21 ARALIK SOLTİST

IŞIK ÇOĞALIYOR – GÜN DÖNÜMÜNÜZ KUTLU OLSUN

çiçek açmaya hazırlanıyor ...Bugün en uzun gecenin yaşandığı gün dönümü dediğimiz soltist oluşuyor. Artık günlerin uzamaya başladığının habercisidir bu. 21 Mart’a kadar geceler hala daha uzun yaşanacak olmasına rağmen Güneş gitgide bize iyi gelmeye başlayacak.

Bugün ve yarın Ay, Satürn’den 6cı evde ilerliyor, Ay- Satürn arasındaki bu durum aştami şanidir; kaderimizde biriken maddi manevi borçların detaylarını görmemize yardımcı olayları da gösterir.

Güneş mevsimsel zodyakta ülkemizin saatine göre 22 Aralık 2015 saat 07:00’da Oğlak burcuna geçiyor. Mevsimsel Zodyak kavramı batı astrologlarının her zaman kullandıkları bir kavramdır, biz vedikçileri de mevsimsel zodyağı bazı durum ve hallerde kullanıyoruz.

Zamansal olarak gece ve gündüz dönemi eşitlenmiştir. Geceyi temsil eden Ay zihnimizi temsil ediyor bunu ben bilgisayarın (beynimizin) işletim sistemine benzetirim. Ay aynı zamanda gökler aleminin ruhsal tarafıdır ve enerjisi toprağa dönüktür. Geceler uzadıkça Ay yaşama baskın olur, karanlığının uzun sürdüğü dönemlerde ruhsal çalışmalar yapmayan kişiler daha çok ışık almalılar çünkü karanlıkla başetmekte zorlanabiliriz. Kış aylarında ve Güneş ışığının az olduğu dönemlerde ruh hallerimizin depresif olduğunu deneyimleyebiliriz; Ay'ın gücü artmıştır, kişiyi yer altına doğru çeker , karmik geçmişle yüzleşme gücü yükselir, kişiye daha çok içe döndürmesi ve hazır değilse bu alanla başedememesi sonucu zihin karışabilir. İçe dönen bu enerjinin sonucu kendimizin bilinmeyen yönüne olan yolculuk başlar ve sonucu yükseliştir ama herkese göre de pek değildir.

Ve gündüzü temsil eden Güneş, kararlılığımızı, dayanıklılık gücümüzü, yönetici gücümüzü, sağlığımızı gösterir. Bedenimizi de bir bilgisayar olarak düşünürsek Güneş bilgisayarın tam kendisini yani bütün vücudumuzun durumunu temsil eder. Güneş enerjisi sonsuz gökyüzü semasıdır, daha çok kozmiktir. Ay ise bunun tersi süptildir. Güneş tanım olarak hava ise Ay topraktır (elementel özellik değil) . Gün ışığının uzun olduğu dönemlerde daha çok başarı sağlanır. Ekinlerin büyümesi için daha çok Güneş gerekir değil mi? Tabiat her zaman dengede Güneş’in ne zaman çoğalacağı, Ay’ın ne zaman hakim olacağı mevsimlerle belirlenmiş. Dengemizi bulamayan bizleriz daha çok. Ay ve Güneş arasındaki dengesiz enerjilere sahip olabilen doğum haritalarımız varsa ya Ay’ımız fazla ya Güneş’imiz fazla olur. Bu da ilişkilere yansır, paramızı etkileri. Sağlığımızı bozabilir. Ay ve Güneş’in dengede olma hali dolunay doğumlularda oluşur, +- 6 gün öncesi ve sonrası da buna katılabilir.

Ekinoksların enerjisini (21 Mart ve 23Eylül ) ben bir bütünleşmeye de benzetirim. Gündönümlerini ise (21 Aralık 21 Haziran) bir başlangıç dönemi olarak görürüm. Güneş’in ışıkları 21 Aralık’tan sonra artmaya başladığı için artarken olabildiğince üretmek gerekir. Yeni bilgiler alınır, eğitimler başlar, ticari konularda gelişmeler olur, evlilikler ortaklıklarda gelişmeler oluşur. Güneş’in ışıkları 21 Haziran’dan sonra azalmaya başladığı zaman ise tam tersine artık bütün öğrendiklerimizi içselleştirmek, ruhsal kapasitemizde üretim başlar mesela. Emeklerimizin sonucunu aldığımız, dinlendiğimiz, yeni başlangıçlardan ziyade olanları değerlendirmemiz gereken 2ci dönem gelir.
Şimdi 21 Aralık sonrası oluşturma dönemindeyiz.

BEN DEĞERLİYİM
BEN GÜÇLÜYÜM
BEN HER BAKIMDAN ZENGİNİM
BEN YARATIYORUM
İHTİYACIM OLAN HERŞEY BANA GELİYOR
BEN GÜCÜMÜ EN HAYIRLI YOLLARDA KULLANIYORUM

Vedik astrolojide doğum gününüze göre Güneş burcunuz aşağıdaki tabloda

KOÇ BURCU 14 NİSAN-13 MAYIS

BOĞA BURCU 14 MAYIS- 13 HAZİRAN

İKİZLER BURCU 14 HAZİRAN- 15 TEMMUZ

YENGEÇ BURCU 16 TEMMUZ- 15 AĞUSTOS

ASLAN BURCU 16 AĞUSTOS- 15 EYLÜL

BAŞAK 16 EYLÜL – 16 EKİM

TERAZİ 17 EKİM- 15 KASIM

AKREP 16 KASIM- 14 ARALIK

YAY 15 ARALIK- 13 OCAK

OĞLAK 14 OCAK- 12 ŞUBAT

KOVA 13 ŞUBAT- 13 MART

BALIK 14 MART- 13 NİSAN


Mevsimsel zodyak kavramı, batı astrologlarının herzaman kullandıkları bir ölçü birimi, başlangıç noktası Koç’tur. Biz vedikçiler de mevsimsel zodyağı hava tahminlerinde ve yaşam uzunluğu 144 yıldan fazla olan nesneler, binalar ve durumlar için kullanmaktayız. İnsan haritaları için bunu kullanmıyoruz, bu yüzden yazdığım burç yorumlarındaki 24 derecelik doğal farkın nedeni budur. Bizim burç yorumlarımız da bu yüzden değişik oluyor, vedikçinin kullandığı burçlar kuşağı sabit referans olarak bir sabit yıldızı alır. Bu sabit yıldız Spica’dır. Böylece yeni bir Zodyak varmış gibi gözükür ki aslen bu Zodyak 5000 yıldan eskidir, bilakis batı dünyasının yarattığı yeni burçlar kuşağı burçların kayıyor gibi algılanmasına sebep olmuştur. Bu hesaplamaların kaynakları Hintli astrologlar tarafından yıllarca yabancı dil farkından dolayı batı dünyasına yansıtılmamıştır. Özetle insan haritası için vedikte vedik astroloji kadim bilgelerinin kullandığı yıldızıl zodyak kullanıyoruz, sideral Zodyak olarak da duymuş olabilirsiniz.

Bol bereketli, sevgi dolu bir dönem diliyorum NAMASTE NANDİ.

NANDİ Himalaya Jyotişi. Jaimini & Parashara śiṣya. İç Mimar. İletişim e-mail     vedikastroloji@yahoo.com. Facebook Vedik Astroloji Bülteni. 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yazılarımın her hakkı 

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR