JÜPİTER SATÜRN UYUMU


GÖKKUŞAĞI KÖPRÜSÜNDEN ZAMANA BAKIŞ

Bu hafta simgesel bir gökkuşağı etkisine giriyoruz.  Bundan hepimizin alacaklarımız var. Planlarımızda daha sakinleşiyor ve geniş bir perspektif ile düşünebiliriz.  

Tekamül yolunda bir sürü akıl almaz karışıklıkların oluştuğu şu son aylarda tüm dünyadaki enerji hepimize bu yolun oldukça dikenli olduğunu  tekrar tekrar hatırlatıyor. Herşeyin bir başlangıcı ve sonu vardır. Bazen devreler tahmine ettiğimizden daha uzun sürse de  bu yaşadığımız maddi alemde muhakkak bir çözülüş oluşur. Çözülüşe varıncaya kadar kimimizin üzerindeki yükler çok ağır gelir, bazımız ise geçişi zedesiz atlatır.  

Transit halindeki Jüpiter, bu hafta yine transit halinde kendinden daha yavaş hareket eden Satürn’ü yakalayacak ve ılımlı açılanacak, Satürn’ün temsil ettiği  takıldığımız konulara  ışık tutabilecek. Yaşamımızda Satürn’ün simgelediği alanlar kişisel haritalarımızla ilgilidir.  Bunlar  ilerlememizde  kısıt getiren bazen de çok emek isteyen alanlardır. Vedikteki bu ılımlı açılanmanın başka bir önemi daha bulunuyor. Bu enerji akışı karşılıklı oluşmayacak; Satürn’ün  açıları disiplin haricinde yaşama kolaylık getiremez. Bu hafta Jüpiter Satürn’e üçgen bakış atarken Satürn de aynısıyla cevap vermiyor, bu da bu açının değerini iki kat daha mucizevi alanlara taşıyabilir. Bu açının sadece Jüpiter’den Satürn’e doğru akması çok değerli oluşumları simgeliyor olabilir.  Bu akış nedir?

Zodyağı 360 derecelik bir çember olarak hayal edebilirseniz bunu izah etmem size daha kolay olur. Gezegenlerin bu çember üzerinde birbiriyle olan koordinatları arasında geometrik bir düzen her zaman vardır. İki gezegen arasında 120 derecelik bir geometrik düzenin oluşması –yani buna açılanma denir- enerji akışının kolay ve ılımlı olduğunun belirtisidir.  Aşağıdaki, haritada gördüğünüz üzere 10 derece 18 dakika İkizler’de bulunan Jüpiter, yine 10 derece 48 dakikada bulunan Terazi’deki Satürn ile 120 derecelik bir açı yapmakta. Bu açı çarşamba günü tam 120 dereceye geliyor. Vedikte gezegen açıları batı astrolojisinden daha farklı değerlendiriliyor. Üstad Paraşara, gezegenler açıları için Satürn’ün 0-60-180 ve 270 derecelik açılarını kabul eder. Bu durumda bu haftaki açılanma sadece  Jüpiter’den Satürn’e doğru koşulsuz bir  sevgi akışı şeklinde gerçekleşiyor olacak. Satürn’den baktığımızda Jüpiter’e akan 120 derecelik bir açılanma oluşmayacak. Bu da oldukça verimli durumları gösteriyor.   Genel olarak gökyüzü etkilerine baktığımızda son dönemdeki ilişkilerimizdeki hertip anlaşmazlık, şiddet ve mutsuzluk  Satürn-Rahu birleşimine ait görünüyor. Jüpiter 31 Mayıs’ta İkizler’e girdiğinden beri bu ikilinin sertliğini yok eden karşı enerjilerle gizli saklı konular kalmayacak görünüyor. Bu haftanın Jüpiter’i ise bu duruma bir ılımlama getirebilir. Rahu-Satürn’ün ilişkilerle ilgili bir burç olan Terazi’deki seyrinde son birleşim Eylül ayında gerçekleşecek. 

Haritalarımızın karmik dertlerini ifade eden Rahu ve Satürn 2013 başından etkili bir seyirde yaşama hakim. Önce bir daralmışlık etkisi veren bu enerji modeli, hareketli bir burç olduğu için Terazi’de sıkıntının çabuk şarj olmasına sebep oldu. Rahu’da baskın ve rahatsız eden duygular problematik olaylarla tezahür eder.  144 yılda bir Terazi’de oluşan bu birleşimin doğasına  - zaman tünelinde yolculuk yabalıyor olsaydık belki ama! - yaşımız gereği hiç şahit olmadığımız için hiçbirimiz aslında  aşina da değiliz, Geçmişteki tarihsel olaylara baktığımızda direnişlerinin tarihini okuyabiliriz.  İçinde yaşıyor olmak ise elbette farklıdır.  144 yıl önceki en önemli hadiselerden biri Amerikan iç savaşı dönemine denk geliyor; Güney-Kuzey savaşlarının orta dönemi  ve sonucunda köleliğin kaldırılmasıyla sonuçlanan bir süreçten geçmiş Amerika. Şu an 2013deyiz; yaşananlar aslında kısa vade ile ilgili görünmüyor, tarihsel akışta   her milletin 140 yıllık geçmişiyle ilgili konuları ön plana çıkıyor olabilir.
Örneğin Jüpiter’in teknolojik bir burç olan İkizler’e geçmesiyle iletişim inanılmaz bir hıza ulaştı, bugün şehirlerarası olayları sosyal medyada anında görebiliyoruz. Son iki ayda Jüpiter haricinde İkizler burcundaki gezegen birikimi konuşma ve iletişim hızını çok fazla kullanılır hale getirdiğini gösteriyor. Aynı dilden konuşanlar birbiriyle daha hızlı iletişebiliyor;  birlik ve beraberlik sevgisini de yaygınlaştırıyor. Fakat şu bir gerçek ki Rahu-Satürn’ün hareketli burçlarda ( Oğlak, Koç, Yengeç  ve Terazi burcunda) yaptığı birleşimler  değişimlerin ve bütünleşmenin  kolay elde edilemeyeceğini anlatır.   Jüpiter-Satürn-Rahu 3’lüsünün gökyüzündeki oyunu, bizi birlik bilincine doğru daha da yaklaştırıyor. 

Zira Terazi’nin bir kefesi önce malefik gezegenlerle ağır basacak, diğer kefedeki iri Jüpiter desteği mucizelerin de olabileceğini işaret ediyor.  Malefiklerin getirdiği açılımların sonucu tarihte toplumlar üzerinde öz bilinçlenme  hep oluşmuştur, ama süreç elbette yorucudur. Satürn-Rahu birleşimin tam tamına gerçekleşmesine az bir zaman kaldı, Eylül’de oluşacak tam birleşim döneminde önemli konularda karar verirken çok da dikkatli olmamız gereğini hatırlatmak isterim. Eylül-Ekimden sonra daha rahat nefes alabiliriz.

Bu arada zaman zaman sert gezegen etkileri arttığında Guru Jüpiter eli kolu bağlı kalabilir.  Jüpiter’in Satürn ile olan bu haftaki yakın ılımlı açılanması bittiğinde  önümüzdeki hafta Mars baskısı hissedebiliriz; Mars- Jüpiter ile birleşime girecek; bu guru mangala yoga oluşumudur, önemli işlerin halledilmesini simgelese de haklıyı haksızdan ayıran konularda ve genel hukuk açısından  mücadeleyi simgeler. Jüpiter’in Mars ve Rahu’dan baskı altında olması dini konularda da zararlı çalışır.

İnançlar konusunda yanlış anlaşılmalar , kötü niyetler veya duraksamalar yaratabilir. Mars- Jüpiter birleşimi yazarlarda sert ifadelere de işaret eder. Örneğin dün duyduğum bir haberde Ramazan ayını kutsal topraklarda geçirmek isteyen 16.000 bin hacı adayımıza ümre  ziyaretleri için Suudi yönetimi tarafından vize verilmemiş. Bu durum inançlarına yönelik özgürlüklerin kısıtlanmışlığı durumu;  Mars ve Rahu’nun Jüpiter üzerindeki baskısıdır.  


Özetlersem; sert ve yumuşak miks konular gündeme hakimiyetini sürdürürken, Satürn-Rahu birleşiminin etkisinin tam  kötücül  olması mümkün gözükmüyor çünkü; Jüpiter’in 31 Mayıs’tan tam zamanında devreye girmesiyle sağduyuyun  bizi korumaya yönelik yollarının açık olması harika.  Jüpiter kitlesinde oldukça büyüktür ve yansıttığı etkiler hafife alınamaz, İkizler’den malefiklere gönderdiği hakikat ve adalet ile ilgili konularla Haziran 2014’e kadar Satürn ve Rahu’yla mücadele ediyor olacak.    


Barış ve Sevgi dolu günler diliyorum
Om Tat Sat


NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::

śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

2017