VİŞNU STAHANA

Hepimizin içinde ve dışında tez “BARIŞ …” diyorum.  

Daha önceki yazılarımdan ara bir cümlemi hatırlıyorum; ““Bu hafta Kuzey kader noktası olan Rahu burç değiştirmeye çalışıyor, bu değişimde türlü dolaplar etrafımızda dönebilir. Dikkatli ve ihtiyatlı olmamızda yarar yarar. Rahu'nun bu derecelerdeki anahtar kelimesi, kandırılmak veya kandırmaktır.   Rahu burç değiştirince Başak burcunda karşısında bir de Mars'ı görecek! bu birleşimin sonucu kolay olmayabilir,   10 Temmuz 2014, 13:43. Namaste” . 11 günde bir sürü sıkıcı olay meydana geldi.  Mars Terazi’de ilerlemeye başladı ve burada 45 gün kadar uzun kalacak, kader aksları Rahu-Ketu yer değiştirdi ve hala zayıflar, bu yüzden sertleri  nasıl davranacağını bilmeyen kişiler etrafımızda çoğalmış olabilir. Mars, hareketli bir burç olan Terazi’de Satürn ile birleşime başladı, hareketli burçlar, hızlı oluşumları getirir, Mars için Terazi makbul bir konum sayılmaz, insan ilişkilerinde saygısızlık ve kargaşa verendir. Mars-Satürn birleşimi önemli insanlık sorunlarını gösteriyor bugünlerde.  Bu birleşime Yama Yoga diyoruz; buzdağının tamamını görebilmeli ve gerçekten de kazanmak için taktik ve çok çalışmak gerekiyor. Mars-Satürn birleşimi finansal kaynaklar için de zorlayıcı piyasa durumlarına işaret eder. 

Haritalarımıza karanlık geldiği zaman şaşkınlığa uğrarız, karar vermekte zorlanır veya büyük ihtimalle yanlış sonuç verecek sonuca karar veririz.  Bize hayır getirmeyecek konulara saplanmamız kolaylaşır. 
Ketu’nun 2 karakteri var, dikey çıkış veren Nur’a ileten, acılarla devşirilmiş  hakikatı arayan yönü ve diğer yönü tersi olan Mars tarafı, saldırgan bir Ketu, Mars gibi çalışabilir. Yeni değişime girmiş Ketu kendini bulamamış gibi şu günlerde. Gazze’deki olaylara “Yeter… yeter  artık diyorum…” başka ne diyeceğimi bilemiyorum,  ölen masum insanlara , çocuklara Rahmet,  acılı annelere ve ailelerine sabır, sonsuz metanet diliyorum.  Konunun neden olduğu öne sürülen kaçırılmalar hadisesinde 10 Haziran Rahu-Mars 18 dereceden birbirine yaklaşmaktadır. 11-13 Temmuz’daki tam Rahu-Mars  birleşiminde olaylar ve saldırlar ayyuka çıkmıştı. Sakinleşilmesi için bu birleşimin en az 15 orba ulaşması beklenir. Hatta Mars’ın Terazi’yi terk etmesi de! Ve  bu arada Malezya uçağının roket ile düşürülmesi!  Güneş ne zaman 0-1 dereceden geçse dünyanın bir yerinde büyük araçlarla ilgili problemler oluştuğunu izliyorum. Mekanik hata açıları; saldırgan  açılarıyla birleştiğinde konular farklı gelişebilir ve barış bozulur.  Yama yoga oluşumu olan Satürn-Mars birleşimi ve Ketu’nun da sıfır derecede olması yüzünden olay terörizm kaynaklıdır. Daha önce de kayıplara karışan Malezya uçağı yine sıfır derece   Kore’deki feribot kazası yine Güneş sıfır derece, İstanbul’daki arabalı vapurdan düşen araç yine Güneş sıfır derece geçişinde oluşan son hatırladığım elim kazalardan… 
Bu açılarla birlikte şu dönem; Jüpiter ( Brihaspati) yanık pozisyonda; Jüpiter Güneş ile birleşime giriyor. Bu Jüpiter’in konularını kısıtlar; para kaynakları, umutlar, ailevi konular, çocuklarla ilgili her konuya ehemmiyet göstermeliyiz. Güneş’in enerjisini kimse alt edemez. Güneş-Jüpiter yanık derecesi ancak 14 derece uzaklıktan söner,  şu dönem dış savaşlar kadar iç savaşlarımız da bize hakimdir, dünyanın nimetlerinden faydalanmak zor, Jüpiter’in yanık olduğu dönemde, eğitim, çocuklar, hukuk davaları ve yatırımlar ile ilgili önemli adımların atılmamasını tavsiye ederim. Jüpiter’in yanık pozisyonu 10 Ağustos’ta sona eriyor.  

Bütün bu olayların arkasında buzdağının altında kalan kısım ise daha farklı.  Bu alana maya diyoruz. Maya içinde yaşadığımız ilüzyonu simgeliyor. Yaradılışın materyal kısmında Maya enerjisi hakim. Maya yok ise hiçbir gezegen ve bu vücut varolamaz. Mayanın enerjisi varoluş sebebidir.  Varoluşun bu kısmı  vedalara göre Vişnu tarafından gerçekleştirilir. Her doğum haritanızın köşe evleri de kozmik kişiliğin varoluşunda oluşturduğu OL gücünü gösteren mikro gücüdür. Bir konuya kolaylıkla ulaşabilmek için ( örnek ev almak, terfi etmek gibi…) doğum haritanızdaki 4 önemli, evden en az birinin güçlü olması gerekir.  Yoksa  pek bir şey yaratamadan sadece karşınıza gelen olayları yaşayarak yaşamı bitirirsiniz. Maya yani ilüzyonlar bu evreni ve bedeni yarattı. Ruh üflenerek bu bedene girdi ve materyal boyutta varoluşa başlayarak  bir etki silsilesi altında gördüklerini doğru kabul ederek yaşamına koyuldu.  Bu bir ilüzyon matrixi. Aynen Matrix filmindeki Neo’nun bir gün  haplar arasında tercih yapacağı günde şaşkınlığa uğraması gibi biz de bu şaşkınlığı bir gün fark edeceğiz.   
 “Neo: Matrix mi?

Morheus : Ne olduğunu öğrenmek ister misin? matrix her yerdedir. Etrafımızda. şu anda bile, bu odada. Pencereden dışarı baktığında görürsün ya da televizyonu açtığında, işe gittiğinde hissedersin ya da kiliseye. Vergi öderken. Gerçeği görmemen için dünya, bir perde gibi önüne çekilmiş sanki.

Neo : Ne gerçeği?

Morheus : Bir köle olduğun gerçeği Neo. Sen de herkes gibi bir köle olarak doğdun.
Dokunamadığın tadamadığın ya da koklayamadığın bir hapisanedesin. Beyninin içi bir hapisane. Ne yazık ki, matrix'in ne olduğu kimseye anlatılamaz. Bunu kendin görmek zorundasın. Bu senin son şansın. Bundan sonra, bir geri dönüş olmayacak.
mavi hapı alırsan, bu hikaye sona erer, yatağında uyanırsın ve istediğin her neyse ona inanırsın. Kırmızı hapı alırsan harikalar diyarında kalırsın. Ben de sana tavşan deliğinin gittiği yerleri gösteririm. Unutma.. Sana vadettiğim tek şey gerçek. fazlası değil...” 
Matrix’in senaristi bu hikayeyi yazarken Maya – yanılgılar dünyasını  dünya insanın  anlayacağı bir lisana büründürüyor. Film deyip geçmek gerekiyor; Etrafımda çok kişi bu filmden sonra kendine çok soru sormuştur.


Varoluşta bu evrenin yaradış enerjisinde Vişnu’nun 3 önemli kişiliği hakim;  Kāraṇodakaśāyī Viṣṇu, Garbhodakaśāyī Viṣṇu, Kṣīrodakaśāyī Viṣṇu.  


Yaradılış haritasının Kāraṇa  okyanusunda yatan Garbhodakaśāyī Viṣṇu,   Garbha Okyanusunda yatan Garbhodakaśāyī Viṣṇu,  Kṣīra okyanusunda yatan Kṣīrodakaśāyī Viṣṇu!.  Bu 3 temel enerji formatı madde varoluşu destekler. Ana KAYNAK ise aynen matrix filminden  anlatıldığı gibi çok fazla bilinmeyen ve varoluşu hakkında  çok bilgi anlatılmayan başka bir yerde varolmaktadır. Bu kozmik madde yapısının dışında bilinmeyen bir zamandan veri VAR olmaktadır.  O’nun varlığına ve enerjisinin büyüklüğüne bizim sınırlandırılmış materyal beynimizle anlamak pek mümkün değildir. Herşeyin sebebi  O’nun isteği ve sevgisindendir. O’nun emriyle her şey oluşur. Vedalara göre O’nun arzusu, Vişnu ile yansıyarak materyal boyutlara odaklanır.  Bu sayısı sonsuz olan kozmik oyunlarından sadece bir parçadır.  Materyal alanlarda her şeyin bir sonu olduğu şüphesiz. Çünkü kural bu, maya ve ilüzyon maddeye hükmeder ve her şeyi yarattığı gibi bunlar bir gün sonlandırılır.  Çeşitli mistik cümlerle konuşan kitap Bagavad Gita diyor ki; 

“Canlı varlığın öldürüldüğünü ve öldürdüğünü zanneden kişi, gerçeği bilmemektedir, çünkü benlik ne öldürür ne öldürülür BG 2.19. 

Ey Savaşçı, ne mutlu ki kşatriyalara, asker sınıfında doğanlara ki, kendilerine cennet gezegenlerinin kapılarını açacak olan savaşma fırsatları var BG 2.32.

Fakat savaşmayı icra etmezsen görevini ihmal etmekten dolayı kesinlikle savaşçı olarak itibarını kaybedersin BG 2.33. 

Ey Şanlı Ordulu bu yüzden duyularını neslerinden alıkonulan kişi kesinlikle sarsılmaz bir zekaya sahiptir BG 2.69.”
Maddi evrendeki en yüce gezegenden en sefil gezegene kadar her yer doğumun ve ölümün bulunduğu dert dolu yerlerdir. Fakat benim yurduma ulaşanlar buna maruz kalmazlar. BG 8.16
Bütün evrenlerin oluşumundan sorumlu Kāraṇodakaśāyī Viṣṇu,    bütün yaşayan canlıların yaratımıyla ilgili Garbhodakaśāyī Viṣṇu  ve  bireysel ruhtan sorumlu Kṣīrodakaśāyī Viṣṇu’yu belik de tam anlayamayacağız! Vedalar çok derin anlatıma sahipler. Daha derin anlayış için Vişnu Purana okumanızı tavsiye ederim. Şu önümüzdeki 3 ay Vişnu’yu anlamak için mükemmel zamanlar.  Vişnu’nun haritamızdaki göstergesi Merkür’ün ta kendisi. Merkür ne zaman haritamızda daşasıyla gelirse, Vişnu gücüne doğuştan sahipseniz harita yerleşimine göre bizi Maya’nın  enerjisi hep fazlasıyla cezbecedek. Daha çok kariyer, daha çok iletişim ve paranın gücüne sahiplik isteğini arttıracak. Eğer Vedik astrolojide Büyük Üstad Paraşara’nın öğretilerine meraklıysanız, Vişnu sizin haritanıza bir yerden aktif enerjidedir. Merkür şöhret verendir, faydalı bir Merkür büyük ticaret gücü getirir ve özel bazı evlerde hatta paranın büyük gücüne sahiptir kişiyi bu dünyaya  ilüzyona bağlayandır. Merkür’ün spritüel olduğu söylenemez. Sert açılarla birlikte paranın gücü savaş tüccarlarına doğru akabilir de.  Özellikle sıkıntılı Merkür yerleşimine sahip ülke haritaları para akışını ellerinden tutarak dünyada çeşitli savaş hileleri oluşturabilirler. ANA KAYNAK, hiçbir zaman materyal enerjinin etkisinde değil. O’nun NUR’unu bu anlamda anlayanlar için onun enerjisi vedalarda   “turīya”dır. Yani 4. Boyuttun gerçek sevgi enerjisidir. (Vişnu için yararlanılan kaynak: Cc Adi 2.52). O’nun sevgisiyle pırlanta değerinde bir hediye alan Ruh, özgür iradeye sahip oldu ve bu maya dünyasında olan bize bazen hata bazen de mutluluk sağlıyor. Çoğu zaman el yordamıyla bir şeyler oluşturmaya çalışıyoruz, tecrübelerden kimimiz hızlı faydalanırken kimimiz düşe kalka ilerliyor.  Pırlanta hediyemizin farkında olarak düşüncelerimizin  son derece önemli olduğunu hatırlatmak istiyorum.  Ne istiyorsak daha önce oluşturduğumuz tüm toplam kader paketinin çerçevesinde yine ona sahip olacağız. 
Hepimize görüş alanımızın genişlediği hayırlı bir hafta temenni ettim .


NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::

śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR