MAKARA ŞANKRANTİ 2017

GÜNEŞ OĞLAK BURCUNA GİRİŞİ ASTROLOGLAR VE MİSTİK KİŞİLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR
MAKARA ŞANKRANTİ !
14 OCAK 2017
"Makara" Oğlak burcunun Sanskrit dilde uğurlu ismidir. "Şankranti" Güneş'in bir burca ilk girişi anlamında kullanılır. Makara Şankranti oldukça uğurlu bir başlangıçtır .
Güneş Oğlak burcuna  girince değişim sinyalleri başlar. 
Beyinler uyanır, atalet biter bu dönem 6 ay sürer. Zihinde ışık çakar.  

Vedik astrolojisi Güneş bizi aydınlatırken konuşulur çünkü verdiği bilgiler yaşama ışık tutar bu yüzden de ışık astrolojisi olarak tanımlanır, buna verilen orjinal isim olan  Jyotişa'nın enerjisi bizi değişime ve dönüşüme götürür.
Jyotişa (vedik astroloji) her eve girsin ve aydınlanma başlasın. Jyotişa'nın verdiği bilgiler yıllarca saklı tutulmuştur. Bugün de bu bilginin aslı hala saklı tutulmaktadır. Hırs ve yozlaşma çağında özellikle bu bilgi bunu doğru kullanan kişilere aktarılmalıdır. 

Aşağıdaki Rasi haritasında Güneş'in sıfır derece Oğlak olduğunu görmekteyiz. Bu geçiş 14 Ocak sabaha karşı gerçekleşiyor. Cuma gününe denk gelen bu girişte Venüs'ün digbala oluşu bu yıl bu enlem ve boylama gelen yerler için bilginin yayılması anlamında güzel sonuçları doğuracak fakat tarım ve beslenme açısından ürünlerin telef olacağını gösteriyor. Bu yıl  tarım, çiftçilik için ekstra sektöründe önlemler alınmalıdır. 
Venüs -Ketu ve Mars bir arada; Vaitanika yoga ismini alan bu yoga orman yangılarının artacağını, baraj-ırmak taşkınlarının ve yangınların çiftçilere yine zarar vereceğini bildirmekte.
Bu yıl haritanın enlem ve boylamına denk gelen yerde yaşayan astrologlar sert etkiler alıyorlar, pisacca yoga etkisinde kalıyorlar, Venüs- Ketu-Mars birleşimi araç kazaları, yangın ve terörle ilgili sıkıntıları işaret ediyor. Bu  enlem ve boylamda yaşayan astrologların bu yıl dikkatli olmaları gerekiyor. Rasi Çakra, Akrep başından yükseldiği için hemen hemen Türkiye'nin uzak boylamlarına kadar Akrep yükselen harita etkisi olacaktır. Kazaların kaynağı araçlarla ilgili ve terör kaynaklı olabilir. Ketu 4. evde ölü durumda yani marana karaka stahana ve Ketu'nun dispositörü olan Şani de 1. evde ölü durumda marana karaka stahana etkisinde kalıyor. Üstüne üstelik her ikisi de parivartana etkisinde olduları için marana karaka etkisinden kaçınmak için tedbir şart görünüyor. Yoksa kendi başına sıkıntıdan kurtulmak zor görünüyor.  
Marana Karaka stahana yani ölme pozisyonu ancak graha memnun değilse oluşur, Graha memnunsa oluşmayabilir. Sonuçta bu bir yıllık bir harita olduğu için Ketu'yu ve Şani'yi memnun etmek gerekir. Bu yıl astrologların kendi ilimlerinde Ketu ve Şani'yi memnun etmeleri gerekir. Bu grahalar Spritüel bilginin doğru yollarla aktarılmasını,  Rişilere (üstad öğretmenlere)  saygılı olunmasını, bilgilerin korunmasını  ve egonun sönmesini sever, aksi halde  Tanrının görünmeyen tokatı  mistik bilgilerle oynanmasını sevmez.  Ketu kişisi aslen çok yalnızdır ve  kocası ölen  yaşı hayli geçkin  dul bir kadındır ismi DUMAVATİ 'dir. Dumavati , çok bilgilidir ve etrafındaki herkese hiddetlidir. Ketu 4. evde evsizdir, yeri yurdu belli değildir.   Ketu 4. evde evi, gayrimenkulü ve anneyi zedeler.Kişiyi yurt dışına da gönderebilir. Bu yıl bazı astrologların ve bilim adamları da dahil tabi yurtdışına taşındığını duyarsak şaşırmayalım.  4. evde Ketu, ego yükseldiğinde ters çalışarak beklenmedik olaylara sebep olacaktır. Ketu, aynen batı astrolojisindeki Uranüs gibidir. Beklenmeyeni bekle! Vedik astrolojide Satürn ötesi gezegenleri kullanmıyoruz bu arada aman yanlış anlaşılmasın. Okuyucu kitlem batı astrologları da olduğu için bir benzetme yaptım sadece. 
Şani,  ise yardımlaşmayı ve insanların acılarına ortak olunmasını ister. Şani yükselen burçta kişinin biri tarafından acı çekeceğini belirtir. Akrep Lagna için Şani, kardeşi ve anneyi, ana vatanı  simgeler. Akrep lagna için Şani 1ci evde yurtdışında yaşarsa MKS etkisi bitecektir. Çünkü o zaman Akrep lagnadan çıkıyor zaten.  Başka bir lagnaya geçiyor kişi yurtdışına gidince. 
Rasi kurulum haritası saat 4:38'de gerçekleşiyor; bu durum şahane bir Ay'a sahip çünkü Ay hem gece burcu olan Yengeç'te hem de dolunaydan sonraki 2. gündeyiz. Ay Şelaşa nakşatrasında . Bu yıl astrologların çoğaldığını göreceğiz. Birbirinden ışıltılı güzel yazılar yazan bir sürü yeni astrolog aramıza katılacak. Bu kişilerin genel özellikleri; Ay güçlü, bilgiyi dağıtan ve fayda odaklı olmaları olacak. Büyük seminerler ve organizasyonlar da yapılabilir Çünkü Vareşa , agni özelliği taşıdığı için Venüs ve 4. evde digbala olmuş durumda. 
Ay, 9. evde kendi burcu Yengeç'te badakstanada, mistik yurtdışı yolculuklarını artırır, özellikle bunlar şifa üstüne olur, yabancı kaynaklı bilgilerin de değerleneceğini ve mistik bilgilerin çok cazip olacağını belirtiyor. Haritanın gece etkisiyle oluşması Muhteşem Üstad Öğretmen Rişi Atri'nin bilgi anlamında yardımcı olacağını da belirtir.
Jüpiter Başak burcunda ve gündüz burcunda, Vedikte Başak lagna astrologlar oldukça güçlü etkilerle dolu dizgin şahlanacaklar ve bu yılı lehlerine çevirecekler. 
Vedik Yengeç lagna astrologlar Ay açısından şanslılar dedim ama Makara haritasının badak evinde kaldıkları için sıkıntılı durumlar oluşacaktır, dikkat etsinler.
Hadi baştan yazayım:
Bu aşağıdaki yükselenler astrologları, astroloji öğrencilerini ve her tip mistik konularla ilgili ciddi olan kişileri doğrudan ilgilendiriyor. Astroloji yorumlarını okuyan meraklı kişiler için bu yorumlar geçerli olmaz. Siz okumayın. Sadece bu konularla cidden ilgili olanları söylüyorum. Mesela arada sırada reiki uygıulayan biri bu yorumları okumasın . Ama hergün saatlerce düzenli reiki yapan biriyseniz okuyun tabi.  
Yoga yapan dostlarıma da yazayım eğer yogayı spritüel bir disiplin içinde uygulayan biriyseniz size de geçerlidir. Keza yoga öğretmenleri kesin bu kategoriye girer. Çünkü Yoga öğretmenelerinin agni tatwaları yüksektir.
Vedikte Koç lagna astrologlar-mistikler-vb : Bu önündeki 1 yıl haritanın 6. evinde kaldıkları için topluma hizmet etmeliler, çok çalışmak şart. Rahu etkisi alacaksınız, bu da sizi takip edenlerden memnunsuz yorumları artırabilir. 
Vedikte Boğa yükselen astrologlar-mistikler-vb :  Bu önündeki 1yıl Sarpa yoga etkisi geliyor, Kendrada nodlar ve Mangal-Şani var zira bunun anlamı şu:  geçmiş yıllarda yaptığın olumsuz karma var ise bu yıl sana geri patlaması olarak yorumlayabilirim. Bunun için  seni kurtaran tek benefik venüs'ü memnun etmen lazım yani hizmet et bol bol . Şani iyi yerleşmiş neyseki. Ama Şani de çok çalışmanı söylüyor. Bu yıl alman sana yasak vermen lazım hep vermelisin.
Vedikte İkizler yükselen astrologlar-mistikler-vb : Bu önündeki 1 yıl haritanın 6. evinde kaldıkları için topluma hizmet etmeliler, çok çalışmak şart. Rahu etkisi alacaksınız, bu da sizi takip edenlerden memnunsuz yorumları artırabilir. ; Bu önündeki 1yıl  Gayet güzel etkiler oluyor, mutluluk var , sadece Merkür 7. evde olması sıkıcı MKS, yani ticari, kaygın varsa kendi fikirlerin seni aşağı çeker ve işi bitirebilir. Bu yüzden tek başına bu şahane olacak diyip işlere atlama derim. Çünkü olmayabilir Merkür 7. evinde iyi değil!'
Vedikte Yengeç  yükselen astrologlar-mistikler-vb : Bu önündeki 1 yıl haritanın badak edinde kaldığın için yurtdışından bilgi alman şart, Yengeç lagna astrologlar Ay açısından şanslılar dedim ama Makara haritasının badak evinde kaldıkları için bazı sıkıntılı durumlar oluşacaktır.
Vedikte Aslan  yükselen astrologlar-mistikler-vb : Boğa yorumlarının aynısını okuyun üstüne de Mars MKS ekleyelim ve Şani iyi etki vermiyor. Yukarıda Boğa'da iyi etki veriyordu. Aslan yükselenler sıkıntı alacaklar. 
Vedikte Başak  yükselen astrologlar-mistikler-vb : yukarıda yazmıştım zaten , Jüpiter Başak burcunda ve gündüz burcunda, Vedikte Başak lagna astrologlar oldukça güçlü etkilerle dolu dizgin şahlanacaklar ve bu yılı lehlerine çevirecekler.

Vedikte Terazi yükselen astrologlar-mistikler-vb : Bu kişiler içinde maddi beklenti dışında gelişmeler yine güzel görünüyor. Başarı var ama para akmayabilir. 
Vedikte Akrep yükselen astrologlar-mistikler-vb :Aslında yukarıda en başta başladığım genel yorumlar zaten gördüğünüz haritanın yorumu olduğu için bütün bu yazıların tamamı direkt Akrep yükselen içindi. 4. evde Ketu MKS, Satürn 1. evde MKS, yurtdışı .. vesair yorumları r yukarıdan tekrar okuyabilirisniz.
Vedikte Yay  yükselen astrologlar-mistikler-vb : ruhsal konularda oldukça verimli bir yıl ve içlerindeki savaşçıyı uyandıracaklar. Ay 8. evde MKS ama olumsuz olmayacak. Kendilerine ait önemli bir konuda alanı yok etmek ve yeni kimlikle yendien doğmak diyebilirim.
Vedikte Oğlak yükselen astrologlar-mistikler-vb : Çok verimli yeni eğitimlere katılabirlirler, bir sürü yeni danışanları olacağı verimli bir yıl diyorum.
Vedikte Kova  yükselen astrologlar-mistikler-vb : Boğa yorumlarını okuyun lütfen ve Mars-Ketu yükselende kaldığı için hatalı , acele kararlara karşı dikkatli olmanızı öğütlerim Rahu digbala neyse ki nodlardan biri hiç olmazsa yanınızda, pek spriütüel bir yıl olmaz bu yıl, daha maddi beklentileri bol eylemler yaparsınız. 
Vedikte Balık yükselen astrologlar-mistikler-vb : Bu yıl astroloji konularıyla ilgili yeni başlangıçlar için uygun görünmüyor, size daha çok mistik konulara eğilin, yoga, meditasyonda daha fazla gelişirsiniz. 

Yorumları okuduğum rasi haritası aşağıda gördüğünüz haritadır. 

Merkür, gece burcunda ve zararlı konumda etkisiz kalmış, ama gündüz gezegeni Jüpiter ile parivartana yapıyor, yani çaba şart. 
Güneş'in dispozitörü Şani MKS, yukarıda belirmiştim.
Venüs, olumlu durumda yerleşmiş ama Mars ve Ketu ile birlikte ancak spritüellik için genişleme etkisi yaratır. Navamsada Venüs yücelimde olması da gayet avantajlı.  Yine navamsada Merkür de asaleti açısından iyi durumda. 
 Ay-Güneş dolunay etkisinde olması haritaya ışık veriyor ama Navamsada Güneş ve Ay birleştiği için yukarıda belirttiğim tehlikeli konuların oluşma riskini yine gözümüze sokuyor bu harita.   
Teknik olarak Güneş'e bakalım biraz da: Güneş bir ateş gezegeni, yani agni tatwayı temsil ediyor ve astrologlar için hayli önemli bir yıldız. Güneş battığında astroloji pek konuşmak istemeyiz, ışık olmadığı için görüş açısı daralmaktadır. Doğum haritasında parlak Güneş'e sahip kişilerin hisleri çok gelişmiştir. Bu kişilerin yaşamdan aldıkları haz ve biliş şaşırtıcıdır. Doğru yerde doğru zamanda olan kişilere bir bakın bu kişilerin Güneş'leri haritalarında güçlü olduğunu göreceksiniz. Şimdi haritaya sadece tek bir yerleşime göre karar vermemeliyiz. Güneş'in aldığı bütün görünümler bize daha sağlıklı fikir yansıtır. Ama genel olarak bazı Güneş burçlarının diğerlerine göre daha güçlü olduğunu  söyleyebiliriz.  Bu kişilerin yaşama karşı  güçlü bakış açıları olur. Gece ise hisleri ve zihni yöneten Ay hakimiyeti oluşur. Ve başka gezegenler hakim olur geceye, özellikle Mars ve Satürn! Kötülük oranının geceleri artması hem karanlıkta saklanma kolaylığından gelir hem de Malefik gezegenler baskın olduğu saatler suç oranı artmaktadır, çünkü vedaların açıklamalarında  kişinin iradesi güçlü olmadığı sürece sert etkiler baskın olmaktadır. Gece yarısından sonra mesela Satürn saatleri  zor saatlerdir. Satürn etkisini kolay karşılayan kişiler olsa olsa gece doğmuş parlak AY'a sahiptir. Güneş doğduğunda, karanlık güçler daha kontrol altındadır.

Güneş’in Oğlak burcuna girmesiyle kuzey yarım küreyi aydınlatan gün ışığı daha da çoğalmaya başlar, vedalara göre bunun anlamı ruhsal aydınlanmanın artması, kalp ışığımızın bollaşması, umudun artmasıdır, gün ışığı fiziksel olarak da artmaktadır. Kış geceleri saat 16:00 arasında Güneş batmasındaki ruh halinizi bir düşünün? bir de uzun günlerde  geçirdiğiniz ışıklı saatleri?

 Vedik astrolojide yeni bir işi başlatma zamanı çok önemlidir.  Tradisyonel Vedik astrolojide yeni faaliyetler eğitimler uğurlu olması açısından bu tarihte seçiliyor. Şu an yoga, meditasyon, karma astrolojisiyle ilgili yeni çalışmalar, workshop için güzel başlangıç yapabileceğiniz dönemdeyiz.  Başlangıçları ertelemeyelim, yılın 2.ci yarısında 6 ay sonra gün gece eşitlendikden sonra  kuzey yarım kürede ışık azalmaya başlıyor, o yüzden bu dönem daha bereketli kabul ediliyor.  
Bu arada önemli ticari başlangıçlar için kendi doğum haritanızın çok daha önemli olduğunu belirtmek isterim. Kendi doğum haritanız ilerleme veya nadas dönemlerinizi anlatır. Bütün bilgiler birleştirilir ve bir sentez oluşur. Genel yapılan yorumların sizin haritanızla uyumuna muhakkak bakılmalıdır.   
UMUTLARINIZ YÜKSEK,  JYOTİŞA IŞIĞI ÜZERİNİZDE OLSUN

Ek notlar: 


 1- Vedik astrolojide öncelikle Ay burcunuzu muhakkak öğrenin , yazılan yorumları Ay burcuna göre okursanız daha etkili olduğunu göreceksiniz. Ay burcunuzu hesaplatmak için “AY BURCU HESAPLATAN” siteme giriniz. Daha önce yazmıştım, işsiz olanlar, evde oturanlar, masa başı çalışanlar, yaratıcı bir işte çalışmayanlar AY burcuna göre yorum okumalılar.

2- Doğum haritanda yükselen burcun güçlü ise yükselen burcunuzu göre yorumları okuyabilirsiniz, güçlü değilse sadece AY burcuna göre okuyun.Yükselen burcun güçlü müdür nasıl bileceksin? Aklına koyduğunu yapabilen bir kişiysen genel olarak yükselen burcun güçlüdür. Yükselen burcu bulmak için aşağıdaki linkten astroloji programı indirin ücretsizdir, bu program nasıl kullanılır? sizler için tanıtıcı bir video hazırladım onu da inceleyin lütfen.

3- Pek çok yeni okuyucu hergün siteme geliyor. Vedik astrolojide burçların hesaplanması farklıdır çünkü biz Nakşatra ve Tatwa seviyesine göre bakım yapıyoruz. Nakşatralar ışık hızıyla ölçülürler, gezegenler ise kilometre ile. JYOTİŞA Vedik sistemi ile gezegenlerin ötesinden daha derin bir uzaydan haritanıza ışık sistemiyle bakıyoruz, batı astrolojisine göre burçlarınızı okumamalısınız, böyle yapıyorsanız astroloji programı indirip kendi yükselen burcunuzu ve gezegenleri sideral uzaydaki lokasyonlarını bulabilirsiniz.
Astroloji Programını ücretsiz indirmek için tıkla


Bu programı öğrenmek , menülerin Türkçe anlamlarını görmek için tıklayınSevgilerimle 

Namaste


Jyotişa Pandita

NANDİ Himalaya

Vedik-Hint Astrolojisiyle tanışma serüvenim 1996'da Hindistan'da küçük bir köyde başlamıştı. Akıl-Ruh-Beden üçlemesini mükemmelen birleştiren bu kadim astrolojiye olan ilgim yıllar içinde derinleşti. Son beş yıldır Danimarka'da Üstad Jaimini İleri düzey eğitimlerime devam ediyorum. Ayrıca 2016 yazında Üstad Paraşara ekolünde İngilizce olarak yazdığım 120 sayfalık  bitirme tezimi tamamlayarak, Yeni Delhi Devaguru Akademisi tarafından "Jyotişa Pandita" seviyesi ile onurlandırıldım. Jyotişa Işık astrolojisi demektir. Menşei Hindistan'dır. Vedik Astroloji olarak da adlandırılır. "Pandita" seviyesi Hindistan’da belirli bir düzeye gelmiş yetkin astrologlara Gurusu tarafından verilen ünvandır. Bu bilgilerim eşliğimde temel ve ileri astroloji eğitimlerime katılabilir, kendinizi keşfetmek için danışmanlık isteyebilirsiniz. KÜNYE özgeçmiş..."


Jyotişa Pandita NANDİ Himalaya. Paraşara / Jaimini / Vastu İç Mimari uygulamaları.  Brihaspati Devaguru Center- Hindistan / Rama Mantra Şastra Akademi  Danimarka. İletişim "vedikastroloji@yahoo.com" Facebook Vedik Astroloji Bülteni, VedikAstroloji Blog yazılarımın her hakkı  5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca  saklıdır, kopyalanamaz, izinsiz dağıtılamaz.

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR