YENİAY BOGADA

Sevgili dostlar, kısa bir süre önce Akrep burcunda bir Ay tutulması yaşadık. 24 Mayıs tarihli yazımda şu cümlelerle bu tutulmayı ifade etmiştim;  

 “2 KERE 2 = 5  
24 MAYIS AY TUTULMASIYLA MARSI KARŞILADIK

“YARIN SABAH VEDİK ASTROLOJİ SİSTEMİNE GÖRE AKREP’TE BİR AY TUTULMASI YAŞIYORUZ, HAFTA   OLDUKÇA HAREKETLİ OLACAK, KOCAMAN DEV JÜPİTER , GURU; 6 GÜN SONRA BURÇ DEĞİŞTİRİYOR VE İKİZLER’E GİRİYOR , ÖNÜMÜZDEKİ BİR YIL BÜTÜN BURÇLARDA MAJÖR DEĞİŞİKLİKLER SÖZ KONUSU.  MERKÜR 4 GÜN SONRA İKİZLER’E KAYIYOR;  İLETİŞİM ARTAR. 25 MAYIS 2013 AKREP'TE AY TUTULMASI 

Son bir aydır döngülenen 3. Tutulmadayız; Bu ayın çılgın tutulmalarının sonuncusunu da uğurlayalım rahat edelim, gergin olaylar birbiri ardına kesilmedi. 25 Mayıs’lı Akrep arketipi sorgulayan bu tutulmada başta cesaret ve iradeyle ilgili konularda ve haritamıza göre yerleşimlere denk gelen özel temalardan kaçamayız. Akrep arketipi Mars gezegeniyle simgeleniyor. Büyük vedik astroloji üstadı Jaimini’ye göre Akrep’in ikincil yönecisi derin iç görü yaratıcısı mokşakaraka karmik güney ejder aksı göstergesi “Ketu” tek başına güçsüz kaldı. 

·         İÇİMİZDEKİ KAHRAMAN, DERİN DÖNÜŞÜM VEREN OLAYLARLA RUHUMUZA DOKUNACAK, SPRİTÜEL KONULARLA ALAKASI OLMAYAN ARKADAŞLARIMIZ DA BİLİNÇALTLARININ SESSİZ HAREKETİYLE BU TUTULMADAN MUHAKKAK ETKİLENECEKLER.
·          İÇİMİZDE SAKLI KALMIŞ MİSTİK BİR MARS’ı uyandırıyoruz. Bu Mars diğer yönettiği burç olan Koç burcundakinden bambaşka etkide; askervari ve kumandanvari olmaktan öte; 
Mars’ın dingin de olabilen, karizmasıyla bir duruşuyla etrafını etkileyen güçlü SİMYACI YÖNÜYLE İLGİLİ. 

·         SİMYACI YÖNÜMÜZLE YOKTAN VAREDEBİLEMENİN GÜCÜNÜ GÖREBİLİRİZ, AMA BU GÜCÜ GÖREBİLMEK İÇİN DE ŞÖYLE BİR SALLANMAMIZ GEREKEBİLİR.  
·         BUNDAN SONRAKİ AYLARDA BAZIMIZ İÇİN EVDEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMAYACAKTIR    2x2=5 ETTİĞİNİ GÖREBİLİRİZ. 

·         Tutulmanın oluştuğu nakşatra- yıldızıl sistem Anuradha isminde; belki siz bunu ISIDIS olarak da biliyor olabilirsiniz. Isidis, Akrep takım yıldızının sağında yer alır ve Hintli kadim bilgeler bu yıldıza Anuradha derler. 

·         Bu ayrıca kendini feda ediş etkisiyle TOPLUMA HİZMET ZEVKİ DE GETİRİR. AY BURADAN GEÇERKEN ORTAKLARIMIZLA DERİN ARKADAŞLIKLARIMIZIN KÖKLENMESİ İÇİN FIRSATLARLA KARŞILAŞABİLİR, UZUN SÜREDİR KOPMUŞ DOSTLUKLARI CANLANDIRABİLİRİZ. GURU (JÜPİTER) 31 MAYIS’TA İKİZLER BURCUNA KAYDI   

31 Mayıs’ta Ketu’nun hareketli bir burç olan Koç’ta olması ve Ketu’nun zorlayıcı yönünü koruyan Guru Jüpiter’in yer değiştirdiği gün 31 Mayıs’da Ülkemizde önemli olaylar oluşmaya başladı. Bir grup gencin Gezi Parkındaki çevreci hareketi başka bir sonuca doğru uzandı. Guru Ketu’nun tavırlarını korumakta idi. Burç değiştirince Ketu üzerindeki olumlu etki yok oldu. Ketu her türlü dumanı, gazları simgeler, Ketu’nun önündeki Güneş-Mars birleşimi ile bu durum büyüdü ve ortalığı dumana, şiddete bıraktı.

Aslında birkaç ağacın korunmasına yönelik hareket bütün ülke genelinde bir barışçıl harekete dönüşerek ortak bir bilinci oluşturdu. İdeolojik veya bir siyasi içeriği olmadığını düşündüğüm bu olayda Guru Jüpiter’in burç değiştirmesinin Ketu üzerinde bir başıboşluk ve agresyon enerjisi oluşturmasının büyük etkisi bulunuyor.  Ketu, İlahi olana ulaşmayı arttırır, hareketli burçlarda ise tehlikelidir, aynen Koç’ta olduğu gibi sertlik ,hiddetin kaynağı da olabilir. İki yönü ile zıtlıklar barındıran bir işlevi vardır.

 İkizler burcu arabuluculuğu, iletişimi,  genel olarak ticareti ve medyayı simgeler. Fakat Guru Jüpiter, İkizler’de yönetici Merkür ile dost değildir ve kendini İkizler’de sert ifade etmeyi sever. Çünkü kendi yönettiği burç olan Yay burcunun karşısına geçmiştir ve hatta hiddetle burada maraka (ölüm getirici) etki gösterebilir de. Özellikle bu bir yıl içinde Guru İkizler’de geri gitmeye başladığında bu etki kendini daha bariz gösterebilir. Bu anlamda  son 10 gün içinde bazı firmalar ekonomik olarak bundan aşırı derecede olumsuz etki aldılar. Merkür’ün şu an İkizler’de olması anlaşma zeminin yitirilmediğini temsil ediyor. Özellikle Merkür’ün geri gittiği ay sonundan itibaren bu istek daha da artacaktır.

BOĞA’DA YENİAY 8 HAZİRAN 2013


Klasik Rasi Haritası

8 HAZİRAN 2013 YENİAY ZAMANI 18:56, İSTANBUL-ANKARA-İZMİR


Boğa’da dün YENİAYı karşıladık. Son dolunaydaki tutulma enerjisininin büyük bir bölümü son 10 günde deşarj olduğundan beri  başka bir düşünce sistemiyle hareket başladı sanki!  
 Vedik astrolojiye göre Boğa burcunda oluşan yeniay  özellikle Pazar sabahı Güneş doğumu ile etkisini  güçlü hissediyoruz. 


Klasik yöntemle bakarsak İstanbul, Ankara ve İzmir'e göre çıkardığımız haritalarda Akrep burcu yükselmekte. Fakat “Bhava Çalit” denilen özel ve ince ayar bir yöntemle bakarsak şehirlerde farklı haritalar oluşuyor. Bhava Çalit harita bilinçaltı ve derin konulara değinen bir harita modeli. Vediğe özgü.


BHAVA ÇALİT HARİTASI 
8 HAZİRAN 2013 YENİAY ZAMANI 18:56, ANKARA  
7. evde yalnız kalan Mars zayıf ve 12. evdeki Satürn-Rahu birleşimi Ankara açısından huzursuzlukları simgeliyor
BHAVA ÇALİT HARİTASI 
8 HAZİRAN 2013 YENİAY ZAMANI 18:56, İSTANBUL 
12. ev vurgusu zayıflamış, 8. ev vurgusu haritaya hakim, İstanbul'da bilinç seviyesi daha berrak. Rahu 1. evde  Raja yoga yapmakta, ve bu yeni ay için Ankara'nın haritasına göre daha iyi durumda. Ekonomik nedenlerden  dolayı kentin  önemini bildiriyor.  Bunun bir başka yüzüne bakarsak Rahu 1. evde kafa karışıklığı ve yalan-dolana karşı temkine davet eder.  Çünkü Rahu haritada Akrep'te güçlü de değil. 
BHAVA ÇALİT HARİTASI 
8 HAZİRAN 2013 YENİAY ZAMANI 18:56, İZMİR 
Harita İstanbul'a benziyor, haritadaki tek fark gatak lagnanın ev değiştirmesi;   4. evde köşe evde Kova'nın burcunda ve sarpa yoganın köşesinde kalıyor yöneticilerin sıkıntıda olabileceğini göstermekte.


Klasik Rasiye göre bu yeniayın getirileri neler olabilir?

Bu ayın yoğunluluğu köklerimize bağlılığı güçlendirirken; haritada Akrep yükselmesi inançlarımıza son derece sadık bir dönemi anlatır. Bütün herkes inançlarına, inançlarına aşırı derecede bağlanacak demektir.  Yeniay  haritanın yükseline 7. Evde köşe evde kalması güçlü zihinleri  ifade eder. Yöneticilerin temsilcisi Güneş de köşe evde kalıyor yani; büyüklerimizin kendi gücünde yoğun ısrarları devam ederken, savaş temsilcisi Mars köşe evde 7’de kaldığı için  daha sakinleşmiş bir enerjidedir,    polis tarafından kargaşa artık pek istenmiyor diyebiliriz.  

Bu yeniay’ın  Boğa’da olması ailevi değerlerimize, birlik ve beraberliğe kendimizi daha  yakın hissedeceğimizi ifade ettiği için halk ile hükümet arasında birlik duygusunun güçlenmesi açısından oldukça güçlü etkidedir. Fakat haritanın geneline hakim olan Kalasarpa yoga - Yılan yogasında koruma görvi yapabilecek tek gezegen Guru tarafından yok edilemediği için birliğe ve antlaşmaya müdahele etmek isteyen nifak güçlerin gücünü arttırıcıdır.

Bu yeniayda Ay, Mars ile birleşimde; tatlı dile ev güler yüze ihtiyacı yoğunlaştırır, partnerimizle, muhatap olmak istediğimiz kişilerle mutlaka yakın temas isteminde, karşılıklı konuşma fırsatı aramaktadır. Bu oluşmadığında  yanlış anlaşılmalar ve sertleşmelerin oluşması üzücüdür.  İletişimsizlik devam ettiği sürece Ay-Mars açısı bizlerin refahı ve korumaya çalıştığımız konular için istenenlerin anlaşılmasını güçleştirecektir. 

ORİON ETKİSİ
Bugün yeniayın nakşatrası Mrigasira’da oluştu. Bu nakşatrayı Mars yönetir. Mars doğası gereği sakin değildir, Mars’ın agresif yönü olduğu kadar onun enerjisi yaşam gücünü temsil eder. Eğer bedenimizde Mars zayıfsa pek çok hastalığa karşı yaşam mücadelesi zayıflaşır. Bugün Ay-Mars birleşimi güçlü bir yoga oluşturdu. Çandra Mangala ismindeki bu yoga, güçlülük, büyük direnç ve başarı göstergesidir.  

Mrigasira nakşatrası aslen Orion takım yıldızlarında kalır. Mars tabiatından dolayı, yıldız çizimlerinde Orion elinde bir sopa ve kalkanıyla savaşan bir adam tarafından simgelenmiştir. 
Aynı zamanda Mrigasira yaşam enerjisini ve arayışı temsil eder. Bu yıldızdaki yeniay büyük bir hareket enerjisi oluşturur. Mrigasira’nın  getirisi her zaman olumlu olmayabilir, zira Orion negatif boyutla  alakalı bir yıldız bölgesidir. Olumsuz yönüyle Orion boyutunda oluşan bu yeniayda halen negatif görevlilerin  güçlü olduğunu  simgelemekte. Bu anlamda Mrigasira dönemi, bizi daha fazla temkine davet eder çünkü Mrigasira’nın temsil ettiği provakatif güçler  cehaletin içinde dar görüşlülüğü de barındırmakta. Güneş’in Mrigasira nakşatrasında olması, egomuzun hızlı zedelenebileceği anlamını da taşıyor. Yeniay haritasında yararlı gezegenler Merkür-Jüpiter-Venüs haritanın 8. evinde kalıyor, Merkür İkizler’de ve 8. evde  güçlüdür. Ekonomik göstergeleri koruyucudur.   Birleştiriciliği ve sevgiyi temsil eden Jüpiter’le Venüs’ün 8. evde kalmaları ise huzursuzluk ortamının sukünu için zamana ihtiyacımızı, sertliklerden uzak durmanın zamanı geldiğinde faydalı hale dönüşeceğini  ifade ediyor.   


Yüreğimizde büyüttüğümüz sevgi  barış zamanını davet edecek...

NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::

śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR