MAKARA ŞANKRANTİ

GÜNEŞ OĞLAK BURCUNA GİRDİ
14 OCAK 2014

MAKARA ŞANKRANTİ 
"Makara" Oğlak burcunun Sanskrit dilde uğurlu ismidir. "Şankranti" Güneş'in bir burca ilk girişi anlamındadır. Makara Şankranti oldukça uğurlu bir giriştir. Yani Güneş Oğlak burcuna yeni girdi diyoruz.  

Bugün 14 Ocak 2014, 9:22, İstanbul saatiyle Güneş Oğlak burcuna girdi. Vedik astrolojisi Güneş bizi aydınlatırken konuşulur çünkü verdiği bilgiler yaşama ışık tutar bu yüzden de ışık astrolojisi olarak tanımlanır, jyotish.

Güneş battığında astroloji pek konuşmak istemeyiz, ışık olmadığı için görüş açısı daralmaktadır. Doğum haritasında parlak Güneş'e sahip kişilerin hisleri çok gelişmiştir. Bu kişilerin yaşamdan aldıkları haz ve biliş şaşırtıcıdır. Doğru yerde doğru zamanda olan kişilere bir bakın bu kişilerin Güneş'leri haritalarında güçlü olduğunu göreceksiniz. Şimdi haritaya sadece tek bir yerleşime göre karar vermemeliyiz. Güneş'in aldığı bütün görünümler bize daha sağlıklı fikir yansıtır. Ama genel olarak bazı Güneş burçlarının diğerlerine göre daha güçlü olduğunu  söyleyebiliriz.  Bu kişilerin yaşama karşı  güçlü bakış açıları olur. Gece ise hisleri ve zihni yöneten Ay hakimiyeti oluşur. Ve başka gezegenler hakim olur geceye, özellikle Mars ve Satürn! Kötülük oranının geceleri artması hem karanlıkta saklanma kolaylığından gelir hem de Malefik gezegenler baskın olduğu saatler suç oranı artmaktadır, çünkü vedaların açıklamalarında  kişinin iredasi güçlü olmadığı sürece sert etkiler baskın olmaktadır. Gece yarısından sonra mesela Satürn saatleri en zor saatlerdir. Güneş doğduğunda, karanlık güçler daha kontrol altındadır.  

Güneş’in Oğlak burcuna girmesiyle kuzey yarım küreyi aydınlatan gün ışığı daha da çoğalmaya başlar, vedalara göre bunun anlamı ruhsal aydınlanmanın artması, kalp ışığımızın bollaşması, umudun artmasıdır, gün ışığı fiziksel olarak da artmaktadır. Kış geceleri saat 16:00 arasında Güneş batmasındaki ruh halinizi bir düşünün? bir de uzun günlerde  geçirdiğiniz ışıklı saatleri?

 Vedik astrolojide yeni bir işi başlatma zamanı çok önemlidir.
Tradisyonel Vedik astrolojide yeni faaliyetler eğitimler uğurlu olması açısından bu tarihte seçiliyor. Şu an yoga, meditasyon, karma astrolojisiyle ilgili yeni çalışmalar, workshop için güzel başlangıç yapabileceğiniz dönemdeyiz.  Başlangıçları ertelemeyelim, yılın 2.ci yarısında 6 ay sonra gün gece eşitlendikden sonra  kuzey yarım kürede ışık azalmaya başlıyor, o yüzden bu dönem daha bereketli kabul ediliyor.  
Bu arada önemli ticari başlangıçlar için kendi doğum haritanızın çok daha önemli olduğunu belirtmek isterim. Kendi doğum haritanız ilerleme veya nadas dönemlerinizi anlatır. Bütün bilgiler birleştirilir ve bir sentez oluşur. Genel yapılan yorumların sizin haritanızla uyumuna muhakkak bakılmalıdır.   
Baharın tam uyanışını simgeleyen Güneş’in vedikte Koç burcuna girdiği tarih 14 Nisan'dan sonra stratejilerimizi güçlendirmeliyiz, hedeflerimizi koyduğumuz,gücümüzü donandığımız güçlü bir tarihtir, çünkü Güneş Koç burcunda  en yüksek gücüyle çalışır; buna terminolojik dilde "ekzalt" diyoruz.   

Bu bloktaki tüm yazılanlar sideral zodyak hesaplamalarına göre yazılmakta. Şu an 14 Ocak 2014'te Güneş'in Batı zodyağındaki derecesi ise ekinokslarn presesyonu yüzünden 24 Oğlak'ta görünmekte. Zodyakların farklılığı ile ilgili yazımı bloğumdan yine okuyabilirsiniz.

IŞIK ÜZERİNİZDE OLSUN


NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::

śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR