GÜZ EKİNOKS
DENGEDEYİM

Mevsimsel zodyakda, bu gece 22 Eylül 2013, 23:45'den itibaren Güneş yer değiştiriyor ve sonbahar ekinoksu oluşuyor. 


Bu dönem duygu ve bedende bir nevi eşitlenme halidir. 
Zamansal olarak gece ve gündüz dönemi eşitlenmiştir. Geceyi temsil eden Ay zihnimizi temsil ediyor bunu ben bilgisayarın (beynimizin) işletim sistemine benzetirim.  Ay aynı zamanda gökler aleminin ruhsal tarafıdır ve enerjisi toprağa dönüktür. Geceler uzadıkça Ay yaşama baskın olur, karanlığının uzun sürdüğü dönemlerde ruhsal çalışmalar yapmayan kişiler daha çok ışık almalılar çünkü karanlıkla başetmekte zorlanabiliriz. Kış aylarında ve Güneş ışığının az olduğu dönemlerde ruh hallerimizin depresif olduğunu deneyimleyebiliriz; Ay'ın gücü artmıştır, kişiyi yer altına doğru çeker  , karmik geçmişle yüzleşme gücü yükselir, kişiye daha çok içe döndürmesi ve hazır değilse bu alanla başedememesi sonucu zihin karışabilir. İçe dönen bu enerjinin sonucu kendimizin bilinmeyen yönüne olan yolculuk başlar ve sonucu yükseliştir ama herkese göre de pek değildir.  

Ve gündüzü temsil eden Güneş, kararlılığımızı, gücümüzü, idare etme kapasitemizi , bedenin yaşamsal güçlerini (bence bilgisayarın hardwarini) idare eder. Güneş enerjisinin yönü yer altına değil yukarıya gökyüzüne doğrudur ve kozmiktir deriz. Gün ışığının uzun olduğu dönemlerde daha çok dünyasal başarı sağlanır. Toprak enerjisiyle kozmik enerji dengelendiğinde kişi bütünleşir.


Şu an Güneş ve Ay enerjileri eşitleniyor, yılda 2 kez bunu deneyimliyoruz. Bu ekinoksta şimdi Güneş mevsimsel zodyakta Terazi'den Koç'a doğru yolculuğuna başlıyor bu da sonbaharın girişini temsil ederken , bireysel dünyamız için bizi bir önceki ilkbaharda başladığımız konularda bir dengeye oturtabilir, bundan sonraki hazırlıklar yeniden gelecek olan ilkbahara doğru yönlenecek. 

Ekinoksların enerjisini ben bir bütünleşmeye de benzetirim. 

Bu dönem içimdekilerle dışımdakilerin gücünü çok güzel birleştirebilirim. 

Kendim hakkında yaptığım eleştiriler dengede, planlar da gerçekçidir. 

Ruhsal gücümle yaptırım kapasitem kendi içinde çelişmez. 

Bu denge hali küçük farkındalıklar halinde sizin bileceğiniz şekillerde zahir olacaktır. 

Günün enerjisi içimdeki dişi ve erkek enerjinin (ying ve yang olarak bilirsiniz belki) uyumu sayesinde güzel kararlar almaya, beni anlamaya, karşı cinsle olan uyumumu da olumlayarak düzenlemeye daha yatkındır.

Bugün Ay Koç'ta ve Venüs de Terazi'de olacaklar, bu karşıtlık enerjisi çözülemeyen her ne ise kendini belli etmeye daha çok çalışacak. Güzel bir yogadır, uyum, sezgilerin artışı, yaratıcılıkla ilgili konular ve romans günümüze hakim olabilir ve en önemlisi de  kendimize güzel ödüller vermeye, kendimizi değerli hissetmemize muktediriz.

"Değerli bir şahıs olarak kendi güçlerimin farkındayım"

"Evren o kadar geniş ve yaratıcı ki, ihtiyacım olan herşey bana geliyor"

Batı astrolojisinin temel aldığı referans olan bu mevsimsel zodyak (tropikal zodyak)  vedik astrolojide de kullanılıyor. Mevsimlerin tahmini, doğa olaylarını anlamak ve psikolojik dengemize göz gezdirmek için de  kullanılıyoruz. Yıldızıl zodyak olan Sideral Zodyak ise daha başka amaçlarla vedik astrolojinin temelinde. 

Bu hoş güz ekinoksunda gönlünüzün ve bedeninizin gücünü kutluyorum.  
NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::

śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark

5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR