RAHU KETU

GRİNİN 50 TONU KADER AKSLARI…
Vedik astrolojinin en temel özelliği Ay’ın hareketlerine önem vermesi; Ay esaslı çalışan Vedik astrolojisi psikolojimizin değişim dönemlerinde bize yardımcı olabilir. Sebepsiz yere bazen yataktan hoşnutsuz kalkıyoruz bazı günler ise neşeyle uyanıyoruz. Ay hızlı hareket eden bir gök cismi bu yüzden 2,5 günde bir burç geçtiği için bazen zihnimiz bizi çok fazla mutlu edebiliyor, bazen de tersi. Değişmeyen bir ruh haline sahipseniz güzel bir Ay burcuna sahipsiniz demektir ama pek çok değişik gök konumunda doğmuş kişileri düşünürsek, çevremizde değişken ruh moduna sahip çok kişiye rastlayabiliriz. Bu değişkenliğin doğası bizi rahatsız eden bir boyuttaysa kader düğümlerinden fazla etki almıştır.
Ay'ın gizli kardeşleri kader düğümleridir. Vedik Astrolojide kader düğümlerinin isimleri şöyle:
Kuzey kader düğümü= Rahu'dur
Güney kader düğümü= Ketu'dur.

Bugüne ait öylesine bir Rasi Çakra Haritası
Rahu, Ay ile Aslan'da birleşimde, Ketu Kova burcunda.
Rahu ve Ketu, Rasi doğum haritasında her zaman karşılıklı yerleşimde olurlar, alt haritaların bazıları için bu geçerli değildir. Üst oktavları gösteren alt haritalarda birleşimde olduğu yerleşimler de mevcuttur.

Rahu ve Ketu, bizim kaderimizin nereye bağlandığını gösterirler. Bu ikili birbirine göre madalyonun diğer yüzü gibidir. Dünkü yazımda da belirtmiştim; Sorunların kaynağı bizim zihinlerimize aittir, bu bazen bilinçaltında gerçekleşir ve olayı biz nasıl nerde hangi zaman oluşturda bu noktaya geldik bulman çok zor olur. Yaratılış saf sevgiden oluşuyor ve bize bahşedilen ortalama fikirlerimizin ve eylemlerimizin % 25’i olan özgür iradeyi yanlış yönlendirmelerden hayatımızı devirebiliriz de! Evler prensibine göre 3 evin lordları zamanında biz tamamen özgürüz. Yani 12 ev içinde 3 evde ve bu evin lordlarının da yerleştiği evlere göre bu oran değişebilir. Kaderi yaratan unsurlardan biri de zihnimizin yapısı yani Ay. Bu yüzden Rahu ve Ketu, Ay'ın gizli ikiz kardeşleridir. Bilinçüstünü ve bilinçaltını temsil ederler. Rahu, güçlüyse haritada aşırı bir güven hali mevcut olur, hiçbirşeyden korkmaz, inançları çok güçlüdür. Bunlardan vazgeçmez. Uzaklara gitmek ister, yabancılarla iyi ilişki kurar, doğduğu yerlertde mesut olamaz. Zararlı Rahu hailindeyse etrafını yönetmeyi sever, kendini mesut etmek için bilinçli veya bilinçsizce (haritanın diğer unsurlarına göre bir miksajda) başkalarını kullanmayı sever. Aşırı zararlıysa hırsız-dolandırıcı da olabilir. Ketu güçlüyse aşırı bir vericilik ve vazgeçiş hakimdir. Kendini düşünmez başkaları ön plandadır, kendi yaşamında konforlu olmaz . Çok ruhsaldır. Bir münzevi hayatına geçebilir. Ketu güçlüyse günün birinde işini kaybeder, bu ona yeni bir kaderi kapı açacaktır o kapıdan geçene kadar yorgun düşer çünkü dünyasal nimetlerin bırakılması yürek ister. Ketu zarardaysa, düşünmeden etrafını yorar ve zarar verir. Yanlış dogmalar ve yanlış konular peşinde koşarak yaşamını boşa geçirir. Ona yardımcı insanları yaşamında bir çırpıda siler, kavgacıdır. Kendini büyük görür ve etrafını yanlış yönlendirir, aşırı zararlı Ketu bunun daha ekstrem modelidir, büyük kaosları yaratan kişilerdir.
Rahu ve Ketu yaşamızda adeta grinin 50 tonunu gibidirler. Ne odur ne budur. Rahu ve Ketu dönemlerinde hayatta hiçbirşey kesin değildir. Bir bakmışsın meşhur olmuşsun, sonra bir bakmışsın unutulmuş gitmişsin. Bir bakmışsın sahnedesin sonra bir bakmışsın kimse seni aramıyor bile. Rahu ve Ketu dönemleri birbirini ardına gelmez. Büyük Rahu dönem 18 yıl sürer ve Mars dönemi bitince yaşanır. Ketu dönemi ise 7 yıl sürer ve 17 yıl süren uzun bir Merkür döneminden sonra ancak buraya gelinir. İki dönem arasında 50 yıl vardır. Mesela çocukluk yaşlarında Ketu’yu yaşamışsanız gri bir çocukluk geçebilir ve ancak 50 yıl sonrasında şaşaşlı bir Rahu dönemine girebilirsiniz veya tersi de olabilir. Çocukluk çağında büyük ihtişamlar içinde yaşamış bir kişi 50 yıl sonra çöküş içine de girebilir. Veya hangi yaşta gelmişse ve 50 yıl sonra siz çok yaşlanmışsanız bu dönemlerden birini yaşamıyor da olabilirsiniz. Dönemleri sizi çok etkiler ama doğum haritasındaki yerleşimi ömür boyu bizi yaşamda bir alanda rahatsız edecektir veya çok mesut edecektir.
Kader aksları Rahu ve Ketu çok orjinaldir. Uç noktalarda hikayeler bu elemanlarda gizlidir. Saatlerce anlatabilirim ama bugünlük bu kadar. Sevgilerimle <3 Namaste#nandihimalaya #vedikastroloji #jyotish #jyotiş #jyotisapandita #pandit #rahu #ketu #birgünmutlaka #herşeyinzamanıvar #şans #gelişim #olumlama #pozitif #kendinegüven #mutluyum #burçlar #gününenerjisi #günlükyorum #vedikastrolojiegitim #namaste

Ek notlar:
1- Vedik astrolojide öncelikle Ay burcunuzu muhakkak öğrenin , yazılan yorumları Ay burcuna göre okursanız daha etkili olduğunu göreceksiniz. Ay burcunuzu hesaplatmak için “AY BURCU HESAPLATAN” siteme giriniz.
Ay burcunuzu öğrendiğinizde soğduğunuz NAKŞATRA YI da öğreniyorsunuz.
27 Nakşatra' Ay burcunuzun daha detaylı açıklamasını anlatır. Burada size 27 adet ay günü nakşatralarını hergün paylaşıyorum.
Daha önce yazmıştım, işsiz olanlar, evde oturanlar, masa başı çalışanlar, yaratıcı bir işte çalışmayanlar AY burcuna göre yorum okumalılar.
http://ayburcunubul.co.nf/
2- Doğum haritanda yükselen burcun güçlü ise yükselen burcunuzu göre yorumları okuyabilirsiniz, güçlü değilse sadece AY burcuna göre okuyun.Yükselen burcun güçlü müdür nasıl bileceksin? Aklına koyduğunu yapabilen bir kişiysen genel olarak yükselen burcun güçlüdür. Yükselen burcu bulmak için aşağıdaki linkten astroloji programı indirin ücretsizdir, bu program nasıl kullanılır? sizler için tanıtıcı bir video hazırladım onu da inceleyin lütfen.
3- Pek çok yeni okuyucu hergün siteme geliyor. Vedik astrolojide burçların hesaplanması farklıdır çünkü biz Nakşatra ve Tatwa seviyesine göre bakım yapıyoruz. Nakşatralar ışık hızıyla ölçülürler, gezegenler ise kilometre ile. JYOTİŞA Vedik sistemi ile gezegenlerin ötesinden daha derin bir uzaydan haritanıza ışık sistemiyle bakıyoruz, batı astrolojisine göre burçlarınızı okumamalısınız, böyle yapıyorsanız astroloji programı indirip kendi yükselen burcunuzu ve gezegenleri sideral uzaydaki lokasyonlarını bulabilirsiniz.
Astroloji Programını ücretsiz indirmek için tıkla
http://www.vedicastrologer.org/jh/
Bu programı öğrenmek , menülerin Türkçe anlamlarını görmek için tıklayın
https://www.youtube.com/watch?v=fXuw4WqIXGs
4- nakşatra nedir ? daha detay okumak isteyenleriniz ise aşağıda linke tıklayabilirler.
https://www.facebook.com/127659313921092/photos/a.127664230587267.15838.127659313921092/1396005923753085/?type=3&theater
Jyotişa Pandita

NANDİ Himalaya

vedikastroloji@yahoo.com

Vedik-Hint Astrolojisiyle tanışma serüvenim 1996'da Hindistan'da küçük bir köyde başlamıştı. Akıl-Ruh-Beden üçlemesini mükemmelen birleştiren bu kadim astrolojiye olan ilgim yıllar içinde derinleşti. Son beş yıldır Danimarka'da Üstad Jaimini İleri düzey eğitimlerime devam ediyorum. Ayrıca 2016 yazında Üstad Paraşara ekolünde İngilizce olarak yazdığım 120 sayfalık  bitirme tezimi tamamlayarak, Yeni Delhi Devaguru Akademisi tarafından "Jyotişa Pandita" seviyesi ile onurlandırıldım. Jyotişa Işık astrolojisi demektir. Menşei Hindistan'dır. Vedik Astroloji olarak da adlandırılır. "Pandita" seviyesi Hindistan’da belirli bir düzeye gelmiş yetkin astrologlara Gurusu tarafından verilen ünvandır. Bu bilgilerim eşliğimde temel ve ileri astroloji eğitimlerime katılabilir,kendinizi keşfetmek için danışmanlık isteyebilir KÜNYE özgeçmişte detaylı özgeçmişimi okuyabilirsiniz. 

Bu blogdaki popüler yayınlar

AY BURCUNU NAKŞATRANI BULMAK

ŞANSLI MISIN?

DAŞALAR