GRAND MALİKA YOGA


 Bir grand malika yoga örneği, Aslan-Oğlak hattında.  


Vedik astrolojide az bilinen yogalardan birinden bahsetmek istiyorum tekrar. Daha önce de yazmıştım. Aşağıdaki örnek haritalarda da bunu görebilirsiniz. Bu yoganın ismi Grand Malika Yoga, kısaca GMY. 
Bu yogayı tespih dizilimi olarak tercüme edeyim. 
2013 yılında örneklerle bir yazımda bu yogayı sizlere hazırlamışım arşivden de görebilirsiniz. 29 -8-2013 tarihli bu haritada 6 gezegen  5 burçta arka arkaya  dizilmiştir.  Ay Boğa'da, Jüpiter İkizler'de, Mars Yengeç'te , Güneş- Merkür Aslan'da , Venüs Başak'da, Satürn Terazi'dedir. Burada Rahu ve Ketuyu sıralamaya koymuyoruz. Niye koymuyoruz? nodlardan biri bedensiz biri de başsızdır o yüzden dahil edilmez. Bu yoganın sonuçları bizzat bu dünyaya aittir ve başladığı eve göre kişiyi ya ilerletir ya da hayatı bloke eder. Rahu veya Ketu ile başlayan bu tarz dizilimleriniz varsa bu ancak Kalasarpa yogada veya Kalaamrita yogada kullanabiliriz. Bu bahsettiğim Kalasarpa ve Kalaamtrita yogaları ise başka bazı kuralalra da gerek duyar. Bugünkü konum bu yogalar değil zaten. 
GMY yogasına sadece Rasi haritasında bakarız. Kendra veya trikonadan başlıyorsa yoga kişiye inanılmaz şans verir. Diğer evlerde durum tersinedir iyi etki vermez. Bu yoga kendra veya trikona evden başlamıyorsa ve haritada diğer şahane yogalar varsa o bütün yogalar çaptan düşer ve bu yoga içinde hapsolurlar.
Aşağıdaki haritada bu yogaya ait çeşitli harita modellerini görüyorsunuzHARİTA 1 örnek 29 -8-2013'e ait, tespih dizimi  6 burçla oluşuyor . Dizilim kendradan başlamış sonuç etkisi olumlu hissedilecek. Ama Haritadaki tabi birkaç uğursuz yoga var onlarla da müdacele edilmesi şart; örneğin Şani-Rahu Terazi burcunda evlilik yaşamında bedbahtlık, maddi gelirlerde iflas  yogasıdır. GMY yogası'ında bir kişi bu yogayı açabilir. SORU: Kim acaba? Sorunun cevabını facebook sayfamda paylaş. 
HARİTA 2 : Aynı yoga bir gün sonrasında hala aktif, örnek 30 -8-2013'e ait, tespih dizimi 5 burçta oluşuyor . Burada yine Akrep burcu lagnaya sahip. GMY kendra veya trikona evden başlamıyor ve yine Terazi'deki Şani-Rahu  evlilik yaşamında bedbahtlık, maddi gelirlerde iflas  ve acaip hastalıklara tutulmak yogasıdır. GMY yogasını bozmak çok güç sonuç oldukça olumsuzlukla bitebilir.  9cü evde debil Mangal , lordu Ay da 8ci eve dustanaya gitmiş, bu yüzden bu harita gereken remediye, doğru doktorlara da ulaşamayacak kadar şanssız bir harita örneğidir.
HARİTA 3: 12 gün sonra hala aktif olan bu dizilime de bakalım; örnek 12-9 -2013'e ait, tespih dizimi  6 burçla oluşuyor. GMY, kendrada Jüpiter ile başlayıp Ay ile bittiği için yaşamda eline attıklarını altına çevirebilen bir harita örneği diyebiliriz. 

HARİTA 4: yine 5 gün sonrasına ait bir örnek 17-9-2013. SORU: Burada GMY var mıdır? Yoktur; tespih dizimi  Güneş'in Başak'a kayması ile bozulmuşYoganın faydalı yönünde birlik ve yardımlaşma artar, yoganın olumlu olduğu kadar olumsuz etkisi de oluşacaktır . Neden? çünkü; yoganın Satürn ve Rahu ile bitmesi ve bu birleşimin sıfır noktasına rastlaması bu yoganın ancak taktik kullanıldığında belli bir mücadele sonrası sonuç alabileceğimize işaret de eder.  Bazı dönemlerde pek çok kişi bu yoga ile doğmuştur. 
Doğum haritasında tespih dizimi ile doğmuş arkadaşlarım var, yaşamları istedikleri doğrultuda oluşturabilirler, zorluklar çabuk atlatılır, yaşam bazen zorlasa da genel olarak hayat avantajlıdır. Yoga olumsuz gezegenlerle bitiyorsa zorluklardan sonra mutluluğa ulaşılabilir, yoganın bittiği ev çok önemlidir.örnek kişi 1972 Şubat doğumlu 

GRAND MALİKA YOGA: 8. evinde MKS Ay ile biten bu yoga , tespih diziliminde bu kişinin karşılaştığı en baş problemi büyük borçları, defalarca iflasları ve Ay baba evinin de yöneticisi olduğu için kişi evi terk eden babasını affetmemesi olmuş.  Kişinin gözüyle görmesi amacıyla çözümleme için aile diziminde baktık,  gerçekte gördüğümüz ise babanın  dede tarafından evden gönderildiği ve kişinin bu konuda babasına kızmaması gerektiği idi.  Grand malika yoga 8. evde olumlu gezegen AY ile bittiği için ve önünde de Ketu olduğu için ancak duygusal bazı travmalar, borçlar ve spritüel yaşama giriş ve Tanrı ile içsel irtibattan (9.ev ) sonra olumlu  açılma, ferahlama getirir. Yükselen lordu Mars seçerse (dünyasal işler) kendi burcu Koç'ta ve 6. evde kişinin akli çabasının güzel sonuçlarını ve sorunları gidereceğini belirtmekte. Ketu'yu seçerse ki 9. evi çalışmaya başlar, harita tıkanıklığı gider, kişi spritüel uygulamalara girdiğinden beri sıkıntılarının azaldığını belirtiyor.  Sevgilerimle
Namaste
NANDİ  HİMALAYA
  NANDİ Himalaya Jyotişi. Jaimini & Parashara śiṣya. İç Mimar. İletişim e-mail     vedikastroloji@yahoo.com. Facebook Vedik Astroloji Bülteni ve bloğumdaki bütün yazılarımın  5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca her hakkı saklıdır, kopyalanamaz, izinsiz dağıtılamaz. 

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

2017