AY TUTULMASI 25 NİSAN 2013


BURASI DÜNYA, AKLIN DA TUTULUR...  DİLİN DE !

Vedik lisanla telaffuz etmek istersek “ CHANDRA GRAHANAM” – AY TUTULMASI 25 Nisan’da Terazi burcunda oluşuyor, akabinde 10 Mayıs’ta Güneş tutulması derken ardındaki dolunay da yine bir  Ay tutulması; 25 Mayıs’ta.

Jyotish gurum vedik astrolojinin herkese göre olmadığını söyler, tatlı jyotish (sweet jyotish) dinlemek isteyenler bir kenara çekilsin, haritalardaki sorunları teşhis edemeyeceksek bu kadar zor bir ilmi öğrenmenin bir anlamı olmadığını vurgular. O zaman bunca emeği neye harcıyoruz der!

Tutulmaları izleyenler ardışık tutulmaların sık olmadığını bilirler, genelde bir Ay  tutulmasını bir Güneş tutulması izler ve etkisini oluştuğu dereceye bırakarak 6 aya yayar ve başka bir alana geçer. Dünya’da doğmanın kuralı budur. Yılda ortalama 3-4 tutulma gelir ve Rahu tarafından yaşantımızın bir alanında çözülmesi gerek bazı  yaşam dersleri, mücadele başlar. Bu maddi evrende Dünya yok olmadığı sürece hep devam edecek. Bir dönem şan şöhret veya rahatlık gelecek-  bir dönem bitince ardından düşüş oluşacak. Bunu da hazırlayan işte tutulmaların doğum haritalarıyla olan ilişkisi. Zorluklar ve kolaylıklar kiminin yaşamında az kere olacak, kiminde ise defalarca olacak. Burası Dünya, kader diye bildiğiniz olaylar zincirinin kimseye torpilinin olmadığı bir yerdeyiz.

Bu ay ardışık 3 tutulmayı karşılıyoruz. 

Tutulmaların etkileri özel noktalarınıza değerse ben hemen vedik remediye (tedavi) başlarım. Çok önemli olaylar  için daşa ve transit etkilerinin de işin içine girmesi gerekir, aksi halde yılda birkaçkez  oluşan tutulmalarda hepimizin bir sorun yaşaması gerekirdi ki aslen böyle olmaz durum. Tutulma döneminde genel olarak sıkışık etkiler oluşabilir diyebiliriz.

25 NİSAN 2013 TERAZİ’DE AY TUTULMASI

Bu hafta Terazi’deki tutulma ilişkilerimizi yeniden gözden geçirmemiz gereğinin önemini vurgulamakta. Bunun sinyalleri aslında aylar önce muhakkak kendini size belli etmiştir. Tutulma derecesi 11 derece Teraziye Swati nakşatrasına denk geliyor.

Swati nakşatrası  vedikte 6°:40- 20°:00 derece arasındaki gezegenleri en fazla  etki altına alacaktır. Batı astroloji değerlerinde ise 2°40' - 16° Akrep’e denk gelir.

Tutulmalar en fazla yükselen ve Ay-Güneş derecelerinde ise önemli etkidir. Diğer gezegen etkileri sonuç şeklinde tezahür edecektir. Ay-Güneş ve yükselen burç bu derecelere düşüyorsa etrafımızda oluşan olaylardaki sessiz uyarıcıların konunun izini sürmeliyiz. Tutulmaların sıkıntısını azaltmak adına aslında 3-4 ay öncesinden hazırlık yapılmalıdır.  Ay Tutulmasında Ay Rahu tarafından örtülüyor, Ay’ın getirdiği şan şöhret veya genel toplumsal tanınmışlık , sağlık ve iyi ilişkiler natalin durumuna göre ciddi zayıflar.

Bu durumda bu tutulma Swati nakşarasının içinde bir gezegeniniz var ise topluma gösterdiği yüzüyle ilgili daha önce bir türlü sebebini anlayamadığı bir konuyu anlaşılır kılabilir.
Doğum haritanda olan gezegenler bu tutulmada sana neyi anlatmaya çalışıyorlar ?


YÜKSELEN BURCUN TERAZİ İSE

Bedenine saygılı davranmadığını, ona yeterince değer vermediğini algılayabilirsin bu tutulmada.  Bu diyardaki yolculuğunu mutlulukla tamamlamak istiyorsan bedenine sağlıklı bakmalısın, belki bir sorunla karşılaşıp vücudunun kıymetini bu tutulmadan anlayabilirsin. Dilerim ki böyle bir derse ihtiyacın olmasın ama Terazi yükselenlerin en büyük sorunu karşı burcun yöneticisi  olan Mars’ı algılayamaması yüzünden enerjisini tüketene kadar kullanması, bedenine zarar vermesidir.  


Doğum haritanda GÜNEŞ TERAZİ ise bu tutulma sana ne getirebilir?

Babanla, patronlarınla olan ilişkilerinde bir sorun varsa o yüzeye çıkmak üzere. Zira Güneş Terazi burcunda düşüştedir. Güneş bedendeki enerjini gösterir, enerjin düşük olabilir ve yükseltmek için belki de bazı gereksiz abur cuburdan uzaklaşmalısın, Hazım gücün zayıfsa baharataları deneyebilirsin.  Güneş üzerinde tutulma, servetini sorgularken parayla olan ilgin ve alakan nasıl?  Terazi finansla ilgili bir burç,  bu yüzden servetini 2013’de korunmaya almalısın. Parayla olan ilgine de bir bak istersen.


Doğum haritanda AY TERAZİ ise bu tutulma sana ne getirebilir?

Sağlığına gerçekten bu günden itibaren bu yıl içinde  önem vermen gerekiyor, bir numaralı konun bu; yolunda gitmeyen herşeyin kendi zihninden kaynaklandığını anlaman şart, herşeyi sen yaratıyorsun başkasını suçlamaya gerek yok,  annenle olan ilişkini gözden geçirmeyi de unutma. Ayrıca insanların seni sevmesi sayması için sende olan eksik yönün ne ise bu ay bu çok iyi belirlenecektir.  


Doğum haritanda VENÜS TERAZİ ise bu tutulma sana ne getirebilir?

Eş ilişkileri gündeme kesinlikle gelecektir. Senin için doğru kişiyle mi birliktesin? Senin fikirlerine ne kadar saygılı? Paylaştığınız mutluluk yataktan öteye geçemiyor mu? Ona verdiklerin yanında onun verdikleri devede kulak kalıyorsa bu ilişki bu yıl içinde ciddi sorgulanacaktır. Onunla gerçekten beraber olma sebebin nedir? Kendini kandırmadan kendine dürüst olarak bugüne kadar gelmişsen işte bu tutulma sana bunu gösterecek senaryoları bu yıl hazırlıyor demektir.


Doğum haritanda MARS TERAZİ ise kardeşinle olan ilişkini gözden geçirmelisin

MERKÜR Terazi’de ise iş arkadaşlarınla ve akrabalarınla  ne kadar öfke ve kıskançlık sorunları yaşıyorsun kendine objektif olmasın.

JÜPİTER TERAZİ ise çocuklarınla, SATÜRN TERAZİ  ise yanında çalışan işçileri ve hizmetkarlarınla , RAHU TERAZİ yabancılarla ilgili ilişkilerini kontrole davet ediyor.   


Hiçbir gezegen Terazi’de değilse daha şanslı bir grubun içindesin en azından bu tutulma için bu böyledir. Fakat yine de etki altına giren kişilerin oluşturduğu psikolojik dalgalanmadan ve ekonomik sonuçlarından mutlaka etki alırız.


 Bu hafta Ay’ın tutulma günü zamanında geri giden Satürn ile 3 derece kadar burun buruna kalması, kıskançlık ve hasedin bir numaralı sebep olabileceğini aklımızdan çıkarmayalım. Satürn bunun haricinde alkolün, çeşitli metallerin de bir şekilde konuya dahil olabileceğini gösteriyor. Ne kadar enteresan ki vereceğim örnek aynı konuların temasını işliyor. Harita sahibi bu hafta önemli bir şok yaşadı.


Harita sahibi Güneş tutulmasından bir gün sonra doğmuş , Ketu Ay ve Güneş’i etkisi altında tutuyor.   Satürn mahadaşaya girdiğinden beri son 2,5 yıldır inanılmaz büyük zorluklar içinde evsiz, işsiz ve 60.000 TL vergi borcu içinde. Jüpiter mahadaşanın son 3 yılında iflas etmeye doğru gittiğini söylememe rağmen kendisi bunu deneyimlemek istercesine zararını 2 katı büyüterek Jüpiter daşasını bitirdi.

Sürekli soran ama tavsiye edilenleri kulak ardı eden, Yay lagna lordu Jüpiter Mars ile Aslan’da birleşerek kendisinin inatçı ve isteklerini yapan, başkasının yanında çalışmaya pek müsait olmayan bir kişi olduğunu görebiliyoruz. Venüs ve Merkür Terazi burcunda son derece tamasik dediğimiz bir dünyaya bağlı zevklere sahip, zevki sefası için rahatını bozmayan, borçlarını büyüten ve hala benim durumum normal kötü bir şey yok ki diyebilen biri. Terazi'de gezegenler dünyaya çok bağlılık getirir. 

Özellikle Merkür Terazi burcunda olumsuzdur.  Burada Çitra’da Mars ehli bir nakşatra’da üstüne üstelik 11. Evde çok tehlikelidir.  Kişiyi mücadeleci yapacağı gibi ticari yaşamda gözü hiçbirşeyi görmeyen, düşünmeden işe giren etkiler verebilir. 5.evde geri giden Satürn daşasında çevresi  değiştikten sonra ilk önemli etkileyen  konu çocuğunun yurtdışına yerleşmesi oldu.   Beşinci ev hem çocuğu kontrol eder hem de aşk evidir. 

Gönlün kime konacağı hiç belli olmaz derler, gerçekten çok doğru. Sosyal seviye olarak denk olmayan, işi olmayan bir kişiyle ilişkiye adım atarak girdapa iyice sürüklendi bir yıl içinde her iki haftada bir gelen ayrılıklar artık en sonunda bu hafta tutulmadan 1 hafta öncesinde dayak yemesine gidecek kadar tahmin edilemeyen bir uç noktaya ulaştı ne yazık ki. Konu şu an karakolda ve belgelenmiş bir hastane raporuyla. 

Satürn Koç’ta Aşwini’desıfr derecede,  Venüs ve Merkür birleşimi ise Çitra’da 3-2de ; bu dereceler  bu haftaki 11 derece  Ay tutulması derecesiyle tam örtüşmüyor  fakat Terazi’nin kapsama alanına Venüs ile girmesi 5-11 evleri aksında saçma bir  kıskançlık sonucu olayın buralara taşınmasına yeterli gelmiş görünüyor.

Harita sahibinin daşası bunda ana etmen elbette; ayrıca yıl haritasının Salı günü başlaması, Mars’ın (dayak ve tartışmalar, kavgalar) bu yıla damga vuracağını gösteriyor. Salı günü etkisinin polislik ve hastanelik etkiler vermesinin asıl sebebinin yıl haritasında Mars’ın  ve Rahu’nun birleşerek Akrep burcunda yer alması,bu yerleşimin natal haritanıın 12. Evinde kalması ve sade şati yaşamasını da etkiye katıştırmalıyız. 

Bu etki belki bir operasyon , ameliyat şeklinde oluşabilirdi fakat yine  kişinin nataline baktığımızda genel sağlık göstergelerinin turp gibi olduğunu görebiliriz.  10 Mayıs Güneş tutulması ise Terazi’nin karşı aksı Koç’ta oluşacak, Güneş’in tutulması dolayısıyla bu harita sahibine maddi kayıp getirecek gibi görünüyor. Çünkü çalışmayan sevdiği adama bir de iş kurmaya çalışan bayanın bu durumda ciddi, bir emek ve iş kaybının üzüntüsünü de önümüzdeki aylarda getirebileceğini ifade ediyor. 

ATEŞ ETKİSİ YAŞIYORUZ

Önümüzdeki 1,5 ay boyunca  tutulmaların ateş etkisi çok yüksek Koç burcu baskın karakterde olacak. Bu  Koç-Terazi aksındaki tutulmalarda yoğun öfke ve saldırılar (Ketu- Mars Koç’ta) , aşk sorunları (Venüs Koç’ta), kıskançlık (Satürn Terazi’de) , iftiraya (Rahu Terazi’de Ay ile) karşı auramızı güçlü tutabiliriz de.

Hareketli burçlar olan Koç-Terazi aksı ekonomik dengesizleşmeyi de göstermekte; . Özellikle altındaki açıklanamaz ani düşüşün sebebi bu sıkışık nakşatralardaki karışık etkinin altında  araştırılabilir.

Önümüzdeki haftarda agni enerjisi -ateş ehli yoğun hissedilecek. Herşeyi dozunda yaşamalı derken bu ateş fazlasına karşı neler yapabiliriz?

Çözüm önerisi (remedy) suya bak, suya gir, deniz kenarında dolaş, bol yıkan, çok su iç, et az tüket, acı biber tarzı yiyecekleri azalt tartışmalardan kaçınman faydalıdır.

Şu dönem mecbur olmadıkça meraktan yeni kürler denerken dikkatli olmalı, tuzu, çayı azaltmalı Koç burcu basınç problemleri yaratabilir. 

Bir ay gibi kısa aralıklarla peşpeşe devam eden tutulmalar yaşamsal önemli olaylar getirebilir. 

Bir de geçmişten bir örneğe değinmek istiyorum. Bu tarz ardışık tutulma etkisini en son 2009 Temmuz-Ağustos’ta yaşamıştık.

Daşa ve transitlerimdeki stresli durumdan dolayı  2009 yaz tutulmaları bana hiç iyi gelmemişti.  

GEÇMİŞTEN ARDIŞIK TUTULMALAR TEMMUZ – AĞUSTOS 2009

7 Temmuz 2009 Ay Tutulması; Yay burcunda ( batı astrolojide Oğlak’da); yakınım Ay’ı üstünde ve yakınım eşinin yükselen aksında oluştu, benim mutluluk evimde kapatıcı etkide.
22 Temmuz 2009 Güneş Tutulması; Yengeç burcunda ( batı astrolojide de Yengeç’de), aynı yakınımın Güneş burcu üstünde,  benim Ay burcum üstünde ve dolunay doğumlu olduğum için Güneş burcumun karşısında, yakınım eşinin 2. Evi olan ölüm getirebilen maraka bhavada oluştu.

6 Ağustos 2009 Ay Tutulması; Oğlak burucunda ( batı astrolojide Kova’da) , benim Güneş burcum üstünde, Ay burcuma karşıt, yakınımın Güneş burcuna karşıt oluştu.
Yıl haritası tutulmalarla birlikte incelenmelidir.  2009 yıl haritam Pazartesi gününe denk gelmişti ve doğum günümde oluşan Ay Satürn birleşmesi 12. Evimde kaldı. Eylül’de tatil beldesinde sade şatinin bittiği hafta ertesi ağır metal zehirlenmesine maruz kaldım ki Rahu natal haritamda bu tip bir etkiye açık olduğumu göstermekte.  Bu zehirlenmenin yan etkileri yaşantımda 3 yıla dağıldı. 10 gün boyunca kaldığımız yerde içtiğim arıtma suyundan şüphelenmekteyim.

Bodrum’da birlikte tatil yaptığımız yakınımın eşinin yükselen (beden) burcunda  tutulma olmuştu , benden daha uzun süre  aynı evde tatil yaptılar ve döndüler,  eş menenjit teşhisiyle hastaneye yatırıldı. Bir ay boyunca hastanede ağır bir tedavi gördü. Yıl haritasında doğum günü pazara denk gelmesi sağlığını korumuştur. Zira Pazar Güneş günü ve sağlık kaynağıdır. Tatilde birlikte olduğumuz çocuklara çok şükür bir problem gelmedi. Yıl haritasının yükseleni natal haritasına göre 12. Evde yerleştiği için bedenin hastanelerle ilişkisini tahmin edebiliyoruz. Benim haritamda ise yıl yükseleni 9. Evimde kaldığı için sadece hastalık şeklinde tezahür eden bu konu hastane ortamına taşınmadı fakat etkilerini 3 yıla yaydı.

Yakınım hem Güneş hem de Ay burcunda oluşan tutulmaların sonucunda eşinin hastalığı tam bitmişken 4 ay sonra Ay geçişi tam Ay tutulmasının olduğu dereceye denk geldiği gün bir iş gezisinde önemli bir trafik kazasına karıştı. Yakınımın yıl haritası pazartesi gününe denk gelmişti. Ay ve yıl yükseleni haritada iyi yerleştiği için bedensel bir problem oluşmadı. Fakat manevi bir huzursuzluk ve büyük maddi hasar oluştu. Şahsın daşası şokları veren Rahu-Venüs dönemine denk geldi. Venüs Rahu’dan 6. Evde yerleşmiş ve marana karaka stahana pozisyonda araçlarla ilgili sorunlu dönemi göstermektedir. Rahu –Venüs’le direkt açılı olmadığı için şok eş veya aşk ilişkileriyle yaşanmayacak , araçların karakası olan Venüs ‘le yaşanacaktır.  Buna ek olarak da şahsın Venüs’ü araç haritası D16’da da debilitede düşüştedir.  

Bahsettiğim gibi önemli bir olayın oluşması için pek çok belirtecin sinyal vermesi gerekir. Ne tek başına bir daşa ne de tek başına bir tutulma bu tarz olayları getirmez.  


Herşeyin farkında olduğumuz açık bilinçte günler diliyorum


NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::

śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR