SONBAHAR EKİNOKSU

Bugün kendisinden ne büyük medeti bulanlar yarın diğerlerine de yıldız gibi yağarlar. Sonbahar ekinoksunuzu kutluyorum. 

Bugün Güneş mevsimsel kuşak olan tropikal zodyakta Terazi burcuna girdi, vedik astrolojide de bu kuşağı her zaman kullanıyoruz ama farklı amaçlarla. Terazi Güneş'inde gece ve gündüz eşitleniyor. Bak bakalım bugün hangi yönünden memnunsun? bu işte burası dengelendiğin alandır. Memnuniyeti tarif etmeme gerek yok, içinde hafif olan, denge umut barındırdığın veyükseldiğin bir alandır. Dengesizlik halinde eril taraf yoğunsa genelde gündüzü daha çok kullanır, daha fazla yönetmekle ve emretmekle uğraşırken dişi taraf geceleri seçerek içe dönebilir, duygusaldır ve sinirlidir. İş yapmak istemez ve fazla uyumak isteyebilir. Eşitlenme varsa eril ve dişil yönlerin seni tamamlamıştır, kolaylıkla yaratıma geçersin. Yaşamına hakimiyetin kolaylaşır. Hastalıklar da gelmez. Yarından itibaren artık gece enerjisi yükselmeye başlıyor en uzun geceye kadar daha fazla dengemize konsantre olmamız gerekiyor. 


Tavsiyem erken yatmak ve Güneş doğmadan kalkıp önce banyo, dua, tefekkür, meditasyon ve yoga çalışmaları olabilir. Satürn'ün mevsimine giriyoruz, estitrikli mevsim diyorum ben buna, rüzgar yani vata vücudumuzda artacak, vücudumuzdaki her ağrının kaynağı bu vatadır, estirikli rüzgar özellikle bağırsaklarda bulunur ve sonbaharla birlikte soğuktan dolayı artar ağrılarda artış işte bu yüzden fazlalaşır. Vata dengesi bozulduğunda yani bağırsaklardaki ve sinir düğümlerindeki estirikli rüzgar dengesi bozulduğunda bağışıklık sistemi de etkilenir, grip ve benzer hastalıklar artmaya eklemler kıtırdamaya siyatikler ve sinirlerimiz oynatmaya başlar. Bu mevsim geçişinde vatayı arttıran kahve, çay, kola benzeri likitler fazla sıkıntı yaratır. Ya azaltın ya da bırakın . Sıcak gaz yapmayan çorbalar, haşlanmış pirinç çok güzeldir.

Denge halinde insan sevmeye, sevilmeye, aşkla bakışmaya başlar ve daha fazla dengeli hale gelir. Keyifli bir sonbahar geçişi dilerim. 

NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::

śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR