandırılır. Avatarların gerçek mi sahte mi olduğunu anlamak üzere haritalarına bakarak belli konumları kontrol edebiliyoruz. Bu konuda örnekler vereceğim de.

Avatarlar sık  gelmezler. Dünya planındaki gelişleri çok uzun dünya yılı aralıklarıyla olur. Dönem değişiklileri sırasında tezahür ederler. Kadim Kitap Srimad Bhagavatam'a göre en son gelen Avatar MÖ 3000 yıllarındaki Sri Krişna'dır.  

Ondan çok çok önce  Krita Yuga olan Altın çağda gelen  Avatar Narasimha'nın beliriş günü en önemli günlerden biri olarak kabul ediliyor.  

Çağlar takvimini kontrol edersek;

ALTIN ÇAĞ- Kritya yuga= 1.728.000 years
GÜMÜŞ ÇAĞ-Treta yuga= 1.296.000 years
BAKIR ÇAĞ- Dwapara yuga= 864.000 years
DEMİR ÇAĞ- Kali Yuga = 432.000 year 
(şu an içinde olduğumuz dönem, 0rtalama 5000 yılını geride bıraktık) 

Şu an Kali'nin son 5000 yılı geçtiğine göre bahsedeceğim bu Avatar'ın belirişi yaklaşık olarak 2.588.000  yıl öncesine ait olmalı!

  Narasimha Avatar niye tezahür etti? 

Rab Vişnu bu dünyada yarı-insan ve yarı-aslan olarak kendisini enkarne eder. Oldukça kötü kalpli olan zamanın kralı, Hiranyakaşipu, ölümsüz olmak ve sonsuza kadar genç kalmak istedi. Bu amaçla, Rab Brahma’na meditasyon yaptı ve onun bu ağır kefareti sebebiyle, yarıtanrılar korkup kralı sakinleştirmesini Brahma’dan istedi. Brahma onun kefaretinden etkilendi ve ona bir temennide bulundu. Hiranyakaşipu ne gündüz ne de gece, ne içerde ne de bina dışında, ne bir insan ne de bir hayvan tarafından öldürülemeyecekti. ünü alan kötü kral bu şartları altında isteğine ulaştı ve etrafındaki herkesin Rab'ba ibadet etmesini yasakladı.  

Ancak oğlu Prahlada, Rab aşkıyla yanıp tutuşan çok imanlı biriydi.  Bu durum babası Hiranyakaşipu’yu çok öfkelendiriyordu. Kendi oğluna düşman kesildi, pek çok oyunlar ve hilelerle öldürmeye yeltendi, hatta kız kardeşi Holika da bu oyuna dahil olup kardeşini öldürmeye kalkıştı. Ama her seferinde Prahlada yarasız kurtuldu. Kral öfkeli bir şekilde, bir keresinde  "Bana Rabbını göster hadi bakalım..!"  demesinden sonra  Prahlad;  "O her yerdedir" dedi. Daha da öfkeli hale gelen Hiranyakaşipu, bir kolonu yumrukla yere devirdi ve Rabbin orada mevcut olup olmadığını sordu. Rab Vişnu o zaman bu kolondan bir yarı aslan ve yarı insan olarak ortaya çıktı ki kolon ne ev ne de dışında idi, akşam zamanıydı, ne gece ne de gündüzdü.  Kral Hiranyakaşipu sözleşmenin dışındaki bir hal ve zamanda öldürülmüş oldu. Rab kendi müridininin O'na duyduğu büyük iman ve  olan sevgisinden dolayı  Prahlada’nın hayatını kurtardı. 

Burada özetlediğim bu hikaye aslında daha derin anlamlar içerir. Ruhun kozmik yolculuğu ve saf olana yaklaşımı her zaman büyük güçler tarafından koruma altındadır. Bu ibret bir hikaye olarak çağlar boyunca anlatılmaktadır.

Sri Nrsimha Pranama

names to narasimhaya
prahladahlada-dayine
hiranyakasipor vaksah-
sila-tanka-nakhalaye

Prahlada Maharaja’a neşe veren ve tırnakları Hiranyakasipu iblisinin taş gibi göğsünde ki keskiler gibi olan Lord Narasimha’nın önünde hürmetle yere serilirim.

ito nrsimhah parato nrsimho
yato yato yami tato nrsimhah
bahir nrsimho hrdaye nrsimho
nrsimham adim saranam prapadye 
  
Lord Nrsimha hem orada hem burada. Nereye gidersem Lord Nrsimha orada. O hem kalpte hem de dışarda. Herşeyin kaynağı ve yüce sığınak Lord Nrsimha’ya itaatlerimi sunarım.

( kaynak: Sri Dasavatara-stotra, p. 97)

tava kara-kamala-vare nakham adbhuta-srngam
dalita-hiranyakasipu-tanu-bhrngam
kesava dhrta-narahari-rupa jaya jagadisa hare

  
Ey Kesava! Ey evrenin Tanrısı! Yarı-insan, yarı-hayvan şeklini almış olan Ey Lord Hari! Tüm güzellikler, övgüler sana olsun! Tıpkı birinin tırnakları arasında bir yaban arısını kolaylıkla ezmesine benzer şekilde Hiranyakasipu iblisinin yaban arısı benzeri bedeni Senin güzel nilüfer çiçeği gibi olan ellerinin harikulade sivri uçlu tırnaklarınla parçalandı.

Avatar Narasimha tam Güneş batımında görünmüştür. Onun enerjisi özellikle problemli Mars'a sahip olanlar için çok faydalı bir kaynaktır. Ay daşadan Mars daşaya geçiş yapanlar için Narasimha çalışması çok hayırlıdır. Aynı şekilde transitlerde zorlu Mars etkisi alanlar için de kullanılabilir. Remedy Tedavi edici Koruyucu Kavach olarak kullanılabilir de.
Gezegenler haritanıza problemli yerleştiyse daşa geçişleri son derece tehlikeli olabilir. Narasimha'ya size manevi güç vermesi ve karşılaştığınız engelleri kaldırması için dua edebilirsiniz. Narasimha enerjisi çok değişik tezahür ediyor. Bu konuda yaşamımda yaşadığım ve etrafımdan duyduğum pekçok olay yaşadığımı da belirtmeden geçemeyeceğim. 

Zorluk anında tekrarlayabileceğiniz Avatar Narasimha kısa mantrası şudur:

"ito narasimhah parato narasimho , yato yato yami tato narasimhah"


mantranın uzun hali ise daha etkilidir; 


"ito nrsimhah parato nrsimho , yato yato yami tato nrsimhah , bahir nrsimho hrdaye nrsimho , nrsimham adim saranam prapadye"yazıyı Vrindavana Vedik Eğitmeni  sevgili  Savitri Devi Dasi'nin notlarından derledim. 
NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::

śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR