ANNE ÇOCUK


BUGÜN YARAMAZLIK YAPMAK İSTİYORUM  
Bu dayanılmaz isteği hala bu yaşımda bile bazen istemiyor değilim. Ama artık bunu pek de uygulayabileceğim bir yaşta değilim ben. Ama oldukça şanslı olduğumu da biliyorum bu çağa denk geldiğim için ; çünkü bunun için özel ruhsal çalışmalara katılma fırsatım var.  Kaç yaşımda olursam olayım annemin bana verdiği saf sevgiye her zaman ihtiyacım var.
Çalışmalar arasında en sevdiğim;  “İçindeki çocuğu keşfetmek”, “Çocuk yaratıcılığını bulmak”, “Çocuklar gibi kahkaha atma meditasyonu”… Daha bir sürü var. İyiki de varlar. Bu tür çalışmalar eskiden yoktu ve özellikle büyük şehirlerde isek kalıplaşmış hanelerimizde yaşlanıp, daralmış bir şekilde ölebiliriz de. Bu çalışmalar beni bütünlüyor ve yaratıcılığımı daha da genişletiyor.

Ruhsal çalışmalarda hakkını vererek ilerlemenin en başlıca yolu içinde öncelikle kalıplaşmışlıkları, büyüklüğü ve egoları terk edip, çocuk kalbiyle titreşmekten geçiyor diyebilirim. Odada bir bebek bulunduğunda onların saf enerjisi ortamı ele geçirir ve uzunca bir süre ilgi odağı olarak onu sevip, koklayıp okşamaz mıyız? Ben bebeklerin yanındayken çok mutlu olurum. Onlar kötü düşünmezler, benim sahip olup olamadıklarımla ilgilenmezler, kalpleri açıktır, yumuşacıktırlar ve süt kokarlar. Ben bu hissi az sayıda yetişkin yaştaki kişilerden de aldım. 
Bu kişilerden biri saf olarak yaşayan ve bebek enerjisini taşıyan dikşa gurumdu. Meditasyon ve yoga yapan birkaç gurupta da bu tür az sayıda kişiye rastladım.
Onların bebekler gibi hiç bir acelesi yoktu ve sevgi adeta gözlerinden taşıyordu. Bir astrolog gözüyle değerlendirirsem ; bu durumun  yaşla değişkenliği olması yanında bebeklik durumu bittiğinde  doğum haritasıyla ilgisi olduğu da bir gerçek. Bazı insanlar buna sahiptir bazı insanlar ise tam tersi öfkeye sahipler.  

Bebeğe en dikkat edilmesi gereken ilk 40 günlük dönemde dünyaya adaptasyon ve sonrasındaki 12. ay çok önemli, 13. ayda bebek astrolojik olarak başka bir evreye giriyor. Burada bir efor ve yürüme sevdası başlıyor; emekleme sonrası ayağa kalkmak, koşmak, bolca da düşmek gündemdedir. Hepimiz düşe kalka büyüdük, ama tabi bunun tehlikeli boyutta olduğu çok durumu da duyarız. 13. Aydan itibaren  haritaya hakim olan Mars olduğu için çocuğun 1-4 yaş arası son derece riskli. Anne-baba burada sabrıyla sınanıyor.  
“Bu 2. doğan bir yaramaz ki sorma teyzesi, amannn ne çekiyorum bir bilsen!”    diyen komşuma kolay kolay da ; e tabi birinci gibi olamaz ki bambaşka doğum haritasına sahip, kimbilir Mars’ı da nerededir diye soramıyorum çoğu zaman. Çünkü sonrasında ee başına bir şey mi gelecek gibi  endişe içinde binbir tane soru sıralanabiliyor. Çok yaramaz olan orasını burası kanatan kafasını sık çarpan kaşını patlatan çocukların Mars yerleşimine bakarsanız son derece aktif  durumunu görebilirsiniz; bu yüzden çocukların 1 ile 4 yaşları arasında düşme tehlikesi olarak en büyük risk taşıyan dönemleri oluyor. 

İlk 1 yılın göstergesi Ay gezegenin doğum anımızdaki haritadaki yerleşimi genel olarak çocuğun gürbüz büyüyüp büyüyemeyeceğini, bağışıklığını gücünü gösterir.
Zihin temsilcisi kabul edilen Ay aynı zamanda annemizden alabildiklerimizin yeterliliğini de anlamamız için astrolojik bir cetveldir.

28 günlük döngüsünde Ay yeniaydan itibaren 14 gün içinde görüntüsel olarak şişmanlar, yuvarlaklaşır dolunaya eriştiğinde en fazla ışığı alan hale gelir. Bu hal işte anne çocuk arasındaki bağın mükemmelliğini gösterecektir. Sonrasında ise ay zayıflamaya ve ışığında cılız bir hal almaya başlar. Haritada annenin birincil göstergesi üstad Paraşara’ya göre Ay’dır.

Yaptığım araştırmalara göre 28 günlük Ay yolculuğunu  kabaca 3 e ayırdığımda 2 majör tipleme çıkıyor ki dünya nüfusu bu 3 majör perioddan birinde mutlaka doğmuş kişilerden oluşuyor

1-    Yeniaydan ilk 9 ve yeniaya doğru son 9 gün içinde doğanlar, 4. Evleriyle ve anneleriyle tam bağ kuramayanlar, duygusal ttamin bu durumda karşı cinsle daha alakalıdır ve yaşamın materyalistik yönünü hırsla deneyimleme arzusu daha fazladır. 
2-    Diğer  kısımda doğmuş olanların anneyle ve kalplerinin güzelliği ile alışverişi hayli güçlü olabilir

Bugün sen olmana vesile olan en değerli kişi “ANNEN”, ondan aldıklarınla veya alamadıklarınla şu anki haline vesile olan annen…
Karşılıksız sevgi veren,  mutluluğunu düşünen bir anneye sahipsen aslında oldukça zenginsin demektir. Çünkü düzgün bir psikoloji ile yetişir ve sonrasında her neyle karşılaşıyorsan bununla mücadele etme gücün yüksek olur.

Hoşnut olmayanlar için sözüm; sadece doğma sebebi olarak seni buraya taşıyan biri olarak ona çok şey borçlusun. Hala hoşnut değilsen kaderin gereği onunla bağ kurmayı öğrenmen gerekiyor belki de. Doğmayı bekleyen onca  ruh varken “sen” olarak buraya adım atmışsan eğer bu fırsatı çok iyi değerlendirmek gerekiyor. Seni bu dünya kapısından geçiren ilk kişi olarak anne gerçekten çok önemli yaşantımızda.

Verdikleri veya veremedikleri açısından anneyi anlayamamak AY gezegenin güçsüzlüğü ve 4. Evin asaleti ile ilgilidir.  Güçsüz olduğunda onu anlamakta zorluk çekersin. Veremedikleri için kızgın da olabilirsin. Bu seninle meselendir.

Zihin temsilcisi Ay bir sürü gezegenle birlikte olduğunda da akıl karışıklığı oluşabilir. Çoğumuz annelerimizi acılarını üstlenmekle de meşguldür. Hayatı bloke eden bir tavır halinde yıllarca bu sürüp gidebilir. Aile dinamiklerini bu anlamda anlamak gerekiyor. Bir de öfkeli bir grup var ve annelerini çeşitli ruhsal çalışmalarda affediyorlar! Bu nasıl bir davranıştır. Sen kendinden büyük bir varlığı affedemezsin, bu işlemez. Mesele bambaşkadır, bu hareketi yapıyorsan sen kendini belki de bilmeden annenden büyük zannediyorsun? Bu egoya girer. Bir gerek varsa affetmesi gereken kişi sadece anne olabilir. Bu yüzden aile içindeki roller yanlış ise sen annene annelik yapmaya başladınsa bunu değiştirmek gerekiyor. Sen çocuk olduğunu unutmuşsun. Buna devam edersen yaşantın altüst olacak, çünkü gerekmeyen bir yük taşıyorsun sırtında. Veren kişi annedir veya babadır.
Sevgi bağı çocuğa verilemediyse bunun sebebi aile köklerinde mutlaka saklıdır.

Böylesi bir sorun bütün yaşama yayılır. Bağı yeniden kurmaya yönelik aile dizimi çalışması ebeveyn ile çocuk arasında kopmuş sevgi bağını yeniden kurmayı dener. Roller değişmişse doğru dizimde senin hissetmeni sağlayabilir. Engellenen hareketi teşhis çok önemlidir. Geçmişte sevgi bağı niye kopmuştur?  Bazen dizime geçmeden kişinin bir bebek gibi kucaklanması bile çözüm sağlar.


ÖRNEK HARİTA

Bu son derece karışık bir örnek; anne küçük yaştan itibaren ortada yok, veya ortamdan uzaklaştırılmış da olabilir. Bunun sebebi aslında babadan  kaynaklanmakta.  Baba 3 evlilik yapmış.

AY kontrolü

Ay ışıksızlığa doğru gitmekte, son dördüne yaklaşmakta 3 malefik gezegenden açı alıyor, Satürn-Rahu-Mars ile birleşmiş durumda, 3 malefik vedik astrolojide büyük zedeyi verir. Yengeç burcunda olan bu sorun yaşamı son derece bloke ediyor ki kişinin yaşamı son derece dalgalı. Kendi çocuğunu da babasına bırakmış ve kendi yaşamını başka bir yerde kurmaya gitmiş. Yani yaşam tekerrür etmiş. Vedik astrolojik çözüm Mahavidya sadhana da önerilebilir, fakat bunun için çok saf bir yaşam vejeteryan olmak gereği vardır. Kişi bu şekilde yaşamıyor bu çözümü uygulayamaz. İş yaşamı ve ona sunulanlar oldukça yüksek ; aslında çok güçlü bir harita, köşe evleri güçlü ve iktidarlıdır. Kral yogalarına sahip. Köşe evlerin malefiklerce güçlü olması yaşamı özgürce ve dilediğince yaşama fırsatı getirirken psikolojik anlamda kişiyi çok yoruyor ve sunulanların aksine kişi bunları değerlendiremeyip sürekli işinde batış da yaşamakta.
4. ev kontrolü
Anneden aldıkları 4. Evde Satürn-Ketu tarafından yok ediliyor. Dolayısıyla alınan duygular gizli, yok veya yanlışlığa meyilli. Bu 2’li kaderi bir birleşme ve karmik bir yerleşim. Kişi annesini suçlamaktadır. Oysa sorunu babada da araması gerekmekte. Baba büyük finansör ve daha ilgili görünmesine rağmen haritada baba göstergesi 12. Evdedir.  

D12 anne baba haritası kontrolü
D12’de yükselen burcun Akrep olduğunu görüyoruz. Mars yükselende ebeveynelerine saygısız bir tutumu, Rahu anne ve babasını değerlendiremediğini, yanlış düşünceleri , Güneş , egolarının güçlü olduğunu ve kendini anne ve babasından büyük gördüğünü (aile sistemini aslında kendi bozuyor) anlıyoruz. 9. Evde baba güçlü gibi görünse de Ay , Akrep yükselen için olumsuz bir gezegendir badaktır kişi babasının kendi için oluşturduklarını kullanamaz. Venüs 2. Evde büyük bir mirası gösteri ki, kişi babasından ciddi boyutta bir miras sahibi oldu fakat hepsi harcandı ve şu an maddi sıkıntı çekilmekte. Herhangi bir alt haritada Akrep yükselmesi o alanda büyük bir karmaşıklık yumağını gösterir ve çözümü için çok emek gerekir. 4. Evde Kovada anneyi gösteren yer Satürn tarafından yönetiliyor, anne göstergesi Satürn 7. Evde raşideki gibi kodlanmış ve ketu ile birleşiyor, anneyle kapıları kapatma meyli var. Anne evinde Kova’da 4. Evde Merkür marana karana stahana, ölmüş pozisyondadır. Bunun anlamı kişi annesiyle rahat değildir, kendini ölüyormuş gibi hisseder ve annesinin ölümünü de acıyla izlemesi onda psikolojik bir yıkım oluşturabilir.

Anne şu an huzur evinde yalnız bırakılmış. Bu bağ anne hayattayken kurulamaz ise Satürn-Ketu birleşimi anne ölümden sonra daha büyük blokajlar getirebilen bir doşadır.

Kalbimizdeki sevginin açılıp bollaşmasını diliyorum.  


NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR