ZAYIFLIKLARIMIZGÜZEL BİR HAFTA DİLEYEREK SÖZLERİME BAŞLARKEN RUHEN VE BEDENEN ARINACAĞIMIZ KUTSAL BİR YENİAYA DA BU HAFTA GİRİYORUZ.

Kaderi sıkıntıları aşmak adına oruç tutmanızı öneren tek vedikçi ben miyim bilmiyorum ama yazılarımda sıklıkla bunun faydasından bahsediyorum. Vedik literatürde çeşitli oruçlar var. Bunlardan en fazla Upapada (evlilik ve aşk sorunları için) - Ekadasi orucu (Mars kızgınlık-öfke-dayağa maruz kalma sorunları için) ve Bereket orucu (Ay-Güneş birleşimi olanlar için) önermekteyim. Vedalara göre oruç zayıflıklarımızı yok eder ve bu da dünyasal başarı yanında ruhsal yükseliş verir. Örneğin aşağıdaki harita sahibine bir bakalım.

Bu haritada bir sürü sıkıntılı yoga bulunuyor. Hangisinden başlamalı? Aşktan başlayalım.

ŞOK YOGASI -VENÜS-RAHU BİRLEŞİMİ: Bu birleşim (Oğlak) Makara burcunda oluşuyor (terimlerle konuşmaktayım bunu sizi zorlamak için değil şifa için yapmaktayım, şifa isteyenler  lütfen not alsın. Sanskrit terimlerle konuşmak örneğin Makara demek , Oğlak burcunun çok malefik etkisine şifa vermektedir).
Rahu şokları anlatır, Makara'da olması şokun gücünü arttırır. Ölümcül etki verebilir bu; şok veya hastalık? Koç burcunda düşmüş Satürn'den de 10 ev gücünde graha drişti alan Venüs, 2. malefikten de görünüm aldığı için şokun arkası gözyaşları ve keder fakirlik gelecek. Venüs 6. evde kendini ölmüş gibi hisseder yani buna marana karana stahana deriz , kısaca ölü duruma MKS diyoruz (bu terimi not alın). Venüs'ün gücü Rasi'de gitmiş yok olmuş kişi aşk konusunda kendi başına güçlü olamıyor yani kendi geleceğini kurmakta hep sıkıntılı peki yine de şansı var mı? Bunun farkı ne? Bazen biz hatalı davranırsak da Tanrının eli üzerimizde olur ve şansımız yaver gider, yanlışlık yaptığımız bir iş bir bakmışsınız birden olumlu oluvermiş hatta şaşarız ve ohh çok şükür ne kadar şanslıymışız deriz. İşte buna bakacağız bu var mı burada? 
Venüs'ü al , navamsada D9'da kontrol et. Yengeç burcunda yer almış özel bir güçte bulunmuyor. Bu kişi aşk ve sevgi konularında hem hatalı davranıyor (rasi kötü) hem de bu hatası otomatik şansıyla telafi olamıyor (Navamsa'da da iyi değil Venüs) .  
Ama Venüs hareketli bir burçta olduğu için şifa bulacak ve doğru tekniğe ulaşırsa hatta çok hızlıca Venüs düzelebilir.
O zaman ne yapacak? Kişi yeterince şanslı  bir kadere sahipse ona temizlenecek öneriler sunan şifa sunabilen bir kişiye rastlayabilir. Lakin dikkat edilmesi gereken burada ne biliyor musunuz olay sıkıntı 6. evde olduğu için şifa tekniklerini çok iyi bilen bir kişi 6. evi için bir öneride bulunurken geri çeker kendini. 6. ev bu haritanın dustana evi dolayısıyla kişinin zayıflıklarını gösteriyor özellikle aşağıda yazdığım 3. numaralı zayıflık söz konusu ( 3- ŞEHVET ve ARZULAR. Venüs sorunları ) remedy verdiğinde olumsuz karmasını üzerine alma riskidir. Bu yüzden genelde 6. evi sorunlu olanlar doğru şifa tekniklerini bulmak için belli bir yaşa ulaşırlar. Burada Rahu söz konusu olduğu için  44 yaşından sonra  şifa tekniklerine ulaşabilir.


DÜŞMÜŞ GEZEGENLER:
Bunlar kendi başına yine olumsuz yogalardır.

AY AKREP'TE DEBİL: DÜŞMÜŞ.  4. evde; gayrimenkul, ev, yurdundan uzaklaşma...her tip sağlık sorunu. Benefik köşe evde düşerse iyi sonuç vermez. Kişinin annesi çok güçsüz etkide. Hatta erken yaşta hastalanmış. 

MERKÜR BALIK'TA DÜŞMÜŞ: Bu yoga bir olay sonucu olay olumluya gidecek demektir.  8. evde Merkür çok iyi sonuç verecek hatta raj yogadır bu. Benefik dustana evde önce düşer sonra yükselir.

SATÜRN KOÇ'TA DÜŞMÜŞ: Malefikleri trikona evlerde sevmeyiz. Satürn 9. evde özellikle baba çok zayıf karakterde güçsüz, bu da kişinin erkek -koca seçimini etkiliyor. Psikolojik olarak kendine güçlü bir eş modeli yok çünkü evde. Fakat yine Malefikleri trikonada zayıf olmasını isteriz. Bu anlamda Satürn Koç'ta iyi sonuç verecek fakat ancak 33 yaşından sonra azar azar. Satürn AK atma karaka haritanın kralı olduğu için özellikle kişinin babası yüzünden seçtiği eşlerden büyük sıkıntı alması da mümkün.

Bu kişiye UL orucu önerilebilir; UL günü perşembe olarak hesaplanır. (12. evin arudhası) .
Debillerden ise AY kurtarma çalışması önerilebilir.
Venüs-Rahu-Satürn için 2 ayrı çalışma yapılabilir. Çalışmaya başlandıktan  sonra Rahu'nun verdiği sıkıntıları aşmak yine de uzun yıllar sürebilir. 

Bu örnekten sonra gelelim orucun faydalarına.


Genel olarak oruç niye tutulur? Hem sağlık hem de bilinç temizliğine yardım ettiği için doğu tıbbı, eski bilgele, hekimler ve  ayurveda da bunu şiddetle tavsiye eder.

Doğum haritası kendimizle ilgili anlayamadıklarımızı bize anlatan bir rehper ise ; sert gezegenler yine oruç tutarak yumuşatılabilir demektedir. 

Bu çağda en önemli enerji kaynağı besindir. Olumlu enerji olumlu besinlerle girer. Veya tersi olur. Nasıl alkol alınca şişede durduğu gibi durmaz ve bize zarar veriyorsa olumsuz besinlerde de en basit anlamda zihin baskı altına girer. Her birey hazım gücünün kuvvetine göre besinleri ya güçlü sindirir ya da sindirmez ve toksin üretir ve hastalıkların çoğu böylece başlar. Besin girmediği zaman hazım yavaşlar toksinler azalır. Toksinler azalınca akıl daha berrak çalışır. 

Oruç tutan insan önemli 6 kaderi blokajını temizleye başlar. 6 kaderi blokajımız nedir? Bunları hepimiz biliyoruz aslen. Bunların oranları az veya çok bizlerde vardır.

1- AÇGÖZLÜLÜK. Satürn sorunları
2- KISKANÇLIK. Merkür sorunları
3- ŞEHVET ve ARZULAR. Venüs sorunları
4- GÜÇ ve İKTİDAR İSTEĞİ. Güneş sorunları
5- ÖFKE ve KIZGINLIK. Mars sorunları
6- ÖNE ÇIKMAK ARZUSU ÜN BEĞENİLME. Ay sorunları.

Yemek yemediğimizde bilinç toksinlerden etkilenmez ve bir uyanış haline gireriz. Hatalarımızı görür, daha hoşgörülü oluruz. Böyle böyle... oruç tuttutukça, yıllar geçtikçe de bilinç yavaş yavaş temizlenir. Devamlılık olursa ancak sonuç alınacaktır. Çünkü oruç tutulmayan diğer günlerde yine eski tas eski hamam meselelerle uğraşmaktan bilinç yine toksinlere maruz kalır bu yüzden de ruhun iyileşmesi yavaş olmaktadır. Oruç Güneş varken ya tam aç kalarak tutulabilir ya da bazı oruçlarda sadece su -süt içerek ve taze meyva yiyerek de yapılabilir. İslam orucu vücudun tam aç kalmasını ister ve bu şekilde gerçekten bir ay boyunca bütün toksinler yok olur (tabi gece yediklerinize de dikkat edin bütün gün aç kalıp gece yemeğe boğulmamak şartıyla) ve bedensel bir disiplini öğrettiği için mükemmeldir. Yıllar içinde kişi fayda gördükçe daha başarıyla oruç tutar.  Azimle insan kendine dönmelidir ve zamanla da yaşı olgunlaştıkça kendine ve etrafına bakış açısı değişir. Buna zaten kemale ermek de diyoruz. Genelde 50 yaşından sonra Güneş naisargika daşasına girdiğimiz için bu hızlanır. Çünkü artık duyular değişir, bayanlar doğurma gücünü yitirir, erkekler de eski cinselliklerinde olmadıklarından en önemli blokaj ve yükselmeyi engelleyen 3 numaralı sorun çok kişide azalır, bazı kişilerde bu yaş daha ileride olur. (3- ŞEHVET ve ARZULAR. Venüs sorunları) Bedendeki çakra enerjisi de aşağıdan yukarıya doğru tepe çakrasına doğru bir durakta gelişmeye ışımaya ve parlamaya başlar. 
Haftanın 7 günü bu gezegenlerin enerjilerini taşır. Bu yüzden rutin oruç tutabilenler doğum haritalarındaki önemli sorunları hafifletmeye başlarlar. Bu sorunlar azalınca tekamül hızlanır ve ruhun bu Dünya'daki esareti de son bulur ve NUR'a doğru olan esas yolculuk işte o zaman başlar.  


Biz niyet edelim ve Rabbim oruçlarınızı kabul etsin inşallah diyorum.

SevgilerimleNAMASTE  


:::   Jaimini / Parashara Jyotiṣa śiṣya  :::   Vedik Designer   :::   Vastu  śastri  İç Mimar   :::śiṣya in PJC Devaguru Center India ,  Rama Regional Academy of Vedic Denmark
5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı saklıdır,  kopyalanamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR