AY TUTULMASI 19 EKİM 2013Koç burcu baş bölgesini ve egonun başlangıcını simgeliyor


Koç burcundaki tutulmaları henüz tamamlamadık. 10 Mayıs 2013 Koç – Güneş tutulmasını geride bıraktık, etkisi hala hissedilmekte.   

Şu an 19 Ekim 2013 Ay tutulması gündemde , ardından ise yine haritamızda Koç burcumuz hareketlenecek; 29 Nisan 2014’te de Güneş tutulmasıyla egolarımızla ilgili konular gündeme gelebilecek. Bu tutulmanın etkisi yaşamlarımızda çok da yorucu etkide değil.

Koç burcunun temel mesajı

Bu senin yolculuğun, en doğrusunu sen bilirsin.  

Yaratacak ve yapacak olan sadece sensin, bunu öğrenmen şart, temel eğitimleri aldın ve arenada sen tek başınasın.  Bu dönem Ateş elementiyle dolusun, yapabiliyorsun, gayretin yüksek çünkü etrafında oluşan olaylar artık herneyse! atalette kalmana izin veremez.


Özün bilişine olan yolculuk hayli derin ve meşakkatlidir. Buraya varabilmek için basamak taşlarını simgeleyen  12 taneli burç sistemiyle yukarı çıkmaya başlarız. Yaşam olayları bizi kapasitemiz nispetinde bir tamamlamaya doğru götürür. İşe Koç’tan başlıyoruz. Örneğin Koç burcu eğer benim 5. evimde ise bu hayatımda benim başlayacağım referans almam gereken yer yaratıcılığım, çocuklarımken , Koç 7. evimdeyse eşim, ortaklarıma nasıl davrandığım , onlarla olan çalışmalarım benim için ilk temel basamaklardır.  

Haritalarımızda hiçbir zaman tek bir burcun  özelliklerini taşımıyoruz bir sürü burçtan bir sürü karışım özellik taşıyoruz. Doğum anında aldığımız etkilerle 250 gr Venüs (Terazi) - 350 gr Mars (Koç)- 2 kilo Jüpiter (Yay)- 6 kilo Satürn (Oğlak) taşıyoruz belki de!  Koç burcunun özellikleriyle yoğunlaşmış biriyle Balık yoğunluğu olan biri arasında dağlar kadar karakter ve görüş farkı vardır. Koç, emekçi, savaşçı, yaptırımları olan, yaratandır ve dünya işleriyle daha fazla haşır neşir olur. Son burç Balık, ruhsal olarak bir sürü sınavını vermiş,  sanatçı, artist, şair, yaratıcı ve dünyanın ötesi konularından da hoşlanır ve bunu paylaşmaya başlar. 

  Görevleri ve yaşam alanları, düşünceleri farklı olabilir ama bütün burçlar birbirine ihtiyaç duyar bu madde dünyada.


Dünyada kalma isteği ve temel içgüdümüzü temsil eden Koç burcu,  Balık’a göre  daha kaba vibrasyonlara sahip, ayakları yere basmalı ve şehirleri inşa etmelidir. Şehrin dizaynını belki bir Balık tasarlar ama onu elleriyle ve taşla tuğlayla çimentoyla içimizdeki Koç yapacaktır.
Koç’un yolculuğu uzundur; 12 burcun temel derslerini bitirdiğinde daha süptilleşerek Balık burcuna ulaşırız. Balık burcuna gelen kişi artık kalbine derinden bakan, dünyasal istekleri red etmeyen belki ama daha tevekkül bir yapıya sahiptir. Koç’taki tutulmalar kendimize ve diğerlerine direkt olarak temel sorular sormamızı kolaylaştırır. Niye kolay? Çünkü artık çok beklemişizdir, muhtemelen eskiden cesaretimiz eksikti!  Tutulma ile ile olan hadise sonucu sabırlar taşar.


Türkiye saatiyle 19 Ekim 02:49 civarında Ay Tutulması etkileri tamamlanmış oluyor. Ay Tutulmasında Ketu (Güney düğüm) birlikteliği hep dikkat çekicidir. Koç burcu hareketli bir burçtur, bu yüzden sonuca çabuk gidilir.
Koç’taki her tutulmada özellikle kendimizi güvende hissetmeme duygusu yoğundur. Koç’un temsil ettikleri; tamir gücü ve yoktan yaratma, mucitlerin gücü, aklın hızı, kaba madde, dünyada kalma isteğimiz, temel ihtiyaçlarımızın giderilmesi, egolarımızın gücü, rahatımız bozulduğunda başkaldırmak, ataklar, silahlarımız, savunma araçlarımız, kaslarımızın gücü, basit isteklerimiz, hemen isteme ve  oldurma potansiyelimiz, endüstriyel gelişmeler, IT sektörünün makine boyutu, telekomünikasyonda alt yapı ve elektronik eşyalar, alanındaki konular çeşitli varyasyonlarla bir yavaşlama ile tutulma etkisine girer.

 Ay tutulması olduğu için, insan hatası, zihnin yanlış düşünmesi, endişeler veya sağlık dalgalanmaları şeklinde oluşabilir. Son tutulma Koç’ta 10 Mayıs’ta oluşmuştu.  Bu bir Güneş tutulmasıydı . Etkisi güvenlik konularıyla ilgiliydi yine. 


Ay tutulmasının etkisi ise biraz daha duygulara yöneliktir, düşüncelerin açıklanması, içe atılmaması ve yorumlanması gerekir.
Tutulma derecesi 1 derece 49 dakika Aşwini nakşatrasına denk gelmekte. Vedik astroloji, nakşatraları (27 adet yıldız takımlarıyla ilgili farklı bir sistem) esas alır. Burçlar nakşatralardan sonra meydana geldi zira. Nakşatralar hakkında bloğumdan bir sürü bilgi okuyabilirsiniz.

Tutulmaya Nakşatra düzleminden baktığımızda ;

0° - 13°20' KOÇ   BURCU AŞWİNİ nakşatrasında 1:49 derece nakşatranın 1. padasında (4 ana bölümden 1cisi) oluşacak. Aşwivinin gücü daha yoğun hissedilecek.  

Bu tutulmadan sonra ataletimizi üstümüzden daha hızlı atabiliriz.  Yaşamın pratik yönüne bakabilmemiz için bazı dersler gerekir bize, bu dersler ve olaylar akabinde ani kararla uygulamaya geçebiliriz. Liderlikle ilgili yeni fikirler ve heyecanlı toplantılar içinde kendimizi bulabiliriz. Önümüzdeki dönem kişisel heyecanımız yükselebilir. Bunu kontrol etmek gerekir. Baş bölgemiz bu dönem daha hassas olacaktır. Aşvini, şifacıların, doktorların ve iyi edicilerin nakşatrası olduğu için bu tarz iş yapanların görevlerinde daha dikkatli olmaları, baktıkları, tedavi ettikleri yere konsantre olmalılar. Çünkü Ay-Ketu birleşimi (tutulma) hata rskini yükseltir. Bu dönem teknolojik alanda da yazılım olarak daha güvenli programlar kullanmalıyız, saldırılara karşı virüs programları yükseltmeliyiz (Ketu; ataklar) . Elektriği temsil eden Ketu bu tutulmada, elektrik kaçaklarına da dikkat etmemiz için bizi uyarır.

239 dakika sürecek olan bu parçalı Ay tutulması, çok yoğun etkilerde olmayacak görünüyor. Sarvatobhadra Çakra’ya baktığımızda. Aşwini nakşatrası sakin ve zorlu bir etki altında görünmüyor ama Koç burcundaki bu tutulma; belirli alanlardaki güvenliğimize konsantre olmalıyız diyor.

Kimin neyin güvenliği?

Koç; baş bölgesi, imajım

Boğa; ayakları, hırsızlar, hazine dairesinin korunması, kaybetmemeye karşı direncim

İkizler; dizler, büyük kardeşler,  akıştaki gelirlerim

Yengeç; bedenin orta bölgesi, kariyerimiz

Aslan; kalçalar, baba, büyük akrabalar, iş verenim

Başak; cinsel organlar, kredi kartları ve alacaklarım

Terazi; bel, eşim, ortağım

Akrep; safra kesesi, karın boşluğu, elemanlar, çalışma alanı ve iş arkadaşları, düşmanlarım

Yay; mide, çocuğum

Oğlak; kalp, anne ve ev gayrimenkullerim

Kova; omuzlar, küçük kardeşler ve komşularım

Balık; yüz, ailevi huzur ve genel servetim


Bu Ay tutulmasında dereceler birbirinden uzak olması etkiyi hafifletiyor ; Türkiye lokasyonunda 19 Ekim 2013; 02:49’da Ay (1:49 derece Aşvini) ve Ketu (14: 08 Baharani nakşatrası) aynı nakşatralarda birleşme yapmıyorlar. 


Bu parçalı Ay tutulması etkilerini bir iki hafta önceden yaşamış olabiliriz. Etkisi hafif ama sonucu kesin kararlar almamıza yöneliktir.   Son iki hafta içinde güvenliğinizi sağlayamadığınız bir konu varsa tutulma bunu işaret etmiştir. Sadece tutulma gününde bir konu oluşmayabilir. Etkiler yayılır. Koç burcu hemen yapmamızı ister, gecikmeye tahammülümüz  yoktur.

Bu tutulmayla daha önce üstünde pek de durmadığınız eksik alanımızı, profesyonel olamadığımız alanı, tespit edebilir ve burayı hızla tamire başlayabiliriz.  


Haydi bakalım ustalığımızı gösterelim … 


NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::

śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

2017