SATÜRN YAY BURCUNDA

ŞANİ (Satürn) YAY BURCUNDA
2017-2019Satürn, bugün ( 26 Ocak 2017) Yay burcuna girdi. Kimilerimiz için bir devir kapandı, bir yeni dönem açıldı. Satürn doğum haritamızda aktifleştiği zaman doğal enerjisi gereği bazı konularda kısıtlama getirir, bunlar sonucunda kendimizi daha çok sorgulamak durumunda kalıyoruz. Satürn bir burçta iki buçuk yıl kadar kalır. 2017’de retro hareketi yüzünden Satürn tüm yıl boyunca Yay burcunda olmayacak.  Bazı aylarda   Akrep burcuna dönüyor. Geçen günkü  yazımda bunun tarihlerini uzun uzun anlatmıştım.
Bu yıl önemli gezegenler gereğinden fazla dinamik hareket içindeler. Satürn-Rahu ve Jüpiter birbirinden bağımsız olarak hızlı bir burç değişimi yaratacaklar. 
Özellikle 18 Ağustos’tan itibaren bunu çok bariz hissedeceğiz.
Transit Satürn bu hafta burç değiştiriyor ama sonra yine geri giderek Akrep burcunda olacak.
Tr Rahu 18 Ağustos’ta Yengeç’e – Ketu Oğlak burcunca giriyor. 
Tr. Jüpiter 12 Eylül’de Terazi’ye giriyor
Sonra da
Tr. Satürn 26 Ekim’de yine yay burcuna giriyor.  sadece transit Satürn’ün bulunduğu burç bizi etkilemeyebilir. Rahu-Ketu kader noktaları aksı bu yıl yaz sonunda , bizi korumaya çalışan transit Jüpiter ise , yazın yer değiştiriyor. Transit Satürn yıl içinde 2 kere burç değiştiriyor. Bütün bunların hareketliliği bizim başımızı döndürecektir. Tam bir işimiz olurken elimizden kaçabilir, tam düşüşe geçmişken birden yükselişe de geçebiliriz. 2017 çok hareketli, dinamik ve değişik bir yıl olacak.

Satürn Yay burcuna girdiğinde Yay burcunun doğasıyla ilgili alanlarda kısıtlamalar, yavaşlamalar oluşacaktır, bu alanlardan bazıları şöyle; genel özgürlük teması, kanunlar, hukuk, avukatlar, savcılar, geziler, turizm, uzak diyarlar, yabancı felsefeler, yüksek eğitimler, üniversitelerle ilgili her konu diyebilirim. Satürn Yay burcunda bu alanlarda yeni ve kısıtlayıcı düzenlemeler getirecektir. Yüksekleri simgeleyen Satürn özellikle yükseklerle ilgili kazalara açıklık getirir. Özellikle dağcıların dikkatli olmaları gereken bir dönmedir. Eskimekten, aşınmaktan, tamir edilmemem hatalarından dolayı , mekanik kazalarda artış gözlemleyebiliriz. Yüksekten düşme tehlikesi de açıktır. Satürn’ün şu an yay burcuna girdiğinde nakşatra Moola’dır. Mola derinleri gösteriyor, bu yüzden derin yer katmanlarında hareketlenme, büyük depremlerde artış oluşabilir. Özellikle Rahu şu an Aslan’da olduğu sürece, Yay Satürn ile trikona 120 derecelik uyumlu bir açılanmaya girdiler; uzayla ilgili gökyüzü hadiselerinde değişik konular gündeme gelir. Dünyadışı varlıklarla ciddi olaylar oluşabilir, ve büyük bazı göktaşlarından tehlike atlatabiliriz. Bunun yanı sıra  uzay keşiflerinde yeni bir boyut oluşabilir. Gezegenler arası yolculuklarla ilgili yeni bir boyut açılabilir. Moola nakşatrası çünkü keşif oluşturabilir. Fakat roket kazalarına dikkatli olmak gerekiyor. 

Moola nasıl bir nakşatra: Vedalarda anlatılan felsefik yanıyla Moola nakşatrasını sizin için inceledim. Birbirine kenetlenmiş kökler tarafından simgelenen Moola Nakşatrası , fili yöneten sahibinin elinde tuttuğu fil mızrağı ile de simgelenir. Mızrak batarsa acıtıcıdır. Yöneticisi yok edişten, ölümün sınırlarından sorumlu olan Devata Niriti, çok kudretli bir enerjidedir. Gökyüzünde Akrep yıldızlarının son bölümünde Ophiuchus'un yakınında yer alır.  Burası GALAKSİNİN ORTASI olan GALAKTİK MERKEZDİR.  Ay veya başka gezegenler Moola'dan geçerken uyanma dönemleri tetiklenir. Satürn Moola’dan geçerken, uykudan uyanmak çok acıtıcı olacaktır. Uyku derken:  aslen fark etmediğimiz bir konuyu şimdi anlamak yerine kullandım. Satürn gezegeninin  kendisinin doğası gülmeye hemen izin vermez.Enerjisi ilgilendiği konularda keskinlik verir. Etrafınızda sivri tabir ettiğimiz kişilere bakarsak Moola etkisi aldıklarını görebiliriz. Keskin bir yargılama yeteneği, görülmemiş bir ruhsal açılım sahibidirler. Satürn Moola’da 2018’e kadar kalıyor. Özellikle hukuk alanında keskin konular oluşturabilir.  Tarihten etkilere bakarsak; Moola olarak; Osho’nun Mars’ı ile Kundalini enerjisi üzerinde durdu, Herman Hesse’nin Jüpiter’i yazılarındaki keskinliğini verir, Jiddu Krishnamurti’nin Ay’ı  keskin bir yargılama yeteneği getirmiştir. Moola ayrışma, kopma, dağılma, yok olma, zorlanarak yok oluşu simgeler. Mekanik hatalar oluşacak, metalin işlevi bizi tehlikelere sokabilir.  
Satürn Moola’da çelik ve demirin yıpranmasını kolaylaştırır. Moola ilk 3 padasında   bereketin eve girmesi zordur. Eğitiminiz mükemmel bir türlü terfi alamıyorsanız elinizin bereketi ne yapsanız kuruyorsa Moola’da bir etkiniz var mı ona bir bakın.  Kali isimli kutsal Anne,  Moola nakşatrasında gürültülü bir şekilde dans eder ve bu dansı o kadar güçlüdür ki evrenlerde illüzyonu yok eder, o kadar sarsar ki insanları uyanışını sağlar. Atalet haline girmiş beyinlerde UYANIŞ getirir. 
Vedalarda uyanışları simgeleyen temel enerjiler var; Kali dişil güçtür  ve Şiva eril bir güçtür.  Satürn, ancak Kali ile altedilirken, Jüpiter de Şiva gücü ile temizlenemvbilir. Aslen  hakikat balçıkla sıvanamaz aslında. Ve hakikatı ortaya çıkartmak için çok uğraşabiliriz, güçlü bir kişi peşini bırakmaz ve hakikatı ortaya çıkartır misali yıllar sonra gerçeklere de varabiliriz. Şiva, Kali ‘den daha üst tonajda bir enerji verir.   Şiva enerjisi salındığında (bazı gezegenlerin belli yerden geçişinde bu enerji dünyayaya salınır) artık büyük bir uyanıştan bahsedemeyiz, uyanış Kali’nin eseridir, defelarca uyanmayı etkileyen olaylar sonucunda bir şey olmadı diyelim o zaman Şiva devreye girer ve sistemleri yıkarak yeni bir sisteme geçiş getirebilir.  Şiva’nın enerjisi  temizlik enerjisidir. Bilincimizdeki KALİ’NİN DANSI farkındalığın artışıdır, ŞİVANIN DANSI ise yok etmek, yaramayan bir şeyi bitirmektir. Şivanın dansı bir  PRALAYAdır, pralaya yok olmak demek! yani bir yok oluştur. Faydalı olmayan bir şey yok edilmeli diyor Şiva. Şiva’nın bu hali Şiva’nın kızgınlığını oluşturan 2 ve 8. Evlerin efendileri Rudra enerjileriyle oluşur. Doğum haritamızda 2-8 evlerdeki her gezegen Rudra etkisi verecek hayatımızda. İster şahane bir Venüs’ün olsun 2. Evi yönetiyorsa o konuda yaşamında cezalandırılmak söz konusu. Her yükselen burcun değişik rudrası var. Mesela Balık ve Terazi yükselenli iseniz  (Ay burcuna bakma burada sadece yükselene göre) eşinizin sizin kalbinizi kırması veya sizi bırakıp gitmesi sizi çok sarsar çünkü 8.evinizi Venüs yönetiyor. Rudra bu tarz bir etkidedir.
Dönelim Moola’ya: Satürn Moola’da, bu nakşatra derinleri gösterdiği için yerkürenin bu dans ile sarsılmas depremleri tetikleyici olabilir.  
Moola etkisi sert gezegenlerle büyük depremleri kurtuluşu zor veya olmayan kazalar oluşur ki son zamanlarda çeşitli yerlerde artan etkiler mevcut.  Vedik  yazıtlara göre 428.000 yıl sonra çağ değişimi olacaktır. Fakat bu da bir Pralaya değildir. Ve hatta evrenimizin sonuna gelmeye bundan da daha uzun yıllar var.   


İlüzyonu yok eden ve zorunlu  bir uyanışı getiren KALİ, aslında korkutucu gibi görünse de onun gerçek şekli son derece güzeldir.    Köklerdeki değişimin yıldızı olan Moola, çok tutku verir.  Uzmanlaşma için derinleri incelemek gerekir, entersan alanda uzmanların Moola etkisi olabilir.  Moola’da oluşan olaylara kişiler sessiz kalamazlar,  Yaşam öyle olaylar getirir ki kişi bunların etkisinde kalacaktır. Moola bir yaşam tuzağı getirir. Ekstrem olaylar, büyük kayıplar verebilir. Şifalı etkilerde büyük keşifler sağlar,   Doğum haritanızda Moola etkisi varsa öncelikle Ketu gezegenin olduğu yere göre şifalandırabiliriz. Yöneticinin konumları da kontrol edilmelidir. Ketu doğum haritasında nasıl yerleştiyse Moola etkisini o şekilde yaşarsınız.
Doğum haritanızdaki Yay burcu Yükselen göre iyi evdeyse ve Ketu,  Satürn ile uyumlu yerleştiyse (1-4-7-10-5-9 ilişkisi varsa) Moola nakşatrası sizinle uyumlu etkide çalışıyor diyebiliriz.  Satürn buraya daha önce 30 yıl önce gelmişti. Ama şunu unutmayın 30 yıl önceki olayın aynısı asla oluşmaz, çünkü sen aynı sen değilsin ve senin doğum harita da ilerlemiştir ve başka gezegenlerin dönemindesindir. Bu yüzden 30 yıl önce bu olduydu yine aynısı olacak diyemeyiz. Fakat şöyle bakabilirsiniz mesela Yay burcu 4. Evindir; o zaman 4 ev konularından biriyle ilgili bir hadise 30 sene önceki bir olayla benzeşebilir. Mesela 30 yıl önce taşınmışsındır yine taşınabilirsin ama aynı eve değildir. Yay 6. Evine denk gelir, 6. Ev düşmanlık ,  hastalık evidir; 30 yıl önce çok hastalanmışsındır bu yıl ise gezegen daşalrın başka olduğu için hastalık gelmez  de düşmanlık etkisi görebilirsiniz gibi..  Transit Satürn , ilerleyecek sonra geri gidecek sonra yine ilerleyecek ve Moola nakşatrasından 2018 Nisan'da çıkacak.  

Satürn’ün özellikle Ay burcuna göre belli burçlardan geçmesiyle yaşamda stres başlar. Ay burcunuza göre 1-12-2. Evden geçişe Sade şati denir ve çok önemli, yaşamda önemli olayların oluştuğu devre budur.  

Sade Şati etkisi alanlar kimler ona bakalım?

 Sade şati yükselen  burca göre bakılmaz .Sade şati komple bir değişim paketidir,  toplam 7,5 yıl sürüyor. Bittiğinde eski sen olmayacağın aşikar! Zayıflıklarınla mücadele etmeyi öğreniyorsun . Bazı zorlukları elbete var. 

AY BURCU AKREP  SADE ŞATİ   MADDİYAT SORUNLARI:  Transit Satürn Yay burcuna girdi ve Ay burcunuza göre 2. Eve geldiği için, aile saadetini etkileniyor, maddi kısıtlamalar verir. İş yeri sıkıntıları artar, Ders: Kazançta bereket zorlanıyor ve paranın , kazanmanın ve ailenin değerini öğreniyorsun. Toplam Sade şatinizin bitmesine son 2,5 yıl kaldı. 

AY BURCU YAY   SADE ŞATİ   KENDİNLE İLGİLİ SIKINTILAR:  Transit Satürn Yay burcundaki Ay üstüne geldi.   Sade şatinin orta dönemindesiniz.Yani Ay burcunuzun üstüne Satürn geldi, önemli bir 2,5 yıllık dönemdesiniz. Genelde stresli bir dönem olabilir. Ders: şimdi değil ama sonunda kendi değerini ve etrafındaki insanların değerini anlayacaksın, ne kadar vermelisin ne kadar almalısın bunun  dengesini yapamadığın için bu derslerle şimdi karşılaşıyorsun. Veya hatalı ilişkiler kurdun ve insanları geçmişte  üzdüysen şimdi maalesef sen üzüleceksin ki onlara yaşattığın acıların önemini anlayacaksın. Toplam Sade şatinizin bitmesine son 5 yıl kaldı. Yay burcunun avantajı şudur ki Satürn Oğlak burcuna kendi yönettiği yere girince   son 2,5 yıllık sade şati etkisi çok fazla hissedilmez. Bu yüzden sade şatiyi sadece Yay burcundayken bitirmeniz de olası. Toplam 7, 5 yıllık dönemim   son 2,5 yılı yapıcı olabilir bile. 

AY BURCU OĞLAK   SADE ŞATİ   İLİŞKİLER Transit Satürn Yay burcuna girdi ve Ay burcunuza göre 12. Eve geldiği için, evlilik, karı koca ilişkileri gündeme gelecek, evliysen sıkıntı artar, bekarsan evlenme sorumluluğu geldiğini çok gördüm.  Ders: Aşk ve evlilik bazında (iş ilişkileri değildir) Karşındakine değer vermeyi öğrendiğin bir dönemdir.  Toplam Sade şatinizin bitmesine henüz 7,5 yıl kaldı. Fakat Oğlak burcunun avantajı şudur ki zaten kendisi Satürn tarafından yönetildiği için Satürn Oğlak ve Kova’dan geçerken sade şati etkisi çok fazla hissedilmez. Bu yüzden sade şatiyi sadece Satürn Yay’dan geçerken yani 2,5 yıl hissetmeniz bile olası.

DİĞER SATÜRN SORUNLARI YAŞAYACAK BURÇLAR: 
Bunun haricinde BAŞAK 4. EVDEN -  BOĞA 8. EVDEN - BALIK 10. EVDEN KANTAKA VE AŞTAMİ ŞANİ ETKİSİ ALACAKLAR. Bu burçlar için Ay veya Yükselenden bakın muhakkak. Başak, ruhsal bir değişim, taşınma, gayrimenkul sorunları yaşayabilir. Balık kariyer yaşamında sıkıntı geçirir, zorlanabilir, Boğa ise iflas, ölüm ve bitişlerle ilgili sıkıntılara maruz kalacak.

Diğer burçlara zamanım olursa değinirim onlar orta karar etkiler alacaklar.. Diğer burçları yazmak için gerçekten vaktim çok kısıtlı; özellikle Gurujilerimin derslerini tercüme ediyorum onları sizlerin anlayacağı formata çevirmek de vaktimi alıyor, hem vedik astroloji eğitimleri yüzünden hem de şahsi problemli haritalarla detaylı uğraştığım için de   program yoğun !  dolayısıyla komple burç yorumları yazmakta zorluk çekmekte olduğum söylemek istiyorum. 

OLUMLU GÖRÜNÜM VE HAFİFLETİCİ KONUM VAR MI KONTROL EDİNİZ: 
Doğum anında Yay burcuna Jüpiter görünümü alıyorsanız sıkınıtlı evreyi daha rahat atlatırsınız daha kolay geçecektir. 

  Doğum anında eğer  Venüs’ünüz Yay’da veya İkizler’d, Jüpiter’niz Yay-İkizler- Koç veya Aslan’da ise veya olumlu gezegen daşaları yaşıyorsanız sade şati veya diğer kantaka aştami etkileri azaltıcıdır. 

 Yeni dönemin uğurlu etkilerle oluşmasını diliyorum, sevgilerimle


Sevgilerimle 

Namaste


Jyotişa Pandita

NANDİ Himalaya

Vedik-Hint Astrolojisiyle tanışma serüvenim 1996'da Hindistan'da küçük bir köyde başlamıştı. Akıl-Ruh-Beden üçlemesini mükemmelen birleştiren bu kadim astrolojiye olan ilgim yıllar içinde derinleşti. Son beş yıldır Danimarka'da Üstad Jaimini İleri düzey eğitimlerime devam ediyorum. Ayrıca 2016 yazında Üstad Paraşara ekolünde İngilizce olarak yazdığım 120 sayfalık  bitirme tezimi tamamlayarak, Yeni Delhi Devaguru Akademisi tarafından "Jyotişa Pandita" seviyesi ile onurlandırıldım. Jyotişa Işık astrolojisi demektir. Menşei Hindistan'dır. Vedik Astroloji olarak da adlandırılır. "Pandita" seviyesi Hindistan’da belirli bir düzeye gelmiş yetkin astrologlara Gurusu tarafından verilen ünvandır. Bu bilgilerim eşliğimde temel ve ileri astroloji eğitimlerime katılabilir, kendinizi keşfetmek için danışmanlık isteyebilirsiniz. KÜNYE özgeçmiş..."

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR