YÜKSELEN BURÇ

ZEKA DİRAYET.. YÜKSELEN BURÇ

Güneş-Ay-Yükselen burç 3’lemesi vedik astrolojinin temel taşlarıdır. Güneş zenginliği, Ay genel olarak yaşam uzunluğunu, yükselen burç ise karakterimizi ve zekayı temsil eder. Yükselen burç bedenin başlangıcıdır, başımızdır, zekamızdır, karakterimizdir. Doğru kararlar alabilmemiz için zekamızı verimli kullanmalıyız. Hele ki gitgide değişen bu kaotik ortamda başkalarının dedikleriyle değil kendi öz güvenimize çok ihtiyaç var. Bu devirde kim kime güvenebilir? Her an biryerden bir problem gelebilir. Eğer yaşamınızda yanlış kararlar verdiğinizi düşünüyorsanız yükselen burcunuza bir bakın. Cevap burada saklıdır.
Yükselen burçtaki sert gezegenlerden Satürn-Mars-Rahu, yaptırımcı, sert, duruma göre olumsuz veya depresif kararları temsil eder. Faydalı gezegenlerden Ay-Jüpiter- Venüs, hayırlı kabul edilir. Pek çok model doğum anı vardır. Hemen ayy benim de şuyum burada deyip paniğe kapılan vedik okuyucusuna buradan sesleneyim; en azından bakış açılarını ve harita okumayı bilmiyorsan lütfen artık şu tavrından vazgeç , Örneğin Satürn yükselen burçta olsun ama Venüs 12. Evde bulunsun, bu durumda Satürn’ün etkisi hayli kırılır. İyi gezegen yükselen burca bakış attığında güzel sonuçlar oluşmaya başlar (bir tip açılanma şekli olan driştiler için bloğuma bakın) . Yükselen burç boş ise bu burca açı veren bakış atan başka gezegenler var mı kontrol etmelisiniz. Muhakkak bir tanesi bakış atacaktır. Bakışların dereceleri ve oranları değişiktir. Bir burcun içinde olan hangi gezegen olursa olsun sert veya yumuşak, bulunduğu yerde büyük söz sahibidir. Özellikle yükselen burçtaysa bu gezegenin konuları neyse o yaşamınıza o alan baskın olacaktır, çünkü tam başınızın üstünde oturan biri var gibi!
Örneğin Boğa yükselenli birinin Mars yükselen burcunda olsun, Mars karşı burcunu yönetiyor, karşı burç 7. Ev ve eş ortağını temsil ediyor, bu durumda eş veya ortak ki bu kişinin yapısı da Marsiyen kavgacı veya baskın denilebilir kişidir, Boğa yükselenin yumuşaklığına zede verecek ve onun yaşamını devamlı kontrol etmeye çalışacak. Bu kişinin eğer birincil yöneticisi olan Venüs haritada zayıfsa eşinin dediklerinin etkisi büyük olacak. Venüs güçlüyse bunu yenebilir ama Mars yükslende ise kişi pek yerinde duramayan, hep aksiyon içinde olmayı isteyen bir enerjilere maruz kalacak, çok zararlı Etilerde oraya buraya sataşan, oradan oraya savrulan bir kişi de olabilir. Yaşamda hep bir huzursuzluk hissedecektir de. Bunun dozajı haritanın bütününe göre şekillenecektir.
Yükselen burcun sağı ve solundaki malefikler de benzer etiler verir. Örneğin 12. Evde veya 2. Evde sert gezegenler var ise bu gezegenler de kişinin yaşamına müdahale olur. Genelde sert gezegenlerin sonucu, iflas, evlilik sorunları, hatalı yaşam tarzı sürmek olarak tariflenebilir. 1 tek faydalı gezegen açılanması bile sorunları halletmek için mükemmel çözümler sunar. Bazen öyle doğum anları olur ki bir tane bile faydalı gezegen yükselene görünüm yapmamış. Bu durumda yaşam gerçekten zorlanabilir.
Sert gezegenlerle birleşen faydalı gezegenler faydasını eksiltirler. Merkür, bir öyle… bir böyle… davranır, sert gezegenle sert Merkür haline gelir. Ketu , iyi niyetli de olabilir çok uç noktada da davranabilir, yaradılışı biraz Mars gibidir veya zayıf bir Ay gibi de olabilir. Haritanın geneline göre ruhsal da olabilir, toplumsal normlardan uzak biri de olabilir. Ketu özellikle transit etkilerinde değişime ve hatalara açıktır.
Yükselen burç 1. Evdir. Yaşam yükselenle başlar çünkü beden burada doğar. Bebek normal şartlarda kafadan doğar bu anda yükselen burcumuz oluşmaya başlar. Yükselen burç; beden ve zeka güçlü olduğunda hatalı kararlar alma potansiyeliniz azalmaya başlar.
Jüpiter ve Merkür yükselen burçta tek başına en yüksek güçte faydalı alışır, buna digbala diyoruz . Merkür’ün gücüne Kubera yoga etkisi diyoruz. Kubera zenginlikle ilgilidir. Merkür birinci evdeyse kişinin amaçları içinde öncelik ön planda olmak, para veya şöhret odaklı olduğunu söyleyebiliriz. Jüpiter, bilgi ve erdem ile 1ci evde mükemmel çalışır ve karakteri mükemmel yapar. İnsanlara fayda ve bilginin yayılmasına yardım için öncülük eder. Satürn birinci evde sorumluluk artışı, yaşamın eğlencilerinden uzaklaşma, ve bazı daşalarla birlikte de motivasyonsuzluk verir. Yükslene burçta sadece Satürn marana karaka stahana pozisyonda olur burada kişi kendini Satürn’ün yönettiği konularda çok kıfayetsiz hisseder . Örneğin Yay yükselen olsun Satürn’ü 1.ci evdeyse kişi kendini maddi açıdan çok fakir ve cesaretsiz hissedebilir. 


Kilo sorunlarının bir kısmı yükselen burçla ilgili. Eğer sağlık sorunları harici iradesizlik sonucu çok yiyen biriyseniz yükselen burçta sorun vardır. Zira iradeyi yükselen burç simgeler. Notlarımdan bir derleme yaptım bugün. İyi bakın kendinize.

 NAMASTE SEVGİYLE...


    


                                                   facebook                                              eğitimler   Jyotişi Danışman ::: Jaimini, Parashara śiṣya  ::: İç Mimar  Vastu Mimarı   
   İletişim vedikastroloji@yahoo.com   

 Vedik Astroloji Parampara Eğitim Merkezleri Hindistan, Yeni Delhi, Bhimtal  "DEVAGURU Brihaspati Center, PSJ " Guruji Pandit Sanjay Rath & Guruji Sarbani Rath. Danimarka, Kopenhag, "RAMA Regional Academy for Mantra and Astrology" Guruji Visti Larsen

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR