AY BURCU


AY ÖNEMLİ BİR GÖSTERGEÇTİR 
HARİTANDAKİ KRALİÇE GÜCÜ AYDIR
BU BİR DİŞİ ANLATIM DEĞİL BİLAKİS ASALET-ZENGİNLİK-MUTLU OLMAK -DEPRESYONDAN UZAK VE GÜZEL YİYECEKLERLE DOYMAKLA İLGİLİDİR
DOĞUM HARİTANDAKİ AY BURCUNA KONSANTRE OLMALISIN

Zihnin temsilcisi kabul edilen AY, doğum haritalarında en önemli, göstergedir. Vedik astrolojide yorumlarda ilk referans AY BURCUDUR; ÇOK ÖNEMLİDİR.
Haritayı açtığınızda tavsiyem ilk AY’a bakmanızdır. Ay, annenin, yolculukların duyguların, kanın, suyun, sıvıların, tıbbın, göstergecidir buna karaka diyoruz.
Temel terimleri not alın lütfen.
Ay’ın olumsuz bir burçta tek başına olması, olumlu bir burçta başka gezegenlerle olmasından daha iyidir. Ay sakin ve sessiz bir alanda tek başına olmayı sever. Ay’ı Güneş’ten ayrı bir parça düşünemeyiz. Güneş’ten aldığı ışığı yansıtan Ay ne kadar çok ışıklı olursa o kadar makbuldür. Ay parlak ve zedesiz olursa kişi o kadar erdemli, ruhsal ve hakikati arayan bir kişi olur.
Ay nasıl parlak olur? Dolunayda- Dolunaydan 7 gün önce ve 7 gün sonra Ay parlak olur.
Ay yeniayda ışıksızdır.
Veya yeniaya giderken AY ışıksızdır.
Çok enteresan ki ışıksız kalmış AY her zaman zararlı = malefik değildir. Karar verme mekanizmamız karışık veya yönsüz olabiliriz.
Bilakis Ay, zararlı gezegenlerle ( Mars-Satürn-Rahu-Ketu-Güneş) birleştiğinde zararlı olmaya başlar.
Ay en çok Güneş ile birleştiği günlerde aşırı zararlıdır. Ortlamala açıları 30 derecelik aralık içinde. Bunlar 3 temel zararlı doşalarıdr. Yaşamın bir alanı inanılmaz bloke olur.
Doşa nedir: Gezegenlerin birbirini bloke etmesi, tutsak gibi hissetmek, veya tutsak olmak, yeteneklerin olsa ile kıpırdayamamak doşadır. Yani yaşamda önemli çözümsüzlüklerle başbaşa kalmaktır.
Gezegenimizde temel yaşam Güneş ve Ay olduğu için yani haritamızın Kralı ve Kraliçesi olan bu güçler zarar altındaysa bir nevi tutsaklık içindeyseler istersen allemiye kulli eğitimler al, büyük ailelerde doğ, yanında büyük adamlar olsun, inanılmaz zenginlik içinde doğ farketmez yaşamın bir alanında çok ters olaylara gebesin. Yaşam zaman içinde -doğum haritasına göre bir dönemde gerçekten bloke olur. Ve bunu mantıkla bulman anlamak çok zordur. Karmik nedenlere bağlıdır. Ya atalardan gelmektedir. Ya da senin önceden yaptığın büyük hatalar dolayı bu doşa bir şekilde gelmiştir. Merak etmeyin bu dünyada yaşayan %60ın üstünde ruhta bu doşa öyle veya böyle muhakkak vardır. Bu yüzden bazı kişiler çok şanslı gibi görülürken emeksiz çabasız önlerine bal börek gelirken bazı kişilerin elini attığı kurur, çaba büyüktür sonuçta mutsuzluk, sağlık sorunları ve bir sürü olay peş peşe tıkanıklıkları açamadığı için kişiyi usandırır. Bu hep doşadan olur.
GÜNEŞ-AY DOŞASI ÖZELLİKLE!
Vedikte doşaları bilmek gerçekten önemlidir.
Ay ve Güneş dışındaki diğer gezegenler yaşamımızda bizimle olan diğer kişileri anlatır. Ama neymiş?
En önemli olan HARİTAMDAKİ KRALİÇE VE KRAL GÜÇLERİMİN DENGEDE OLMASI ÖNEMLİYMİŞ.
Bilmem anlatabildim mi?
AYIN TEMEL ÖZELLİKLERİ
Ay Yengeç burcunu yönetir.
Ay’ın dostları Güneş ve Merkür’dür.
Ay’ın düşmanları yoktur.
Ay’ın Yükselen burçlarla arası nasıl?
Koç: Benefik, Boğa: Benefik, İkizler: Benefik, Yengeç: Benefik, Aslan: Malefik, Başak: Malefik, Terazi: Benefik, Akrep: Benefik, Yay: Malefik, Oğlak: Benefik , Kova: Balık: Benefik
Yapısı su elementini temsilen; sakindir, zordaysa sorun çıkarır
Elementi gümüştür
Rengi inci beyazı
Cinsiyeti dişi
Doğal taşı inci, ay taşı
Yönü kuzeybatı
Güneş güçlü ise kişi çok sağlıklıdır
Ay güçlü ve zedesiz ise kişi huzurdadır, aklı karışık değildir.
Ay AK (atma karaka) gezegen ise ; Bu kişi şefkatli ve koruyucu olmaya özen göstermelidir.
Ay Boğa burcunda yücelir, Sri Krişna gibi üstündür.
Ay Akrep burcunda debildir, düşer, sağlıksız düşünen annesi problemli bir yapı getirebilir.
Yengeç burcunda kendi evinde olduğundan rahattır, huzur içindedir
En üst güçte olduğu yer 4. Evdir. Burada digbaladır.
Ay, Güneş’le 72 derece içinde kaldığında (az ışık alması) malefiktir. Bu demektir ki en az Ay Güneş’ten 2,5 burç sonrasında yer almalı.
Ay’ın en güçlü dönemi: yeniaydan sonraki 11. günü ile dolunaydan sonraki 5 günü içindeki dönemdir.
Marana Karaka Stahana MKS: 8. Evde Ay ölüdür. Hastalık, endişe hali, sorunlar olabilir.
Ay’ın 12 burç konumu kadar sabit yıldızlar bölgesinden geçişleri de önemlidir.
Buna ne diyoruz?
NAKŞATRALAR DİYORUZ.
Nakşatralar insanın bütün özelliklerini görmemize yarar, bu yüzden Vedik astroloji nakşatralara bağlı açıklamalar yapar.
Vedik astroloji doğduğunu günün Güneş burcuna göre açıklama yapmaz. Güneş burcu ana burç diye bildiğiniz bu burç nedir peki?
Güneş'in işlevi nedir sizce? Güneş ışık ve enerjiyse 5 elementin oluşumdan sorumlu. Bu ise benim etten kemikten oluşan bedenimin temel taşları yani akıl ve zihinle alakası yok!
Beden olmalı ama zihin yoksa boş bir beden bu. Güneş'i bu yüzden bizler daha çok sağlıkta kullanırız. Güneş'e enerji ve ışık dedik, Enerji bize ne yaptırır? Bizi güçlü kılar ve otoriter olmaya başlarız . Gücümüz arttıkça yönetme gücümüz idari melekelerimiz artar. Örneğin bu 5 elementin yiyeceklerini kendine uygun yediğinde özellikle Güneş'i arttırdığında farkedeceksin ki daha iyi yönetiyorsun. Git istersen evinde aile reisi olarak yönet istersen bir devleti yönet istersen de şirketi yönet. Yönetmek her yerde birdir sadece alanları değişir. Niye Güneş'i anlattım şimdi? Anlattım çünkü AY burcunun önemi için.
Nasıl yöneteceksin ? etrafında insanlar yoksa tek başına yönettiğin nedir? Birşeyler planlayacaksın, zihninden fikirler olacak ki Güneş de sana bunları yaratma gücü versin. Güneş ayrıca temel enerjisinden ve Dünyaya gönderdiği ışınlarının dik veya yatay olmasından ötürü mevsimleri oluşturmaktadır. Bu yüzden bizler mevsimlerle ilgili durumlara bakmak istersek mevsim burçlarını kullanırız.
Mevsim burçları nedir? İşte bu sizin yıllardır batı astrolojisinde bildiğiniz temel burç dediğiniz Güneş burcudur. Örnek: Güneş mevsim burçlarında Koç burcuna girdiğinde gerçekten ortalama bahar başlar. Ama Güneş Vediğe göre Koç burcuna girdiğinde ekonomik yeniyıl başlar. Bu 2 tarih birbirinden farklıdır.
Mevsim burçlarını gösteren sisteme : tropikal zodyak diyoruz
Vedik burçlarını gösteren sisteme ise sideariyal zodyak....
Yani kısaca vedikçiiler batı astrolojisini insanı-zihni-olayları bildirmek için kullanmazlar sadece hava durumu için veya yaşamayan objeler ruhu olmayan objeler için kullanırlar.
Bu yine kanın önemini gösteriyor. Kan olmassa yani AY can oluşmaz. Bu yüzden yine AY burcu birincil önemdedir.
Benin varolmam için kan, zihine ihtiyacım olacak. O zaman öncelikle yine AY burcuna geldik.
Bu nakşatralar denilen sistem, Ay menzilleri oldukça önemlidir. Nakşatralar 12 Burç sisteminden daha fazla detaylı bilgi verir. Temelde 27 (ve de 28) nakşatra bulunur.
Nakşa; bölge, Tara; yıldız demektir.
Nakşatralar, sabit yıldızlar bölgesinde bulunurlar. Örneğin Kutup Yıldızı veya Vega yıldızı bu bölgededir. Fakat terminoloji olarak Sanskrit isimler kullanıyoruz. Bu yüzden okuyucu bunu başka bir alemden gibi algılıyor. Halbuki kafanı kaldırdığında yıldızlara baktığında Nakşatraları görüyorsun zaten. Sadece bilgi eksiğin var.
Farklı galaksilerde yaşayan Büyük Öğretmenler olan Rişiler , Ay’ın hareketini asıl yıldız bölgesine göre tarif edilip yorumladılar. Özetle her Nakşatranın bir uzunluğu var: bu 13 derece 20 dakikadır.
Doğum anında Ay’ın bulunduğu nakşatra yaşamı oldukça yönlendirecektir. Nakşatralarda karmik yapımız, kişilik detaylarımız gizlidir. Kişinin hangi yaşında başına neler geleceğine dair detayına kadar bu yazılıdır.NAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::

śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR