KALAMRİTA YOGA

KAPASİTE MESELESİ !
Vedik astrolojide kişinin kapasitesini gösteren gezegen yerleşimlerine yoga ismini veririz. Yogayı pek çoğunuz Hindistan'da yapılan bazı fiziksel kültür fizik hareketleri olarak duymuştur. Genel olarak "yoga" kelimesi "yuj" kökünden geliyor ve birleştirmek anlamında kullanılıyor. Neyi birleştiriyorsun? Mesela iyiliği birleştiriyorsun mesela kötülüğü de birleştirebilirsin, herkes pozitif olmaz zira.  Doğum haritamızda da gezegenler birlikte güçlerini bir amaç uğruna birleşiyorlar bu aynı burçta birleşim halinde de olabilirken, 3-4 ayrı burçta yerleşen gezegenler bir arada bir anlaşmaya girereke yine bir güç oluşturabilirler, hatta 7 burçta yerleşen 7 ayrı gezegen bile tren yogası dediğimiz bir  yoga meydana getirebilir, o kadar çok ki bu yogalara ama muhteşemler ….
  Eskiden bir çizgi film vardı benim çocukluğumda... gençler bilir mi bilmem? O çizgi kahramanlar voltran gücü meydana getiriyorlar. Veya gençlerin anlayacağı dilden mesela süper kahramanlar, abartayım örneği x menler iyisi de var, hakikati koruyan x men de vardı filmde, veya Süpermen desem herhalde duymamış olan yoktur. Bu yogalar adamı süper kahraman haline getirebilirler. Şimdi daha iyi anlattım heralde. Lakin bu güç hem olumludur hem de olumsuzdur, mesela olumsuz yogan varsa kişi yaşamı boyunca sürünebilir, Olumlu yogada ise yaşamı boyunca şahane olaylarla karşılaşır. Artık doğum anında ne etki aldıysan o! 
Bir doğum haritasında aynı anda bir sürü yoga vardır. Yani sadece 1 tane yoga ile doğulmaz. Çünkü elimizde 2 tane kader aksı 7 tane de gezegen var bunlar burçlarda dağıldıkları için illa birkaç yoga oluşur. Önemli olan olumlu yogaların daha fazla olmasıdır. Olumsuz yogalar olumlu yogaları zaman içinde yer bitirirler ve aslen süper görünen bir harita zamanla batışa girebilir. Yogaların çoğu aynı anda çalışmaz Mesela bazı çocuklar niye birden süper artist olabiliyorlar? Onların haritalarında 4cü evlerinde güzel yogalar varsa çocuk yaşta parlama verir. Ama büyüdükleri zaman bazısı unutuluyor ve gidiyor, o zaman demek ki bu çocuğun haritasında sadece 4cü evinde  iyi yoga vardır diğer evlerinde diğer yaşlarında destekleyen yogaları yoktu. 
Yaşam boyu bizi etkileyen ve yaşa pek takılmayan 2 yoga var ki bunlar gerçekten aşılması zor problemler getiriyor. Bunlardan biri de 3 gündğr gökyüzünde oluşan Kalamrita yoga, gezegenler Rahu’dan başlıyor ve Ketu’ya kadar olan 180 derecelik hatta yerleşmişler diğer taraf boş oluyor. Bu yoga zaman zaman gökyüzünde olabiliyor. Tabi bu zamanlarda doğmuş milyonlarca da kişi olacaktır. Kalamrita yogada kişi yaşama madden zengin başlar yaşamın sonunda geldiği noktada tersi olabilir. Kalamrita yoga= Kala yani zaman ve amrita yani yaşam iksiri; bu kişi zaman içinde yaşamın gerçek iksirini bulur ve ruhsal arınma yoluyla ruhsal olarak yükselerek ölür. Bu yüzden yaşam maddi mücadelede kişiyi çok yorar. Bu yogaya sahip olanlar maddi kaynaklarına çok dikkat ederek birikim yapmaları lazım.  Çünkü Ketu sizi yönetiyor. Ketunun olduğu ev sıfırlanır. Maddiyat dedim ama Ketu 7ci evdeyse mesela, iş yaşamı ve evlilik bile sıfırlanabilir. Neredeyse Ketu o alanı yok eder ve kişiye ruhsal bir kapı açmaya vesile olur. Bu yogaya sahip olanlar ticarette tek başına olmamalıdır, sonuçta kaybedecekleri bir alan var haritada. Bu yoganın bir de tersi var Kalasarpa yoga; bunda ise tam tersi gezegenler Ketu’dan Rahu’ya gidiyorlar, sizi yöneten gezegen Rahu oluyor, maddi zenginlik yogası diyorlar buna, kişi fakir doğar ve zengin olur diyorlar ama öyle değil tam olarak, 44 yaşında bu yoga kırılır diyorlar bu da tam doğru değil: bazı Kalasarpalar 44 yaşına kadar süper zenginlikle yaşar ama 44’ ten sonra düşebilirler, bazı noktalara göre bu değişiyor. Kalasarpa sürünme yogası olarak adlandırılıyor, veya belini doğrultamama … Mesela Nelson Mandela’nın kalasarpa yogası vardı ve 44 yaşından sonra büyük hayat dersleri başına gelmiştir ve beli bir türlü doğrulmamıştır. Ancak çok yaşlandığında bazı güzel şeyler  yaşamıştır. 
Bu 2 yogada yükselen burçlardan ziyade Ketu ve Rahu’ya bakarak yorum yapılır. Yükselen burç sağlık için kullanılır yine ama aslen kişinin yükselen burcu pek çalışmayabilir de. Yükselen burcun üstünden bir gezegen yoksa hele kişi bu yogalardan kurtulması için gerçekten zaman içinde bekler , yaşı ilerler ve iyi bir daşasına rastlamak zorundadır. Yükselen burçtaki gezegen iyicil ise kişiyi bu yogalardan hızlı kurtarır, malefik gezegen yükselende ise kişi kendini kurtardığını düşünecek, başına buyruk olacak ve gelen yardımları rededecektir; “Evladım yapma- etme..” den anlamayacaktır, büyüklerini terk edecektir. 
Bu iki yoga da böyle değişik yogalar işte. Çaresi nedir peki? Çare var mıdır? Kalasarpa yogada Jüpiter  gezegenini güçlendirin. Kalamrita yogada ise Venüs’ü  güçlendirin. Güçlendirme dua anlamındadır. Venüs ve Jüpiter duaları yapılmalıdır. Jüpiter duası bütün duaları kapsar. Jüpiter dua eden kişilerde zaten güçlüdür. Venüs ise eğer 2 malefik etkisi altında değilse çabuk toparlanır. Lakşmi yardımı Venüs açısından iyi gelebilir. 
Aşağıdaki haritada bugün oluşan kalaamrita yogayı görüyoruz, gezegenler Aslan burcunda  Rahu ‘dan itibaren başlıyorlar ve Kova burcundaki Ketu’ya doğru sıralanıyorlar. Güney ve doğu tipi haritada kalaamrita yoga örneği


Bir de 40lamak diye bir deyim vardır, acaba bu nereden geliyor? İşte bu 40lamak bu yogalarla alakalı. Mesela böyle bu bahsettiğim 2 yogayla doğmadın diyelim ama bu yogalardan birinde bir işe adım attın diyelim, bu da seni etkileyecektir. Mesela kalasarpa yogada  başlanılan iş 40 yıl iyi de gidebilir 40 yıl o iş bağlanabilir hiç iyi gitmeyebilir de… yogalar çok değişik …
En az 300 bilindik yoga bulunuyor, olumlu yogalarınızın bereketi getirmesi dileklerimle...

Namaste

Jyotişa Pandita 

NANDİ Himalaya

Jyotişa Pandita NANDİ Himalaya Paraşara Uzmanı Pandita / Jaimini śiṣya. Vastu Şastri -İç Mimar. Merkezler Brihaspati Devaguru Center- Hindistan & Rama Mantra Şastra Vedik Astroloji Akademisi  Danimarka.  İletişim "vedikastroloji@yahoo.com". Doğum haritası analizi günlerimi aldığımı için mail yöntemiyle şahsi sorularınız cevaplayamıyorum, uygunsam lütfen randevu alınız. Facebook adresim Vedik Astroloji Bülteni'nde ve burada bloğumda yazdığım bütün yazılarımın  her hakkı  5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca  saklıdır, kopyalanamaz, izinsiz dağıtılamaz.  

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR