MANTRA SESLER


ANAHTAR SESLERİN GÜCÜ  
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca her hakkı saklıdır,  kaynak göstererek vedik astrolojide eğitici amaçla paylaşım yapılabilir

Vedik astrolojide haritaların gücünü yükseltmek amacıyla anahtar kelimelerle sesler kullanıyoruz, sistem uzakdoğu kökenli varolduğu için bunlar Sanskrit kökenli oluyor genelde, ne yazık ki toplumsal olarak bu lisana aşina değiliz bizler, her ne kadar Sanskrit olanı önersem de çoğu danışanımın kendini çok yabancılaşmış hissetiğini görüyorum. Bu bir şartlanmalarla ilgili. Kilidi açan sesin dini günahı veya zararı olamaz. İlk ses OM olarak evrende oluşmuştur. Gezegenimizin dönme hızı kaydedilmiş ve Nasa tarafından kayıtlarında OM olarak duyulmuştur. OM sesinin dini olabilir mi bu durumda sizce?

Sizi bilmem ama ben opera tarzı müzikler dinlediğimde de kendimi çok genişlemiş hissederim. Seslerin enerjisel güçleri yadsınamaz. Onlar boyutlar arası rezonans ayarlarıdır. Doğru kullanıldığında güçlü bir sıçrama , yanlış kullanıldığında ise büyük bir hüsran getirir.
Mantra bilgisi olmayan mantra önermemeli, başına olmadık işler açar, ailesi dağılabilir, fakirliğe bile düşebilir.

Gezegenlerin derecelerin rudra karşılığı olan esmaül hüsnadan 99 isim de seçebiliyoruz, fakat orjinal olan sistem daha geçerlidir. 
Çoğumuz çözülmesi gereken yükler  karmalar taşır, bu yük karma nedir? Bu dünyada zorluklar mücadele ve isteklerin oluşmaması, zorlanılması taşınan yüklerden kaynaklanır. Anahtar sesler elimizdeyse kullanıp kullanmamak da bize kalır. Anahtarlar yüzbinlercedir. Doğru olanı bulup çekmek çıkartmak seslere-mantra ilimine aittir. Bundan bir önceki RAMA çağında (ortalama 400.000 yıl öncesi) bu seslerle gemiler uçuyor ve  savaşlar idare ediliyordu. Bu bilgilerin pek çoğu  bizim bildiğimiz en yakın gizli ve yükselmiş uygarlık Atlantis veya Mu uygarlıkları ile ciddi ciddi yok oldu gitti. Fakat mantra şastra ilmi vedalarda her daim bulunuyor. Bu ilmi bize öğreten parampara gurulara ne mutlu, sizlere mantra ile ilgili ünlü müzisyen George Harrison'unun roportajını paylaşmak istiyorum.

 Sayamayacağım sıfırları olan geçmiş yıllarda yani trilyonlarca yıl önce evrenin varoluşununun başında Vedik Astrolojiyi bizzat Krişna, Güneş kralına anlatmıştı , günümüzdeki bilgiler astrolojik  hazinelerdir. Bu bilgiler Srimad Bhagavatam isimli büyük tarih kitabında geçmektedir. Okuyan bu bilgilerin alasını orada bulabilir. Ciltler dolusu olan bu kitabın küçük bir kısmı, fedakar arkadaşlarımız tarafından Türkçeye çevrildi yakında basılmış da olacak. 


"MANTRANIN GÜCÜ Daha Yüksek Birşey  Daha Yok…”   
 1982 George Harrison ile Bir 1982 Roportaji  

Eğer kalbini açarsan
Ne demek istediğimi bileceksin
Çok zamandIr kirletildik
Ama iŞte temizleceĞin bir yol
 Lordun isimlerini söylemekle özgürleşeceksin, Lord hepinizin uyanıp görmenizi bekliyor -

“Awaiting On You All”
 All things Must Pass albumunden

Asagidaki Bhakta Vaikuntha’dan alintilanmistir ve  tarafindan yazilmistir. (07-17-06)

MANTRA NEDİR?
“Bhagavad-gita As İt İs” de ki terimler sozlugunde Uluslararasi Krsna Bilinci Toplulugu Kurucu-Acaryasi İlahi Lutuf A.C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada tarafindan verilen tanim: Askin bir ses ya da Vedik ilahi. Ve ayni yazar tarafindan cevrilen Srimad Bhagavatam’da ki terimler sozlugu mantrayi: Akli yanilsamadan kurtarabilecek ses titresimi olarak tanimlar.

Derken parampara ya da gurular zincirindeki manevi ogretmenden alindigi icin kurtulusun buyuk zikri olan maha-mantra var.Lakin egitimimiz icin biz mantralarin eski ya da “Vedik” zamanlarda savas araclari olarak kullanimini konusacagiz.
Srimad-Bhagavatam 1-7-20 de soyle ifade edilir: (Kuruksetra savas alaninda ki Asvatthama’nin) hayati tehlikede oldugu icin suya kutsallikla dokundu ve nukleer silahlar atmak icin nasil geri cekecegini bilmedigi halde ilahilerin zikri uzerine yogunlasti

Srila Prabhupada’nin bu dizeye olan aciklamasi asagidaki gibidir;

“Maddi faaliyetlerin ince sekilleri maddi idarenin inceliksiz metodlarindan daha iyidir. Maddi faaliyetlerin bu gibi ince sekilleri sesin arindirmasindan etkilenir. Ayni metod burada nukleer silahlar olarak is gorecek ilahilerin zikredilmesiyle benimsenmistir.”

İlahi Lutfun bir baska heyecan verici aciklamasinda, Srimad Bhagavatam 1-7-27 de belirttigi:

“Brahmastra, atom enerjisi tarafindan idare edilen modern nukleer silaha benzer. Atom enerjisi tumuyle tumden yanma uzerine calisir ve brahmastra da oyle is gorur. Atomik radyasyona benzer dayanilmaz bir isi yaratir, lakin fark sudur ki atom bombasi inceliksiz bir nukleer silah tipiyken brahmastra ilahilerin zikredilmesiyle uretilen ince bir silah tipidir. İlahilerin zikredilmesin ince bilimi de maddidir fakat henuz modern maddi bilim adamlari tarafindan bilinmez.”

Bunu da soylemis olarak ilerleyelim.

 “Mantralarin Gucu” nun de dahil oldugu bircok kitap yazmis olan Thomas Ashley Farrand der ki,
“Onlar muthistir. Onlar cok eski zamanlardan kalmadir. Calisirlar. “Mantra” kelimesi iki Sanskritce kelimeden turer. Birincisi “man” hecesini veren “manas” ya da “akil”. İkinci hece “korumak” ya da “ozgur etmek” anlamina gelen Sanskritce “trai” kelimesinden cekilir. Bu nedenle, en kelimesi kelimesne anlamiyla mantra sozcugu “akli ozgur etmek” demektir.Mantra ozunde, er gec kisiyi aklin sacma isteklerinden kurtaracak akil tarafindan kullanilan bir aractir.Buna ilaveten soyle ifade eder:

“Mantralar  hem belli bir ruhsal enerji frekansina  hem de baslangic formunda bir bilinc haline benzeyen guclu bir titresim baslatir. Zaman gectikce mantra islemi, sonunda mantra tarafindan emilen tum diger daha kucuk titresimleri gecersiz kilmaya baslar . Bireyden bireye degisen bir zaman suresi sonrasinda, mantranin buyuk dalgasi tum diger titresimleri susturur. Sonunda mantra icinde barindirdigi ve mantra tarafindan temsil edilen enerji ve ruhsal durumla tumuyle uyum icerisinde bir hizda organizmanin titrestigi bir hal yaratir.” roportajın kaynağı ; hare krishna turkey bloğu


aydınlık, ışıklı bir yol diliyorum sevgili okuyucularıma...


NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::

śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark

5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR