KALASARPA GÜNLERİ


BİR GELDİ Mİ 40 YIL... anne- şakti enerjisinin yaratıcı ve koruyucu gücü yadsınamaz


Vedik astrolojiye başladığım dönemde en çok ilginç gezegen konumlarının oluşturduğu   peşini bırakmayan kadersel konumlar ilgimi çekmişti. O kadar çok konu var ki yazacak, hangi birini yazsam diye düşünürken bugün oluşan bir gökyüzü konumu dikkatimi çekti.
Vedik astrolojiyi diğer astroloji çeşitlerinden farklı kılan en değişik özelliklerden biri yogalar denilen şekiller. İki ve daha çok gezegenin belirli burçlarda , açılarda oluşturduğu şekillere yoga ismini veriyorlar. Bunun haricinde vediği ilginç ve bırakılmaz kılan bir de daşalar var. Daşalar konusu bambaşka şaşırtıcı tarihler önümüze getirebiliyor.

Bugün oluşan konum gezegenlerin kader akslarının arasında birikiminden oluşan bir yoga; ismi Kalasarpa Yoga. Türkçe karşılığı; Yılan Yogası olabilir.

Yoganın tam geçerlilik süresi 8 Mayıs - 3 Ekim 2013.


Gezegenler dönme yönünden itibaren Ketu’dan başlayarak Rahu’ya doğru harekette oluyorlar. Pek çok kişinin doğum haritasında bu konum görülebiliyor. Yoganın anlamında doğum sahibinin veya doğum haritamızda yok ise gökyüzünde oluştuğu tarihlerde başlattığımız eylemlerde Rahu’ya yönlenme hakimdir. 

Rahu etkisi, ün şöhret, materyal mutluluk getirebilir fakat ters yönü düşüşe, sahip olamadıklarımız için büyük mutsuzluğa sebep olabilir. Rahu ile ilgili pek çok yazım var bloğumdan ulaşabilirsiniz. Kalasarpa yoga büyük zorluklardan sonra ulaşılabilecek materyal sevinç oluşturabilir. Biraz gözü karalık ve elde etmek için insanları çiğneyen yönü de yok değildir.

Bu yoganın oluştuğu gökyüzü konumlarında Jüpiter kurtarıcı rol oynar. Doğum haritasındaki Jüpiter’in yerleşimi yogayı otomatik bloke edebilir de etmeyebilir de. Jüpiter yoganın köşe akslarında değilse bu zordur. Yoganın etkisine tüm doğum haritasıyla birlikte karar verilmelidir. 

Fakirlikten sonra yükselen pek çok starın haritasında bu yoga bulunurken, yaşamında çarpıcı dönemeçlerden geçmiş ünlü olmayan iş adamları veya sıradan kişilerin de haritalarında bu yoga olabilir . Ortak anlamında materyal düşkünlük vardır. Konu başlığı dünyasal maddecilikle ilgili yoğun ilgidir denebilir. Ruhsal gücü yüksek öğretmenlerin haritalarında da bunu görebiliyoruz. Bunun için Rahu'nun kadersel bir açılımda ve hizmete yönüktür. Sarpa aslında büyük bilgelik enerjisini de barındırırıyor, fakat gücün tadı çok test edicidir. 

Ruhsal öğretmenler Jüpiter eşliğinde bu yogayı tamamen bilgeliğe döndüren kişilerdir. Bu kişilerin bildikleri mistik sırları dünyayı yerinden oynatabilir. Bu anlamda kişi kendi içinde büyük bir sınav veriyor. Bu yoganın transformal yönü çok güçlüdür, kişin karmasına göre bazı olaylar yaşandıkdan sonra olumsuzlukları  terse ; olumluya döndürebiliyor da. 

Örneğimizde (bugün haritası) Ketu Koç’ta, Jüpiter Boğa’da Rahu Terazi’de yerleşmiş, Jüpiter yogayı bozmuyor. Haziran’da Jüpiter İkizler’e geçse de yogayı yine Jüpiter bozamıyor. Yoganın bozulduğu tarihler sadece Ay’ın hareketlerine bağlı olarak bize az seçenek sağlıyor.
Yoganın bozulduğu tarihlerler avantajlıdır, bunun için 28 günlük period içinde 10 günlük bir avantaj sağlanıyor. Yeşil ile gösterilen burçlardan  geçme günleri Ay’ın Akrep’ten Koç burcuna kadar seyahatindeki  yoganın kırıldığı elverişli günler olarak görünmekte.
Jüpiter’in yerleşimi bu dönemde kıfayetsiz kaldığı için Yengeç burcunun pratyadi  şakti enerjisi bizi zarardan koruyabilir. Bu terimlerin Türkçe karşılığı bulunmamakla birlikte derin yaratıcı güç enerjisi şeklinde bir tanımlama verebilirim. Koç-Terazi aksının köşesinde kalan Yengeç enerjisinden yararlanabiliriz. Fakat Yengeç burcunun direk enerjisi bize fazla fayda sağlamayabilir. Bu yüzden daha derin planda bir koruma enerjisi ortama inisiye edilir.


 8 Mayıs-3 Ekim tarihleri arasında oluşan bu yoganın sert etkisini yaratıcı olan şakti enerjisi bozabilir. Şakti enerjisinin bir örneği de annelik enerjisidir.  Mantra-Tantra-Yantra enerjilerini kullanmayı bilmeyenler bu dönemde annelerinden dua enerjisi almaları çok değerli bir koruma sağlayacaktır.


Kalasarpa enerjisinin bu dönemi, çok uzun vadeli planları -örneğin 40 yıl ve üstü-  desteklerken bu süreden kısa planlarda yorucu etki verebilir. Bu anlamda bu yoga eşliğindeki günlerde başlangıçlar yaparken daha uyanık olmanızı tavsiye ediyorum. Kalasarpa Yoganın olumlu ve olumsuz yönleri için başka bir yazıda görüşmek üzere.

Farkındalığınız bu dönemde bol olsun   


NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::

śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR