NAKŞATRA

NA+ KŞATRA


NAKŞATRA BİLGİSİ YAŞAM UZUNLUĞUMUZU UZATMAKTADIR.
HİNDİSTAN'DA KLASİK VEDİK ASTROLOJİSİNDE İLK ÖĞRENDİĞİMİZ KONU BUYDU NİYE?
E önce yaşamını kontorol altına al diyor Gurujilerimiz de ondan dolayı. yaşam enerjin yoksa neyi başarabilirsin ki?
Bu yüzden özellikle JAİMİNİ SUTRALARI ÖĞRENİRKEN 2Cİ SINIFTA KOMPLE 24 AY BOYUNCA YAŞAM UZUNLUĞUMUZU KONTROL ETME ÜZERİNE DERSLER GÖRDÜK. Çok sevimli bir konu olmada sa sonunda alıştık. Guruji diyor ki yaşam uzunluğu bilmiyorsan ve sana bir kişi geldiğinde onun pranasını ölçemiyorsan (yani ne kadar nefese alabilme kapasitesinde bu kişi?) git köşede tek ayak üstünde bekle...Hocalarımız biraz sert ve disiplinli bu yüzden bizim suyumuzu çıkartılar ama şimdi görüyorum ki çok da iyi olmuş bu disiplin.

Astrolojide nakşatra içimizde yatan gerçek özümüzü ifade eden ışıklardır. Nakşatrayı hesaplamanız için sitemi yeniden düzenledim dış görünüşünü değiştirip AY burcu bulmasını ve nakşatra hesaplama tablosunu da sağa koydum astroloji programı kullanmayı bilmeyenler bu basit tablomu kullanabilirler. 27 adet olan Nakşatraların anlamlarını zaman buldukça yazıyorum, Nakşatraların bir kısmı burada bloğumda mevcut, linke girdiğinizde aşağıdaki tabloda bloğumda yazdığım nakşatra tablosu içine de link koydum 11 tane yazmışım sanırım diğerlerini de zaman bulursam yazmaya niyetliyim inşallah. Öğrenci hazır olduğu kendine faydalı olacak bilgiyi bir yerden muhakkak bulacaktır. Tamamını yazarım yakında inşallah ama o kadar çok konu var ki ne zaman sıra gelir fikrim yok! Nakşatraları hayatı uzatmak ve yaşam uzunluğu analizinde daha çok kullanıyorum. Nakşatra lordu 7ci evden kontrol edilir ve kişinin pranasına bakılır, bu lord 7ci evden dustana ise o kişinin yaşam uzunluğu kesinlikle tehlikededir, kazalara açık hale gelir, insanlardan da fiziksel zarar görür. Tacizin sebebi bile bu olabilir. taci genelde Nakşatra lorduyla ve tithi lorduyla birlikte sıkıntılı açılar varsa oluşuyor. Nakşatra AY bazlı olduğu için zihnin içinde bir istidat sağlar, mesela doktor olan birinin nakşatrası bellidir , ressam olanın nakşatrası da belli ortak özelliklere sahiptir, tesadüf yoktur. Kişinin enerjisi bir yere niye gidiyor da öbür yere gitmiyor sizce? Çünkü enerji onu bir yere yönlendirir. Nefes koçlarının özellikle nakşatraları güçlü olmalıdır yoksa pranasından yaşam eksilir. Prana nefes alma gücüdür unutmayın ve haritada PP ile gösterilir. Prana Pada güçlü değilse kişi işlerinde çabuk yorulur başarısı azalır. Bu kişi acaba güçlü bir enerjiye sahip mi? Güçlü değilse zaten kendinde olan minicik enerjiyi de harcayacak kendini tüketecek? Nakşatra lordları gayet iyi tiyo vermektedir. Öğrenilecek, hazırlanacak o kadar çok bilgi yazı var ki şu an eğitimler çok vaktimi alıyor. Her öğrencimin haritasını nakış işler gibi işliyoruz, adım adım ilerliyoruz. Bilgi paylaştıkça çoğalır efendim. Eğitimlere de beklerim.
Tekrar Hatırlatma: analiz yapılmadan çalakalem verilen cevaplar hatalı, eksik veya yanıltıcı olmaktadır. Eksik cevaplar almak istemezsiniz sanırım değil mi? Evet bence de istemezsiniz! 5 yıl "Kopenhag Rama Mantra Şastra ve Astroloji Akademisi Eğitimleri bitti ve hala devam eden 4 yılını bitirdiğim "Hindistan Devaguru Paraşara Eğitimi", 4 yılını bitirdiğim "Hindistan Maharşi Jaimini Upadeşa Sutraları" eğitimlerini de katarsam sonunda geldiğim nokta şudur ki; doğum haritası okumak için son derece dikkatle önemli bir zaman verilmelidir ve dingin olunmalı. Özellikle doğum saatimi bulur musun? gibi sorularınızı mail yöntemiyle cevaplamam imkansızdır. Doğum saati hesaplamak doğum analizi yapmaktan daha uzun süre almaktadır.

ASTROLOJİ ÖĞRENMEK İSTEYENLER EĞİTİMLERİME KATILABİLİRLER
Astroloji öğrenmek isteyen bir kişi azimli ve sabırlı olmalıdır. Astroloji eğitimi yukarda da okuduğunuz üzere kendimi adadığım süreleri gördünüz uzun soluklu bir yoldur. Danimarka'da ve Hindistan'da bulunarak Klasik Hint-Vedik Astrolojisi Okullarında çeşitli yetkin Gurulardan eğitimler aldım. Bu orjinal eğitimleri burada Türkçe olarak vermekteyim. Vedik astroloji temel ve orta seviye eğitimlerim şu an da devam ediyor. Yeni eğitim için şimdiden kendinizi kısaca anlatarak kayıt için mail gönderebilirsiniz. Vediğin değerli nektarını görmenizi diliyorum. Zamana, emeğe saygı ve özen kendine verdiğin değerle bir olsun.Bu güne kadar batı astroloji yorumlarında burcunuzu okuduğunuzda büyük bir ihtimalle Güneş burcunu okumuştunuz.  Batı sisteminden bakarken hata yapmadınız ama sadece açısı başka bir mercekten bakıyorsunuz. Vedik Astrolojiyle doğum haritalarımıza bulunduğumuz sistemin daha tepesinde yıldızıl sistem olan Nakşatralardan , Güneş sisteminin de üstünde olan başka bir kattan daha büyütülmüş bir mercekle bakarız. Nakşatralar vedik astrolojinin incileridir. Doğduğunuz andaki Ay burcunuz olan nakşatra sizin kişiliğinizi ifade eder.  Kendinizden sorumluyuz yaşamdaki yeteneklerimizi ve zayıflıklarımızı derinlikte keşfedelim, böylece yaşam bize zırhını kuşatır.  Önemli detayları doğduğumuz güne bakarak  bulduğumuz burçlardan ziyade nakşatralar verir. Burç ayrıdır, nakşatra ayrıdır. Vedik astroloji nakşatra konusu içinde  çok ince ayar detaylar vardır. Nakşatralar Güneş sisteminin daha uzağındadır ve sizin haritanızı asıl onlar idare ederler. Onlar istemezse hiçbir şey olamayız. Nakşatralar haritayı bir kağıt üzerindeki çizim olmaktan çıkartarak 3 boyutlu  hale getiriler ve haritamız artık elle tutulan 3 boyutlu canlı bir koruyucu makina hale gelir. Vedik astrolojinin asıl mistik yönü bu nakşatraları anladığımızda gerçekleşmeye başlıyor.  Bu yüzden sık sık Ay şu nakşatrada falanca burçta diye belirtiyorum. Her ruh değerlidir. Her nakşatranın bir değeri bir güzelliği vardır. Nakşatranızın özelliği hangi inci tanesine dokunduğunuzu gösterecektir.  Zedeli sınıfa giren nakşatralar bile o ruhun gelişimi için önemi büyüktür. Vedik astrolojinin 27 burçluk özel sistematiği derinleşir ve nakşatralarla anlatılır. Nakşatralar yıldız kümelerindeki oluşumlarla ilgilidir. Güneş Sistemin üst bölgesine aittirler. Ruh doğarken nakşatra bölgesinden geçerek Güneş sistemine giriş yapar.   Yükselen burç derecesi ve diğer gezegenlerin bulunduğu  nakşatralar da gerçek oluşumları gösterecektir.  Zodyaktaki  12 burcu,  daha küçük parçalara ayırır;   herbiri   13:20 dereceye böldüğümüzde bir nakşatra oluşmaktadır. Her nakşatra da 3:20 derecelik 4 bölüme   daraltılabilir. Her 3:20 derecelik parçaya pada denir. Her padanın ayrı bir açıklaması vardır. Buna nakşatra astrolojisi denir. Böylece doğum haritanız oldukça detaylandırılır.  
Toplamda 27  Nakşatra vardır, bazı analizler için 28. nakşatra ilave edilir; bu Oğlak burcuna gelen “Abhijit” nakşatrasıdır. AY dışında Grahalar belirli nakşatradaysa sadece daşalarında enerji vermektedirler.  

Örnek1 Jüpiter Aşwinide olsun
Sadece Jüpiter daşa gelince bu aktive olmaktadır. Jüpiter bitince hakimiyet gider yani kalıcı bir etki değildir. Jüpiter ana dönemi 16 yıl sürüyor mesela ama ana dönemde değilsek gün içinde muhakkkak mini mini Jüpiter alt daşalaraı yaşıyoruz zaten. Bu günlük yaşamda bize hizmet eden bir hizmetlinin yardımı, çocuktan alacağımız sevinç, bir kazanç olarak da bize yansıyabilir. Hergün bir sürü olay oluyor çünkü. İyi olaylar olumlu gezegenleri simgeler.


Örnek2 Ay Aşwinide olsun. Yaşam boyunca bunu etkisi devam eder hiç bitmez.

Nakşatralar kısaca nedir?  onlar yıldız takımlarıdır, her gece göğe baktığında onları görüyor ve seviyorsun parlaklar sana huzur verirler.  Araba alıp satarken, bir eve taşınırken, iş açıp kapatırken, hastalık ölüm ve zorlu zamanlara bakarken bu 28'li nakşatrayı "Sarvadobhadra" tablosuyla kullanmak son derece faydalıdır. Örneğin bir kişinin yükseleninde Mars var diyelim. Bu malefik gezegenle aklımıza kavgacı, agresi, çabuk sinirlenen ve dikine giden biri aklımıza getirebilir.  Mars’ın bulunduğu nakşatraya baktığımızda yumuşak bir yıldız geçişindeyse bu Mars'tan olumsuz bahsedemeyiz, tuttuğunu koparan , haksızı koruyan bir yapıyı gösterecektir.  


 NAKŞATRA TABLOSU 

 +++ zenginlik
0 - 13:20 KOÇ


2  Bharani
13:20 - 26:40  KOÇtehlikeli

BHARANI ÖZELLİKLER
3  Krittika
+++ iyilik
26:40  KOÇ - 10 BOĞA4  Rohini
10 - 23:20  BOĞA
anneanne-dede-dayı tüm padaları problem

5  Mrigasira
+++ başarı


23:20 BO - 6:40 İKİZLER


6  Aridra
6:40 - 20  İKİZLER


çok tehlikeli
7  Punarvasu
++ arkadaş20  İK - 3:20 YENGEÇ
8  Pushyami
++++ iyi dost3:20 - 16:40 YENGEÇ
anne-baba 2.-3.pada
9  Ashlesha
+ doğum

16:40-29:59 YENGEÇ
büyük kardeş 2.pada
baba : 3.pada

10  Magha  
+++ zenginlik
0-13:20 ASLAN

anneanne-dede-dayı  2.pada
11  Purva Phaguni
13:20-26:30 ASLANtehlike
12  Uttara Phaguni
+++ iyilik


26:30 AS-10 BAŞAK
anne baba  1.pada


13  Hasta
10 - 23:20 BAŞAK
sıkıntılı
14  Chitra
+++ başarı

23:20 B - 6:40 TERAZİ
Anne-baba 1.-2.pada
anneanne-dede-dayı  1.pada15  Swati
6:40 - 20 TERAZİ
çok tehlikeli
16  Vishakha
++ dost


20 TE - 3:20 AKREP
anneanne-dede-dayı : 4.pada
17  Anuradha
++++ iy dost

3:20 - 16:40 AKREP
baba  1.pada
anneanne-dede-dayı  3.pada18  Jyeshta
+ doğum

16:40 - 29:59 AKREP
19  Moola
+++ zenginlik
0 - 13:20 YAY
 amca 1.pada
anneanne-dede-dayı 4.pada
20  Purva Ashadha
13:20 - 26:40 YAY
Anne-baba  1.pada
baba 3.pada
anneanne-dede-dayı 4.pada
tehlike
21  Uttara Ashadha
+++ iyilik


16:40 Y - 10 OĞLAK
baba : 2.pada


(21  B- abhijit )
22  Sravana
10 - 23:20 OĞLAK
sıkıntı

22 SRAVANA ÖZELLİKLER
23  Dhanishta
+++ başarı23:20 OĞ - 6:40 KOVA
baba : 4.pada

23 DHANISTHA ÖZELLİKLER
24  Satha Bishta
6:40 - 20 KOVA

anneanne-dede-dayı : 
1.pada

çok tehlikeli
25  Poorva Bhadrapada
++ dost


20 KOVA - 3:20 BALIK
anneanne-dede-dayı : 1.pada
26  Uttara Bhadrapada
++++ iyi dost


3:20 - 16:40 BALIK
27   Revati
+ doğum


16:40 - 29:59:59 BALIK
baba : 2.padaJYOTİŞİ  NANDİ  HİMALAYANANDİ Himalaya Jyotişi. Jaimini & Parashara śiṣya. İç Mimar  İletişim e-mail     vedikastroloji@yahoo.com. Mail yöntemiyle soru-cevap yapamıyorum, bir harita analizi günler almaktadır bu yüzden lütfen randevu alınız. Facebook adresim Vedik Astroloji Bülteni'nde ve burada bloğumda yazdığım bütün yazılarımın  her hakkı  5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca  saklıdır, kopyalanamaz, izinsiz dağıtılamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR