YOGA VEDİK ASTROLOJİDE NEDİR

YOGA NEDİR?

Yoga, vedik astrolojide  birleştirici güç anlamında kullanılır. İki enerji birleşerek bir oluşuma vesile olurlar, yogaları oluşturan 2 veya çok gezegen olabildiği gibi, bazı yardımcı lagnaların birbiriyle birleşimleri de yoga oluşturur  (ör: gatika lagna, hora lagna veya aruda lagna) . Bütün yogalarımız birleşerek bizim yaşam biçimini desteklerler. Kimisi lüks içinde yaşarken kimisi yaşayamıyor, örneğin lüks ve konforlu yaşama desteği Venüs'ün yükselen burca göre yerleştiği ev karar verebilir. Venüs'ün yerleştiği burç çok önemli, derecesi bile çok önemli. Bazı gezegenlerin öyle dereceleri var ki kişi ancak öldükten sonra hayrını görebilir, ismi ünlü olabilir. bir sürü ressam öldükten sonra ünlenmiş mesela! Bunları gezegenelerin avaştalarından görebiliyoruz derecesi ölü olan bir gezegen varsa bu yaşamda sana hayır getirmez ama mesela derecesi öyle bir yerdedir ki daşası başlar başlamaz seni yukarı tırmandırabilir. Pek çok yoga var , terimleri tek tek şimdi yazmıyorum çünkü bunlar yüzlerce...
Fakirlik veya zenginlik yogaları, yalancılık veya doğruluk yogaları, devamlı yükselme yogaları, neye elini atsan tutturamama yogaları da vardır. Her bireyin doğum anında mutlaka birkaç etki birarada bulunur. Bunlardan hangisi baskınsa yaşam oraya doğru ilerler. Bazen yükselir bazen düşebiliriz bazen yogalar karışık etkide de çalışabilir,
Yaşamda pek çok olay yaşamıyor muyuz zaten? Niye bazımız çok başarılı veya bazımız hiç ilerleyemiyorlar? Bazısı hiç elini bile yormadan bakmışsın başa oturmuş, koltuğunu terketmiyor, bir şirkette yılarca oturuyor. Bu tarz yogaları olan kişiler kolay kolay yenilmiyorlar. Bunlardan bazısının karakteri düzgünken bazısının karakteri düşük olabilir, yani yükselme yogasına sahip birinin illa karakteri düzgün olacak diye bir kural yoktur vedik astrolojide. Yükselme 10. evin yönetimindeyken, karakter meselesi 1. ci evin konusudur.  Kişinin karakteri bozuktur mesela ama  yükselebilir. 1. evinde destek yoktur 10. evinde ful destek vardır. Veya ünlü ve boş kişilere bakalım, bir kişi eğer bazı evlerinin yogaları varsa 2 ayda bile ünlü olabilir, bilmek ve faydalı bir kişi olmak başka konu, ün ise başka bir konu. Çok ilginç bu konular. Bakıyorsun tın tın, oturmuş yükselmiş birşeyler yapıyor... gerçekten şaşırıyorsun? 
Mesela yükselende Merkür olan bir kişi; şarkı-söz ve konuşmayla ünlü olabilirken, yükselende Rahu olan bir kişi politik anlamda ünlü olan yogalara sahip olabilir. Venüs genelde güzellik kanalıyla ünlü yapabilir, mesela güzellik kraliçeleri . Ekstrem yogalar da var; Aşırı yükselme ve nadide bir yere oturma mesela başkan olma, Holywoodda büyük star olma , dünya starı olma, dünyayı yöneten bir lider olma gibi yogalar vardır, bu yogaları ful işleyenlerin sayısı fazla olmaz ama.  Çok kişi bu yolda emek dökebilir ama 1 kişi dünya kraliçesi olur veya 1 kişi büyük bir devleti yönetebilen güce sahip olur oraya gelmesi için bazı gezegen dönemleri daşalarının oluşması takdire bu olur. Bu yogalara Raja yoga deniyor. Aslen kitaplarda yazan bir sürü şahane yoga ile doğan  var ama niye bunların hepsi yukarı tırmanamıyorlar? Bunun da sebebi yogaları bozan diğer gezegen etkilerinin olması. Sen tam terfi edeceksin bir bakmışsın acaip biri gelmiş yerine oturmuş. Bu yok edici etkileri unutmamak lazım. Mesela Jüpiter-Ay birleşimine Gajekesari ünlenme ve çok iyi yaşama yogası diyoruz. Ama bu yoganın çalışabilmesi için başka konumların da olması gerekir. Bu birleşimin güzel bir evde olması da makbuldür.Resimde Güneş-Merkür birleşimini görüyoruz bu yoganın adı Nipuna yoga, Badra yoga da denir; pek çok kişi bu yogaya sahiptir, çünkü Merkür ve Güneş birbirinden çok uzaklaşmıyorlar yörüngelerinde yakınlar. Bir alanda belirgin bir yeteneğiniz var demektir, ama bu ticari konular için bozan etkiye sahiptir. 

Hepinize güzel bir gün diliyorum. Vedik astroloji temel eğitim notlarımdan derledim. 
Ek notlar: 

 1- Vedik astrolojide öncelikle Ay burcunuzu muhakkak öğrenin , yazılan yorumları Ay burcuna göre okursanız daha etkili olduğunu göreceksiniz. Ay burcunuzu hesaplatmak için “AY BURCU HESAPLATAN” siteme giriniz. Daha önce yazmıştım, işsiz olanlar, evde oturanlar, masa başı çalışanlar, yaratıcı bir işte çalışmayanlar AY burcuna göre yorum okumalılar.
2- Doğum haritanda yükselen burcun güçlü ise yükselen burcunuzu göre yorumları okuyabilirsiniz, güçlü değilse sadece AY burcuna göre okuyun.Yükselen burcun güçlü müdür nasıl bileceksin? Aklına koyduğunu yapabilen bir kişiysen genel olarak yükselen burcun güçlüdür. Yükselen burcu bulmak için aşağıdaki linkten astroloji programı indirin ücretsizdir, bu program nasıl kullanılır? sizler için tanıtıcı bir video hazırladım onu da inceleyin lütfen.
3- Pek çok yeni okuyucu hergün siteme geliyor. Vedik astrolojide burçların hesaplanması farklıdır çünkü biz Nakşatra ve Tatwa seviyesine göre bakım yapıyoruz. Nakşatralar ışık hızıyla ölçülürler, gezegenler ise kilometre ile. JYOTİŞA Vedik sistemi ile gezegenlerin ötesinden daha derin bir uzaydan haritanıza ışık sistemiyle bakıyoruz, batı astrolojisine göre burçlarınızı okumamalısınız, böyle yapıyorsanız astroloji programı indirip kendi yükselen burcunuzu ve gezegenleri sideral uzaydaki lokasyonlarını bulabilirsiniz.
Astroloji Programını ücretsiz indirmek için tıkla
Bu programı öğrenmek , menülerin Türkçe anlamlarını görmek için tıklayınNamaste

Jyotişa Pandita 

NANDİ Himalaya


Vedik-Hint Astrolojisiyle tanışma serüvenim 1996'da Hindistan'da küçük bir köyde başlamıştı. Akıl-Ruh-Beden üçlemesini mükemmelen birleştiren bu kadim astrolojiye olan ilgim yıllar içinde derinleşti. Son beş yıldır Danimarka'da Üstad Jaimini İleri düzey eğitimlerime devam ediyorum. Ayrıca 2016 yazında Üstad Paraşara ekolünde İngilizce olarak yazdığım 120 sayfalık  bitirme tezimi tamamlayarak, Yeni Delhi Devaguru Akademisi tarafından "Jyotişa Pandita" seviyesi ile onurlandırıldım. Jyotişa Işık astrolojisi demektir. Menşei Hindistan'dır. Vedik Astroloji olarak da adlandırılır. "Pandita" seviyesi Hindistan’da belirli bir düzeye gelmiş yetkin astrologlara Gurusu tarafından verilen ünvandır. Bu bilgilerim eşliğimde temel ve ileri astroloji eğitimlerime katılabilir, kendinizi keşfetmek için danışmanlık isteyebilirsiniz. KÜNYE özgeçmiş..."


Jyotişa Pandita NANDİ Himalaya. Paraşara / Jaimini / Vastu İç Mimari uygulamaları.  Brihaspati Devaguru Center- Hindistan / Rama Mantra Şastra Akademi  Danimarka. İletişim "vedikastroloji@yahoo.com" Facebook Vedik Astroloji Bülteni, VedikAstroloji Blog yazılarımın her hakkı  5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca  saklıdır, kopyalanamaz, izinsiz dağıtılamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR